savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2381&zelim-voditi-ids-pri-ulasku=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2381&zelim-voditi-ids-pri-ulasku=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2381&zelim-voditi-ids-pri-ulasku=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2381&zelim-voditi-ids-pri-ulasku=

Ivan  Jakovčić

../intervjui/intervjui.php?osoba=364&ivan-jakovcic

Jakovčić Ivan
Datum:
06.04.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Predsjednik IDS-a, koji je na tu dužnost ponovno izabran na nedavnom Saboru stranke, te je stranački šef s najdužim stažem u hrvatskoj politici – još od 1991., govori o svojim planovima za ozbiljan angažman u Bruxellesu te otkriva zašto mu je politika tako neodoljiva. IDS je 14. veljače proslavio 20 godina političkog djelovanja. Od stranke koju su 90-ih optuživali za autonomaštvo postao je poželjni partner svim političkim opcijama u zemlji. Iako najavljena, predsjednica HDZ-a nije došla na izborni Sabor IDS-a, ali je preko svog izaslanika Gordana Jandrokovića otvoreno ponudila suradnju vodećoj istarskoj stranci. No, novi-stari predsjednik Ivan Jakovčić u razgovoru za Globus kaže da je njihov izbor i dalje lijeva opcija.

 

Zašto ste se opet kandidirali za predsjednika IDS-a? Zar IDS ne može bez vas?

- IDS može bez mene kao i bez svakoga drugog. Kandidirao sam se jer želim voditi IDS u povijesnom trenutku ulaska RH u EU i želim pomoći u realizaciji ključnih istarskih razvojnih programa. Dugo sam u politici i mislim da imam još puno reći.

 

Bili ste jedini kandidat. Ne sliči li to na HDZ-ov model unutarstranačke demokracije? Ili se nitko u stranci ne usudi ići protiv vas?

- Rekao bih da napokon imamo mir u stranci. Na više sabora IDS-a imao sam protukandidate, a ovaj put to nije bio slučaj. Objektivno, Istra se dobro razvija, premda i mi imamo svoje probleme. Vjerujem da sam zbog toga i dobio povjerenje. Uostalom, imam uza sebe odličnu mladu ekipu istarskih gradonačelnika, kao i načelnike koji zajedno sa mnom kroz prizmu IDS-a zajednički s građanima promišljaju budućnost Istre.

 

Vi ste sada stranački šef s najduljim stažem u hrvatskoj politici. Još malo pa ćete sustići Tita…

- Tito je najjači. Njega neće nitko stići.

 

Razmišljate li uopće o odlasku iz politike? O čemu će ovisiti takva vaša odluka?

- Naravno da sam više puta razmišljao o odlasku. U trenucima stranačke krize prijašnjih godina, pa i zbog privatnih razloga, pomišljao sam da je možda vrijeme za povlačenje. No, razgovori s kolegama u stranci i ukupni zapleti i raspleti na političkoj sceni Hrvatske tjerali su me naprijed.

 

Stranački sabor IDS-a održan je na Valentinovo. Jeste vi toliko romantični da i politiku vežete uz ljubav?

- Nema ničeg ljepšeg od zaljubljenosti i romantičnosti. No, pravi razlog održavanja Sabora na Valentinovo jest dan osnivanja IDS-a, 14. veljače 1990.

 

Je li izbor za predsjednika IDS-a najljepši poklon za Valentinovo koji ste dobili? Ili ima i nešto ljepše od toga?

- Na ovo Valentinovo to mi je bio najljepši poklon. Ogromno povjerenje obvezuje, ali i nadahnjuje. Vjerujem da ću i dalje mudro voditi IDS.

 

Ljubavne poruke IDS-u ovaj su put stigle i slijeva i zdesna. U ime HDZ-a Gordan Jandroković rekao je da treba zaboraviti sukobe između IDS-a i HDZ-a i ponudio suradnju u budućnosti. Je li HDZ postao jednako prihvatljiv partner IDS-u kao i SDP?

- Mi želimo zajedno s SDP-om i HNS-om promijeniti odnose u RH. To je jednostavan odgovor. Međutim, drago mije da se u HDZ-u događaju promjene jer je to dobro za ukupne političke odnose u Hrvatskoj.

 

Damir Kajin kaže da bez IDS-a neće moći biti formirana ni jedna nova Vlada. Znači li to da je ipak moguća koalicija HDZ-a i IDS-a?

- Takvu koaliciju ja ne vidim kao mogućnost.

 

Upravo krećete na put u Bruxelles. Često ste u tom gradu. Zašto? Što ondje radite?

