savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=645&njavro-hdz-kao-narodna-stranka=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=645&njavro-hdz-kao-narodna-stranka=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=645&njavro-hdz-kao-narodna-stranka=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=645&njavro-hdz-kao-narodna-stranka=

Đuro  Njavro

../intervjui/intervjui.php?osoba=3218&duro-njavro

Njavro Đuro
Datum:
19.09.1999
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Promjene u poreznom sustavu, te aktualna gospodarska i socijalna situacija u Hrvatskoj, bili su nam povod za razgovor s dr. Đurom Njavrom, predsjednikom saborskog odbora za proračun i financije


• Je li točno da će se zbog nulte stope PDV-a u proračun godišnje naplatiti 500 do 600 milijuna kuna manje?
- Procjena je da će se uslijed nulte stope PDV-a godišnji prihodi proračuna smanjiti za oko 500 milijuna kuna, no imajmo u vidu i istodobne uštede proračuna koje se primjenom nulte stope postižu. Npr., najveći kupac lijekova je HZZO, koji će s primjenom nulte stope za lijekove uštedjeti oko 300 milijuna kuna poreznih izdataka. Prošle godine,
Vlada je s više od 80 milijuna kuna subvencionirala proizvođače mlijeka kako bi spriječila poskupljenje mlijeka uslijed uvođenja PDV-a. Primjenom nulte stope za mlijeko, nestaje potreba za takvom subvencijom i to je također značajna ušteda u proračunu.
Do smanjenja proračunskih izdataka doći će i na drugim stavkama, što jamči da uz veće prihode od povećanih trošarina na luksuzne proizvode, cigarete i automobile, nulta stopa PDV-a nije prijetnja stabilnosti proračuna. Također postoji velika mogućnost bolje naplate poreza na kojoj ministarstvo treba poraditi, a uz to i potreba za općom proračunskom štednjom. Prema tome ako je nulta stopa PDV-a na kruh najveći problem proračuna, onda on nema problema.
• Znači li to da neće biti novog rebalansa do kraja ove godine?
- Ne. Neće trebati novi rebalans.
• Kad bi novi propisi mogli stupiti na snagu?
- Očekujem da će u ovoj godini stupiti na snagu i to vrlo brzo. Predložili smo 1. studenoga.
 

Promjene PDV-a neće uzrokovati probleme, neće izazvati inflaciju i neće ugroziti stabilnost državnih financija. Porezni sustav vidim kao nešto živo, kao nešto što se prirodno treba uvijek preispitivati i prilagođavati

Bez PDV-a kruh sigurno može pojeftiniti. Važno je i to da nitko više u Hrvatskoj neće moći reći da je kruh ili mlijeko skupo zbog poreza. Dakle, poreza više neće biti, i kruh bi trebao pojeftiniti, što vjerujem da hoće

