savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=5&istra-je-pod-vojnom-upravom=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=5&istra-je-pod-vojnom-upravom=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=5&istra-je-pod-vojnom-upravom=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=5&istra-je-pod-vojnom-upravom=

Damir  Kajin

../intervjui/intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin

Kajin Damir
Datum:
03.08.1998
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

DAMIR KAJIN, ZASTUPNIK IDS-a U SABORU, GOVORI O RAZLAZU NJEGOVE STRANKE I SDP-A, O LOŠIM TURISTIČKIM REZULTATIMA U HRVATSKOJ, O MILITARIZACIJI ISTRE, BRIJUNIMA I ISTARSKOM IPSILONU TE O ČISTKAMA U ISTARSKOJ POLICIJI

 Nekoliko je razloga za krizu odnosa između SDP-a i IDS-a, ali ni jedan ne ide na dušu IDS-a l Krajnji cilj IDS-a je participacija na nacionalnoj političkoj pozornici l Razlog ovogodišnjim turističkim podbačajima je katastrofalna koncepcija hrvatskoga turizma l Stav o izgradnji zapadnoga kraka Istarskoga ipsilona potpuno promašen, jer ćemo na samo nekoliko kilometara udaljenosti imati dvije ceste l U svakoj civiliziranoj državi autori onog pamfleta MORH-a bili bi optuženi zbog širenja vjerske, rasne i nacionalne mržnje l Koncepcija Tuđmanova rezidencijalnog turizma na Brijunima je promašena i kompromitirajuća - Predsjednik bi se napokon morao ugledati na Havela ili Kučana
 

 

"Tvrdnja SDP-a kako IDS nije stranka nego pokret, i to populistički i totalitaran, vjerojatno je posljedica velikih ljetnih sparina"
        "Ono što je nevjerojatno jest da su financijski učinci sezone u velikim istarskim turističkim kompleksima bolji nego lani, premda je i to pojeo PDV"
 

 
tekst
l Što je, zapravo, prouzročilo krizu odnosa između IDS-a i SDP-a?
- Razloga je vjerojatno više, ali ja sam siguran da nijedan ne ide na dušu IDS-a. Ono što cijeloj stvari daje zloslutnu notu, jest to da se na ovom primjeru pokazuje što bi se moglo dogoditi kada mi ne bismo bili u prilici sami formirati vlast u županiji i u pojedinim općinama. Gdje god u Istri vlast nije osvojio IDS, danas vlada HDZ u koaliciji s HSP-om i nekim za tu priliku formiranim desničarskim nacionalšovinističkim istarskim strankama. Ja se nadam da socijaldemokrati toga nisu bili svjesni kad su donosili svoju odluku i da im nije palo na pamet da se rušenjem IDS-a na vlast ne dovodi ni HSS, ni HSLS, ni LS, ni SDP. Jer, ako su to znali, pa su učinili ono što su učinili, tada je poruka cijelog slučaja više nego strašna. Postupak SDP-a je po mojem mišljenju politički posve nemotiviran, jer iza njega ne stoji ništa od onoga na što se oni danas pozivaju: ne može biti istina da je IDS gušio ili ignorirao njihove inicijative, jer tih inicijativa, bar u Županijskoj skupštini, nije ni bilo.
 
 U KORIST SVOJE ŠTETE
Mene samo čudi kako to SDP ne može surađivati s IDS-om, a mogao je sudjelovati u Vladi nacionalnoga jedinstva, kada su doneseni pretvorbeni zakoni, kada je stvorena osnovica za pljačku građana ove države, kada su gažene antifašističke tečevine, rušeni standardi u odnosu prema manjinama i provedena sveopća centralizacija. Sve je to činjeno uz znanje i pristanak socijaldemokratskih ministara; tada im HDZ nije smetao, kao što im danas smeta IDS
 
