savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2018&hrvatski-izvozni-aduti-su-brodogradnja=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2018&hrvatski-izvozni-aduti-su-brodogradnja=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2018&hrvatski-izvozni-aduti-su-brodogradnja=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2018&hrvatski-izvozni-aduti-su-brodogradnja=

Mladen  Vedriš

../intervjui/intervjui.php?osoba=3371&mladen-vedris

Vedriš Mladen
Datum:
20.01.2007
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Iako danas izvozimo tek polovicu ukupnog uvoza, Hrvatska ima svoje izvozne adute. Iz godine u godinu sve je bolje pozicionirana u svjetskim istraživanjima konkurentnosti. Istodobno, Hrvatsku očekuje niz reformi koje će ubrzati približavanje Europskoj uniji. O svemu tome, te o problemima vezanim uz izvoz i uvođenju novih proizvodnih tehnologija za Vjesnik govori dr. Mladen Vedriš, predstojnik Katedre za ekonomsku politiku na Pravnom fakultetu u Zagrebu, član Nacionalnog vijeća za konkurentnost i predsjednik Stručnog vijeća Agencije za promicanje izvoza i ulaganja.


• Najnovije istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma govori da Hrvatska ima gospodarstvo koje je konkurentnije od drugih zemalja kandidatkinja za EU. Iz domaće perspektive to se ne čini uvijek tako?
– Trenutno smo bolje pozicionirani od novih članica Unije. Jer, kad je istraživanje provođeno, Rumunjska i Bugarska još nisu bile dio Unije, a Hrvatska je po nizu parametara od njih bila povoljnije pozicionirana. U istom istraživanju Hrvatska je prošla bolje i od Poljske. No naša pozicija unutar tranzicijskih zemalja istodobno zaostaje za skupinom vodećih, a to su prvenstveno pribaltičke zemlje i Slovenija, a Turska nam je vrlo blizu. No, najvažnija je činjenica da je Hrvatska u posljednjih nekoliko godina napredovala. To se prvenstveno odnosi na učinkovitost javne uprave, vođenje zemljišnih knjiga, pristup dokumentaciji, informacijske tehnologije i sektor financijskih usluga. U pojedinim područjima ipak bitno zaostajemo. A važno je da Hrvatska podiže razinu konkurentnosti ne samo zbog međunarodnog natjecanja, nego i zbog jačanja vlastite pozicije. Jer, kad postane članica Unije, okruženje će postati još zahtjevnije. Svi igraju ozbiljno i da bi naša ekonomija i poduzeća mogli opstati, moraju jednostavno biti sve bolji. Zbog podizanja životnog standarda stanovništva te zbog neminovnosti procesa globalizacije koji pritišće i koji sve tjera naprijed. Iako novi rezultati potiču, nema stajanja i samozadovoljstva.
 

Važno je da Hrvatska podiže razinu konkurentnosti ne samo zbog međunarodnog natjecanja nego i zbog jačanja vlastite pozicije. Jer, kad postane članica Unije, okruženje će postati još zahtjevnije

• Tjeraju na reforme?
– Da, jer predrasuda je da se reforme vežu isključivo uz tranzicijske zemlje. Napredne zemlje provode i do četiri puta više prilagodbi nego tranzicijske zemlje. To govori da nitko ne može stati i da se, bez obzira na to koliko ste dobri, morate stalno mijenjati i ići naprijed. Jer, ako jednom zastanete, drugi će vas preteći, a često i - pregaziti. Proces reformi, odnosno trajna prilagodba, nešto je od čega nitko u svijetu ne može pobjeći. To su životne činjenice današnjeg doba.
 

