savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2307&poboljsanje-ucinkovitosti-potrosnje-energije-smanjuje=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2307&poboljsanje-ucinkovitosti-potrosnje-energije-smanjuje=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2307&poboljsanje-ucinkovitosti-potrosnje-energije-smanjuje=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2307&poboljsanje-ucinkovitosti-potrosnje-energije-smanjuje=

Nataša  Vujec

../intervjui/intervjui.php?osoba=6808&natasa-vujec

Vujec Nataša
Datum:
01.09.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Hrvatska je regionalni lider u području energetske efikasnosti

Uprava za energetiku pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva obavlja upravne i stručne poslove u svezi s energetikom Republike Hrvatske, izrađuje prijedloge zakona i propisa iz područja energetike (toplinske energije, elektroenergetike, nafte, naftnih derivata i prirodnog plina).

Planira i predlaže energetsku strategiju energetskog razvitka te mjere za njezinu provedbu, prati i analizira ostvarivanje politike i strategije, radi na stvaranju uvjeta za provedbu zacrtane energetske politike Republike Hrvatske odnosno strategije razvitka energetike, predlaže mjere za usklađivanje razvoja energetskog sektora s razvojnim planovima RH, koordinira poslove u svezi s gospodarenjem energijom, analizira i ocjenjuje planove razvoja energetskog sektora, sudjeluje u izradi energetskih bilanci, prati i analizira izvršavanje energetske bilance, prati i analizira potrošnju primarnih energenata u Hrvatskoj i svijetu radi predviđanja potrošnje primarnih energenata, kontinuirano prati i analizira sigurnost opskrbe energentima, prati makroekonomska kretanja u Hrvatskoj i svijetu i analizira njihov utjecaj na energetiku, prati cijene energenata i njihov utjecaj na gospodarstvo. O svim tim pitanjima, koja su od velike važnosti za našu državu, razgovarali smo s Natašom Vujec, dipl. ing., državnom tajnicom Uprave za energetiku i rudarstvo pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva.



• Vaše ministarstvo, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) početkom srpnja 2008. godine pokrenuli su Program za učinkovito korištenje energije u objektima u vlasništvu Republike Hrvatske pod motom „Dovesti svoju kuću u red“, čiji je cilj poboljšanje energetske efikasnosti u objektima u vlasništvu RH te ispunjavanje obveza koje propisuju direktive Europske unije, vezane uz energetsku učinkovitost u zgradarstvu. Koliko se dosad postiglo u realizaciji toga Programa?
- Program je službeno pokrenut 29. listopada 2008., a u zadnjih godinu dana aktivno se uključilo 13 ministarstava koji su dosad postigli značajne pomake u provedbi metodologije sustavnog gospodarenja energijom. Službeno su imenovane osobe za provedbu Programa, tj. EE timovi u devet ministarstava, što smatramo velikim uspjehom. Premda nisu prikupljeni svi popisi zgrada, naše su procjene da se radi o oko 2.500 objekata u cijeloj Republici Hrvatskoj.

Većina objekata na kojima se provode aktivnosti programa „Dovesti svoju kuću u red” je u nadležnosti šest ministarstava: Ministarstva financija, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstva znanosti obrazovanja i športa, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane i Ministarstva pravosuđa.

Do sada se na popisima koje je skupio provedbeni ured UNDP-a nalazi 2062 objekta u nadležnosti 14 ministarstava. Cilj je ne samo prikupiti popise zgrada, već točno znati kako se energenti troše u tim zgradama, koliko ih se troši i koliko nas sve to košta. Trenutačno se uspostavlja registar zgrada sa svim pripadajućim tehničkim podatcima i podatcima o stvarnoj potrošnji energenata u zadnje tri godine. Do sada je prikupljena većina podataka za registar od skoro 800 objekata koliko ih je i uneseno u Informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE) - software koji je nam služi kao alat za on-line prikupljanje i analizu podataka.