l Na koji način vas je SDP izvijestio da izlazi iz organa vlasti?
- To je ono što je mene najviše i povrijedilo. O njihovoj odluci obaviješteni smo preko dnevnih novina i radija. Do danas nam nije priopćen nijedan stvarni razlog raskida. IDS je cijelo vrijeme nastojao izgraditi neki konstruktivan odnos unutar opozicije. Činili smo to često na svoju štetu i riskirajući da ostvarimo lošije rezultate na izborima. Recimo, kada su ponavljani izbori za Primorsko-goransku županiju, mi smo odlučili ostati izvan Obitelji, ako ta koalicija ne bude potpuna i ako ne bude obuhvaćala cijelu demokratsku opoziciju. Nismo željeli žrtvovati naše dobre odnose sa svakom od stranaka i to nas je tada u praktičnome smislu moglo skupo stajati. No, ipak smo na kraju baš mi bili jedina stranka koja je sama, izvan koalicija, uspjela prijeći izborni prag.
l Kako gledate na prigovor da IDS nije stranka, nego je pokret, pa je zato suradnja s vama otežana?
- Da, a uz to ide tvrdnja da je svaki pokret populistički i totalitaran. Ja mislim da su takve izjave posljedica velikih ljetnih sparina. Istra je prostor na kojemu se najdosljednije poštuju ljudska i manjinska prava, antifašističke tečevine i socijalne prilike stanovništva. Društveni proizvod po glavi stanovnika u Istri je oko 6200 dolara, dok je u ostatku Hrvatske oko 4000 dolara. U takvoj regiji vlast ne može biti totalitarna, niti se da održavati na populističkim parolama, a to socijaldemokrati sigurno dobro znaju. Mene samo čudi kako to SDP ne može surađivati s IDS-om, a mogao je sudjelovati u Vladi nacionalnoga jedinstva, i to sa svojim ministrima iz Istre, kada su doneseni pretvorbeni zakoni, kada je stvorena osnovica za pljačku građana ove države, kada su gažene antifašističke tečevine, rušeni standardi u odnosu prema manjinama, vršena posvemašnja kadrovska restitucija i provedena sveopća centralizacija. Tada je nacionalizirana kompletna imovina kojom je raspolagala lokalna zajednica i zgažene su sve tradicionalne vrijednosti koje je Istra ljubomorno čuvala. Sve to činjeno je uz znanje i pristanak socijaldemokratskih ministara iz Istre, koji su tada imali razlog da istupaju iz vlasti, ali to tada nisu činili, nije im smetao HDZ, kao što im danas smeta IDS.
l Ivan Jakovčić, a mislim i vi, u nekoliko ste prigoda najavljivali da se IDS želi proširiti na širi prostor Hrvatske? Što to u praktičnome smislu znači?
- Mi želimo participirati na nacionalnoj političkoj pozornici. Počeli smo od Primorko-goranske županije, a vjerujemo da možemo odigrati značajnu ulogu u nizu hrvatskih centara i gradova, jer se naša politika nije kompromitirala i jer ne radimo bespotrebne kompromise, tako da računamo i na podršku značajnog dijela izbornog tijela i izvan Istre.
 
KAKO SU NAS OPLJAČKALI
 
Cjelokupni zapovjedni sastavi policijskih postaja u pravilu su smijenjeni, bez obzira na iskazanu lojalnost i profesionalnost, tako da je danas na vodećim policijskim dužnostima veoma teško, ako ne i nemoguće, pronaći nekoga iz Istre. Naprosto je nevjerojatno koliko je nepovjerenje službenog Zagreba prema ovim prostorima i ovdašnjim ljudima
l Turizam je vjerojatno ovogodišnja zagonetka za sve građane Hrvatske. HTV govori o velikim uspjesima, ali očito je da na moru nema gužve. Kakvi su rezultati istarskoga turizma?
- Bolji nego na drugim dijelovima Jadrana. Mi smo oko dvadesetoga lipnja imali fenomenalne rezultate, bolje nego lani, ali je srpanj već iznimno podbacio, iako još uvijek želimo vjerovati da će s krajem sezone biti ponovljeni prošlogodišnji rezultati. Ono što je nevjerojatno, jest da je u velikim hotelskim kompleksima financijski učinak znatno veći negoli prošle godine, premda je i to PDV-om anulirano. Razlog podbačajima je katastrofalna koncepcija hrvatskoga turizma, bezobrazno visoke cijene i PDV koji je sa stopom od dvadeset dva posto vjerojatno najveći (u odnosu na turizam i turističke usluge) u Europi. Mislim da samo Danska ima veći porez na dodanu vrijednost za dva posto. Pod takvim uvjetima teško da ikakav turizam može funkcionirati i nema previše smisla govoriti o drugim aspektima ove gospodarske grane.
l Je li HDZ-ova tajkunizacija djelovala na turizam?
- Kada je riječ o velikim hotelima i hotelskim kompleksima, nije došlo do privatizacije i vlasničkoga preuzimanja od strane novokomponiranoga hrvatskog kapitala. No, došlo je do utjecaja banaka, pogotovu na rovinjske, porečke i umaške turističke kuće, i to na temelju revaloriziranih, a po pravilu već otplaćenih zajmova. To je problem ne samo turizma nego svih gospodarskih grana. IDS je još u travnju pokušao staviti u saborsku proceduru zakonski prijedlog o kontroli privatizacije, ali on zbog tobožnje neustavnosti nije prošao saborski odbor. Nakon toga, predložili smo Zakon o malim dioničarima kako bi se bar donekle, do razine podnošljivosti, sanirala privatizacija. Naše je mišljenje da privatizacija nikada neće biti prihvaćena u hrvatskome društvu, sve dok se ne provede temeljita vaučerska privatizacija, u kojoj bi sudjelovali svi građani ove zemlje, bez obzira na godine.
 
