savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2880&dorh-vlast-i-policija-stite=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2880&dorh-vlast-i-policija-stite=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2880&dorh-vlast-i-policija-stite=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2880&dorh-vlast-i-policija-stite=

Damir  Kajin

../intervjui/intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin

Kajin Damir
Datum:
31.03.2014
Slika autor/izvor:
http://predsjednicki-izbori.hr/
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Svakom minutom razgovora s jednim od najiskusnijih hrvatskih saborskih zastupnika, sugovornik dobija dojam da priča sa žestokim civilnim aktivistom, prekaljenim ‘zviždačem’, a ne s etabliranim i poznatim političarom.

Jer bivši je IDS-ovac, za razliku od većine svojih kolega, ‘skandalozno’ otvoren i senzacionalno izravan. Dok govori o sprezi kriminala, vlasti i državnih institucija Damir Kajin ne bira riječi, a u autorizaciji, za divno čudo, ne povlači tvrdnje kojima se obrušio na najbogatije i najmoćnije ljude u državi. U takvoj situaciji novinaru je najpametnije zašutjeti i pustiti da priča teče.

Stoji li trojac u sastavu: Veljko Ostojić, Ivan Jakovčić, Ivica Todorić iza smjene Meri Matešić s čela Hrvatske turističke zajednice i zbog čega?

- Iza njezine smjene stoji dvojac u sastavu Ostojić-Jakovčić, koliko god ministar Lorencin tvrdio drugačije. Radi se o ovladavanju novcem turističkih zajednica i zato se ide u problematizaciju tih zajednica i guranju strateških dokumenata iza kojih stoje Horvath konzalting i THR iz Barcelone. Kao da mi nemamo svojih agencija. THR i Horvath konzalting trebali bi izrađivati nove master planove i strategiju, a pomaže im dvojac kojeg ste spomenuli (Ostojić i Jakovčić). THR je preko Istre u Hrvatskoj prisutan godinama. Tako je još 2002. izrađivao master plan istarskog turizma. Plaćeno im je 5 milijuna kuna, a nikakve koristi Istra nije imala. Tijekom 2013. hrvatski turizam rastao je 5,1 posto, dok je istarski u isto vrijeme rastao tek 0,3 posto. I ne samo da smo podbacili u kopnenom, već smo zakazali i u nautičkom turizmu. Jedino istarske marine u 2013. godini bilježe pad.

Zašto onda bivši ministar turizma i bivši istarski župan guraju upravo te tvrtke?

- Iza njihovog angažmana stoji pokušaj ovladavanja Ministarstvom turizma i turističkim zajednicama u slučaju da koalicija koja je sada na vlasti na izborima ne ponovi rezultat iz 2011. godine. Inače, Meri Matešić je bila novinarka Večernjeg lista i čuo sam da je, nakon što je pisala o Reni Sinovčiću, doživjela da ju on ošamari nekoliko puta usred Zadra. No, ti šamari nisu ništa prema šamarima koje joj je uputio ministar turizma. Ne kao direktorici Turističke zajednice, već kao trudnoj ženi. Toliko nisko se teško spustiti. Oni su je htjeli staviti na mjesto operativne direktorice nametnutog joj izvršnog direktora koji bi raspolagao novcem Turističke zajednice. I to što je tu ponudu odbila, jedini joj je grijeh. Možda nije trebala doći na čelo THZ-a, ali nije trebala ni na takav način otići. Jednostavno nije htjela potpisivati narudžbe iza kojih nije stajala, pogotovo kada se polovici bivše vlade sudi zbog raznih malverzacija. Očito je da tu postoje i neki posebni interesi zbog kojih bivši ministar i bivši župan guraju upravo spomenute tvrtke.

Zbog čega su Veljko Ostojić i Ivan Jakovčić, a prije njih i bivši guverner HNB-a Željko Rohatinski, prešli najvećem hrvatskom tajkunu? Jesu li oni, dok su  bili na funkcijama, zadužili Ivicu Todorića pa im on sada vraća uslugu?

