savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1502&u-hrvatskoj-imamo-banke-koje=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1502&u-hrvatskoj-imamo-banke-koje=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1502&u-hrvatskoj-imamo-banke-koje=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1502&u-hrvatskoj-imamo-banke-koje=

Damir  Kuštrak

../intervjui/intervjui.php?osoba=6722&damir-kustrak

Kuštrak Damir
Datum:
15.12.2002
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Sporazum o stand-by aranžmanu s MMF-om kojeg je u četvrtak prihvatila vlada nije postignut lako, a javnost je uglavnom bila upoznata s problemima vezanim za smanjivanje deficita države na pet posto. No, zamjenik ministra financija Damir Kuštrak, koji je za Vladu obavio veliki dio ugovaranja sporazuma, ističe jednu drugu komponentu sporazuma. »Taj je sporazum na izvjestan način pionirski jer se fokusira na zaduženost zemlje i na javni dug više nego na deficit. To je zanimljivo jer MMF očito u budućnosti želi osigurati da države kontroliraju i javni i vanjski dug, a deficit se smatra manjim problemom, pa se može dozvoliti njegovo povećanje u nekim godinama kako bi se financirali ili podržali neki projekti«. To je nova politika prema deficitima a osnovni temelji sporazuma brinu o sprečavanju kriza javnih dugova, kaže Kuštrak.
Iako je u stručnim krugovima dobro poznat, šira javnost o njemu malo zna. Zamjenik ministra financija postao je nakon trećesiječanjskih izbora, a u Katančićevu je stigao s jednog od vodećih mjesta u Agrokoru. Kuštrak je inženjer građevine, a magistrirao je na Agronomskom fakultetu. Zamjenik ministra financija postao je u kvoti HSLS-a, a nakon rascjepa te stranke prelazi u Libru. U povremenim kuloarskim spekulacijama o promjenama na čelu Ministarstva financija u aranžmanu aktualne koalicije na vlasti, njegovo se ime najčešće spominje kao ime najozbiljnijeg kandidata za ministra. No, treba reći da je nerealno očekivati smjenu ministra Mate Crkvenca (SDP) do kraja mandata ove Vlade.
 

Gospodarstvo se kreditiralo daleko više nego kada su te iste banke bile u državnom vlasništvu. Banke u Hrvatskoj, bez obzira u čijem su vlasništvu, imaju velikih problema s prepoznavanjem projekata. Zamah gospodarskom rastu dala je država kroz velike infrastrukturne projekte, ali to nije dovoljno. Mi imamo malo »greenfield projekata« domaćih investitora, a previše sanacija kojekakvih državnih tvrtki

• U stand-by aranžmanu upisano je nekoliko elemenata koji su izrazito nepredizborni te onih koji bi mogli stvoriti probleme unutar koalicije. Na primjer stav da je Vlada i dalje odlučna privatizirati gotovo sva javna poduzeća a u sljedećoj godini oko pola portfelja HFP-a, protivi se stavovima o privatizaciji koje u posljednje vrijeme čujemo iz HSS-a.
- Najprije bih želio reći da je jezik sporazuma vrlo specifičan jer mora biti razumljiv Boardu MMF-a, koji usvaja sporazum. Kad je riječ o privatizaciji, radi se prije svega o HFP-u, u čijem portfelju nisu javna poduzeća.


• Ali stoji da će se privatizirati javna poduzeća
- To nije ni po čemu u koliziji sa stavom Vlade da neće privatizirati neke važne strateške tvrtke kao što su JANAF i sustavi distribucije. U Fondu ima preko 750 poduzeća u kojima država ima manje od 25 posto dionica, a većinski ima u oko 140 poduzeća, pa je svima u interesu da se taj portfelj što prije raščisti.


• Ali HSS tvrdi da bi u privatizaciji trebalo malo stati na loptu, pokušati s domaćim managementom oporaviti neke tvrtke pa tek onda razmotriti da li ih uopće prodavati. Velika hajka diže se zbog banaka koje su u stranom vlasništvu a u sporazumu jasno piše da će se dogodine IFC-u prodati 25 posto Hrvatske poštanske banke a u 2004. i strateškom partneru još 26 posto. Dakle, država gubi posljednju banku.
- To nije posljednja banka jer Hrvatska ima HBOR, koji ima veliku aktivu


• Dobro, posljednju komercijalnu banku.
- Da. A ja ne mislim da bi država trebala imati banku.


• Ali u HSS-u, koji je u Vladi ne misle svi tako.
- Glavna prednost ove Vlade je to što je koalicijska pa se u njoj mogu čuti različita mišljenja. Ne vidim ništa sporno u tome. Da je Vlada isključivo HSS-ova to bi bilo drugo pitanje.