• Istodobno s novim trošarinama?
- Da, ti prijedlozi čine cjelinu.
• Kako to da se sad prihvaćaju nove trošarine na automobile, iste onima koje je u lipnju izradilo Ministarstvo financija, a Sabor odbio?
- Prijedlog povećanja trošarina u lipnju išao je samo za povećanjem budžeta i zato ga nismo podržali. Sada je povećanje trošarina prihvatljivo, upravo zato što istodobno uvodimo nultu stopu PDV-a na osnovne životne proizvode.
• Je li se napokon i Ministarstvo financija pomirilo sa sudbinom?
- To uopće ne vrijedi raspravljati. Ministarstvo financija je dio Vlade, Vlada je Vlada HDZ-a, a prijedlog za smanjenje PDV-a je prijedlog predsjednika Tuđmana i HDZ-a. Znači da postoji jedinstvo stranke i Vlade, što jamči da će se prijedlog provesti. Sva drugačija mišljenja i izjave su privatni izleti izvan HDZ-ove usuglašene politike. Zalažemo se i za opću proračunsku štednju.
• Hoće li ona biti uključena već u proračun za sljedeću godinu?
- Hoće. Uvjeren sam da će se proračun za iduću godinu raditi pažljivo i da će on biti značajno drugačiji od proračuna za ovu godinu.
• Hoće li se proračun za sljedeću godinu raditi već ove godine ili će se raditi samo neki mini-proračun za prva tri mjeseca?
- U ovom trenutku Vam mogu reći samo da mi vrlo pažljivo i intenzivno razmišljamo o proračunu za iduću godinu, odnosno o financijama države u idućoj godini.
• Kako to da je na kraju ipak otpao model jedne opće i jedne snižene stope?
- Zato jer želimo promjene u porezu na dodanu vrijednost koje su prije svega u funkciji socijalne stabilnosti hrvatskog društva, dakle koje porezni teret još bolje i pravednije raspoređuju. Riječ je o promjenama koje pogoduju obiteljima s nižim dohodcima, umirovljenicima i nezaposlenima. To je šira socijalna intervencija nego ona koju možemo polučiti samo kroz oslobođenja u porezu na dohodak. Želimo postići socijalni transfer kroz nultu stopu na egzistencijalne proizvode od čega će korist imati svi građani. Izabrali smo nultu stopu kako bismo naglasili socijalni moment.
• Kako to da ste se odlučili za nultu stopu za kruh i mlijeko, a za druge bitne prehrambene proizvode, poput ulja i šećera ostaje stopa od 22 posto?
- Upravo zato jer smo morali voditi računa i o državnim financijama ali i o socijalnom momentu. Izračuni su pokazali da je ovako najbolje.
• Je li jedan od razloga nekakva međuresorska borba do koje bi došlo u Vladi da je uvedena snižena stopa?
- Ne.
• Je li istina da Vam je bilo ponuđeno mjesto ministra financija?
- Ne.
• Hoće li uvođenje nulte stope poskupjeti i zakomplicirati porezni sustav?
- Neće. Kontrola u hrvatskom poreznom sustavu postoji, imamo i tijela, institucije i ljude, pa uvođenje nulte stope na kruh, mlijeko, knjige i lijekove neće izazvati nove troškove.
• Hoće li doista kruh i mlijeko pojeftiniti za tih 18 posto?
- To ćemo vidjeti. No, bez PDV-a kruh sigurno može pojeftiniti. Važno je i to da nitko više u Hrvatskoj neće moći reći da je kruh ili mlijeko skupo zbog poreza. Dakle, poreza više neće biti, i kruh bi trebao pojeftiniti, što vjerujem da hoće. Vjerujem i da je većina hrvatskih poduzetnika socijalno odgovorna i da oni znaju da država prihvaća nultu poreznu stopu sa ciljem poboljšanja života socijalno najugroženijih. Oni koji bi takvo jedno rasterećenje zlorabili, po mom mišljenju bi se nesocijalno ponašali i to bi bila politika na kratak rok.
• Neki ekonomski stručnjaci isto tako ističu da se ne može socijalna politika voditi kroz poreznu politiku, odnosno da bi socijalnu politiku trebalo poticati subvencijom...
- Točno je da dio teoretičara javnih financija danas ima stav da bi za čistu tržišnu privredu bilo poželjno da porezi budu neutralni. Dakle da se ne vodi ekonomska politika preko više različitih poreznih stopa. Ali, danas praksa najvećeg broja zemalja u svijetu pokazuje suprotno. Većina zemalja EU-a ima sustave PDV-a s više poreznih stopa što znači da i te kako koriste različite stope da bi vodili socijalnu i druge politike. Bitno je da su porezna rješenja učinkovita i da odgovaraju vremenu u kojem se kreiraju. Život često odudara od teorije. Npr., dosljedna primjena načela vođenja gospodarske politike isključivo kroz proračunske transfere, dotacije i subvencije u životu dovodi do narušavanja ravnopravnosti tvrtki na tržištu. Zbog toga u praksi dolazi do stvaranja ovisnosti o subvencijama, i svi očekuju nešto iz proračuna.
