savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1490&linic-neki-doznaju-da-u=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1490&linic-neki-doznaju-da-u=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1490&linic-neki-doznaju-da-u=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1490&linic-neki-doznaju-da-u=

Slavko  Linić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3145&slavko-linic

Linić Slavko
Datum:
20.11.2002
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

ZAGREB, 19. studenoga - Treba li Hrvatskoj sporazum s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) jedno je od pitanja o kojima se ovih dana mnogo govori, jer je izravno vezano uz donošenje proračuna za 2003. godinu, u kojemu bi rashodi trebali biti oko 250 milijuna kuna manji, ako želimo stand-by. Proračunska rasprava u Saboru je već počela, a i iz Predsjedničkih dvora stižu poruke da taj aranžman Hrvatskoj možda ipak nije potreban. Bio je to i povod za razgovor s potpredsjednikom Vlade Slavkom Linićem, koji od prvog dana mandata rezolutno tvrdi da je Hrvatskoj MMF i te kako potreban.


• Zašto Vlada toliko ustraje na sklapanju stand-by aranžmana s MMF-om?
- Vlada je dala zahtjev za sklapanje aranžmana jer je to potvrda Vladinog programa financijske konsolidacije i Vladine politike za 2003. godinu. Ako imamo tu potvrdu MMF-a, u vodu padaju priče da je to ekonomska politika bez strategije, da nije dugoročna, da ne daje rezultate. S druge strane, ta je potvrda jamstvo financijskim i industrijskim investitorima, koji su nam i te kako važni, da je Hrvatska zemlja u koju se ne treba bojati ulagati, zemlja u kojoj Vladina politika podupire investitore.


• Zašto smatrate da Hrvatska, što predlažu i neki kritičari suradnje s MMF-om, ne može na godinu-dvije prestati surađivati s MMF-om, kao što su napravile neke druge tranzicijske zemlje? Upravo je to, tvrdi se, njihovim gospodarskim stratezima dalo veću slobodu u povlačenju poteza, što je zemlju povuklo naprijed, a nakon toga se opet počelo raditi po standardima MMF-a.
 

Aranžman s MMF-om bio bi jamstvo financijskim i industrijskim investitorima da je Hrvatska zemlja u koju se ne treba bojati ulagati, zemlja u kojoj Vladina politika podupire investitore
  Kod nas mnogi smatraju da je ludo držati se financijskih propisa i discipline
 Primjedbe na izvješće o radu HFP-a samo pokazuje koliko je naše društvo ispolitizirano, a neki u koaliciji usmjereni samo na ostvarivanje nekih ciljeva - ne znam kojih, to neka objasni HSS, kaže Slavko Linić

- Zato jer se ukupni dug približava 60 posto BDP-a. To je teret i za iduće generacije i mnogi se investitori pitaju hoće li ih on sutra skuplje stajati kroz poreze. Treba imati na umu da i dalje imamo proračunski deficit, iako manji nego prije, da nismo uskladili potrošnju s prihodima, da još trošimo iznad svojim mogućnosti. No, najznačajnije je to što nova velika ulaganja u ovom trenutku ne ostvarujemo s vlastitim nego s tuđim kapitalom. Sve je to znak da su nam dugovi - njihova cijena i rokovi - vrlo bitni. Ako su prihvatljivi, onda će se dugovi moći vraćati iz tih investicija, a ne na teret proračuna. A »potvrda« MMF-ovih stručnjaka je jamstvo koje omogućava dobivanje povoljnih kredita, refinanciranje starih i novo zaduživanje za nove investicije.


• Na kojim će stavkama Vlada predložiti smanjivanje rashoda za 250 milijuna kuna?
- Ako prihvatimo zaključivanje sporazuma, a najvažnije je ograničenje deficita ukupne konsolidirane države na pet posto, stavke će se utvrditi prema dogovoru ministarstva.


