savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1666&ivica-kostovic-mozak-se-mijenja=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1666&ivica-kostovic-mozak-se-mijenja=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1666&ivica-kostovic-mozak-se-mijenja=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1666&ivica-kostovic-mozak-se-mijenja=

Ivica  Kostović

../intervjui/intervjui.php?osoba=3108&ivica-kostovic

Kostović Ivica
Datum:
14.03.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

U Hrvatskoj se od 15. do 21. ožujka po deveti put obilježava Tjedan mozga posvećen promicanju i popularizaciji tema vezanih uz mozak i živčani sustav. O dostignućima u otkrivanju uzroka kognitivnih i neuroloških bolesti te prioritetima znanosti 21. stoljeća koje je proglašenom stoljećem uma, razgovaramo s akademikom Ivicom Kostovićem, profesorom neuroznanosti i anatomije, direktorom Hrvatskog instituta za istraživanje mozga i predsjednikom Hrvatskog društva za neuroznanost.


• Ovogodišnji Tjedan mozga u prvi je plan stavio teme poput razvoja kreativnosti i umjetnosti. Kad se govori o mozgu, obično se spominju istraživanja o uzrocima različitih bolesti, kao i način kako pomoći bolesnicima pri ozdravljenju. No, bit neuroznanosti je i istraživanje mogućnosti mozga.
- Upravo tako, želimo pokazati da predmet neuroznanosti nije samo istraživanje bolesti. Povezanost strukture mozga s kreativnošću izazov je kojim se posljednjih godina bave mnogi neuroznanstvenici. Samo u SAD-u na deset sveučilišta postoje projekti koji proučavaju što se događa u mozgu tijekom kreativnog stvaralaštva. Uz pomoć magnetske rezonancije možemo vidjeti sliku građe mozga koja nam omogućuje da pratimo normalni razvoj tog organa, bolesti poput tumora, moždanog udara, multiple skleroze, te da procijenimo očuvanost bijele tvari pomoću koje naše živčane stanice komuniciraju, ali i da saznamo ulogu pojedinih dijelova mozga, od toga koji je dio zadužen za pomicanje ruku i nogu, kojim dijelom mozga prepoznajemo lica i donosimo odluke, ali i koja su područja aktivna kad osoba pleše, sklada, svira...
 


Mozak se razvija do 25. godine, stoga je i većina umjetnika svoja velika djela ili započela ili već napravila u mladosti

• Suvremena istraživanja funkcija ljudskog mozga omogućuju bolje razumijevanje biološke osnove kreativnosti. Možete li nam reći nešto više o tome?
- Umjetnost i kreativnost povezane su s evolucijom ljudskog uma. Dokaz tome je što za razliku od ljudi, životinje ne stvaraju. Iako je vrhunska kreativnost povezana sa specifičnim neuronskim krugovima u mozgu, ne može se postati vrhunski umjetnik samo zahvaljujući talentu bez edukacije. Bit neuroznanosti je dokučiti kako se sinapse u mozgu koje smo naslijedili po genetskoj osnovi, razvijaju u interakciji s okolinom. Mozak se razvija do 25. godine, stoga je i većina umjetnika svoja velika djela ili započela ili već napravila u mladosti. Iako se starenjem kreativnost smanjuje, to se ne događa zbog manjeg broja neurona, već zbog manje sinapsi, čime se povezanost među neuronima također smanjuje.
 

Proučavanje biološke osnove uma i kreativnosti osnova je mnogih studija koje su pratile i umjetnički izričaj duševno poremećenih osoba. Iz njihovih djela, primjerice likovnih, znanstvenici su mogli jasno iščitati neke poremećaje. U jednom su istraživanju znanstvenici pratili rad slikara s početnom fazom Alzheimerove bolesti. Dogovoreno je da slika uvijek isti motiv kad ga stručnjaci promatraju. Njegov su rad pratili dvije godine, a motiv mu je bio most u Veneciji. U početku bolesti slikar je naslikao vrhunsko djelo, a kako je ona napredovala, umjetnik je slikao samo fragmente. To je egzaktni dokaz da o asocijativnim vezama moždane kore ovisi i kreativnost. Kad je došlo do razgradnje stanica, dakle teških strukturnih promjena mozga, umjetnik je prestao biti kreativan. Razgradnja u patologiji mozga pratila je razgradnju kreativnosti.


