savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2552&za-moju-smjenu-uopce-ne=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2552&za-moju-smjenu-uopce-ne=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2552&za-moju-smjenu-uopce-ne=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2552&za-moju-smjenu-uopce-ne=

Josip  Popovac

../intervjui/intervjui.php?osoba=7205&josip-popovac

Popovac Josip
Datum:
17.03.2012
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Hrvatska radiotelevizija, njezin ustroj i funkcioniranje stalna su točka prijepora na domaćoj društvenoj i medijskoj sceni. Posljednjih mjeseci sve su glasniji oni koji kritiziraju aktualnu Upravu na čelu s njezinim predsjednikom Josipom Popovcem, kojeg smatraju najodgovornijim za krizu na Prisavlju.

Nova vlast sve glasnije najavljuje novi Zakon o HRT-u, promjene u upravljačkoj strukturi, modelu izbora članova u Programsko vijeće. Istovremeno, HRT se nalazi u završnoj fazi sistematizacije radnih mjesta, što je dodatan razlog za napetosti među redovima zaposlenika ove kuće. Sve nabrojeno dovoljan su povod za razgovor s predsjednikom Uprave Josipom Popovcem.

- Možete li za početak komentirati aktualne najave o ukidanju redakcija za kulturu, znanost i nacionalne manjine na HTV-u?
- Nismo najavili niti ukidamo i jednu od tih redakcija, jednostavno je nelogično da imamo dvije redakcije za kulturu, školstvo i nacionalne manjine. Do sada su te redakcije postojale unutar Informativnog programa i unutar organizacije drugih programa. Nije moguće raditi reorganizaciju, a ostavljati stvari koje se dupliraju. Za postojanje tih dviju paralelnih redakcija postojalo je uporište jer je Informativni program prije imao poseban status, za razliku od sada kad imamo jednog glavnog urednika. Čini mi se kako se neke stvari u javnosti predstavljaju tendenciozno i zlonamjerno.
 

Pravilnik o ustroju

- Zašto se toliko čeka sistematizacija radnih mjesta na Prisavlju? Gdje je zapelo?
- Preduvjet za to je upravo Pravilnik o unutarnjem ustroju. Onda idemo na izradu nove sistematizacije s brojem izvršitelja i svega onoga što je bilo u hodogramu programa restrukturiranja.
 
- Međutim, najavljivana je puno prije?
- Istina, ali sve to radi se ozbiljno i studiozno. Od nas se traži da nešto mijenjamo, a pokazuje se da sve što god promijenimo, izaziva bure i prosvjede. To je zato što nakon tih situacija netko nekoga vuče za rukav i ima u cijeloj priči neke svoje, najčešće vrlo sitne interese. Stvari se potom predstavljaju mimo zdrave logike. Da se vratim na ovaj najnoviji primjer, zaista bi bilo nelogično da nema redakcije za kulturu unutar HTV-a. Nema racionalizacije bez integracije cjelina.
 
- Što je najviše usporilo proces sistematizacije?
- Sustav upravljanja na HRT-u je složen, nije moguće predlagati i donositi određene odluke ad hoc. Od trenutka kada smo predložili program restrukturiranja, mnoge su se stvari promijenile. Tako će primjerice novi ciklus investicija u tehniku dovesti do nekih novih organizacijskih oblika. Danas u Europi i svijetu imamo radio-televizijske servise koji su integrirali deskove radija i televizije. Mi za to ovog časa nismo spremni, što ne znači da za tri godine ne bismo mogli biti. Nakon usvajanja Pravilnika o unutarnjem ustroju i o sistematizaciji ćemo razgovarati sa sindikatima. Ništa neće biti doneseno preko noći. Naglašavam, naš unutarnji ustroj naša je autonomija.
 
- Kako biste saželi sve ono što je napravljeno u kontekstu racionalizacije za vašeg mandata?
- Mnogi efekti toga već su se dogodili, pa tako između onog tada snimljenog i današnjeg stanja imamo oko 130 stalno zaposlenih manje. Vanjsku suradnju smanjili smo za 33%. U dvije godine napraviti smo pozitivne financijske pomake u iznosu od 225 milijuna kuna, što je lako dokazivo. Mi smo se 1. siječnja 2010. suočili s 90 milijuna kuna dodatnih troškova zbog izmjena i dopuna Zakona o PDV-u. S tim da smo od 2009. imali iskazani gubitak od 106 milijuna kuna, a 2010. godinu završili smo sa 16 milijuna kuna gubitka. 