• Jedan od najvećih udjela u tom deficitu imaju ulaganja u ceste na temelju kredita. Može li se očekivati smanjivanje u tom dijelu?
- To bi značilo da bi se Vladini razvojni programi prolongirali, a bilo bi to loše i za domaću investicijsku potražnju, pa bi se usporile gospodarske aktivnosti i ne bi se mogla ostvariti stopa od pet posto rasta BDP-a.


• A onda i cijeli proračun pada u vodu.
- Točno.


• U ovogodišnjem se proračunu pokazalo da su neke rashodovne stavke jako probile plan, ali je gotovo cijeli proboj pokriven prebacivanjem nepotrošenog novca s drugih stavki. Dakle, netko nije planirao kako treba. Hoće li netko snositi odgovornost za to? Kako ljudima, koji dvije godine zaredom rade iste pogreške, vjerovati da to neće napraviti i sljedeće?
- Pitanje je imaju li pojedina ministarstva ambiciozne programe a malu efikasnost, ili je problem u tome da mnogi svoje programe trebaju realizirati tek u drugom polugodištu, jer su ozbiljno prišli pripremi programa, a onda se dogodi prekoračenje na socijalnim programima, na plaćama, na zdravstvu ili nečemu drugom i tada ne ostaje novca za provedbu programa koji su se pripremali. Istina je u sredini, ima i neefikasnih ministarstva, ali ima i onih koja kvalitetnu pripremu programa plate tako da im se srežu izdaci, jer se novac preseli na prekoračenje u plaćama.


• Nije li se taj problem trebao riješiti u prve dvije godine mandata?
- Tražiti financijsku disciplinu u Hrvatskoj znači tražiti iglu u plastu sijena. Mnogi smatraju da je ludo držati se financijskih propisa i discipline. Ali, postoji i pitanje mogu li se reforme provoditi bez potpore javnosti. Je li moguće smanjiti broj policajaca ako javnost to ne podržava, ili se oni koji to podržavaju ne čuju. Zašto smo bili tako neefikasni u reformi sustava obrane i smanjenja broja zaposlenih? Zato jer nikada nije stigla potpora i evidentno je da će i reforma u idućoj godini ovisiti o tome hoćemo li sutra opet na Markovom trgu, ili negdje drugdje, imati one koji su nezadovoljni, jer su na njima počinjene pogreške ili smatraju da im je jedini izlaz posao u vojsci.


• No, pitanje je i da li je Vlada učinila dovoljno na predstavljanju reformi, odnosno na »zarađivanju« te podrške javnosti.
- Ulazimo u temu koliko je Vlada efikasna i kvalitetna u komunikaciji s javnosti i prezentaciji pojedinih reformskih poslova. U takav se komentar ne bih upuštao.


• Među koalicijskim partnerima, pogotovo u HSS-u, spominju vas kao čovjeka koji jedini odlučuje o privatizaciji. Tvrdi se i da ste zastupnik politike koja bi cijelu hrvatsku privredu rasprodala po načelu »što prije, to bolje«.
- SDP je od prvog trenutka tražio upravljanje portfeljom na jednom mjestu - u Hrvatskom fondu za privatizaciju. Svi su zaboravili koliko je vremena trebalo da se to ostvari i koliko smo pazili na sastav Upravnog odbora HFP-a, u kojem su sami ministri, pa je sve pod kontrolom svih koalicijskih partnera i Vlade. K tome, svake godine se na Vladi i u Saboru analizira upravljanje i strategija upravljanja, rad uprava i nadzornih odbora, što prije nije bilo uobičajeno.