Brojne edukacijsko-informacijske radionice razvijene su za potrebe Programa kako bi se djelatnici javne uprave informirali o Programu i njegovim aktivnostima, što se pokazalo izrazito korisnim za kasnije korake u implementaciji Programa. Gotovo 900 djelatnika iz 12 ministarstava prisustvovalo je edukacijsko-informacijskim radionicama u okviru Programa koje su održavane u četiri grada: Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku kako bi djelatnicima ministarstava bilo lakše prisustvovati. Dosad su i obavljena 38 energetska pregleda koja će institucijama pomoći kod identifikacije mjera za povećanje energetske učinkovitosti i njihove planske provedbe.



Na računalnu opremu otpada 20 posto potrošnje električne energije



• Poznato je da ste u Ministarstvu proveli analize uštede energije u objektima državne uprave. Do kojih ste došli rezultata?
- Ministarstvo gospodarstva rada i poduzetništva odlučilo je dovesti svoju kuću u red još 2007. godine kad je pokrenuta izrada detaljne energetske investicijske studije kojom se utvrdilo u kakvom je stanju zgrada i energetski sustavi te koja su mjesta za povećanje energetske učinkovitosti. Studija je pokazala da se oko 20 posto troškova odnosi na potrošnju vode, 35 posto na potrošnju toplinske, a 45 posto na potrošnju električne energije uz višegodišnji kontinuirani porast potrošnje svih energenata.

Također je ustanovljeno da se čak 20 posto potrošnje električne energije odnosi na računalnu opremu. Analize provedene na poslovnom kompleksu Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva pokazuju da potencijal za uštede u objektima državne uprave iznosi barem 20 a čak i do 30 posto ukupnih godišnjih troškova za energiju i vodu.



• Znači li to da će se ovakvim projektima ne samo smanjiti izdatci građana za rad javnog sektora, već da će se i poboljšati kvaliteta javnih usluga?
- Upravo tako, poboljšanje učinkovitosti potrošnje energije smanjuje troškove poslovanja te tako doprinosi i konkurentnosti nacionalnog gospodarstva. Dakle, energetska učinkovitost znači trošiti manje energije za istu količinu proizvoda ili usluga. To, naravno, ne znači da će se mjerama energetske učinkovitosti smanjiti komfor rada ili boravka u zgradama, nego bi se trebao čak i povećati jer je trenutačno na prilično lošoj razini.

Vlada RH će ovim projektima postići neke od svojih strateških ciljeva:
- Smanjenje troškova za energiju koji se plaćaju iz državnog proračuna;
- Povećanu sigurnost opskrbe energijom;
- Smanjeni negativni utjecaji na okoliš i zadovoljenje preuzetih međunarodnih obveza;
- Veću konkurentnost nacionalnog gospodarstva smanjenjem troškova proizvodnje;
- Smanjenje troškova javnog sektora, a time i troškova svih građana Republike Hrvatske;
·- Otvaranje novih radnih mjesta na EE tržištu rada.



Energetska povelja



• Kako se ostvaruje projekt „Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama“?
- Zajedno s Programom Vlade RH „Dovesti svoju kuću u red“, koji se bavi objektima državne uprave, provodi se Program „Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama“, koji se bavi objektima lokalne i regionalne uprave. Do sada se u ovaj program aktivno uključilo 19 županija i 75 gradova. Energetska povelja je prvi korak uključivanja u ovaj program, a mi smo ponosni da su, u manje od godine dana, predstavnici svih 127 gradova i 20 županija potpisali Povelju.