 LJETO NA BRIJUNIMA
 
l Događa li se što s Istarskim ipsilonom i jeste li sigurni da ste se izborili protiv cestarina?
- Trenutačno se fenomenalne stvari događaju u strukturama izvršne vlasti. Krajem lipnja na Saboru smo imali rebalans Državnoga proračuna u kojemu se, uglavnom po principu stranačke podobnosti, onim sredinama u kojima je HDZ na vlasti dodjeljivalo i raspoređivalo oko sedam milijardi kuna. A onda je odjednom odlučeno, mimo rebalansa proračuna, nakon susreta ljudi iz Buiga i hrvatskoga Ministarstva prometa i veza, da će francuskome koncesionaru hrvatska država podmiriti iznos od dvadeset dva milijuna kuna. To probijanje rebalansa može se dovesti u isti kontekst s izvanproračunskim podmirivanjem obveza prema proizvođačima pšenice. Otkuda najednom izvire taj novac kojega nije bilo u rebalansu? Mislim da bi napokon netko trebao pozvati na odgovornost Vladu i natjerati nekoga da nam kaže koliko to uopće novca ima u državnome proračunu, ako se toliki milijuni najednom pojavljuju čim državi zatreba. To je jedan aspekt priče o Istarskome ipsilonu, a drugi bi se mogao ticati njegove praktične svrhe. Prvi put bih rekao da mislim kako je stav o zapadnome kraku Ipsilona, čak i što se tiče službenoga IDS-a, zapravo promašen. Trebalo je osposobiti postojeće prometnice, obalne i kontinetalne, da se tim cestama može normalno prometovati, a ne da se na udaljenosti od samo nekoliko kilometara gradi novi cestovni pravac. S druge strane, istočni krak će po svoj prilici biti sagrađen u roku i sa smislom, ali plaši mogućnost uvođenja posve neprihvatljive naplate cestarine. No, siguran sam da će na to građani Istre znati primjereno odgovoriti i da neće dopustiti da se ovdje naplaćuje nešto što se ne naplaćuje nigdje u hrvatskoj državi. A vodstvo Republike Hrvatske mora znati da mi nismo roblje koje će pristajati na svaki njihov hir i koje će plaćati nešto što je jednostavno nenaplativo.
l Ovih je dana, što iz Ministarstva obrane, a što od pojedinih dužnosnika HDZ-a, javnost saznala kako ni Brijuni, ni sam otok Vanga, nisu ekskluzivni rezidencijalni prostor predsjednika Tuđmana, nego je riječ o otvorenom turističkom kompleksu. Vas bih, kao županijskoga domaćina Brijuna, pitao što će se dogoditi ako ja, evo, sutra pođem ljetovati na Brijune?
- Pa vjerojatno će vam se zamesti svaki trag. A mislim da je od Tuđmanova zauzimanja Briona, jer mi u Istri Brijune tako zovemo, veći problem taj rasistički i nacionalšovinistički pamflet one Toljeve uprave u Ministarstvu obrane. Da živimo u civiliziranoj zajednici, netko bi nakon toga morao snositi posljedice zbog širenja vjerske, rasne i nacionalne mržnje, no zemlja smo u kojoj ljudi koji takve stvari pišu mogu biti samo promaknuti u više činove i postavljeni na više dužnosti. Tretirati nekoga četnikom, tvrditi da je taj haračio ovim prostorima, da taj u svojoj blizini ne podnosi hrvatskoga predsjednika, sve to otvara čitav niz pitanja. Prvo, može li se itko osim Hrvata u Hrvatskoj vojsci osjećati sigurnim? Drugo, misle li Tuđman i Pavletić na ovakve stvari kada govore o europskim standardima i približavanju Europskoj uniji? I treće, kako se nakon saopćenja Ministarstva obrane osjećaju recimo stanovnici Fažane ili juga Istre, koji nikada nikoga nisu propitivali koje je nacionalnosti? Mislim da ovaj slučaj otvara pitanje otočja Brioni, a još više njegovoga militariziranog okružja. Naime, nije riječ samo o Brionima, riječ je i o militariziranome dijelu juga Istre koje je potencijalno možda najatraktivniji turistički i gospodarski dio naše obale, ali je stvarno neupotrebljiv jer se na njemu nalazi vojska. Čemu Hrvatskoj takav zatvoreni kompleks kakav su Brioni, koji je pod vojnom kontrolom? Otkuda predsjedniku Tuđmanu pravo da čini ono isto što je činio i predsjednik Tito, doduše na jednome manjem dijelu otoka? Koncepcija njegova rezidencijalnog turizma je neracionalna i kompromitirajuća. Vrijeme bi bilo da se ugleda na Havela ili na Kučana i da svoje potrebe sravni s njihovima. Isto tako, volio bih da mi netko odgovori što policija po Fažani radi da spriječi to “četnikovanje” iz saopćenja Ministarstva obrane. Naime, ta policija ima užasno puno slobodnog vremena jer nikada nije učinila ništa da razriješi ijedan teroristički čin, osim ubojstva ministra Marčela Popovića. Oni nisu otkrili tko je srušio Hrvatsku pticu, oni nisu otkrili tko je srušio čitav niz antifašističkih spomenika po Istri, a nisu razriješili ni najveći teroristički čin koji se zbio 27. ožujka 1995. u Svetoj Nedjelji, gdje je srušen Narodni dom. Taj zločin je bio očita i nedvosmislena poruka političkome vodstvu Istre, upućena u jeku predizborne kampanje.
 