- Ovaj put predstaviti ću prijedlog Jadranske strategije što smo je kreirali unutar Jadranske euroregije, kojoj predsjedam. Bez jake prisutnosti u Bruxellesu nije moguće biti sudionik važnih odluka za europsku, pa tako i za našu budućnost.

 

Imate li već prijatelje u sjedištu EU? Tko su ti ljudi? S kime se najviše družite tamo?

- Imam mnogo znanaca. Uglavnom su to ljudi iz raznih europskih regija, europarlamentarci ili naprosto činovnici EU-a. U Europi bez granica vode se razgovori o suradnji lokalnih i regionalnih vlasti. To je važno pitanje jer budućnost europskog razvitka leži upravo na regionalnoj razini. Više od 300 europskih regija ima svoje predstavništvo u Bruxellesu i mi imamo ondje brojne i značajne partnere.

 

Što vam strane kolege govore o Hrvatskoj? A što vi njima odgovarate?

- Napokon je situacija oko ulaska naše zemlje u EU pozitivna i vjerujem da ćemo u tome uskoro uspjeti. Pričam često o potrebi stabilizacije cijelog Balkana jer u suprotnom neće biti dobro.

 

Vidite li sebe kao eurozastupnika kad Hrvatska uđe u EU? Je li vam privlačna ideja da svoju političku karijeru nastavite i završite u Bruxellesu?

- Da, naravno. Pa volio bih nekako pri kraju političke karijere djelovati na EU-nivou. Hoću li biti eurozastupnik, ovisit će o izbornom zakonu za Europski parlament. Svojedobno sam imao dogovor s Račanom da budem visoko na listi SDP-a i tako uđem u EU-parlament. Sada je ipak drukčija situacija. Vidjet ćemo.

 

Je li sada posve realno da će Hrvatska 2012. napokon biti članica EU?

-Jest. Bit će.

 

Bili ste ministar europskih integracija u Račanovoj Vladi. Jeste li tada mogli sanjati da će hrvatski put u EU biti tako dug?

- Nisam. Bio sam uvjeren da ćemo stići ostale i priključiti se zajedno sa Slovenijom. Uglavnom smo sami krivi za sve. Vrijeme je da pokušamo nadoknaditi propušteno.

 

Kazali ste da s ulaskom Hrvatske u EU na red dolazi i realizacija istarske autonomije. Što to treba značiti?

- Pa to je realizacija financijske autonomije, koje danas nema. Hrvatska je nakon Grčke najcentraliziranija država u EU. To treba odmah mijenjati. Ostale detalje lako ćemo složiti, ali oko novca više neće biti kompromisa. Tuđman je svojedobno bio sklon dogovoru oko novca, ali nije htio čuti za dvojezičnost u Istri. Danas imamo dvojezičnost zagarantiranu Ustavnim zakonom, ali novac koji ostaje zaista je minimalan. Vrijeme je za primjenu Ustava, koji načelno dobro regulira regionalnu autonomiju.

 

Premijerka ima velike simpatije javnosti zbog svoje politike obračuna s kriminalom i korupcijom. Vjerujete li da će HDZ ići do kraja u tome?

- Premijerka Kosor ima našu maksimalnu podršku u obračunu s kriminalom. Svaki potez Vlade koji donosi pravnu državu i napredak bit će dočekan pljeskom. To bismo željeli vidjeti i kao trajno opredjeljenje te stranke.

 

Je li Ivo Sanader zaslužio biti najomraženiji političar u zemlji? Ilije na njega prebačen i grijeh mnogih drugih iz HDZ-a?

- Sanader je učino kardinalne greške koje, dok smo surađivali, nisam mogao zamisliti da ih taj čovjek može učiniti. Mislim da on danas trpi i mnoge tuđe grijehe.

 

Osjeća li Istra Vladine antirecesijske mjere?

- Ne, još čekamo njihove učinke. Istra želi i dalje biti lokomotiva našega razvoja, ali u Istru treba i ulagati. Vlada treba ulagati u projekte javnog sektora i pomoći istarsku ekonomiju, koja je najzdravija u zemlji.

 

Slažete li se s poslodavcima koji tvrde da ova Vlada ipak nema političke snage za reforme?

- Vidjet ćemo uskoro. Nisam za politiku što gore, to bolje, nego sam za toda tražimo konsenzuse u politici, jer je to dobro za sve nas.

 

Vidite li mogućnost za prijevremene izbore? Je li u tom slučaju IDS definitivno član kukuriku-koalicije?

- Već sam najavio našu želju nastavka suradnje s SDP-om i HNS-om i nadam se zajedničkom nastupu u cijeloj zemlji sa zajedničkom listom. IDS je odavno prešao Učku pa vjerujem da će to biti uvaženo i prepoznato od naših partnera. Vjerojatno ćemo imati izbore nešto ranije, ali to je sada sve manje važno.