• Koliko se dosad učinilo na unaprjeđenju očuvanja okoliša, posebice u području smanjenja emisija stakleničkih plinova a da se pritom ne dovede u pitanje gospodarski razvitak, konkurentnost i kvaliteta života građana?
- Svi objekti iz 27 gradova i županija su opisani odnosno prikupljeni su svi podatci koji utječu na potrošnju energije, a za sve ostale ovaj posao je u tijeku. Bez uvida u točno stanje potrošnje, bez da znamo koliko, gdje i kako trošimo energiju, ne možemo reći koliko smo postigli odnosno koliki je točno utjecaj na okoliš. Činjenica je da ovaj posao do sada još nitko nije napravio, a to znači da nemamo točnu ocjenu o tome koliko energije trošimo.



Obnovljivi izvori energije



• Koji su rezultati postignuti na planu razvoja obnovljivih izvora energije i povećanju energetske učinkovitosti?
·- Od strane UNDP-a do sada je napravljeno 725 energetskih pregleda s popisom svih mjera energetske efikasnosti te analizom njihove isplativosti, a još 360 je trenutačno u izradi. Neke od tih mjera ne koštaju nas ništa te je s njima potrebno odmah započeti, neke od tih mjera već su implementirane te donose uštede, a neke su tek u planu. Međutim da bi se govorilo o pravim rezultatima trebamo imati prave i realne pokazatelje trenutačne potrošnje, a mi tek sada uspostavljamo sustav s kojim ćemo doći do tih pokazatelja.



• Što nam posredno poručuje nedavno provedeno nacionalno istraživanje UNDP-a o klimatskim promjenama koje je pokazalo da 96 posto Hrvata smatra da su klimatske promjene ozbiljan problem?
- Javnost koja je dobro upoznata s klimatskim promjenama i mjerama za suočavanje s njima od presudne je važnosti. Do smanjenja posljedica klimatskih promjena i prilagodbe na njih ne može se doći bez promjena u ponašanju pojedinca i javne potpore političkim odlukama. Velika većina građana tvrdi da već poduzima korake koji pridonose očuvanju okoliša i spremni su učiniti više u budućnosti.

Kod nas je veći broj onih koji tvrde da su spremni izdvojiti više novca za to kako bi osigurali da energija koju koristimo potječe iz obnovljivih izvora, nego što ih je u zemljama EU-a. Zbog toga se javno obrazovanje i programi koji potiču energetsku efikasnost, ekološki odgovorno ponašanje, mogu iskoristiti kako bi se javnost potaklo da se angažira oko pitanja koji su vezani uz klimatske promjene.



Staklenički plinovi



• Koje se u Hrvatskoj mogu primijeniti mjere za smanjivanje emisija stakleničkih plinova, koje će gospodarstvo učiniti konkurentnijim, građanima uštedjeti novac i postaviti našu državu u poziciju u kojoj će biti manje ovisna o energiji iz uvoza?
·- Najznačajnije mjere za smanjenje emisije stakleničkih plinova u Hrvatskoj se mogu podijeliti prema sektorima: smanjenje uslijed energetske potrošnje, smanjenje emisija u sektoru poljoprivrede, smanjenje emisija iz industrijskih procesa te smanjenje emisija iz sektora gospodarenja otpadom. Sektor prometa je veliki zagađivač i u tom sektoru je potrebno kontinuirano djelovati vezano za smanjenje emisije stakleničkih plinova.

Što se tiče sektora zgradarstva, i to javnog sektora, najznačajnije je uvođenje metodologije sustavnog gospodarenja energijom u zgradama. Ovom metodologijom u konačnici će biti obuhvaćeni svi gradski, županijski i državni objekti kojih je prema procjenama oko 11.000, od toga 2.500 obuhvaćenih Programom „Dovesti svoju kuću u red“ i 8.500 obuhvaćenih Programom „Sustavno gospodarenje energijom“. Kroz informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE) moći će se redovito pratiti potrošnja, analizirati te predlagati mjere glede poboljšanja na temelju realne potrošnje.



