savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=477&jerko-rosin-o-suzbijanju-devastacije=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=477&jerko-rosin-o-suzbijanju-devastacije=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=477&jerko-rosin-o-suzbijanju-devastacije=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=477&jerko-rosin-o-suzbijanju-devastacije=

Jerko  Rošin

../intervjui/intervjui.php?osoba=3456&jerko-rosin

Rošin Jerko
Datum:
14.03.2009
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Prostor, kao najvrjedniji resurs jedne zemlje i ključ opstanka njenoga naroda, ujedno je i najbolji način testiranja pojedinačne i društvene svijesti i savjesti. Ako se netko, neovisno o strogom zakonskom okviru i rigoroznim kaznama, upustio u posao bespravne gradnje, onda njegov optimizam počiva na uspavanoj savjesti društva i istrošenom kapitalu povjerenja u pravnu državu. Za predsjednika saborskog Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo Jerka Rošina pitanje bespravne gradnje je ispit koji je pravna država položila, a uspjeh je to veći jer je javnost stala na stranu čuvara zakona. U razgovoru za Vjesnik, poznati splitski arhitekt govori o prednostima gradnje golfskih terena, bleferima u oporbi, usponu života na otocima, te sigurnoj pobjedi HDZ-a na lokalnim izborima u Splitu.

 
"Ako su otoci mjerilo kojim putem ide Hrvatska, onda naša zemlja ide u dobrom smjeru. Još od cara Franje Josipa nitko nije skrbio za otočane. Tek je Sanaderova Vlada prekinula tu lošu praksu i obvezala sve buduće vlasti da slijede njezin primjer"