Dakle, samo u 2010. imali smo pozitivni pomak od 170 milijuna kuna, a ukupni pozitivni pomak u 2011. godini u odnosu na 2010. iznosi dodatnih 55 milijuna kuna. Tendencija za ovu godinu je da idemo na minimalni jednoznamenkasti gubitak. Morate znati i da nas je cijelo vrijeme pratio i pad prihoda. Izmjena Zakona o HRT-u zajedno s porezima koštala nas je 140 milijuna prihoda godišnje manje. Mi nemamo pravo na odbitak poreza.
 
- Kakvom se raspletu nadate u kontekstu poreznih dugovanja koja znatno opterećuju poslovanje HRT-a?
- Dobili smo rješenje sa zadnjim danima prošle, HDZ–ove vlasti o 422 milijuna kuna PDV-a do 2008. To su pretpotopni dugovi. Mi smo prošlo ljeto ovršeni s više od 50 milijuna kuna za porezno rješenje iz razdoblja 2002. - 2008. To je priličan udar na našu likvidnost, a da se pritom uopće nismo zaduživali i sve smo servisirali iz tekuće likvidnosti, svu rezervu koju smo uspjeli stvoriti „pojeo“ nam je PDV iz prijašnjih razdoblja. Reprogramirali smo nesporni dio s Vladom RH, u ovoj godini ćemo platiti još 30 milijuna kuna starih poreznih dugovanja, tj. ukupno ćemo u dvije i pol godine platiti 125 milijuna kuna. Ostaje spornih 300 milijuna kuna. Predmet je na Upravnom sudu, pa ćemo pričekati njihov pravorijek.
 
- Ako se taj slučaj ne riješi povoljno za HRT, mogao bi se dogoditi najgori scenarij?
- Da, to nas ne bi uzdrmalo, nego srušilo. Ali, ja ne bih računao s tim scenarijima katastrofe, mislim da već sada ima naznaka u razgovorima s Vladom da se postigne sporazum i da se problemi dugovanja riješe na održiv način, i za HRT i za RH.
 
-Renato Baretić je prije dvije godine u svojoj kolumni u jednom tjedniku ispričao jednu prilično kompromitantnu epizodu u kojoj se pojavljujete i vi. Dakle, tada ste za seriju „Novo doba“ radili kao terenski producent i za potrebe snimanja navodno ste samoinicijativno od nekog poznanika naručili mrtvoga galeba. Je li to istina?
- Živo se sjećam te anegdote. Naime, kolega je donio mrtvoga galeba, nisam ga ja molio da ga ubije, a nakon što je Baretić objavio tu priču, veterinari su mi objasnili da nije moguće uspavati galeba. Ja sam bio organizator na snimanju, to nije bio moj posao, već rekviziterov. Ta scena poslije je snimljena sa živim, ne uspavanim galebom.
 
- Kakva je vaša profesionalna povijest prije dolaska na ovu funkciju?
- Završio sam osnovnu i srednju školu u Omišu, upisao studij prava u Zagrebu. U međuvremenu sam se zaposlio na HTV-u kao organizator i poslije producent u Dramskom programu, tamo sam bio deset godina. Nakon toga sam prešao u Religijski program, gdje sam proveo dvije i pol godine. Onda sam radio na jednom projektu zaštite autorskih prava na HRT-u, a te iste godine postao sam glavni producent HTV-a i poslije v.d. ravnatelj. Moj dolazak na ovu poziciju bio je splet okolnosti. Ja sam u tom trenutku bio zamjena kolegi Blagi Markoti koji je bio ravnatelj HTV-a i onda se tražilo rješenje za v.d. mandat. Prvi dogovor s Vijećem nije bio da bih se kandidirao i ostao ovoliko koliko jesam.
 
- Prije deset godina bili ste član HDZ-a. Smatrate li da bi bilo bolje da nemate teret političkog angažmana?
- Ne žalim zbog toga, činjenica je da mi je u jednom trenutku u životu politika bila zanimljiva, a kad je to prestalo, istupio sam iz članstva. Mislim da moj nekadašnji politički angažman definitivno nikome ne bi trebao biti kriterij ni za što.
 