- Bivši guverner došao je iz Agrokora. No, ako gledamo koliko je službenika iz Agrokora došlo na pojedine funkcije, možemo reći da se Agrokor uvijek držao Ministarstva poljoprivrede. Agrokor se i danas drži Hrvatske narodne banke i Ministarstva financija. Todorićevi kadrovi u HNB-u prisutni su zbog tečajne politike, u Ministarstvu financija zbog kredita, kreditne politike i bankarstva, a u Ministarstvu poljoprivrede zbog poticaja. Ti kadrovi nisu bili nezastupljeni ni u vrijeme privatizacije. Treba priznati da je Agrokor zbog monopola uspio, pretpostavljam, stati na zdrave temelje, no ni jedan monopol ne pomaže ni jednoj državi, pa Hrvatskoj ne pomaže ni Agrokorov monopol. Todorić i Jakovčić su se upoznali u Poreču nakon ulaska Todorića u Agrolagunu. Sigurno je Todorić preporodio to društvo. A da li je bilo još nečega sa strane, to ne znam.

Političarima koji se udružuju s najvećim tajkunima vaši javni istupi nisu baš simpatični. Zbog čega?

- Borio sam se i tražio da se promijeni zakon o prodaji državne poljoprivredne zemlje, da ne bi mogli ti koji imaju 1500 hektara u zakupu, to steći prodajom samo jednog hektara te iste, ali urbanizirane zemlje. To mi je uzeto za grijeh. No, ne žalim što sam to učinio. Žalim samo što prije toga nije došlo do promjene vlasti, jer bi tada spriječili kupovinu hektara i hektara poljoprivredne zemlje od strane istarskih načelnika i gradonačelnika. Na zemljištu su se nakrali kao nitko u novijoj istarskoj povijesti. Gotovo da nema načelnika i gradonačelnika, a o bivšem županu (Jakovčiću) da i ne govorim, a da nije težak nekoliko milijuna eura. Na funkcije su dolazili bez lipe. Kada danas pogledate njihovu imovinu, Sanader i Vidošević u ispadaju mali igrači. Zemljišta u Grožnjanu i Umagu i u drugim mjestima kupovala su se za 20.000 maraka, da bi se danas nudila na prodaju za 1,5 milijuna eura, a šogorica bišeg ministra turizma uspjela je to prodati za 3,5 milijuna eura. Bivši načelnik Grožnjana, svi pročelnici Istarske županije teški su više milijuna eura. Nakon svega toga, nedavno je u županiji formirano antikorupcijsko vijeće, što je najobičniji cirkus. Istri treba neovisna policija, nezavisno državno odvjetništvo i nekontrolirano sudstvo u trenucima kada policija i DORH protiv istarskih političara provode 15 procesa. Istražuju prodaje zemlje, načine financiranja PR agencija i medija, izvlačenje novca iz proračuna…. Ne treba nam neko kvazi tijelo koje nema ni smisla ni svrhe.

Droga, dakle, nije najveći problem u Istri?

- To je ipak poseban problem. U Istri droge ima na vagone. Profesor Sakoman najbolje je to opisao kada je rekao da Istra to može zahvaliti lokalnoj vlasti i pojedincima u redovima policije. Samo jedna udruga je u godinu dana u Istri prikupila 250 kilograma šprica na ulicama! Droga se ovdje prodaje na akcijama. Kupiš gram, dobiješ dva. Heroin na kućni prag stiže za 20 minuta. Brže nego pizza! Nedavno je u Puli pao cijeli policijski odjel za borbu protiv ovisnosti. Policija je dilala na kopnu, a lučka kapetanija na moru. Pitam se, po čemu smo u Istri drugačiji od Sicilije ili Kalabrije?

Stručnjaci upozoravaju da se Croatia osiguranja prodaje debelo ispod cijene, te da je tu riječ o prljavim igrama? Je li Slavko Linić pogodovao Vlahovićevoj Adris grupi?