• Treba li se pribojavati da će povećanje trošarine na cigarete, automobile i luksuz smanjiti prodaju tih proizvoda pa da će opet financijski rezultat za državu biti isti?
- Elementarna stvar u ekonomiji je da će porast cijena nekih proizvoda dovesti do smanjenja potražnje i prodaje. Sada ja vama mogu postaviti retoričko pitanje, je li za ukupne hrvatske interese dobro ili loše ako dođe do određenog pada prodaje cigareta? Dakle to možemo gledati na više načina. To je kompleksno pitanje. Mislim da podizanje ovih trošarina na cigarete, pri čemu je ono razumno i odmjereno, neće bitno utjecati na smanjenje prodaje.
• Benzin neće poskupjeti?
- Zasad ne planiramo povećanje trošarina na benzin. No, i bez promjena poreznih opterećenja postoje različiti zahtjevi za rast cijena. Mislim da nema razloga da se povećavaju cijene, posebno cijene u infrastrukturnim monopolskim tvrtkama. Rješenja treba tražiti u unutrašnjoj racionalizaciji. Nije rješenje u dizanju cijena.
• Postoji li mogućnost da prijedlozi ne prođu u Saboru?
- Ovo je prijedlog iza kojega stoji HDZ. Mi imamo većinu u Hrvatskom državnom saboru, ali uvjeren sam da će ove prijedloge podržati i drugi zastupnici. Bez obzira na stranke vjerujem da će puno širi krug zastupnika prepoznati da su ovi prijedlozi uistinu u interesu hrvatskih građana.
• Prilikom uvođenja PDV-a predlagali ste dvije stope. Jeste li zadovoljni ovim što je postignuto sada?
- Znao sam i dobre i sve loše strane i jedne i više stopa. Imajući u vidu hrvatsku realnost, dakle broj umirovljenika, prosječne mirovine i plaće i znajući kako veliki dio hrvatskih dohodaka odlazi na osnovne životne stvari, ja sam prije svega iz tih socijalnih razloga bio sklon dvjema stopama.
Ali, o tome su se svojedobno vodile rasprave i mi smo PDV radili uz veliku pomoć stranih stručnjaka i od njih su dolazili prijedlozi prije svega za jednom stopom. Poboljšali smo sustav PDV-a, podizanjem obračunskog razdoblja sa 15 na 30 dana i podizanjem granice obveznog ulaska u sustav PDV-a.
Porezni sustav vidim kao nešto živo, kao nešto što se prirodno treba uvijek preispitivati i prilagođavati. U tom smislu i uvođenje nulte stope na ove egzistencijalne proizvode ne doživljavam kao veliku povijesnu promjenu, već kao jednu razumnu, odmjerenu korekciju i prilagodbu koja je nužna. Poboljšanja u poreznom sustavu potrebna su i ubuduće.
• Koji je bio taj prijelomni trenutak kad se odlučilo da se ide na nultu, a ne sniženu stopu?
- Na nultu stopu se išlo zbog jednostavnosti obračuna i ubiranja. Mi smo se odlučili za nultu stopu s vrlo malim brojem proizvoda na koje se ona primjenjuje. S druge strane to je onda jedna vrlo jaka socijalna poruka. Mislim da, simbolički, nulta stopa na kruh puno govori.
• To je i politička poruka...
- I ekonomska i politička. Zašto bježati od toga da je i politička. Na kraju krajeva mi smo se svih ovih godina trudili da Hrvatsku gradimo kao socijalnu državu i da u Hrvatskoj gradimo socijalno-tržišno gospodarstvo. I zato mislim da su i ove promjene na tom pravcu. One su logičan dio u cjelini politike koju HDZ vodi. Mi ćemo bez obzira na ograničenja održati gospodarsku i socijalnu stabilnost hrvatskog društva, te brinuti o svim slojevima, od umirovljenika, mladeži, poduzetnika do državnih službenika i radništva. Jer, HDZ je narodna stranka.

BORIS OREŠIĆ

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


04.05.1979  Butković Oleg
04.05.1966  Brlečić Nataša
04.05.1965  Pavlaković Miljenko
04.05.1964  Jurman Mauro
04.05.1963  Anušić Zoran
04.05.1962  Golob Marino
04.05.1958  Pavlak Darko
04.05.1954  Vikić-Topić Dražen
04.05.1953  Baica Ivo
04.05.1947  Santić Ratimir
04.05.1927  Bralič Petar