• Prije pet godina povjerena Vam je dužnost predsjednika novoosnovanog Vladina savjeta za prostorno uređenje. Je li Savjet ispunio svoju zadaću i što se od tada promijenilo u prostoru, a što u ljudima?
- Najveći uspjeh Vladina savjeta bio je podizanje svijesti o odgovornom ponašanju prema prostoru, te poštivanje zakona pred kojim smo svi jednaki. Pogubnu praksu bespravne gradnje naslijedili smo iz socijalizma u kojem se radi socijalnog mira toleriralo bezakonje. Ujedno se razvijalo štetno razmišljanje o tome da je država generalno i u svim slučajevima lopov te da je imaš pravo potkradati, jer time tobože samo vraćaš dio onog što ti je navodno ukrala. Slom socijalizma nije, međutim, označio i kraj takvog razmišljanja. To se nije moglo promijeniti preko noći, no Savjet je ipak uspio potaknuti javnost da podrži državu u provedbi zakona. Građani su, što potvrđuju i njihove reakcije, na strani pravne države, a ne prekršitelja zakona. Osim toga, uz donošenje strožeg zakonskog okvira koji za posebno tešku devastaciju prostora predviđa i zatvorsku kaznu do pet godina, na dobrom smo putu da u potpunosti iskorijenimo taj problem.
• Što je s onima koji ni nakon proširenja građevinskih područja ne žele legalizirati svoje bespravno sagrađene kuće jer bi u tom slučaju morali plaćati komunalne doprinose?
- Ne znam kako bih to nazvao doli pljačkom svih nas. To je pljačka i države i jedinica lokalne samouprave koje žive od komunalnog doprinosa. Ako je netko dužan veliki novac za komunalni doprinos, a ne želi platiti, onda je to pljačka. On je lokalnoj zajednici ukrao novac kojim se grade prometnice, dječji vrtići, škole… Mislim da bi se i u tom slučaju trebala uvesti zatvorska kazna jer je riječ o pljački općeg dobra i štetnoj poruci da je sve dopušteno. Kad ih upozoriš da što prije legaliziraju svoje objekte, onda uzvraćaju protuoptužbama o pljački države koja želi zaraditi na njihov račun. Takvo je ponašanje nedopustivo, pa će se takve zgrade rušiti jer su u naravi bespravne iako imaju pravo na legalnost u prostoru.
Ohrabruje, međutim, činjenica da šira društvena zajednica ne želi tolerirati takvo ponašanje koje je u osnovi izrugivanje institucijama pravne države.
• Podupirete projekt gradnje golfskih destinacija zbog čega ste bili na udaru oporbe.
- To je tema koja je izazvala veliku pozornost, a pratile su je neutemeljene i paušalne kritike što nemaju veze sa zdravom pameću. Kao prvo, budućnost hrvatskog turizma je u malim brojkama i visokom standardu. Dakle, govorimo o elitnom turizmu kojem Hrvatska teži i koji je prepoznatljiv i po golfu. Ne mogu se davati paušalne, netočne i unaprijed sročene optužbe o investitorima kao ljudima s nečasnim namjerama, koji će za sitni novac otkupiti nečiju zemlju i prenamijeniti je u destinaciju za golf. Postojanje zakonskog okvira ne isključuje pokušaje pojedinaca da ga izigraju, ali je zato pravna država jamstvo da će prekršitelji zakona odgovarati zbog toga. Iako u svakom žitu ima kukolja, ne mogu se svi potencijalni investitori proglašavati špekulantima i mešetarima. Pojednostavljeno, pravna država mora detektirati slučaj ako se neki investitor obogatio na račun onih koji su uključeni u taj posao, bilo da je riječ o državi, lokalnoj zajednici ili pojedincima.
Druga je stvar što igralište za golf samo po sebi nije rentabilno. Ono je isplativo tek ako od godišnjih članarina, koje se u nekim golf-klubovima kreću i do 100.000 dolara, možete pokriti ulaganje i usluge što ih pružate korisnicima.
• Kako onda postići isplativost investicije?
- Riječ je, doista, o velikom novcu što je, uz kompliciranu administrativnu proceduru, bio i glavni razlog zašto se dosad nije izgradilo nijedno igralište za golf.
Da bi se postigla isplativost golfske destinacije, investitori bi trebali graditi terene na minimalno 85 hektara jer sve ispod toga nije na razini kvalitete koju trebamo. Tada bi stekli i pravo parcijalne prodaje hotela, apartmana ili vila unutar kompleksa. Onaj tko je postao vlasnik, primjerice, apartmana, zapravo je dioničar koji ostaje u sustavu tog turističkog kompleksa. Umjesto jednog vlasnika, imate više njih i time se ništa ne mijenja jer dioničari svoje vlasništvo mogu koristiti samo za potrebe golfa, a zaradu dijele zajedno s vlasnikom.
Dobrodošli su svi pošteni investitori koji će poslovati u skladu sa zakonom, a za potencijalne špekulante što se namjeravaju okoristiti zaradom onih koji su uključeni u taj posao, zadužena je pravna država.
• Premijer Ivo Sanader, čija je Vlada dosad uložila šest milijardi kuna u gradnju prometne, komunalne i društvene infrastrukture na otocima, stalno upozorava na to da trajna skrb za naše otočane mora ostati obveza svih budućih hrvatskih vlasti. Kao saborski zastupnik bračkih korijena, često ste s otočanima. Što oni kažu?
- Vrlo sam zadovoljan odnosom prema našim otocima koji su u prošlosti bili zanemareni, što je i prouzročilo iseljavanje stanovništva. Ako su otoci mjerilo kojim putem ide Hrvatska, onda naša zemlja ide u dobrom smjeru. Uzmite primjer Brača, koji se donedavno isticao kao negativni slučaj osipanja domicilnog stanovništva. Zahvaljujući velikim državnim ulaganjima, trendovi se mijenjaju, ljudi se vraćaju na otok, zaustavljena je demografska devastacija, grade se POS-ovi stanovi, podignuta je lučka infrastruktura koja vraća osjećaj sigurnosti. Ima li išta gore od straha da ne oboliš upravo onog dana kad zapuše malo jača bura zbog koje trajekti ne mogu isploviti iz otočnog pristaništa? Uvedene su i vinjete za jeftiniji prijevoz, država pomaže poduzetnicima koji na otocima otvaraju nova radna mjesta, podižu se škole i dvorane, grade poduzetničke zone.
No koliko god da uložiš u otoke, a Sanaderova vlada nije štedjela na tome, čini se da je uvijek premalo. To je zato što još od cara Franje Josipa nitko nije skrbio za otočane. Tek je Sanaderova vlada prekinula tu lošu praksu i obvezala sve buduće vlasti da slijede njezin primjer.
• Na otocima nedostaju liječnici, profesori i učitelji. Kako to promijeniti?
- I to se može riješiti. Ako je jedan liječnik proveo pet godina na Visu, treba mu omogućiti da nakon što završi službu na otoku ima prednost pri zapošljavanju, primjerice, u splitskoj bolnici. Znači, ako je mladi liječnik u potrazi za poslom otišao na otok gdje je pet godina krvario i neumorno radio ne podcjenjujući teške uvjete života na škoju, onda mora imati prednost pred svojim kolegom, koji je to vrijeme dangubio po Splitu čekajući da mu posao, i to onaj koji mu odgovara, padne u krilo. Isto bi trebalo postupiti i kad je u pitanju Dalmatinska zagora.
• Kao potpredsjednik splitskog HDZ-a uvjereni ste u dvostruku izbornu pobjedu u Splitu.
- Ivan Kuret opet će biti splitski gradonačelnik, a HDZ vladajuća stranka u Splitu. Kuretovi dosadašnji rezultati, njegovo snalaženje u vrlo osjetljivoj situaciji koja je tražila i hrabrost i političko umijeće za bezbolno svladavanje postavljenih prepreka, jamstvo su još jedne naše izborne pobjede. Postao je gradonačelnik prije dvije godine i uspio se othrvati svim podmetanjima koja su pratila njegov mandat. Kuret je pokrenuo i pripremio nove projekte, okupio tim suradnika koji su mu generacijski bliski i koji osluškuju probleme Splićana. Za njegova mandata Split je dobio razvojni i udvostručeni proračun, po čemu se prvi put u povijesti svrstao iza Zagreba i ispred Rijeke.
Kao vrhunski sportaš, Kuret je fer političar koji poštuje protivnika i koji može ostvariti zacrtani cilj čak i kad je prepušten sam sebi. Osim toga, HDZ će biti apsolutni pobjednik izbora i u Županiji, a uvjeren sam i da će Ante Sanader postati splitsko-dalmatinski župan već u prvom izbornom krugu. Izborne pobjede ne padaju s neba. One su plod višegodišnjeg mukotrpnog rada koji birači cijene i nagrađuju.

