savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=585&znat-cemo-rijesiti-probleme-koji=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=585&znat-cemo-rijesiti-probleme-koji=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=585&znat-cemo-rijesiti-probleme-koji=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=585&znat-cemo-rijesiti-probleme-koji=

Drago  Krpina

../intervjui/intervjui.php?osoba=302&drago-krpina

Krpina Drago
Datum:
20.06.1999
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Je li deseta obljetnica osnutka Hrvatske demokratske zajednice, koja se obilježava ovih dana, ujedno i priprema za neko drugo razdoblje? Nakon velikih uspjeha na svim dosadašnjim izborima posljednjih godina, a šest mjeseci prije novih parlamentarnih izbora, kad se u javnosti i te kako kalkulira s izbornim rezultatima, pitali smo glavnog tajnika HDZ-a Dragu Krpinu hoće li idući izbori biti prvi veliki poraz HDZ-a?


- Višestoljetne težnje hrvatskog naroda za svojom slobodnom nezavisnom i demokratskom državom našle su prije desetak godina svoju pobjedonosnu artikulaciju u programu HDZ-a. U to doba 1989. i početkom 1998. HDZ je progovorio jasno, jednostavno i odlučno. Politika HDZ-a bila je razumljiva golemoj većini hrvatskog naroda i u toj politici Hrvati su prepoznali vlastite težnje, htijenja i nadanja. To je i bio razlog što je HDZ na prvim višestranačkim izborima 1990. god. ostvario gotovo plebiscitarnu izbornu pobjedu. Povjerenje hrvatskih građana u HDZ potvrđivalo se kasnije, u proteklih devet godina, osam puta.
Što se tiče dijela Vašeg pitanja koje aludira na prognozu predstojećih izbora, uvjeren sam da će hrvatski građani imati na umu povijesnu dalekosežnost rezultata koje je HDZ ostvario proteklih godina. Ako smo proteklih deset godina pokazali da znamo i možemo rješavati mnogo složenije i teže probleme, uvjeren sam da imamo pravo očekivati od hrvatskih građana povjerenje da ćemo znati riješiti i sadašnje probleme koji najviše tište naše društvo i državu.


 

Najstrašnije je u jednom društvu, pa tako i u hrvatskom, kad neki pojedinac uspjeva, kršeći zakon. To je najgora moguća poruka koja se može uputiti građanima i to stvara lošu društvenu klimu

