savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2187&ravnatelj-policije-snimili-smo-mafijase=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2187&ravnatelj-policije-snimili-smo-mafijase=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2187&ravnatelj-policije-snimili-smo-mafijase=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2187&ravnatelj-policije-snimili-smo-mafijase=

Oliver  Grbić

../intervjui/intervjui.php?osoba=6674&oliver-grbic

Grbić Oliver
Datum:
06.11.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Dok smo razgovarali s Oliverom Grbićem, Mladen Barišić, bivši ravnatelj Carinske uprave i glavni rizničar HDZ-a, spremao se na treću rundu davanja iskaza u USKOK-u. Službene potvrde nema, ali neslužbeno, Barišić je odlučio progovoriti i o Ivi Sanaderu. Zato smo Grbića, koji je već više od godinu dana glavni ravnatelj policije, izravno pitali: Hoće li policija, s obzirom na ono što Barišić govori u USKOK-u, uhititi Ivu Sanadera?

- Mi ne znamo što on iskazuje u USKOK-u. Obradili smo poslovanje Fimi-Medije s tri ministarstva, 22 javne i pet privatnih tvrtki. Na toj je platformi Državno odvjetništvo preuzelo daljnja postupanja i pozivanja u svojstvu svjedoka, osumnjičenika i određene osobe. Očekujem da će tužiteljstvo napraviti kvalitetnu analizu njegova iskaza. Realno očekujem da će nam na temelju iskaza Mravka i Barišića dostaviti dopunske zahtjeve koji će biti temelj za buduća kriminalistička istraživanja. Takve zahtjeve dosad nismo dobili. Gospodar postupaka ipak je USKOK. Moguće je da i oni sami preuzmu progon. Osobno smatram da je DORH došao do kvalitetnih saznanja. Uostalom, to je opsežna materija, ali mi imamo stotinjak kvalitetnih službenika u policijskom USKOK-u svih profila, što je naša snaga, i nadam se da će USKOK to prepoznati. No, doista nije fraza kad kažemo da nema nedodirljivih.

 

Ivan Mravak, bivši direktor HEP-a, ima policijsku zaštitu. Je li tko prijetio njemu i obitelji?

- Ne, konkretnih prijetnji nije bilo, ali procijenili smo da zbog onoga što je naveo u iskazu postoji takva mogućnost. Jednostavno smo proaktivno djelovali i u tome vidim kvalitetu našeg postupanja, i to je bila zajednička odluka na kolegiju.

 

U posljednje se vrijeme spekulira da ste samo formalno ravnatelj policije. Imate li potporu ministra i premijerke?

- Ne bih htio ulaziti u takve rasprave. Imenovanjem na funkciju glavnog ravnatelja policije dobio sam rješenje ili, kako vi to nazivate, ‘papir’. Mogu samo reći da definitivno nemam problema ni u rukovođenju, ni u primjeni ovlasti. I imam potpuno odrješene ruke.

 

No, primjetno je da, osim vašeg zamjenika Brkića, na još neka mjesta dolaze ljudi iz Središnje obavještajne agencije. Je li to slučajno ili je to doista najbolji izbor za policiju?

- Za kvalitetu rada bilo kojeg sustava, pa tako i policijskog, presudan je stručan i profesionalan kadar u obavljanju poslova. Rezultati koje smo dosad postigli, pokazuju da smo u odabiru kadra poštovali i pravilno primijenili načelo kompetencije. Kad je riječ o postavljanju na rukovodeća mjesta kolega koji su došli iz SOA-e, moram naglasiti da se u slučaju mojeg zamjenika Milijana Brkića, ali i u slučaju Roberta Bogdanića kao načelnika PNUSKOK-a, radi o vrsnim profesionalcima koji su svoju karijeru počeli još 90-ih u PU zagrebačkoj, a čiji je posao u SOA-i bio dodatna profesionalna dimenzija. Načelnik Bogdanić je najveći dio karijere proveo istražujući najsloženije oblike organiziranog kriminala u PU zagrebačkoj. Dok sam bio načelnik PU primorsko-goranske, s njim sam uspješno surađivao i nakon što je nastavio raditi u SOA-i. Njegovo imenovanje na čelo policijskog USKOK-a moj je izbor. Postavljanje kolega Brkića i Bogdanića na rukovodeća mjesta u policiji pridonosi višoj razini kvalitete u suradnji partnerskih odnosa policije i Središnje obavještajne agencije.