• Hrvatska se suočava sa sve većim trgovinskim deficitom. Izvoz je prošle godine pao ispod polovice uvoza?
– Pokrivenost uvoza izvozom negdje je između 47 i 50 posto. Ukratko, svake godine uvezemo dvostruko više roba nego što izvezemo. Razlika se pokriva dijelom iz nerobnih priljeva, a to je ponajprije turizam, te ostatak deviznim doznakama radnika i zaduženjima u inozemstvu. Hrvatska se stoga mora okrenuti većoj proizvodnji i izvozu. Sve zemlje koje su ostvarile trajan i stabilan rast ostvarile su ga na većim, vanjskim tržištima. Naše domaće tržište je usko i plitko i nije moguće samo na njemu opstati. Pravi je primjer turizam. Domaći su gosti dobrodošli, ali nekoliko milijardi eura ne može se ostvariti samo na domaćem prometu. Studija koju je prije nekoliko godina izradila Svjetska banka pokazala je da je jedini trajan rast osobnih dohodaka, pa i zaposlenosti, u zemljama koje su istodobno ostvarivale i veći izvoz.


• Koji su hrvatski izvozni aduti?
– Brodogradnja, primjerice. Potrebna je i mora se učiniti sve da postane i učinkovita. Jer, ako je u drugim dijelovima svijeta proizvodnja brodova profitabilna, onda je pravo pitanje zna li to Hrvatska učiniti, a ne može li se to učiniti. U svijetu postoji izuzetna potražnja za brodskim prostorom i važno je pozicionirati se i proizvoditi brodove s velikom dodatnom vrijednosti, recimo cruisere. Ako smo ih mogli proizvoditi prije petnaest godina u ratnim okolnostima - osobno sam, tada kao potpredsjednik Vlade RH, u Splitu bio nazočan porinuću jednog takvog cruisera za švedskog naručitelja - onda nema razloga da se to ne čini i danas.
Nadalje, imamo potencijala za izvoz i u agraru. Hrvatska sa svojim mediteranskim i kontinentalnim kulturama ima sve pretpostavke za to. Tu je i priča oko biodizela. Hrvatska će, približavajući se Uniji, morati osigurati dio alternativnih izvora energije. Apsurd bi bio da budemo uvoznici biodizela umjesto da izvoznici. Jer, kad razne europske delegacije dođu i gledaju naša prostranstva, čude se što su zemljišta u velikom dijelu neobrađena. Kroz vladinu izvoznu ofenzivu ta se područja trebaju locirati, a onda i potaknuti na proizvodnju i izvoz.


• Na policama trgovačkih lanaca sve je teže pronaći voće i povrće iz Hrvatske. Teško ih je, dakle, plasirati i na domaće tržište. Istodobno, cijeli svijet seli proizvodne pogone u azijske zemlje. Nije li prekasno za izvoznu ofenzivu?
– Nije prekasno. U funkciji predsjednika Stručnog vijeća unutar Agencije za promociju i investiranje često sam u kontaktu s potencijalnim vanjskim ulagačima. Na naša vrata kuca zanimljiv spektar ulagača spremnih započeti proizvodnju od nanotehnologije do agrara. Pitanje je kako im pomoći u administrativnom i provedbenom smislu, a ne ima li njih ili nema. Što se pak tiče domaćih proizvođača, naravno da netko tko njeguje ekološku proizvodnju mora ući i na police u vlastitoj kući. Činjenica je da to svi trgovački lanci u Hrvatskoj i žele u svojoj ponudi. No, to nije dovoljno. Ti proizvođači moraju ući i na police trgovina u Sloveniji, Austriji, Mađarskoj... Jer, ako je normalno da u trgovini vidite suhe šljive koje su iz Kalifornije doputovale u Hrvatsku, ili breskve iz Španjolske i grožđe iz Čilea, mora biti isto tako normalno da proizvodi slične kategorije otputuju iz Hrvatske. Naravno, Hrvatska u cijeloj toj priči može supstituirati i nepotreban uvoz. Ne može netko reći da smo jaka turistička zemlja, a onda usred sezone umjesto da prodajemo rajčice iz Kaštela ili Ravnih Kotara, prodajemo gotovo samo one iz uvoza. Ne možemo biti uspješna turistička zemlja dok naši proizvođači muku muče s otkupom, a istodobno sa sjevera Europe uvozimo meso. I to često ono kojemu je prema propisima EU-a istekao rok trajanja, a kod nas još nekoliko mjeseci može biti na tržištu. To su apsurdi i deficiti ekonomske politike, ali oni ujedno pružaju prostor za pozitivne promjene.