 

Ne smeta vam što je SDP u Istri vaš politički konkurent, a ne koalicijski partner?

- SDP nam je negdje koalicijski partner, a negdje konkurent. Slično je i s HNSom. To mi ne smeta jer se lokalne prilike razlikuju. Imamo fer nadmetanja u sredinama gdje nismo zajedno.

 

Je li bilo lakše dogovarati se spokojnim šefom SDP-a Ivicom Račanom ili sada sa Zoranom Milanovićem?

- S Ivicom sam se dugo poznavao i postali smo vrlo bliski. Na početku je postojala doza nepovjerenja i rivalstva, ali smo se poslije veoma zbližili. Kao da s Milanovićem prolazim slične trenutke. Vjerujem da ćemo Zoran i ja izgraditi vrlo bliske i iskrene odnose.

 

Još nema dogovora o ustavnim promjenama. Koja je pozicija IDS-a ?

- Spremni smo na kompromis oko glasa dijaspore jer se prihvaća dopunski manjinski glas. Najhitnije je utvrditi mehanizam po kojem dijaspora ne može presudno utjecati na rezultate izbora u RH.

 

Novi predsjednik Ivo Josipović mandat je počeo vrlo oštrim porukama Vladi. Rekao je: Moji savjetnici bolji su od ministara. Je li to mudro?

- Josipović u timu ima jake ljude i to je dobro. Ne vidim potrebe za rivalstvo s Vladom jer će upravo on, vjerujem u to, biti osoba koja će poštovati Ustavne ovlasti i biti prvi borac za pravnu državu. Uostalom, to je dio njega. Tako sam ga doživio.

 

Predsjednik Josipović i dalje se boji da bi arbitražni sporazum sa Slovenijom mogao donijeti štetu Hrvatskoj. Kako to komentirate?

- Mislim da je dobro što je dogovorom Kosor-Pahor učinjen korak naprijed. Svi smo htjeli arbitražu, pa onda sačekajmo i njezin rezultat.

 

Bili ste u posebno bliskim odnosima s bivšim predsjednikom Mesićem. Čime vas je osvojio? Hoće li vam nedostajati?

- Mesić mi neće nedostajati jer ćemo često biti zajedno. Već smo se dogovorili da uskoro dođe u Istru na partiju golfa.

 

Treba li Stjepan Mesić i dalje hrvatskoj politici? Kakav angažman bivšeg predsjednika vi očekujete?

- On je homo politicus par excellence i sigurno je da će i dalje utjecati na tokove u hrvatskoj politici. Naročito očekujem njegov angažman na jačanju suradnje s mnogobrojnim zemljama koje je posjetio i gdje ga veoma cijene.

 

Čime biste se vi željeli baviti kada završite posao u politici?

- Svakako namjeravam puno pisati o politici, ali i ne samo o politici. Volio bih se baviti novinarstvom, promocijom Istre pa i poljoprivredom.

 

Hoćete li ostvariti svoj projekt istarskog sela?

- To mi je veliki neostvareni projekt, gotovo san. Ostvarit ću ga, nadam se, u iduće dvije-tri godine.

 

Vi ste 20 godina vlast u Istri. Da li politika jako troši čovjeka? Osjećate li se zbog toga umornijim i starijim nego što jeste?

- Stariji jesam, ali umoran baš i nisam. Politika je kao jak adrenalin, i pun sam erosa kad govorim ili razmišljam o njoj. Politika je kao seks.

 

Što vam najlakše vrati živost i entuzijazam?

- Dobra malvazija u dobrom društvu!

 

Koji su vam najveći gusti? Istarska hrana i vino ili…?

- Pa na meni se vidi da volim papati. No to ne moraju biti nikakva skupa jela. Svježi inćuni na krumpiru s lukom i česnom, maslinovo ulje, ružmarin i lovor. I sve to uz malvaziju! Ne treba ti ništa više!

(Globus)

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


16.05.1981  Radoš Bruno
16.05.1974  Bartolović Dubravka
16.05.1972  Habek Mario
16.05.1963  Kutija Branko
16.05.1961  Cappelli Gari
16.05.1961  Konjhodžić Indira
16.05.1959  Horvat Mile
16.05.1958  Sep Ivica
16.05.1958  Gabrić Stipe Jambo
16.05.1955  Perman Biserka
16.05.1954  Pavić Niko
16.05.1949  Žarkov Ante
16.05.1948  Petko Ivan
16.05.1948  Kozina Dragutin