savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=436&ljubo-jurcic-milanovic-nema-rjesenje=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=436&ljubo-jurcic-milanovic-nema-rjesenje=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=436&ljubo-jurcic-milanovic-nema-rjesenje=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=436&ljubo-jurcic-milanovic-nema-rjesenje=

Ljubo  Jurčić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3072&ljubo-jurcic

Jurčić Ljubo
Datum:
24.10.2009
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

ZAGREB - Prošloga tjedna Ljubo Jurčić opet je iznenadio mnoge: s premijerkom Jadrankom Kosor dogovorio je da će preuzeti dužnost predsjednika NO-a Podravke. To nije znao nitko iz njegove stranke, pa je taj Jurčićev potez odmah protumačen i kao još jedan korak bliže HDZ-ovoj vladi. U međuvremenu, policija je uhitila gotovo cijelu Upravu Podravke pod sumnjom da je, zajedno s bivšim šefom NO-a Darkom Marincem, oštetila kompaniju za 250 milijuna kuna. S Jurčićem smo razgovarali prije nego što je formalno stupio na dužnost u NO-a, u četvrtak, i dan nakon policijske akcije koja je politički uzdrmala i Vladu jer se počelo otvoreno nagađati i o odgovornosti potpredsjednika Damira Polančeca.

'Da sam ja postao premijer, a ne Sanader, Hrvatska danas ne bi bila u ovakvom stanju'

Jeste li znali što ste sprema kad ste prihvatili ponudu premijerke? Jeste li očekivali uhićenja u Podravki?

- Prema informacijama koje su postojale, to je bio logičan slijed događanja. Ako su te transakcije provođene, onda se svi koji su se našli na njihovom putu, bili krivi ili ne, privode dok se ne razjasni istina. Tako se postupa u svim razvijenim tržištima koja imaju propisanu regulaciju. Istraga će pokazati je li njihovo privođenje bilo opravdano ili ne.

Zašto ste prihvatili posao u NO-u kompanije koju istražuje policija, čije se direktore uhićuje i sumnjiči za organizirani kriminal?

- Podravka je strateška kompanija koja ne smije ne uspjeti. U situaciji u kojoj se nalazi Hrvatska, s brojnim problemima, smatrao sam da trebam pomoći tamo gdje mogu, a to su brodogradnja, energetika, željeznice i Podravka koja je važna za cijelu prehrambenu industriju. Tu nema politike, već samo stručna i tehnička pomoć Vladi, dakle, gospodarstvu i društvu. Što se tiče sumnjivih poslova u Podravki, rekao sam i premijerki kako prihvaćam situaciju kakva jest i da me te stvari zanimaju samo u onoj mjeri u kojoj imaju utjecaj na buduće poslovanje Podravke. A je li tamo što bilo zakonito ili nezakonito, o tome neka odluče drugi nadležni organi.

Čime ste uvjetovali ulazak u NO? Jeste li tražili od premijerke da se račisti kriminal u Podravki?

- Nisam tražio to od nje, jer se to podrazumijeva. To je preduvjet za sve drugo.

Premijerka vam je rekla da će ići do kraja u raščišćavanju kriminala u Podravki?

- Da, jer to se podrazumijeva, i to smo samo jednom riječju spomenuli. Rekao sam premijerki da ću se prihvatiti posla samo ako je cilj povećanje učinkovitosti kompanije i njezine dugoročne vrijednosti. I oko toga smo se složili u dvije riječi.

Tko je sve bio uključen u dogovor o vašem angažmanu?

- Razgovarao sam s premijerkom koja predstavlja Vladu kao vlasnika 26 posto dionica, a prije toga sam razgovarao i s njezinim koalicijskim partnerom Josipom Friščićem koji je dao punu suglasnost mojem imenovanju.

Damir Polančec, dakle, nije znao za to?

- To ne znam, jer meni je bilo važno razgovarati s odgovornom osobom koja donosi odluke, a to je premijerka. Ali ja očekujem potporu za svoj rad od Polančeca, i kao potpredsjednika Vlade i kao dobrog poznavatelja situacije u Podravki.

Jeste li već razgovarali s Polančecom o tome kako će vam pomoći?

- Ne. Ni sa kim nisam želio razgovarati dok i formalno ne završi procedura mojeg imenovanja.