• Ne bi li to ipak moglo proizvesti velika trvenja u koaliciji?
- Ne. Koalicija je upoznata sa sadržajem memoranduma, bila je upoznata još jesenas kada smo išli u Washington, a i prije nego što je javno predstavljen na Vladi, razgovaralo se o njemu na koaliciji. Čak je odlučeno da se održi saborska rasprava jer nema nikakvih razloga za tajnovitost, dapače. Ovaj aranžman će imati vrlo veliki i pozitivan odjek u svijetu jer pokazuje da je ova Vlada vrlo odlučna u namjeri da nastavi s reformskim potezima čak i u godini koja prethodi izborima.


• Jedna od obveza iz memoranduma je da do kraja veljače Sabor mora usvojiti novi zakon o radu, koji će omogućiti fleksibilizaciju tržišta rada - npr. skraćivanje otkaznog roka i smanjivanje otpremnina - zbog kojih je taj zakon već jednom »zapeo« jer je proizveo negativne reakcije u javnosti. Može li koalicija danas preživjeti ono što s tim zakonom očito nije mogla prije godinu dana?
- Može jer su izmjene zakona odavno prezentirane socijalnim partnerima. Mi želimo da zakon do određene mjere podrže i sindikati i poslodavci, ali zakon ne donose oni nego Sabor a predlaže ga Vlada. Zakon je pripremljen, ponudit će se i određene alternative za neke, uvjetno rečeno problematične točke a Sabor će odlučiti. Više nema razloga za odgađanje rasprave. To je vrlo bitan zakon jer označava kraj jednog važnog paketa zakona koji je započet proljetos sa zakonom o posredovanju pri zapošljavanju, a nastavljen izmjenama u mirovinskom i zdravstvenom osiguranju. Zakon o radu ima nekoliko ključnih vrlo bitnih točaka koje su vrlo bitne za novo zapošljavanje.
Nakon osam mjeseci uzastopnog pada nezaposlenosti i rasta zapošljavanja, očito je da se ne radi o sezonskim utjecajima nego o strukturnim promjenama. Stoga smatramo da je došlo vrijeme da se ohrabre poslodavci da mogu zapošljavati a da im to ne bude preveliki teret u slučaju poslovnih teškoća. Uostalom, fleksibilizacija tržišta rada je »top tema« u svim europskim državama, u razvijenim i u manje razvijenim zemljama.


• Hoće li sve stranke koalicije u godini koja prethodi izborima pristati na pečat stranke koja je supotpisala drastično rezanje radničkih prava, a upravo takvim se novi zakon o radu doživljava u javnosti.
- Ne znam zašto bi to bilo drastično rezanje radničkih prava. Treba otvoriti raspravu i u Saboru i u javnosti o tome da li postojeće zakonodavstvo onemogućava poslodavce da više i brže zapošljavaju. Ako mali poslodavac mora platiti ne znam koliko prosječnih plaća za otpremninu onda se postavlja pitanje da li on to uopće može, a mi očekujemo da će se, kao što se događalo zadnjih godinu dana, najviše radnih mjesta otvarati upravo u tzv. malom poduzetništvu, koje mora biti fleksibilno i u kontekstu tržišta rada.


l U sporazumu stoji da će HNB intervenirati ako se kamate na domaćem tržištu spuste te da će, ako se vrlo brzo ne smanji izdavanje kredita, povećati rezerve bankama kojih je kreditni rast i dalje izražen. Ne kosi li se to s uvjeravanjem da je stand-by važan zato što će i državi i tvrtkama omogućiti pristup jeftinijem kapitalu?
- Ne. Ovim memorandumom je, prije svega, usklađena monetarna i fiskalna politika. Monetarna politika je u zadnje dvije godine bila prilično ekspanzivna. HNB se ponaša odgovorno jer smo imali dovoljno iskustva u povijesti sa bankarskim krizama i sve je to u funkciji želje da sve bude pod potpunom kontrolom. Inače, kamate su već, barem što se države tiče, u zoni negativnih kamata. U utorak smo izdali jednogodišnje trezorske zapise sa 2,85 posto. Dakle, imamo definitivno veliki preokret u 2002. godini. Imamo veliko povjerenje u kunu, a država će to dodatno pomoći tako što će krenuti u još dužu ročnost kunskih vrijednosnica. Nadamo se da će i građani prepoznati da imamo doista stabilnu valutu pa se može voditi i drugačija monetarna politika.


• Kritičari ekonomske politike ove koalicije tvrde, banke u stranom vlasništvu nedovoljno novca akumuliranog u Hrvatskoj ulažu u hrvatsko gospodarstvo, a sada im se to kreditiranje još i ograničava.
- Pa imali smo rast kredita i u 2001. i u 2002. godini.


• Prigovara se da se više kreditiralo građane nego tvrtke.
- Gospodarstvo se kreditiralo daleko više nego kada su te iste banke bile u državnom vlasništvu. Banke u Hrvatskoj, bez obzira u čijem su vlasništvu, imaju velikih problema sa prepoznavanjem projekata. Zamah gospodarskom rastu dala je država kroz velike infrastrukturne projekte ali to nije dovoljno. Mi imamo malo greenfield projekata domaćih investitora a previše sanacija kojekakvih državnih tvrtki. Puno razgovaram s bankama, one su spremne kreditirati ali patimo od nedostatka poduzetništva. Mislim da je ministar Čačić o tome dobro govorio.