Higijena prostora


• Samo prošle godine uklonjeno je više od 350 ilegalno sagrađenih objekata, ali unatoč tomu bespravna gradnja nije prošlost.
- Bespravne gradnje u smislu kakva je bila prije našeg upozorenja na njezinu štetnost, više nema ili je samo iznimna pojava. No, još od prije ima bespravno sagrađenih zgrad, pa se proces obračuna s takvom pojavom i danas nastavlja, samo u dimenziji koja ne izaziva veliku medijsku pozornost. I danas su oči inspektora usmjerene na drastičnije pojave, poput nekoliko zgrada u Vodnjanu ili na Palmižani na hvarskom sv. Klementu. Danas se država bavi i »higijenom prostora« uklanjajući i mnoge male bespravne intervencije; to je kao da čistite karijes na zubima, ali ne bismo smjeli zaboraviti ni postojeće »granulome« želimo li dobro zdravlje prostora.

Oporba gura kapital iz Hrvatske


• Protivnici golfa tvrde da će se država odreći plodnih poljoprivrednih površina u korist terena koji će, kažu, uništiti i ekološku ravnotežu. Kako to komentirate?
- To su najobičniji blefovi oporbe koji, kao i svaka demagogija, dobro zvuče, ali nemaju uporište u argumentima. Kao prvo, golfski tereni gradit će se samo na lokacijama koje budu prihvaćene prostornim planovima. Dakle, bez suglasnosti lokalne zajednice, koja će sama procijeniti ekonomsku korist od golfa, ništa se ne može dogoditi. Osim toga, vlasnici zemljišta bili bi pravedno obeštećeni realno tržišnom cijenom.
Na optužbe oporbe o ekološkom zagađenju besmisleno je odgovarati. Jer, ako jedna Švedska, u svijetu glasovita po brizi za okoliš i prirodnu baštinu, ima na stotine terena za golf, onda je jasno zašto oporba blefira. Zakon o golfu ne omogućava zloporabe, baš kao ni onaj koji se tiče bespravne gradnje. Uvijek će biti pokušaja pojedinaca da prevare opće dobro, ali zato i imamo pravnu državu. Oporba zbog jeftinih političkih bodova gura kapital iz Hrvatske, pogotovo sad kad nam je svaka kuna važna. To je iskrivljena logika. I vrlo štetno razmišljanje.


Dobrila Stella

 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


18.05.1983  Čerkez Mario
18.05.1979  Kolman Igor
18.05.1969  Huljić Miki
18.05.1964  Barišić Zdravko
18.05.1964  Kubelka Vladimir
18.05.1958  Mezga Ivan
18.05.1952  Šuran Dušanka
18.05.1948  Ivanović Marko
18.05.1948  Barišić Mladen
18.05.1945  Cindrić Mijo
18.05.1939  Martinčić Elio
18.05.1924  Juzbašić Živko