 

Zašto je otišao Božo Barbarić kojega ste vi iz Rijeke doveli na mjesto šefa Policijskog nacionalnog USKOK-a?

- Kolegu Božu Barbarića cijenim, a on je otišao na vlastiti zahtjev i iz osobnih razloga.

 

U srijedu je donesena nepravomoćna presuda za ubojstvo Ive Pukanića i Nike Franjića. Ne znamo tko je naručitelj ubojstva, a nema dokaza da je to Sreten Jocić. Radi li policija i dalje na otkrivanju naručitelja Pukanićeva ubojstva? Očekujete li da će Jocić otkriti naručitelja?

- Rad na rasvjetljavanju kaznenog djela teškog ubojstva Ive Pukanića i Nike Franjića nastavlja se upravo na planu utvrđivanja okolnosti koje se povezuju s organizacijskim aspektima počinjenja kaznenog djela, odnosno naručitelja. Nastavlja se suradnja s policijama susjednih država, partnerskim tijelima i agencijama, koji mogu pridonijeti identifikaciji i procesuiranju osoba koje bi imale udjela u počinjenju tih kaznenih djela. Realno očekujemo da će rezultat suđenja Sretenu Jociću zvanom Joca Amsterdam u Republici Srbiji dati odgovor o naručitelju ubojstva.

 

Policajac Nenad Šipušić svjedočio je da mu je Amir Mafalani rekao da se priprema neko ubojstvo. Postavlja se pitanje kako je moguće da, unatoč tome što nije proslijedio tu informaciju, bude unaprijeđen?

- On je na mjesto pomoćnika načelnika za kriminalističku policiju u 6. policijskoj postaji Novi Zagreb raspoređen 1. ožujka ove godine. Osnovni princip kod svakog rasporeda policijskih službenika na rukovodeće pozicije jest njihova stručnost i profesionalni profil, i on u tome nije bio iznimka. U to vrijeme postavljanje Šipušića na to radno mjesto nije bilo upitno ni po kojoj osnovi. Moj je princip rada da ne dovodim u pitanje prijedloge i odluke načelnika uprave i postaja u odabiru najbližih suradnika.

 

U posljednje su vrijeme u središtu zanimanja javnosti istrage o korupciji. No, što je s organiziranim kriminalom? Čini se da vrh piramide organiziranog kriminala neće biti dotaknut.

- Korupcijska kaznena djela često uključuju i obilježja organiziranog kriminala, ali ona se u javnosti ne percipiraju kao ‘mafijaška’. Očekivano je da se javnost zanima za takozvani klasični antimafijaški rad hrvatske policije. Dojam da se policija ne bavi organiziranim kriminalom ne odgovara stvarnom stanju. Naime, rasvjetljavanje kaznenih djela kriminalnih organizacija složen je i dugotrajan posao. Policija se njime itekako proaktivno bavi, usmjeravajući se primarno na nositelje i članove organiziranih kriminalnih skupina. Snimili smo nositelje organiziranog kriminala i njihove kriminalne aktivnosti, i to radimo već dulje vrijeme. Kvaliteta tih izvida jest to što se provode u suradnji s Poreznom upravom i drugim nadležnim tijelima, tako da prikupljamo podatke o svemu što nisu stekli na zakonit način. Kad ih budemo privodili, to će pratiti i zahtjevi da im se blokira nezakonito stečena imovina.

 

Jeste li završili istragu o kupnji vatrogasnih vozila? Hoćemo li doznati imena dužnosnika koji su primili mito i hoće li biti kaznenih prijava? Iz SDP-a vam prigovaraju da vodite istrage po ‘političkom nalogu’, misleći pritom na istrage u Rijeci, Velikoj Gorici i Koprivnici, tj. na Vojka Obersnela, Tonina Piculu i Zdravka Mršića.