- Znam da je Croatia osiguranje kupljena za oko 900 milijuna kuna i da ju Adris grupa treba dokapitalizirati. Croatia osiguranje je počela gubiti udio na tržištu. Možda se to radilo svjesno i namjerno. Lani su imali 120 do 130 milijuna kuna dobiti, a ove godine dvadeset do trideset milijuna kuna. Menadžeri koji su to dopustili dobivat će otpremnine od jednog do dva i pol milijuna kuna! No, bez obzira na sve, Adris može stabilizirati tu osiguravajuću kuću. Želim vjerovati da će vratiti udio kojeg je Croatia osiguranje imala na tržištu. Isto tako, ne sumnjam da će kroz restrukturiranje, tisuću ljudi ostati bez posla. Vlahović to i navješćuje. A ako je Croatia osiguranje kupljena ispod cijene, onda je to samo nastavak slične hrvatske prakse. Tako su skupo sanirane a potom jeftino prodane i sve hrvatske banke, turističke tvrtke, INA, a da i ne spominjemo najveći grijeh struktura – što je definitivno privatizacija u kojoj su neki za doslovce ništa dobili enormna bogatstva. Želim vjerovati da Adris neće izgubiti tržišni udio Croatia osiguranja.

Osnivate li novu stranku i tko će sve biti u njoj?

- Radimo na tome. Okupilo se više stotina osnivača pod radnim nazivom ‘Istarski demokrati’. Nastupat ćemo na parlamentarnim i lokalnim izborima u Istri kao narodna stranka utemeljena na socijal-demokratskim vrijednostima. Tu stranku trebala bi obilježiti politika čistih ruku te čistih računa prema vlastima. Izbori u Istri danas se kupuju. Imamo preko 5000 umreženih pojedinaca zaposlenih u tijelima lokalne samouprave i komunalnim tvrtkama. Oni raspolažu s tri milijarde kuna. Istarski se mediji, u isto vrijeme, plaćaju javnim novcem, a isti ti mediji se podaju IDS-u bez pardona. To će biti tako sve dok pravosuđe ne okonča procese protiv PR agencija i medija, gdje je Fimi medija igra za početnike u usporedbi s ovim što se događa u Istri. Razmišljamo, stoga, kako vratiti vrijednosti koje su obilježile istarsku politiku devedesetih. IDS je tada uspio jer nije imao ništa i jer je bio spreman žrtvovati sve. Danas sve poteze usmjerene prema Milanoviću, istarski političari vuku samo kako bi sačuvali slobodu i svoju imovinu.

Kako to mislite?

- Župan Flego se u nedavnim izjavama dotaknuo aktualne teme referenduma o nezavisnosti Veneta (talijanska oblast oko Venezije) i mogućnosti odcjepljenja od Italije. Svojim izjavama Flego provocira jer glumi lokalni separatizam. A u politici možete politizirati, ali ne smijete provocirati! Istrijani zaziru od isključivosti, krvi i sukoba. Takva politička avantura, u kakvu se upušta Flego, nije nikada donijela ništa dobro. No, takve stvari Flego i suradnici izvode samo da bi skrenuli pažnju od procesa koji se otvaraju protiv elita IDS-a i stranke kojoj Istrijani danas tepaju ‘Istražni demokratski sabor’, aludirajući na brojne istrage. Protiv župana Flege podnesen je istražni prijedlog, u Jakovčićevom slučaju istraga se vodi zbog intelektualnih usluga u kupnji uljare, a u ostalim istragama spominju se i druga poznata imena. Zanimljivo je da niti jedna istraga u vezi s drogom nije obuhvatila istarske načelnike, pročelnike i gradonačelnike. Valjda zato jer se potrošnja droge ne procesuira.

Zbog čega bezrezervno podupirete premijera Milanovića kad vas je izdao obnovljenom koalicijom s Jakovčićem i IDS-om?