• Na posljednjoj sjednici Vlade koja je o tome raspravljala HSS-ov ministar Pecek imao je nekoliko primjedbi na izvješće o radu Fonda.
- To samo pokazuje koliko je naše društvo ispolitizirano, a neki u koaliciji usmjereni samo na ostvarivanje nekih ciljeva. Ne znam kojih, to neka objasni HSS. Godinu dana rad Fonda nikoga nije zanimao, a sada se nastoji popljuvati izvješće.
Kao predsjednik Upravnog odbora znam koliko je teško raditi u Fondu: koliko su to slabi i nedovoljno educirani kadrovi od ranije, koliki su bili problemi s bivšim predsjednikom Fonda Vojkovićem, pa su se moji sukobi s njim pretvarali u političke sukobe unutar koalicije. Da ne pričam o problemima s nadzornim odborima i traženju modela za njihovo postavljanje. Nikoga nisu zanimali rezultati tog posla, to je zanimalo samo neke od nas »budala«. Druge zanimaju samo imenovanja.
S druge strane, zamislite tragediju da neke stranke ne znaju da već tri godine Vlada posebno obrađuje jednu grupu tvrtki, počeli smo sa deset a sada ih je već 23. Vlada direktno raspravlja o njihovim rezultatima i odlučuje o planovima, posebno restrukturiranja i privatizacije. Imamo transparentne poslove i kvalitetne analize, odlučivanje nije na razini pojedinca nego se traži suglasnost i Vlade i parlamenta, postavljeni su sustavi, a neki ipak pričaju o neograničenim ovlastima. Neki doznaju da postoji sustav kontrolnih mehanizama tek kada počnu nekontrolirano kritizirati, pa dobiju odgovor i začude se, jer ne znaju kako je Vlada organizirala posao.


• Kada se može očekivati da će biti imenovan predsjednik Fonda?
- Postoji zamjenik predsjednika, postoji Upravni odbor i Fond funkcionira kao da predsjednik postoji.


• U HSS-u smatraju da to mjesto pripada toj stranci.
- Kadrovske popune rješavaju čelnici petorke i ne želim taj dio komentirati. Mogu prihvatiti da je nekome neprihvatljivo da i zamjenik predsjednika Fonda i predsjednik Upravnog odbora budu iz SDP-a. Otkako je otišao Vojković predlažem da moju funkciju predsjednika Upravnog odbora, koja je najjača, preuzme netko drugi. Ali to stranke ne zanima.

»Čović i njegov voditelj financija su lagali«


• Hoće li, kako se najavljivalo, biti smjena u Upravi HEP-a, zbog blamaže s novim tarifama?
- Nadzorni odbor treba utvrditi kolika je čija odgovornost u Upravi za vrlo loše vođen postupak promjene tarifnog sustava. Bilo je mnogo pogrešaka Uprave u vođenju tog procesa, HEP je bio vrlo nedosljedan, izazivao je zabune.


• Neki su ministri otvoreno tvrdili da je HEP prevario Vladu.
- Evidentno je da je HEP imao tarifne stavke veće nego što mu je Vlada dopustila. Uprava je za to nedvosmisleno odgovorna. Osobno, zamjeram neodgovorno ponašanje predsjedniku Uprave Čoviću i njegovom voditelju financija, koji su lagali da je Vlada svojim odlukama prouzročila 500 milijuna kuna minusa HEP-a i da će to biti propast HEP-a. Takva lažna i nekontrolirana izjava mora značiti sankcije, ali to je stvar Nadzornog odbora i kasnije odluke Vlade.

 

»Porezni obveznici su agoniju Željezare platiti 1,2 milijarde kuna«


• Dugo ste tvrdili da stečaj ne znači smrt poduzeća, tj. da upravo stečaj može biti spas za poduzeće. U jednom trenutku, primjerom za to proglašen je stečaj sisačke Željezare, ali je danas upravo ona opet veliki problem. Kakav je stav Vlade prema sisačkoj Željezari?
- Očito je da je Željezara d. d. u stečaju zaključila loš ugovor s rusko-austrijskom tvrtkom Truboimpex, jer se prilikom zaključivanja ugovora najviše računa vodilo o broju sačuvanih radnih mjesta. No, rukovodstvo Željezare Nove je nakon pet-šest obećavajućih mjeseci povuklo niz loših poteza, pojavilo se previše robe na skladištu koja se nije uspjela plasirati na tržištu, jer očito nisu dovoljno jaki na europskim tržištima, a kod kuće nisu dovoljno spustili cijenu, pa nisu uspjeli pobijediti na nekim natječajima.
HFP je odlučio radnicima osigurati plaće za kolovoz i rujan i to u punom iznosu, što nije pravilo Fonda. Za nas ne postoje ni ruska tvrtka ni Željezara Nova, njima nećemo dati novac. Za nas postoji Željezara Sisak d. d. u Stečaju i stečajni upravitelj gospodin Marić. On mora raskinuti ugovor s rusko-austrijskim ulagačima i definirati odštete za neuspio ugovor. Vjerujem da ćemo sa stečajnim upraviteljem definirati i plaće za listopad, ali ne u punom iznosu, jer je taj mjesec bio problematičan i znalo se da strani partner odlazi.