Je li točno da ste krajem prošloga tjedna bili na razgovoru u USKOK-u upravo o stanju u Podravki?

- Nisam bio na razgovoru u USKOK-u.

Očekujete li razgovor s predstavnicima USKOK-a?

- Nema potrebe jer im ne mogu dati nikakve informacije zbog toga što nisam bio sudionik tih događaja i nemam pristup dokumentima. Ako ću kao predsjednik NO-a ubuduće moći pomoći, surađivat ću s USKOK-om.

Kako tumačite to što policija nije uhitila dvojicu članova uprave Podravke koji dolaze iz HSS-a?

- Postoje činjenice zbog kojih je policije privela neke ljude, a vjerojatno se u spornim transakcijama nisu susretala njihova imena. Kada bi njihovo uhićenje izostalo samo zato što iza njih stoji HSS, onda cijela ova akcija ne bi imala smisla i ne bi uspjela.

Hoćete li tražiti smjenu cijele uprave Podravke?

- Najprije ću morati utvrditi činjenice vezane uz poslovanje kompanije, dakle kako se odvijaju transakcije, kakva je pozicija na tržištu, kako su definirani ciljevi, itd. Potom će utvrditi je li poslovna politika u skladu s ciljevima i je li Uprava sposobna ostvariti te ciljeve. Uprava se mora uklapati u poslovnu politiku i ciljeve, pa će se u roku od najviše dva mjeseca morati utvrditi i pozicija uprave.

Nastavit ćete surađivati s članovima Uprave protiv kojih se vodi istraga?

- S onima koji neće biti definitivno oslobođeni sumnje i krivnje ne mogu surađivati. Dok su pod istragom, oni moraju pomoći istražnim institucijama da se utvrdi istina i posvetiti se vlastitoj obrani. Dok traje istraga, oni moraju biti isključeni iz procesa odlučivanja i ne mogu im biti dostupni poslovni dokumenti.

Potpredsjednik Vlade Polančec vjeruje da su uhićeni direktori nevini, i tvrdi da su to pošteni i časni ljudi. Kako komentirate njegov stav?

- Logičan stav jer on poznaje te ljude, dolazi iz te kompanije. Vjerujem da on iskreno tako i misli.

Je li Polančec znao što se događalo u Podravki?

- Ne mogu biti njegov istražitelj i sudac i odvjetnik. Vjerujem da je sve činjeno u dobroj namjeri, dok se ne dokaže drugačije.

Vaša stranka, SDP, tvrdi da je i Polančec znao za sve što se događalo u Podravki i zbog toga je zatražila njegovu smjenu. Podržavate li zahtjev za smjenu Polančeca zbog Podravke?

- To je logičan zahtjev SDP-a. Uz Polančeca se veže niz poslova koji se loše razvijaju: brodogradnja, prodaja splitske željezare, situacija u Podravki, HEP. Za sve to postoji njegova politička odgovornost jer je njegov posao bio da organizira i kontrolira te procese, a on to nije uspio. Podržavam zahtjev SDP-a, glasat ću za smjenu Polančeca.

A istodobno pomažete Vladi u kojoj i on sjedi?

- Dijelim tehničku i stručnu pomoć koju dajem Vladi kao stručnjak od svog političkog stava koji imam kao zastupnik. Ne znam je li Polančec imao političkih ograničenja i prepreka da bolje obavlja svoj posao, ali politička odgovornost za te probleme je koncentrirana na njemu. I javnost ga već percipira kao odgovornoga za to; bilo bi logično da se makne.

Što sada treba učiniti u Podravki da bi se stabiliziralo poslovanje te kompanije?

- Prvo treba uspostaviti financijsku stabilnost kompanije da bi mogla izvršavati svoje obveze prema državi, radnicima, dobavljačima i bankama. Drugo, treba osigurati normalan proizvodni proces u skladu s kretanjima na tržištu.

Treba li se država povući iz vlasništva jer je evidentno da politika previše upravlja Podravkom?

- Ne. Ako se odrede jasni ciljevi i mjere koje će kontrolirati njihovo izvršenje, onda vlasništvo države neće smetati. Politika utječe i na kompanije koje su sto posto privatne, dapače, što je kompanija veća, utjecaj politike je veći. Bez suradnje s državom, svaka iole veća kompanija ne može se razvijati. Za Podravku je važno da dobije podršku radnika, dioničara, države i politike, jer je i politici važno da Podravka dobro posluje. U interesu svake politike mora biti razvoj Podravke.