- Istrage koje se vode u predmetima HEP, Fimi-Media, Daimler i dr. ne mogu komentirati zbog činjenice da se radi o predmetima koje vodi USKOK. Policija radi isključivo temeljem zakona i ovlasti i ne može biti nikakvog govora o tzv. političkim istragama.

 

Kako to da niste do kraja otkrili tko je pokušao podmititi suce Vrhovnog suda u slučaju Glavaš? Zašto nije utvrđeno tko je i koliko novca prikupio te koja je bila njegova namjena?

- Kriminalističko istraživanje u tzv. slučaju Glavaš također ne mogu komentirati. No, činjenica je da je kriminalističko istraživanje koordinirao DORH, odnosno USKOK i rezultate istraživanja smo 6. listopada 2010. dostavili USKOK-u na ocjenu. Ako se po tom pitanju prema policiji postavi koji dodatni zahtjev, udovoljit ćemo mu bez odgode.

 

Sretko Kalinić izručen je Srbiji, no jesu li otkriveni logističari Zemunskog klana? Dokle se stiglo u realizaciji plana osnivanja regionalnog centra za borbu protiv organiziranog kriminala?

- Pomagače tzv. Zemunskog klana u Zagrebu i Hrvatskoj i dalje istražuju naši kriminalisti i poseban tim koji istražuje i moguća druga kaznena djela. Kada je riječ o tzv. sprezi kriminala iz regije i radnjama koje se poduzimaju na planu identifikacije nositelja kriminalnih aktivnosti, pomagača i drugih tzv. logističkih komponenti koje podrazumijeva organizirani kriminal, mogu istaknuti uspostavljanje iznimno kvalitetne suradnje s policijama država u regiji, u prvom redu s policijom Republike Srbije. Osnivanjem zajedničkog Centra za borbu protiv organiziranog kriminala, u kojem surađuju policije Srbije i Hrvatske, omogućit će se još veći prostor za izravnu i operativnu suradnju te razmjena svih kriminalističko-obavještajnih informacija između dviju policija. Uspostavili smo konferencijski videolink koji omogućava sigurnu dnevnu komunikaciju i rad na zajedničkim slučajevima najsloženijih oblika organiziranog kriminaliteta. Centar će se u dogledno vrijeme baviti i izradom zajedničke procjene ugroženosti od terorizma. Trenutačno su na specijalističkoj obuci časnici za vezu koji će biti upućeni u Srbiju, Izrael, Austriju i Interpol, o čemu smo odluku donijeli 25. listopada. Kriteriji za odabir kandidata bili su vrlo zahtjevni, no veseli me činjenica da smo uspjeli odabrati visokoprofesionalni kadar koji, uz širok raspon stručnog znanja, ima iskustvo i znanje kako u području stranih jezika, tako i o tradiciji i kulturi zemalja u koje se upućuju.

 

Više ste puta istaknuli da bi posjedovanje droge trebalo sankcionirati kao prekršaj. Zastupate li i dalje taj stav?

- Već sam nekoliko puta rekao da bi posjedovanje droge možda trebalo razmotriti kroz prizmu prekršajnog sankcioniranja, što ne znači dekriminalizaciju, nego blaže kažnjavanje, primjereno društvenoj opasnosti. Brojni su slučajevi u kojima se policija neprimjereno društvenoj opasnosti same nedopuštene radnje angažira u predmetima obrade nedopuštenog držanja, odnosno posjedovanja droge, čime se generiraju iznimno veliki troškovi, odnosno opterećuje specijalizirani policijski kadar koji bi se trebao usmjeriti na suzbijanje organiziranog kriminaliteta droga. Nerijetko je na kraju rezultat uvjetna osuda ili odbacivanje kaznene prijave zbog beznačajnosti djela. Prepuštanjem sankcioniranja nedopuštenog posjedovanja droge prekršajnoj regulativi oslobodili bi se kapaciteti za bavljenje najtežim oblicima kriminaliteta droga, u koje se ubrajaju krijumčarenje i preprodaja, specijaliziranim policijskim stručnjacima koji bi svoj interes i operativnu oštricu mogli usmjeriti isključivo na organizaciju krijumčarenja i prekidanje lanaca distribucije, odnosno sprečavanja njene dostupnosti na tržištu. Ulična redukcija i tzv. mravlja trgovina ostali bi u primarnoj nadležnosti policijskih službenika temeljne policije i detektiva, koji su i najbrojniji u operativnom sastavu.