• A budućnost? Postoje informacije da su za Željezaru zainteresirane neke firme koje su to bile i prije, ali samo ako mogu preuzeti manje radnika. Je li to za državu prihvatljivo?
- Evidentno je da će se izgubiti četiri mjeseca, jer toliko sigurno treba da se nađe novi ulagač i pokrene proizvodnja. Stvar je stečajnog upravitelja kako će se ponašati u idućih nekoliko mjeseci, jer u Fondu više neće biti novca za moguće čekanje. Odabir Truboimpexa je bio odabir stečajnog upravitelja i sindikata koji su htjeli da se na poslu zadrži 1700 ljudi. Sada vidimo koliko su teške posljedice te odluke.
Država je najveći vjerovnik u Željezari d. d. i pokušavamo odgovoriti koliki dio potraživanja stavljamo u određenu funkciju, a sam izbor partnera je na stečajnom upravitelju i sudbenoj vlasti. Nama je drago da nas se izvijesti s kim se razgovara, ali vrlo je teško direktno se uključivati. Kada bi Vlada zaista imala takvu moć, onda bi trebalo objasniti zašto Čazmatrans nije prodan Viatoru, jer je država kao jedan od najvećih vjerovnika zaista željela da se agonija Čazmatransa završi i da Viator - za mali novac, ali s velikim obvezama za ulaganje u vozni park - preuzme Čazmatrans. Sudbena vlast nas nije uopće uvažavala, a ne želim ni govoriti o uvredama koje su suci uputili predstavnicima hrvatske države u Vijeću vjerovnika.
Bitno je reći i da su porezni obveznici agoniju Željezare u posljednjih 12 godina platiti 1,2 milijarde kuna. To je »spaljen novac«. To je novac građana Hrvatske koji je mogao završiti u reformi znanosti, u obrazovanju, u većim plaćama ili bilo gdje drugdje. Ali ne, mi ga stalno trošimo na neuspješne sustave: željezaru, brodogradilišta (uz časne iznimke poput Uljanika)...
Tragedija je što radnici i sindikati štrajkaju protiv Vlade. Sindikati uopće ne govore protiv direktora Željezare Nove Landeke, koji tri mjeseca nije isplatio plaće, koji je prevario radnike! Gdje su zahtjevi da u zatvoru završe ljudi zbog prijevare? Željezara Nova je još uvijek pravni subjekt, a nitko ga ništa ne pita. Ništa nismo naučili ako mislimo da porezni obveznici moraju plaćati račune za loše poteze investitora, a da je Vlada tu samo da potpisuje naloge. Ja ne mislim da građani Hrvatske moraju platiti neuspješnog Landeku, neuspješnog ruskog partnera, loš ugovor i loš odabir samo zato jer se htjelo spasiti 1700, a ne 1200 radnih mjesta.

Sanja Kapetanić
 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


17.05.1986  Vulić Dario
17.05.1983  Samaržija Filip
17.05.1963  Koharović Nebojša
17.05.1961  Katić Leo
17.05.1960  Sanader Ante
17.05.1960  Vlahušić Andro
17.05.1959  Miletić Edmond
17.05.1958  Antić Teodor
17.05.1949  Mateša Zlatko
17.05.1947  Gabrić Frane