• Gdje se najlakše može doći do uštede energije?
- Upravo u sektoru zgradarstva, kojeg čine sektor kućanstava i sektor usluga. Naime, poznato je da se od ukupne neposredne potrošnje energije u Hrvatskoj preko 40 posto nje upravo troši u sektoru zgradarstva, a i 40 posto stvorenih stakleničkih plinova dolazi upravo iz tog sektora. Djelujući na sektor koji troši najviše energije, naravno, najlakše je postići i najveće uštede. Danas se u sektoru zgradarstva, samo primjenom poznatih tržišno prihvatljivih mjera za povećanje energetske učinkovitosti, potrošnja energije može smanjiti od 20-30 posto.



Sustavno gospodarenje energijom



• Koliko je korisno nastaviti s preporukama UNDP-a na planu energetske efikasnosti u sektoru zgradarstva?
- UNDP-ov Projekt poticanja energetske efikasnosti za koje je zaduženo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva od 2006. godine postiže iznimne rezultate. Možemo slobodno reći da je mobilizirana cijela Hrvatska, kako sektor kućanstava, tj. građanstvo kroz nacionalnu edukacijsko-informativnu kampanju tako i javni sektor kroz dva Programa: „Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama“, te „Dovesti svoju kuću u red“.

S obzirom da na početku aktivnosti 64 posto građana nije znalo što je to energetska učinkovitost i da niti jedan grad, županija ili ministarstvo nisu gospodarili energijom u svojim objektima možemo reći da smo ponosni što su ti programi pokrenuti na jednoj višoj nacionalnoj razini i sa sustavnim pristupom i svakako ih ne bi sada smjeli zaustaviti. Energetska učinkovitost i gospodarenje energijom više nisu opcija DA ili NE, to je naša obveza i prije svega nužnost!

Procjene su da bi samo Program Vlade RH „Dovesti svoju kuću u red“, koji provodi UNDP, godišnje, kada se uspostavi tražena struktura i uvede metodologija, mogao osigurati između 45 i 135 milijuna kuna ušteda i smanjenje emisije stakleničkih plinova između 40.000 i 120.000 t CO2. To su za Hrvatsku veliki novci koji se kasnije mogu preraspodijeliti u druga prioritetna područja.

Sve te aktivnosti komplementarne su s obvezama koje je Hrvatska preuzela kao buduća članica EU-a, kao i našim Zakonom o učinkovitom korištenju energije u neposrednoj potrošnji i nacionalnoj strategiji energetskog razvitka. Prethodno navedenim postignutim rezultatima Programa energetske učinkovitosti u vlastitim objektima odnosno u objektima javnog sektora, Vlada Republike Hrvatske također pruža primjer svim građanima te šalje poruku da se energetska učinkovitost ne predlaže samo nekome drugome, već da se provodi i u „vlastitoj kući“.



• Koliko se stiglo na poslovima ispunjavanja normâ Europske unije i zahtjeva Kyotskoga protokola? Činjenica je da u području energetske efikasnosti kaskamo za vodećim članicama EU-a, ali isto tako poznato je da je Hrvatska regionalni lider prema svojim susjedima. Ima li načina i mogućnosti da to svoje znanje i iskustvo iskoristimo u tim zemljama?
- Upravo tako, Hrvatska je regionalni lider u području energetske efikasnosti, a svoje znanje i iskustvo prenosimo i na druge zemlje u regiji. Primjerice, Crna Gora je već u velikom dijelu preslikala spomenute Programe za gospodarenje energijom koje provodi UNDP, a EE tim uz pomoć UNDP-a pomaže svojim iskustvom Bosni i Hercegovini te Makedoniji.

Marijan Majstorović

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


08.05.1982  Vlašić Iljkić Martina
08.05.1976  Cvrlja Slavko
08.05.1972  Žigman Ante
08.05.1968  Kotromanović Ante
08.05.1960  Polšek Darko
08.05.1959  Kocijan Razović Maja
08.05.1957  Škreb Marko
08.05.1956  Daničić Jasnica
08.05.1955  Markač Mladen
08.05.1952  Kresović-Rogulja Olga
08.05.1943  Novak Zlatko