• Čini se da su odredbe o kreditima domaćih banaka usmjerene prema jačanju burzi, odnosno skretanja tvrtki sa kredita na prodaju dionica.
- Tržište kapitala u Hrvatskoj se razvija enormnom brzinom. Promet na zagrebačkoj burzi je u 11 mjeseci ove godine dosegao pet milijardi kuna što je dva i pol puta više nego u 2000., a mirovinski fondovi će dogodine imati za plasman u dionice slobodnih barem milijardu kuna. Na tvrtkama je da se odluče i hrabro izađu na burze - postanu transparentne i svaka tri mjeseca objavljuju podatke o poslovanju - i dobit će vrlo jeftini kapital, neće se morati zaduživati i neće trebati državna jamstva.


• Ali neke od tvrtki koje su po novom zakonu o tržištu vrijednosnih papira zadovoljavale sve kriterije po kojima moraju početi poslovati po pravilima koje nalaže izlazak na burzu počele su provoditi promjene kako bi to izbjegle.
- Njihovo je pravo da odluče da li će biti tvrtke koje će kotirati na burzi, dakle biti pod okom komisije za vrijednosne papire i javnosti, ili će, ako im takva vrsta kapitala ne treba, ostati izvan tog sustava. Uloga države je da stimulira tvrtke da koriste burzu, jer je taj instrument bio generator rasta u razvijenim zemljama. To je trend koji se ne može spriječiti, može se samo slijediti, brže ili sporije. Onaj tko je pametniji, taj će biti brži. Ne treba zaboraviti važnu činjenicu da su mirovinski fondovi financijski a ne strateški partneri odnosno da njih ne zanima preuzimanje tvrtki.

»Više sluha« znači bez kriterija


• Kritičari vlasničke strukture hrvatskih banaka tvrde da bi u hrvatskim rukama trebala ostati barem jedna banka jer bi ona imala više sluha za domaće poduzetnike od banaka u stranom vlasništvu.
- Više sluha znači, zapravo, davati novac bez ikakvih kriterija. Imamo Hrvatsku banku za obnovu i razvoj koju država dokapitalizira svake godine da bi davala povoljnije kredite posebno u onim područjima za koja nisu zainteresirane komercijalne banke. Takve banke imaju i EU i nacionalne države. HBOR ćemo i dalje razvijati kao banku za projekte od posebnog interesa za državu, a on već i sada ima vrlo veliku aktivu od deset milijardi kuna. Druga je stvar da li HBOR najpametnije troši novac, na primjer na brodogradnju i slično. Što se tiče Poštanske banke, ona ima samo jednu poslovnicu, pa bi razvoj retaila bio skup jer bi podrazumijevao kupnju i najam poslovnica, a na tom bi se području HPB suočio s golemom konkurencijom kao i u investicijskom bankarstvu. Stoga se postavlja pitanje: koji to segment može pokriti Poštanska banka, a ne mogu drugi. HPB je sanirana, u dobrom je stanju, država može imati i dalje značajniji utjecaj ali nema nikakvog posebnog razloga da ostane državna kada imamo HBOR kojeg treba razvijati da postane ono što i stoji u njegovu imenu - banka za projekte koji su od posebnog interesa za državu.

 

Sporazum s MMF-om više je politički nego ekonomski dokument


• Koje je glavno značenje sporazuma s MMF-om budući da Hrvatska ne namjerava povući oko 140 milijuna dolara, što joj aranžman omogućava?
- Sporazum predstavlja više politički nego ekonomski dokument. Njegov je značaj u tome što Vladu, kojoj se približavaju izbori, obvezuje na vođenje određene ekonomske politike, koja neće ugroziti pozicije hrvatske na međunarodnim tržištima kapitala. A to je važno budući da Hrvatska treba inozemne financijere. K tome, 2. prosinca bila je 20-godišnjica kako je Jugoslavija bila u defaultu, što znači da nije mogla otplaćivati kredite, a taj se »rekord« vodi u svim dokumentima i svakom godišnjem izvješću Svjetske banke i MMF-a. Dakle, taj trag postoji a postoji i trag ratnog razdoblja kada također nismo vraćali dugove, pa nam je zbog toga važan MMF jer takvi aranžmani olakšavaju pristup financijskim tržištima i povećavaju povjerenje investitora dok se zemlja potpuno ne stabilizira, posebno politički.

Sanja Kapetanić
 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


13.05.1974  Ištef Benšić Đurđica
13.05.1969  Mikulić Andrija
13.05.1965  Draganić Dražen
13.05.1961  Škrpaca Ivica
13.05.1960  Ledinski Željko
13.05.1958  Demetlika Tulio
13.05.1957  Herak Ivan
13.05.1951  Mažar Željko