Što ćete učiniti ako HDZ i HSS nastave snažno utjecati na menadžment Podravke, kao do sada?

- Neće moći utjecati na menadžment jer će 90 posto poslovanja biti utvrđeno prema stručnim kriterijima učinkovitosti.

Tko će jamčiti da će Uprava sve raditi prema stručnim kriterijima?

- Nadzorni odbor.

Osim u Podravki, svoju pomoć ponudili ste premijerki i oko brodogradnje, HEP-a, željeznica. Je li sve to početak vašeg političkog angažmana u HDZ-ovoj vladi?

- Ne. To je moje vraćanje struci. Učinkovitost tih kompanija je iznad stranačkog interesa. Moj angažman je zapravo pokušaj da se razdvoje stranački od nacionalnih interesa. U provođenju nacionalnih interesa trebaju sudjelovati sve stranke. Svjestan sam rizika u koji se upuštam, odnosno da moj angažman u javnosti još ne bude prepoznat kao briga za nacionalni interes.

Zastupnik ste SDP-a, bili ste premijerski kandidat SDP-a. Zašto nacionalne interese ne branite kroz svoju stranku?

- Socijaldemokrat sam i dalje, smatram da bi za Hrvatsku bila najbolja socijaldemokratska rješenja, pogotovo zbog toga što se mi zalažemo za reforme koje su nužne Hrvatskoj. Slažem se s konzervativcima da je u redu braniti nacionalne interese, ali sam istodobno za pravdu, solidarnost i reforme, bez čega hrvatsko društvo ne može ići naprijed. Ali u situaciji kada je država suočena s velikim problemima, smatram da je odgovorno pomoći Vladi u stvarima koje nemaju veze s lijevom ili desnom političkom opcijom. Učinkovit HEP ili Podravka apsolutno spadaju u sve političke opcije. Ne treba zaboraviti ni trend koji zbog krize postoji u Europi, a to je da desne stranke probleme rješavaju socijaldemokratskim instrumentima.

Zar vam ne smeta što je HDZ prije dvije godine kritizirao i ismijavao vaše teze, a sada ih prihvaća kao svoje?

- Mogao bih reći da sam sretan što su došli na moje. Ni tada se nisam borio za svoje teze političkim denunciranjem i ponižavanjem političkog protivnika, jer je moj stav da se ne treba iscrpljivati napadima i kritikama, nego nuđenjem rješenja. Drugačije rješenje dovoljna je kritika. Cilj stranke je doći na vlast i napraviti za društvo nešto bolje. A da bi se to napravilo, mora se znati kako, mora se imati viziju, strategije, ljude. SDP je 2006. i 2007. sve to imao, danas se to najbolje potvrđuje. Ali nismo dobili dovoljno glasova za formiranje vlasti.

Tko je kriv za to?

- Nismo uvjerili javnost u ispravnost naše politike. Budući da sam bio jedan od kreatora programa, skloniji sam reći da smo imali najbolji program, ali smo imali lošiju komunikaciju prema javnosti. Oni koji su se bavili komunikacijama sigurno će reći da problem nije bila komunikacija, nego smo imali krive poruke iz mog programa.

Da ste postali premijer, bi li Hrvatska bila u jednakoj krizi kao što je danas?

- Ne, jer je 80 posto ove situacije rezultat loše Vladine politike koju smo mi željeli promijeniti.

Smatrate li da biste bili bolji premijer od Jadranke Kosor?

- Ne radi se o tome bih li bio bolji od Jadranke, nego o tome da Hrvatska ne bi došla u ovakvu situaciju.

Je li vam premijerka ponudila mjesto u Vladi?

- Ne. Moj stav je poznat: mjesto u Vladi je čisto politička funkcija i sada nema uvjeta za moj ulazak u Vladu. Možda nekima nije jasna granica do koje sam spreman ići u pružanju pomoći Vladi, ali i ja i Vlada znamo gdje je ta granica.

U kojim biste uvjetima prihvatili ulazak u Vladu?