• U europskim zemljama za liječenje bolesti mozga potroši se 35 posto zdravstvenog novca. Je li razlog tome što su te bolesti možda najviše neistražene, što njihovo liječenje zahtijeva najviše novca i vremena ili nešto treće?
- Činjenica jest da na te bolesti otpada 35 posto zdravstvenih troškova, no to je zato što neurologija i psihijatrija obuhvaćaju cijeli spektar bolesti. Uz to, riječ je često o kroničnim, degenerativnim bolestima koje traju cijeli život, a često pri njihovu liječenju nema spektakularnih rezultata. Cerebralna paraliza je stanje koje pacijenta prati cijeli život, jednako kao i teži duševni poremećaji, a istodobno ti bolesnici iziskuju skupa liječenja. Najveći broj bolesnika liječi se u psihijatrijskim bolnicama.
 

Moždani udari su pak među najčešćim uzrocima smrtnosti žena u Hrvatskoj. Kad se u neurološke bolesti ubroje i migrene, koje osim što pogađaju velik broj ljudi, predstavljaju i najčešći uzrok bolovanja, brzo uviđamo zašto ima toliko troškova.


• Znanstvenici su prošle godine objavili nekoliko studija u kojima su otkrivene genske mutacije koje bi mogle dovesti do novih pristupa autizmu. Na što su se usredotočili u istraživanjima?
- Ono što znanstvenike trenutno okupira jest zašto autizam započinje baš u djetetovoj drugoj godini. Dotad je ono naizgled normalno, a onda počinju problemi. Autizam zahvaća sve faze djetetova kognitivnog razvoja, a zanimljivo je da je otkriveno da je u 50 posto djece s autizmom mozak veći. Po jednoj teoriji, u autizmu ima previše veza u mozgu, a po drugoj premalo. Autizam je biološki poremećaj mozga, po učestalosti pojave odmah nakon mentalne retardacije i cerebralne paralize. Njegovi uzroci i patologija još uvijek nisu poznati, kao ni dijagnostički test koji bi potvrdio tu bolest u ranoj fazi. Autizam je zasad zagonetka jer je vrlo teško istraživati abnormalne veze koje dovode do poremećaja u funkcioniranju mozga.


• Što je s Parkinsonovom i Alzheimerovom bolesti, ima li pomaka u razumijevanju i liječenju tih bolesti?
- Zahvaljujući velikom interesu za Alzheimerovu bolest koje traje još od osamdesetih godina, tek sad ubiremo rezultate tih istraživanja. No, još nema ključnih naznaka kako ta bolest počinje. Potvrdu dijagnoze Alzheimerove bolesti dobivamo tek kad pacijent umre. Znamo što je abnormalno no pitanje je hoćemo li jednom u budućnosti moći oboljelom sačuvati ili vratiti ono što mu propada. Matične stanice o kojima se toliko govori, još nemaju terapijsku primjenu u liječenju tih bolesti. Prioritet je kako otkriti oboljenje u što ranijem stadiju. Istraživanja pokazuju da se u rizičnih pacijenata za Parkinsonovu i Alzheimerovu bolest u 70 posto slučajeva vide fine promjene sive tvari čak nekoliko godina prije prvih simptoma.

Znamo da neuroni imaju na stotine mogućnosti kompenzacije, pa bi se propadanje možda moglo zaustaviti kad bi se počelo dovoljno rano s ireverzibilnim procesom. No, kad neuroni propadnu, proces se više ne može promijeniti, već tek omogućiti preostalim neuronima da koliko-toliko funkcioniraju. Mozak je kao i bankarski sustav - ne možete ga sačuvati ako propadnu velike banke, a tako ni mozak ne možete sačuvati ako odumru glavne veze. Zasad nema idealnog lijeka za Alzheimerovu bolest.


• Jesu li neuropsihijatrijske bolesti, poput depresije, anksioznosti i shizofrenije doista u porastu ili se sad samo otvorenije priča o njima?
- Broj oboljelih od shizofrenije se ne povećava, jedan posto stanovništva i u New Yorku i među Aboridžinima boluje od nje. No, čini se da se povećava broj oboljelih od depresije i posttraumatskih poremećaja, što zbog bolje dijagnoze i pristupa tim bolestima, što zbog porasta razine stresa u društvu. Ne znamo još je li porast broja autističnih posljedica bolje dijagnoze ili veće raširenosti bolesti. Činjenica je da su neke bolesti konstantne i povezane samo s ljudskim mozgom, neke su poput Alzheimera i senilne demencije vezane uz stariju dob, a imamo i sve više bolesti poput cerebralne paralize i ostalih poremećaja kao posljedicu većeg perinatalnog preživljavanja neurorizične djece.
 