- Nikada ga nisam bespogovorno branio, niti sam bespogovorno branio politiku njegove vlade. No, očigledno je da premijer računa da može kroz tako obnovljenu koaliciju s IDS-om ostvariti dobar rezultat na euro izborima, što je uvertira za predsjedničke i parlamentarne izbore. No, tek ćemo vidjeti hoće li se to dogoditi. Znam da su mnogi Istrijani razočarani što će na listi biti Ivan Jakovčić. On je sigurno najslabija karika u toj koaliciji, no sumnjam da će ga HDZ doticati, jer je HDZ u drugom krugu lokalnih izbora podržao IDS. Vaso (Milijan Brkić) i Jakovčić su to dogovorili na prošlim izborima. IDS je sa širokom koalicijom regionalnih stranaka u kojoj su bili PGS, Zagorska stranka, Međimurska stranka ali i Nikica Gabrić, dobio 28.000 glasova, u istri 18.000 glasova, odnosno 15.200 preferencijalnih glasova. Činjenica je da je IDS vojska, oni idu na izbore svi kao jedan, pa Milanović može računati na oko 20.000 glasova. No, skori izbori će biti određeni prije svega lošom gospodarskom i socijalnom situacijom. Kreditni rejting nam je opet snižen, imamo 280.000 izgubljenih radnih mjesta u industriji od početka krize 2009. godine. Guverner HNB-a nedavno je kritizirao investicijsku politiku jer nikada manje stranih investicija u Hrvatsku nije bilo nego 2013. godine… Zbog svega je Milanovićeva pozicija danas nezahvalnija nego prije godinu dana.

Je li vas premijer nečim zadužio da ga, unatoč svemu što ste nabrojali, branite u javnosti?

- Milanovića poštujem jer je riječ o elementarno poštenom čovjeku. To ipak ne znači da svaki njegov potez podržavam, kao što ne podržavam stavljanje Jakovčića na treće mjesto liste za EU parlament. Nikome ne želim zlo, no ne bih volio da pravosuđe sastavlja liste. Milanović me ničim nije zadužio, kao što nemam potrebe ničim mu se odužiti. Ali, kada su bili lokalni izbori, Milanović me je podržao, za razliku od istarskog SDP-a koji se rascjepio na one koji su se htjeli emancipirati od Jakovčića te na one druge kod kojih su prevagnule sinekure koje dobivaju kroz lokalnu vlast.

Mislite li da je SDP bolji i pošteniji od HDZ-a?

- Uvjeren sam da nije moguće usporediti karakter HDZ-a i SDP-a. Ipak, valja naglasiti da u svakoj stranci ima poštenih ljudi, ali i onih drugih. Svi smo mi krvavi ispod kože i nitko nije svetac. Svatko je napravio neku glupost.

Ne mislite li da bi Slavku Liniću za koju godinu mogli suditi za mnoga kaznena djela, kao što sada sude Sanaderu?

- Ne znam. On je u Rijeci, ja u Istri, pa znam samo ono što mediji pišu. A mislim da mediji ponekad pretjeruju.

Bi li vi vaša nova stranka mogla koalirati sa Savezom za Hrvatsku?

- Ne bi, što ne znači da nemam dobre odnose s pojedincima iz Saveza. Branka Borkovića, primjerice, izuzetno respektiram. Uvažavam njegovu ulogu u Domovinskom ratu. Ali koaliciju s grozdom tih desnih stranaka ne želim, niti bih im dao podršku.

Mnogi istarski zviždači tvrde da u Istri postoji sprega struktura unutar institucija (DORH-a, policije, carine, lokalnih vlasti…) koju bi mogli nazvati ‘čuvarima korupcije’. Tvrde da ‘čuvari korupcije’ paze da se ne procesuria kriminal u koji su mnogi upleteni. Neki kažu da se ponajviše trude da se ne otkriju mutne radnje oko Tvornice duhana Rovinj? Imate li saznanja o tome?