• Koji su najveći uspjesi i što HDZ nije uspio napraviti?
- Najveći uspjeh povijesnog značenja, kojeg je hrvatski narod predvođen HDZ-om ostvario, jest uspostava samostalne nezavisne hrvatske države. Prije svega imali smo hrabrosti 1989. godine u jednom neizvjesnom razdoblju izići pred hrvatski narod i pozvati ga da ustane i da krene putem slobode. Predsjednik Tuđman je kao povjesničar, političar, pa ako hoćete i general lucidno procijenio da je ostvarenje tog cilja moguće jedino ako se homogenizira hrvatski narod i ako se stvori jedna čvrsta politička organizacija na čijem će čelu biti vodstvo koje zna što hoće. Uspjeli smo, unatoč početnom generalnom protivljenju cijelog svijeta, preokrenuti stajališta svih zemalja u svijetu, prije svega EU i SAD-a i izboriti se za međunarodno priznanje. Uveli smo i sačuvali stabilnom hrvatsku valutu, a unatoč svim ratnim štetama i poteškoćama i u usporedbi s ostalim zemljama koje su izašle iz komunizma, osigurali smo relativno pristojan standard. Sačuvali smo unutarnju političku stabilnost, a Hrvatska sada ima prepoznatljivo mjesto u svijetu. Sve su to čvrsti temelji za sigurnu budućnost hrvatske države.
• A greške?
- Hrvati proteklih godina žive povijesno iskustvo vlastite države kojom sami upravljaju što im je do tada bilo nepoznato. U takvoj situaciji uspostavljen je i specifičan odnos prema vlastitoj državi. S jedne strane idealizira se država i očekuje se besprijekorno funkcioniranje njenih institucija, kao i postupanje onih koji rade ili su na čelu tih institucija. S druge strane, nažalost pojedinci, a u nakani da ostvare svoje ciljeve skloni su zaobilaženju zakona. To je široko raširena navika i to na svim razinama. Skloni smo nedosljednosti: svatko drugi mora biti maksimalno moralan, pravedan i sa stanovišta zakona besprijekoran, a ako sam ja u pitanju onda bi se zakon mogao i zaobići.
Nismo uspjeli uspostaviti zadovoljavajući, učinkovit, transparentan princip osobne odgovornosti i političke, a tamo gdje postoje opravdane sumnje i kaznene. Mislim da upravo to ima najsnažniji utjecaj na neraspoloženje hrvatskih građana. Najstrašnije je u jednom društvu, pa tako i u hrvatskom, kad neki pojedinac uspjeva, kršeći zakon. To je najgora moguća poruka koja se može uputiti građanima i to stvara lošu društvenu klimu.
• Unatoč svim uspjesima koje ste nabrojili očito je da je popularnost HDZ-a naglo pala posljednjih nekoliko godina?
- Ponovio bih, na to je utjecao osjećaj građana da izostaje odgovornost. S druge strane mislim da su ipak stvorena prevelika očekivanja koja se brzo ne mogu ostvariti. Mislim tu i na materijalni standard i na sve ostalo. Dominira nestrpljenje, da se svi ti zahtjevi koji su opravdani i kojima moramo težiti, ostvare odmah. U materijalnom smislu počeli smo trošiti više nego što trenutno hrvatsko gospodarstvo može osigurati. Iz toga proizlaze brojni nesporazumi poteškoće.
• Znači li to da sve to da HDZ nije imao snagu raščistiti određene stvari, npr. Dubrovačka banka, slučaj Kutle?
- Kada razgovaramo o tim pitanjima moramo razlikovati dvije razine; političku i kaznenu. Tamo gdje postoje razlozi stranka mora utvrditi objektivnu stranačku političku odgovornost, a kazneni progon prepustiti nadležnim državnim institucijama. Osobno sam, kao i svi u HDZ, duboko nezadovoljan zašto se u nadležnim državnim institucijama uključujući i sudbenu vlast takvi slučajevi brže ne raščišćavaju i ne privode kraju. Nema nikoga kome bi bilo u većem političkom interesu da se te stvari što brže završe i da dobije svoj epilog i pravorijek nego što je to u interesu HDZ. Međutim, postoji jedna generalizacija po kojoj se nezadovoljstvo usmjerava na HDZ. Ne može HDZ kao politička stranka, niti Vlada kao izvršna vlast, niti Sabor kao zakonodavna vlast, utvrđivati činjenice u smislu kaznene odgovornosti niti izricati presude. Sud je jedini koji to može učiniti. S pravom je hrvatska javnost nezadovoljna zašto se taj slučaj brže na sudu ne rješava. Dugo već apeliram na hrvatske medije, koji mogu dati također svoj prilog, da jednako izlože znatiželji javnosti i sudbenu vlast kao što izlažu zakonodavnu i izvršnu. Zašto se ne ide pitati sudbenu vlast primjerice u Dubrovačko-neretvanskoj županiji da udovolje znatiželji hrvatske javnosti o karakteru vođenja postupaka vezanog za Dubrovačku banku.
• No, HDZ je stranka na vlasti i svakako da mora snositi dio odgovornosti?
- Naravno, ako se stvar generalizira, onda stranka koja je na vlasti može se smatrati odgovornom za sve što nije dobro u državi. Stvari mogu tako stajati kada se potpuno pojednostave, međutim ipak moramo imati na umu činjenicu da Hrvatska nije partijska država u kojoj su izbrisane sve granice između stranke i državnih institucija. Možda naš zakon o bankama nije baš bio najsavršeniji. Te nesavršenosti kao i pasivnosti nekih institucija i pojedinaca su dovele do toga da se dogodi i slučaj Dubrovačka banka. Možda neki čelnici u nekim institucijama i na temelju toga zakona kakav je bio kojega smo promijenili prije nekoliko mjeseci nisu najodgovornije i najsavjesnije obavljali svoje dužnosti. Jedan dio političke odgovornosti je i utvrđen i neki pojedinci su snosili političku odgovornost, ali kaznenu odgovornost mogu utvrditi samo sudovi. Mi ne možemo. Ako bismo išli drugim putem da stranačka ili izvršna vlast i zakonodavna vlast utvrđuje bilo čiju kaznenu odgovornost, da izriče presude, mislim da to ne bi bio dobar put.