Privatni interesi

 
-Što mislite o najavljenim krupnim promjenama funkcioniranja Uprave HRT-a i izmjena Zakona o HRT-u prema kojemu će ubuduće predsjednika Uprave birati Sabor?
- Zakon o HRT-u iz prosinca 2010. godine usvojen je jednoglasno, konsenzusom svih relevantnih političkih aktera i njime je konačno izvršena transformacija iz državnog u javni RTV servis. Zakon o HRT-u rađen je u skladu s pozitivnim stečevinama Europske unije kako bi europska Hrvatska imala neovisni javni RTV servis u službi svih svojih građana. Međutim, temeljem medijskih napisa očito je kako se nakon samo nešto više od godine dana kreće u ponovne izmjene zakona kojima bi se HRT vratio pod okrilje politike. 

Očito da te inicijative dolaze iz usko privatnih interesa i pretjerane ambicije pojedinih osoba, a ako to gledate u kontekstu dovršetka Programa restrukturiranja, onda je to njima jedini način zadržavanja statusa quo, odnosno zadržavanja visokih plaća uz malo rada. Ono što je važno za HRT u ovom trenutku je da državne institucije popune ispražnjena mjesta u Programskom vijeću i Nadzornom odboru HRT-a.
 
- Smatrate li ovo izravnom najavom vaše skore smjene?
- U postojećem Zakonu o HRT-u već sada postoje jasno definirani razlozi za smjenu Uprave, ali očito je da zainteresirani znaju da ne postoje opravdani razlozi, a tu prvenstveno mislim na postignute rezultate poslovanja u protekle dvije godine. Ta činjenica sama po sebi jako mi imponira te sam ponosan na svoj tim.
 
- Kakav bi, po vama, trebao biti model biranja članova Programskog vijeća?
- Mislim da je aktualni zakon koji je prošao dva čitanja u Europskoj komisiji dobro prihvaćen u Euroviziji, a uzor je i model Asocijaciji javnih radiotelevizijskih servisa jugoistočne Europe kojoj sam ja na čelu. Smatram kako je sadašnji model biranja članova Programskog vijeća dobar, no s pogrešnim izborima uvijek su moguće komplikacije. Ne vidim razloga zašto bi trebala biti tragedija ako netko napusti Vijeće ili Nadzorni odbor, jednostavno treba popuniti upražnjeno mjesto po zakonskoj proceduri. Za razrješenje aktualne situacije zakon jasno propisuje mehanizam prema kojem se Programsko vijeće popunjava.
 
“ Već je sasvim jasno da vam nova vlast nije sklona. Kakva je vaša interna komunikacija s njima?
- Pa iskreno, nije mi bila sklona niti prošla vlast. Inače, vlast javnom servisu po vokaciji i ne treba ni biti sklona. U prirodi je vlasti da pokuša utjecati na javnu televiziju. Ja te pokušaje utjecaja vlasti na HRT ipak doživljavam kao sporadične incidente i želim vjerovati u to da oni nisu stvar Vlade i državnog vrha.

 
ANTONELA MARUŠIĆ
 

Kritike na razini dojma

 
» Vrlo je teško upravljati dok primate poruke koje se mogu dvojako tumačiti. Ono što me osobno žalosti, bilo da dolazi iz sektora politike ili civilnog društva, jest to što cijelo vrijeme ne vidim jasnu argumentaciju kritike. Većina ih je na razini dojma, vlastite želje ili zadovoljenja određenih partikularnih interesa. Uvijek postoje određeni krugovi koji bi vlastiti interes ili interese vlastite organizacije htjeli izgurati u prvi plan. Nisam siguran da je destabilizacija HRT-a najbolji put za to.

Promjene su nužne sa mnom ili bez mene

 
» Pozicija HRT-a je specifična. Tako, primjerice, izabere se novi glavni urednik televizije koji želi zamijeniti jednu ili dvije emisije, nešto promijeniti, no odmah se dignu veliki valovi reakcija u javnosti. Čovjek se upita kakva bi bila ta promjena koja bi odgovarala tim dežurnim kritičarima. Ako stvarno želimo stvarati modernu javnu televiziju, tada svi moraju znati da su promjene nužne, sa mnom ili bez mene na čelu.

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


19.05.1983  Ivanović Nikola
19.05.1968  Brkić Zlatko
19.05.1962  Kapac Vilmica
19.05.1960  Lambaša Željko
19.05.1949  Jakšić Nikola
19.05.1948  Nikolić Dorica
19.05.1942  Kujundžić Nedjeljko