- Protiv sam svakog monopola, a činjenica je da je vlast davala monopol toj tvornici. Činjenica je također da su pojedinci u toj tvornici enormno mnogo zaradili i da toliki novac nigje drugdje ne bi mogli zaraditi. No, činjenica je i da je Adris grupa danas danas jedno od najuspješnijih društava u Hrvatskoj i da je njihov kapital enorman. A što se tiče povezanosti struktura koje štite kriminal, mislim da u toj tvrdnji ima itekako mnogo istine. Takve stvari događaju se unutar državnog odvjetništva. Činjenica je da se sve više poslova oko istraga kriminalnih radnji daje institucijama izvan Istre. Možda i zato što je obim posla tako velik da istarski istražitelji ne stignu sve obaviti. U svakom slučaju, u Istri postoji sprega lokalnih vlasti, policijskih i pravosudnih službenika. Jer kada se zažele privatne prakse, visoko rangirani policajci ili pravosudni dužnosnici ostavljaju državnu službu da bi obavljali unosne poslove s lokalnom samoupravom ili s krupnim kapitalom. Sve je međusobno isprepleteno i dok se te veze ne razbiju, u Istri neće biti sreće ni napretka. (Kajin nije htio govoriti o imenima, no dobro upućeni znaju da bivši državni odvjetniku Vlatko Nuić, primjerice, danas vodi pravnu službu u TDR-u, da bivši šef kriminalističke policije danas radi na osiguranja u Adris grupi, da posljednji istarski državni odvjetnik danas zastupa istarske gradove u svim zemljišno knjižnim sporovima… – op.a.)

Bi li i druge istarske institucije trebalo izuzeti u istragama i procesuiranju kriminala osim policajaca iz Odjela za borbu protiv ovisnosti? Što je još, osim dilanja droge, zataškano?

- Trebalo bi izuzeti institucije koje se bave kompletnim načinom stjecanja nekretnina u Istri. Jer u nekim segmentima istražnih radnji oko makinacija s nekretninama institucije su pogodovale onima koji su umiješani u te malverzacije. Djelatnici državnog odvjetništva davali su svoja mišljenja koja su se nerijetko kosila sa zakonom te su tako pogodovali privatnim ulagačima. I Jakovčić se uspio uknjižiti na zemljište jer je dobio pečat od državnog odvjetništva, premda je u to vrijeme postojao zakon koji je to priječio. Učinilo je to i pedesetak Jakovčićevih prijatelja. Tako su neki plaćali svega 120.000 kuna za poljoprivredno zemljište koje danas vrijedi tri milijuna eura.

Zašto je Jasen Mesić nedavno u Saboru, u polemici s vama, spominjao uvođenje alko testova, te testova na droge?

- Ja se toga ne plašim. Znam, međutim, da svi ne bi prošli na testu za droge. Vidite što su mi mediji napravili prije nekog vremena. Bila je rasprava o razrješenju bivšeg ministra unutrašnjih poslova Kirina, koja je trajala do iza ponoći. U to vrijeme u sabornici je bilo četiri-pet ljudi. Vladimir Šeks htio je izbjeći javnost i zato je tako kasno otvorio raspravu. Rekao sam mu da to nema smisla, no on se nije obazirao na moju primjedbu. Tada sam ostavio glavu na stolu pet sekundi, a za dva dana u ’24 sata’ je na prvoj stranici osvanuo veliki naslov: ‘U kafiću pije i spava za 16.000 kuna’. Fotografija je snimljena u Sabornici oko jedan sat poslije ponoći, a tabloid je sugerirao da sam snimljen tijekom dana u saborskom kafiću. To nije bilo korektno.

Autor: Damir Kramarić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


23.04.1972  Mataija Ivica
23.04.1962  Pauk Goran
23.04.1962  Šolić Perica
23.04.1962  Balog Željko
23.04.1959  Mittermayer Renato
23.04.1959  Popijač Đuro
23.04.1954  Duhović Mirko
23.04.1953  Kurelić Bruno
23.04.1944  Percan Ivica