- Hrvatska bi morala biti pred puno većim problemima nego sada. To bi moglo biti samo u situaciji da Hrvatskoj treba vlada nacionalnog spasa te da tu potrebu prepoznaju, ne samo politika, već i građani.

Vjerujete li da ova Vlada može napraviti zaokret i početi rješavati ekonomske probleme?

- Uvijek postoji mogućnost, ali do sada to nije pokazala. Radikalne pozitivne korake ova Vlada ne može napraviti; najviše što može jest da zaustavi daljnji pad proizvodnje i standarda. A za kvalitetni korak naprijed trebaju izbori. Pred građane se mora izaći s novom politikom i dobiti njihovu podršku za to.

Vaš stranački šef Zoran Milanović tvrdi da je Vlada Jadranke Kosor nesposobna i korumpirana te smatra kako je vrijeme za promjenu vlasti. Je li Vlada Jadranke Kosor korumpirana?

- Ne smatram da je korumpirana. Postoje netransparentni potezi i okolnosti koje upućuju na korupciju, ali ne mogu vjerovati da su ljudi s kojima sada surađujem korumpirani. Vjerujem da među članovima Vlade nema korumpiranih. Kada bih znao da je netko od članova Vlade korumpiran, ne bih sjedio u njegovom društvu da je deset puta ministar ili potpredsjednik Vlade.

Da se u Saboru glasa o povjerenju Vladi, kako biste vi glasali: za smjenu ili protiv?

- Odluku ću donijeti kad do toga dođe, ako dođe.

Treba li onda raspisati prijevremene parlamentarne izbore, kao što to traži SDP?

- Ne. Jer, unatoč krizi, još ni jedna stranka ili koalicija nije dala prijedlog koji nudi rješenje za izlaz iz krize. Još nema rješenja za krizu, dakle nema glavnog političkog instrumenta za izlazak na prijevremene izbore. Odgovorne stranke morale bi građanima ponuditi rješenje za izlazak iz krize. Zašto bi građani nekome dali vlast ako taj nema rješenje za njihove probleme? Nije dovoljno govoriti da će biti bolje ako se promijeni vlast, već građanima treba reći što će učiniti s brodogradnjom, s tekstilnom industrijom, s javnim službama, s vanjskim dugom...

Ni SDP nema rješenje za izlazak iz krize?

- Ne sudjelujem u kreiranju SDP-ove politike, ali koliko znam, SDP još nije ponudio to rješenje.

Zašto više niste ekonomski strateg SDP-a? Vodstvo SDP-a nije željelo da to radite ili...?

- Ekonomska politika se sastoji od politike i ekonomije. Sve ekonomske strategije iz 2007. su sastavljane u dogovoru s tadašnjim vodstvom SDP-a koje je osiguralo politički okvir za pripremu programa. Nakon izbora koje nismo dobili, naglasak SDP-a više nije bio na ekonomiji; novi vrh stranke nije tražio da se intenzivno radi na tom području. A nema svrhe raditi nešto iza čega ne stoji jasna politička odluka. Ne znam zašto nema takve odluke, ali to nije ni moja briga.

SDP je ljetos ponudio načela svog ekonomskog programa.

- Tamo je rečeno da trebamo bolje i ljepše, ali za to se svi zalažu. Društvo očekuje konkretna rješenja, a to nisam vidio. SDP ima kadrovske kapacitete predložiti i rješenja, ali da bi se ti kapaciteti iskoristili, mora se utvrditi drugačiji politički cilj i organizacija stranke.

Već se dugo oko mnogih tema razilazite s vodstvom SDP-a, u stranci govore da ste već jednom nogom izvan SDP-a. Hoćete li napustiti stranku?

- Ne vidim razlog zašto bih napustio SDP. I dalje se ponašam kao socijaldemokrat, ne vidim ni jedan svoj potez koji bi me isključivao iz SDP-a.

Što će vam članska iskaznica kad ionako djelujete neovisno od stranke, kao stručnjak koji nudi svoje ideje i vizije?

- Nastupam ja i kao političar, kao zastupnik u Saboru, imam svoje političke stavove koji se ne razlikuju od SDP-ovih, jedino što imam drugačiji način djelovanja. Stranka me ne opterećuje, ništa ne tražim niti sam tražio od stranke. A u stranci i dalje ima puno ljudi koji me i politički i ljudski podržavaju.