 

Koliko je policija pripravna za primjenu novog Zakona o kaznenom postupku?

- Već neko vrijeme traju odgovarajuće pripreme za njegovu punu primjenu u svim kriminalističkim istraživanjima jer je od stupanja na snagu tzv. novog ZKP-a on bio rezerviran samo za najsloženija kaznena djela iz domene USKOK-a. Područje primjene se od rujna 2011. godine treba proširiti pa ćemo po modelu tzv. prve faze, u kojoj smo pravodobno pripremili naše policijske istražitelje i sredstva koja smo stavili u funkciju potpore DORH-u, učiniti i odgovarajuće pripreme za operacionalizaciju u svim našim jedinicama. Nedostatak novca i dalje je problem, kao i rješenje nekih pitanja koja se odnose na pripremu posebnih prostorija za rad, prostorija pritvorskih jedinica i slično. Te uvjete posebno apostrofira novi Zakon o kaznenom postupku. Što se tiče materijalne opreme i voznog parka, ulažemo maksimalne napore u nabavi opreme i sredstava nužnih za rad policije, pri čemu vodimo računa o aktualnim mjerama štednje.

 

Novim Zakonom o policiji zabranit će se policajcima političko djelovanje. No, hoće li se politika odmaknuti od policije?

- Novim Zakonom o policiji želimo zaštitu digniteta policijske službe i policijskih službenika izgradnjom transparentnog sustava napredovanja, nagrađivanja, ocjenjivanja, premještanja, školovanja, osposobljavanja, usavršavanja, zdravstvene i psihološke pomoći te drugih prava iz radnopravnog odnosa. Cilj je unutar policije izgraditi sustav za ocjenjivanje očekivanih rezultata rada svakog radnog mjesta i sustav za mjerenje doprinosa svakog pojedinca. Zato želimo depolitizaciju policijske službe. Želimo izgraditi sustav koji će biti kompatibilan suvremenim policijskim sustavima država Europske Unije, a da se pritom uvažavaju specifičnosti Hrvatske. Zakonom smo nastojali posebno definirati pravo na profesionalni razvoj u policijskoj službi kroz kontinuirano obrazovanje i napredovanje, pravo na informacije o slobodnim radnim mjestima te planovima provedbi obrazovanja, ali i mnoga druga posebna prava, primjerice pravo na psihološku pomoć.

 

Moram vas pitati kako stojite s otkrivanjem počinitelja i naručitelja mog premlaćivanja. Prošlo je 830 dana. Još su brojni neriješeni slučajevi brutalnih premlaćivanja, poput Josipa Galinca? Hoćete li riješiti i taj slučaj?

- Kriminalističko istraživanje u predmetu u kojemu ste vi bili žrtva još je u fazi intenzivnog rada koji uključuje angažman naših najboljih kriminalista. Dovršetak istraživanja, identifikacija počinitelja i naručitelja te prikupljanje potrebnih materijalnih dokaza nisu kategorije koje je moguće vremenski striktno odrediti. No, vjerujem da rezultat neće izostati u vašem slučaju i u to vas osobno uvjeravam, kao ni u slučaju premlaćivanja Josipa Galinca i još nekih poduzetnika. Konkretno, u vašem smo slučaju nedavno uputili prijedlog Kabinetu ministra da se nagrada za informaciju o počiniteljima i naručitelju podigne na 100.000 kuna. Pozivamo građane ako raspolažu korisnim obavijestima, da se što prije jave policiji. To nisu predmeti koji su pali u zaborav, kao ni još neki. Također vjerujem da ćemo riješiti i neka teška ubojstva iz prijašnjih godina.

Autor: Dušan Miljuš

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


15.05.1984  Hržić Dinko
15.05.1967  Tafra Ivica
15.05.1964  Bilić-Vardić Suzana
15.05.1959  Rajsman Marijan
15.05.1955  Vrtiprah Vesna
15.05.1953  Medved Joso
15.05.1950  Benić Đuro
15.05.1945  Kurilj Zdravko