Na porast neuroloških poremećaja utječe i uzimanje psihotropnih lijekova koje je vrlo rašireno. Liječe depresiju no istovremeno mijenjaju druge funkcije u mozgu, ublažavaju simptome jedne bolesti, no izazivaju druge. Lijek protiv shizofrenije mijenja, na primjer, ekstrapiramidalnu motoriku. Ipak, ne mislim da su te bolesti u toliko dramatičnom porastu kako se prikazuje. Kromosomskim analizama mogu se otkriti neke bolesti poput Downova sindroma u nerođene djece. Iako veliki svjetski instituti ulažu milijarde kako bi otkrili je li moguće liječenje neuroloških i duševnih bolesti matičnim stanicama zasad se nigdje u svijetu one ne primjenjuju rutinski u terapiji.

Skupa istraživanja bez brzih otkrića


• Koji su najveći izazovi s kojima se hrvatski neuroznanstvenici suočavaju?
- Ulaganja u znanost vrlo su mala i iz dana u dan sve manja. Cijenjeni hrvatski profesori koji objave i po nekoliko članaka godišnje u vrhunskim znanstvenim časopisima, rade na projektu u vrijednosti najviše 70.000 kuna. Ne možemo se pohvaliti jer iako imamo i ljude i opremu, ne napredujemo, jer sredstva za istraživanja ne pokrivaju ni najosnovnije troškove.

Hrvatski institut za istraživanje mozga od početka je zamišljen kao centar za istraživanje kognitivnih, degenerativnih bolesti, no da bismo njih razumjeli, prvo trebamo znati normalne funkcije mozga - kad se razvija frontalni režanj, a kad sinapse, što je najvažnije za memoriju. Prof. dr. Goran Šimić s našeg Instituta prvi je dokazao da je propadanje hipokampusa, dijela mozga odgovornog za memoriju, drukčije tijekom normalnog starenja, a drugačije u patologiji. Kvalitetno istraživanje bolesti poput Alzheimerove nemoguće je bez velikog centra u kojem će surađivati neurolozi i psihijatri, što je kod nas još razdvojeno. U Hrvatskoj nedostaje sredstava za istraživanja, a znanosti se treba posvetiti a ne se njome baviti kao hobijem. Istraživanja mozga trend su u znanosti i svjetski izazov, no treba znati da su to skupa istraživanja u kojima nema brzih otkrića.

Uloga zrcalnih neurona


• U sklopu Tjedna mozga bit će riječi i utjecaju ranog emocionalnog razvitka na ponašanje u odrasloj dobi. Koliko rani razvoj ima doista utjecaja na kasnije ponašanje?
- Predškolski odgoj presudan je za formiranje emocionalnih dijelova ličnosti. Poznato je da su dobri roditelji najvažniji za dobar odgoj, no novost je u istraživanju da dolazi do promjena u mozgu ako su uvjeti djetetova odgoja loši, ako je ono maltretirano i odgajano bez roditeljske ljubavi. Trebali bismo biti svjesni da djetetovo izlaganje agresivnim sadržajima i putem medija mijenja njegov mozak, jednako kao i droga. Prof. dr. sc. Miloš Judaš i prof. dr. sc. Goran Šimić izložit će i novija znanstvena istraživanja koja pokazuju da su za razvitak emocija poput srama, krivnje, divljenja, agresivnosti, žaljenja, prihvaćanja i ljubavi od izuzetne važnosti tzv. zrcalni neuroni, koji su okidači ne samo kad se izvodi neki pokret, nego i kad se promatra druga osoba koja ga izvodi, pa na taj način sve što promatramo ponavljamo u mislima. Poremećaj funkcije zrcalnih neurona jedna je od najvažnijih hipoteza nastanka psihosocijalnih smetnji, kao što su manjak empatije i autizam.

Nataša Gajski Kovačić
 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


29.04.1984  Mihanović Ante
29.04.1975  Murina Kristina
29.04.1968  Grabar Kitarović Kolinda
29.04.1961  Varga Gabor
29.04.1956  Ošust Vlado