• Ali zašto se oni iz godine u godinu stalno ponavljaju. Detektiramo ih, pišemo o njima i ništa se ne događa? Je li uopće moguće tome stati na kraj?
– Moguće je, ali nije lako. Teško je boriti se protiv inercije. Stvari idu svojim tijekom, odnosi su uspostavljeni, ali su isto tako uspostavljeni interesi. Neusporedivo je lakše uvesti, naplatiti svoju maržu - čak se pri tome naplati i porez - nego kod kuće nešto proizvesti. Mnogo ste manje rizični kad dođete u banku i kažete da hoćete kupiti automobil nego kad kažete da se želite baviti ekološkim uzgojem. No, može se i mora uložiti aktivni napor i problemi se tada počinju rješavati. Ne možete sudjelovati u utakmici tijekom koje svi trče na terenu, a vi sjedite u hladovini. Za Hrvatsku je baš zato nužan što skoriji ulazak u EU, jer će nas to natjerati na daljnje procese promjena - u korist nas svih.


• Analize pokazuju da je domaći visokoškolski sustav konkurentan u stvaranju svjetski relevantnog znanja, no zaostajemo u inovacijama i novim tehnološkim rješenjima? Zašto?
– U tri četvrtine slučajeva, kad je riječ o investicijama koje su ušle u Hrvatsku, radi se o kupovanju postojećih tvrtki i tehnologije (financijski sektor, telekomunikacije, turizam i energetika...) te očuvanju monopola na tržištu. U drugim tranzicijskim zemljama bilo je 80 posto novih investicija. To znači nova tehnološka rješenja, ulaganje u obrazovane ljude, širila se tehnološka baza... U Hrvatskoj je sektor proizvodnje bio u drugom planu, nije bilo domaćih i vanjskih ulaganja, došlo je do pada izvoza... I tako redom do vanjskog duga.

Ne bavimo se dovoljno potencijalima koje imamo


• U 2005. Hrvatska je registrirala samo 12 patenata, Nizozemska 993, a SAD 82.585?
– Iza njih stoji snažna proizvodna baza. U Uniji je 80 posto inovacija i istraživanja, ali i sredstava koja se za njih troše, vezano uz industriju - proizvodnju i izvoz. Kad je sajam automobila, čitav naš narod pohrli diviti se novim tehnološkim i dizajnerskim rješenjima. To je netko stvorio, a prije toga istraživao i istraživao.
Mislim da je u Hrvatskoj jedan od sektora tih mogućnosti brodogradnja. Ona mora biti zainteresirana za nova tehnološka rješenja. Ako smo u toj industrijskoj grani među prvih pet, šest na svijetu po kapacitetima, moramo biti i među prvima u inovacijama. Mi se ne bavimo dovoljno potencijalima koje imamo, a to je suština konkurencije. Nizozemska ima 60 posto površine Hrvatske, a izvozi robe vrijedne desetke milijardi eura. Nakon pada željezne zavjese, Mađarska, Češka, Slovačka i Poljska mogle su plakati i pitati se kad će sustići zemlje Unije koje su bile i pedeset godina ispred. No, zasukale su rukave i počele ići naprijed. Slovenija je danas, prema nekim pokazateljima, bolja od tri, četiri zemlje »stare« Unije. Važno je krenuti i imati brzinu koja će biti ista ili nešto brža od prosjeka. Za pet do deset godina uhvatit ćemo i mi korak i priključak. Ako smo si 15 godina mogli dozvoliti luksuz da zaostajemo, sad moramo ispružiti korak i stići. To je itekako potrebno, i što je još važnije - moguće.

Silvana Oruč Ivoš

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


15.05.1984  Hržić Dinko
15.05.1967  Tafra Ivica
15.05.1964  Bilić-Vardić Suzana
15.05.1959  Rajsman Marijan
15.05.1955  Vrtiprah Vesna
15.05.1953  Medved Joso
15.05.1950  Benić Đuro
15.05.1945  Kurilj Zdravko