• Vi ste među prvim HDZ-ovcima koji su javno kritizirali Kutlu. Sada Vam se imputira da ste u sukobu s Pašalićem, koji je navodno podržavao Kutlu? Istodobno HDZ konstantno potresaju frakcijske borbe. Kako Vi to tumačite?
- U svezi sa negativnim pojavama u hrvatskom gospodarstvu nikada me nisu zanimala imena i prezimena. Uvijek kada sam govorio o lošim stvarima u hrvatskom gospodarstvu, govorio sam o negativnim gospodarskim, financijskim, političkim i socijalnim posljedicama. Odavno ističem svoje stajalište da stvaranje gospodarskih sustava, koji su po svojoj raznorodnosti neprirodniji čak od onih komunističkih kombinata, koji su prije postojali, da su osuđena na propast, i da ne mogu biti budućnost uspješnog hrvatskog gospodarstva. Nažalost, te teze koje su izrekli i brojni relevantni gospodarski stručnjaci dobivaju u ovo sadašnje vrijeme potvrde. U tom smislu držim da je stvaranje takvih sustava bilo pogrešno. Što se tiče ovog drugog dijela vašeg pitanja, ja nisam u sukobu s nikim u HDZ-u niti sam ikad bio. U HDZ-u ne postoje neki frakcijski politički sukobi o kojima se špekulira, od osnivanja HDZ-a do danas. Vjerojatno takve špekulacije nikada neće ni prestati. Golemu većinu svojih političkih odluka, uključujući i najnovije vodstvo, HDZ je donosio jednoglasno i u tom smislu nije bilo nikakvih nesuglasica u vrhu HDZ-a. Smatram da oni koji sustavno nastoje prikazati Pašalića kao nekakvog političkog zaštitnika i mecenu bilo Kutle, ili bilo koga drugoga, da zapravo sustavno rade na pokušaju njegove osobne političke diskreditacije.
• Je li najnovija afera oko prisluškivanja također obračun unutar stranke? Kako je Vi tumačite?
- U proteklih devet godina od uspostave hrvatske države, od kojih je pet godina bilo ratnih, nismo uspjeli izgraditi savršene državne institucije pa niti savršene obavještajne službe. Međutim, kada je riječ o obavještajnim službama i ocjenjivanju njihova rada, bilo bi nepravedno ne podsjetiti da smo mi u izgradnji državnih institucija, pa i obavještajnih službi, startali iz jedne situacije u kojoj nismo imali ništa od tog obavještajnog sustava, niti bilo koje državne institucije, a da je Hrvatska bila premrežena na svim razinama i u svim formama jugoslavenskim obavještajnim službama. To je polazna točka iz koje smo mi počeli stvarati hrvatske obavještajne službe. Mislim da smo vrlo brzo uspjeli stvoriti takve službe, koje su u procesu uspostave države osobito u procesu njezine obrane i oslobađanja, imale vrlo značajnu ulogu. U tom smislu mislim da svi oni ljudi koji su radili u tim službama i radili na tim ciljevima zaslužuju sve pohvale. Naravno, u mirnodopskom vremenu u obavještajnoj službi u Hrvatskoj kao i u obavještajnim službama najdemokratskijih zemalja sa mnogo duljim demokratskim iskustvom, događaju se ekscesi. U našoj situaciji, pak politički protivnici HDZ-a te ekscese nastoje maksimalno iskoristiti, umnožiti i zloupotrebljavati. Nastoje time maksimalno manipulirati, a sve u cilju političke diskreditacije HDZ-a. Na taj način opstruiraju hrvatske zakone i nažalost izazivaju anarhiju. Moramo imati na umu da postoji stvarnost i da postoji slika o stvarnosti. Ne želim kazati da je naša stvarnost općenito, pa ni stvarnost obavještajnih službi idilična, ali mislim da je i slika koja se stvara o obavještajnim službama nerazmjerno različita od realnog stanja.
• Jesu li se službe otrgnule kontroli?
- Ne može se na temelju nekoliko ekscesnih slučajeva koji su se dogodili pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, tvrditi da su se obavještajne službe otele kontroli. Mislim da se, osobito u nekim listovima, ti slučajevi namjerno prenapuhuju i zlorabe, kao što se u nekim slučajevima objavljuju najobičnije konstrukcije i izmišljotine. Sve to kao da ima za cilj stvarati opću klimu psihoze i nesigurnosti u društvu i državi. Neke političke stranke vide u tom svoje trenutačne političke interese, no ja držim da je to dugoročno apsolutno štetno za stabilan razvitak hrvatske demokracije.
• Koliku će cijenu za to platiti HDZ?
- Vjerujem da, ako sve stvari stavimo na svoje mjesto, ako se uvjerljivo pokaže zakonitost rada obavještajnih službi, tamo gdje se utvrdi odgovornost ona i sankcionira, izbjeći ćemo političku štetu. Važno je da se u slučajevima u kojima se sumnja da su se dogodila kaznena djela, da se odgovornost utvrdi i sankcionira.


Silvana Oruč-Ivoš

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


28.03.1981  Crnić Silvia
28.03.1977  Parić Darko
28.03.1944  Slabinac Krunoslav Kićo