Zbog čega ste se politički razišli sa šefom SDP-a Milanovićem?

- Nisam se razišao, nego Milanović ima svoju političku viziju i vodi stranku u skladu s time, a teme kojima se ja bavim u posljednje dvije godine nisu bile na dnevnom redu SDP-a. Nije se dogodilo da je Milanović nešto tražio od mene, a ja sam imao drugačiji stav, nego se naprosto nije otvorio prostor za moje djelovanje. Svoje stavove o krizi i načinu rješavanja ja sam javno iznosio, nije mi bila prepreka to što se stranka time neće baviti.

Vodi li Milanović dobro SDP?

- Ocjenu daje stranačka konvencija. Svatko vodi na svoj, drugačiji, način. I ja bih vodio drugačije SDP.

Može li Milanović postati hrvatski premijer?

- Može, sve je moguće. Ali o tome je prerano govoriti, još nema izbora.

Iako ste to željeli, niste postali SDP-ov premijer, ni predsjednik Glavnog odbora, ni predsjednički kandidat SDP-a. Osjećate li se politički iskorištenim i odbačenim?

- Ja sam na vodstvu stranke prije izbora tražio da se mene ne nominira unaprijed kao premijerkog kandidata.

Niste željeli biti premijerski kandidat SDP-a?

- To nije bila moja želja, nego splet okolnosti. Samo jednom u razgovoru s pokojnim Ivicom Račanom rekao sam da sam spreman preuzeti i tu ulogu ako će trebati. Izbjegavao sam tu mogućnost jer sam bio svjestan dobrih i loših strana takve odluke, to sam i govorio u stranci. Premijerski kandidat sam postao zahvaljujući tome što sam bio autor većine strategija. Što se Glavnog odbora tiče, kandidirao sam se jer sam dobio najviše glasova na konvenciji pa sam to smatrao svojom odgovornošću prema članovima. Nakon svega, bilo mi je jasno i to kako će završiti unutarstranački izbori za predsjedničkog kandidata. Svjesno sam ušao u tu utrku.

Znali ste da nećete proći?

- To je bilo izvjesno, jer je vrh stranke stao iza jednog kandidata, Ive Josipovića. To nije bilo javno, ali je bilo jasno, uostalom to su mi govorili i ljudi s terena.

Zašto ste onda išli u te izbore?

- Kako bih potaknuo ljude u stranci da razmisle kako odlučujemo i kako biramo.

Nagađalo se i o vašoj neovisnoj kandidaturi za predsjednika. Kada ste i zašto odustali od toga?

- Zato što ne bih bio sretan na toj dužnosti, jer bih vidio da stvari idu u pogrešnom smjeru, a ne bih mogao utjecati na njih.

Jeste li uvjereni da biste pobijedili na izborima da ste se kandidirali?

- Pa svatko ide u izbore s ciljem da pobijedi. A gledano matematički i politički, ja sam jedan od rijetkih političara koji bi mogao dobiti glasove i lijevih i desnih birača.

Podržavate li Ivu Josipovića?

- Da.

Smatrate li i dalje da biste bili bolji SDP-ov kandidat nego Josipović?

- Gledajući političke elemente, da, jer bih mogao na desnici dobiti više glasova nego Josipović.

Očekujete li kandidaturu Milana Bandića?

- Teško može ne kandidirati se, jer predugo vodi igru oko kandidature.

Je li SDP pogriješio što nije kandidirao Milana Bandića?

- Za Bandića je svejedno ima li stranačku potporu ili ne, on je ime sam za sebe, percepciju o njemu ne bi puno promijenila podrška stranke.

Tko će pobijediti na predsjedničkim izborima?

- To je teško procijeniti.

Niste sigurni da će pobijediti Josipović?

- Sigurno će ići u drugi krug.

Autor: Nikola Jelić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


18.05.1983  Čerkez Mario
18.05.1979  Kolman Igor
18.05.1969  Huljić Miki
18.05.1964  Barišić Zdravko
18.05.1964  Kubelka Vladimir
18.05.1958  Mezga Ivan
18.05.1952  Šuran Dušanka
18.05.1948  Ivanović Marko
18.05.1948  Barišić Mladen
18.05.1945  Cindrić Mijo
18.05.1939  Martinčić Elio
18.05.1924  Juzbašić Živko