DOKONA POLICIJA
 
l Dobro, antiteroristička borba joj ne ide, no bavi li se policija drugima vrstama kriminala?
- Pa, možete za primjer uzeti šverc heroinom. Samo u Puli se za godinu dana proda više od sto kilograma te droge, a policija ne uspijeva otkriti ni jedan posto pretpostavljene količine. To je neshvatljivo i alarmantno, a svi ti centri za ovisnike, kojih ima diljem Istre i koji su vjerojatno najbolji u Hrvatskoj, jednostavno gube smisao jer policija ne radi svoj posao. Ja naprosto ne mogu vjerovati da policija ne vidi nešto što je svakome vidljivo i očito.
l Izvozi li Ministarstvo unutarnjih poslova policajce u Istri i jesu li ti ljudi iz Istre ili dolaze iz drugih dijelova Hrvatske?
- Ja to ne znam, niti me to zanima. Ne zanima me odakle je netko došao ako je spreman korektno obavljati svoj posao. No, u prvim godinama samostalnosti događalo se nešto što je bilo duboko iritantno i nepravedno. Cjelokupni zapovjedni sastavi policijskih postaja su, bez obzira na iskazanu lojalnost i profesionalnost, po pravilu smjenjivani, tako da je danas na vodećim dužnostima u policiji veoma teško, ako ne i nemoguće, pronaći nekoga iz Istre. Naprosto je nevjerojatno koliko je i kakvo nepovjerenje službenog Zagreba prema ovim prostorima i ovdašnjim ljudima. 
 

AUTOR

: Miljenko Jergović - 672

 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


29.03.1978  Petković Fajnik Josip
29.03.1974  Novosel Lidija
29.03.1973  Slavić Lidija
29.03.1961  Krizmanić Jasmin
29.03.1956  Perožić Borislav
29.03.1952  Mirković Davor
29.03.1951  Medarac Ivan