savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=841&tomac-iako-javnost-trazi-sjecu=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=841&tomac-iako-javnost-trazi-sjecu=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=841&tomac-iako-javnost-trazi-sjecu=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=841&tomac-iako-javnost-trazi-sjecu=

Zdravko  Tomac

../intervjui/intervjui.php?osoba=3352&zdravko-tomac

Tomac Zdravko
Datum:
24.05.2000
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

ZAGREB, 23. svibnja - Kakvo je aktualno političko stanje, ima li nesuglasica Vlade i Predsjednika, je li socijalno stanje u zemlji doista na rubu izdržljivosti? O tome, ali i o drugim važnim pitanjima razgovarali smo s potpredsjednikom Sabora, predsjednikom saborskog Odbora za vanjsku politiku Zastupničkog doma te potpredsjednikom SDP-a dr. Zdravkom Tomcem.


• Kako komentirate Vladinih prvih 100 dana, odnosno mislite li da je javnost prestroga prema Vladi s obzirom na naslijeđene teškoće?
- Teško je reći je li javnost prestroga. Rekao bih da je nestrpljiva, da želi brže promjene. Građani očekuju da im i osobno bude bolje.
• Što je Vladin najveći plus, a što najveći minus?
- Vlada je napravila vrlo mnogo u raščišćavanju onog što se moralo raščistiti. Novi smjer hrvatske politike, kao alternativa hadezeovoj, u svim bitnim pitanjima je suprotstavljen onom što je bilo u zadnjih pet godina. Prvih 100 dana je bilo raščišćavanje terena za novu politiku i stvaranje bitnih pretpostavki za nova postignuća. Što se moralo zaustaviti? Prvo, morala se zaustaviti politika države u kojoj je proračun stalno rastao, a gospodarstvo i građani bili sve siromašniji i gdje se velikim porezima, velikim proračunom i zaduživanjem u inozemstvu te potrošnjom koja se nije plaćala vodilo zemlju u kolaps i propast. Koliko god to izgledalo čudno, za mene nije najveći uspjeh, iako bih to trebao reći, vanjska politika, jer sam sudjelovao u tome, odnosno činjenica da Hrvatska definitivno postaje prihvaćena kao demokratska država koja ide u NATO i EU. Međutim, za mene je veći uspjeh to da je Vlada uspjela donijeti proračun koji je manji od lanjskog, iako su potrebe ogromne. Rekao bih da je to u skladu s izbornim obećanjima, jer ako je od tog smanjenog proračuna Vlada odlučila 10 milijardi vratiti, zapravo platiti što je prošle godine više potrošeno, onda je proračun smanjen za 17 posto. što je jedinstven slučaj u Europi. Drugi uspjeh je što je Vlada vrlo jasno rekla da se neće služiti revolucionarnim metodama, nego će promjene izvesti zakonito, jačanjem pravne države, a ne voluntarističkim političkim brzopletim odlukama. Zašto je to uspjeh? Jer su pritisak javnosti i očekivanja upravo takvi da se stimuliraju radikalni potezi, gdje bi se našli krivci, po kratkom postupku osudili, sredili, zatvorili, čime bi javnost vjerojatno bila zadovoljena, ali bi to bila katastrofalna pogreška, jer bi Hrvatska krenula nekim drugim putem.
 

Pritisak javnosti i očekivanja upravo su takvi da se stimuliraju radikalni potezi, da se nađu krivci, po kratkom postupku osude, srede, zatvore; time bi javnost bila vjerojatno zadovoljena, ali bi to bila katastrofalna pogreška, jer bi Hrvatska krenula nekim drugim putem


Ne mogu prihvatiti Krpinine ni Čačićeve ocjene o Domovinskom ratu, jer su jednostrane. Krpina se ne želi suočiti s tamnom stranom i žestoko neargumentirano optužuje, a Čačić je kao kontru govorio samo o tamnoj strani, što je izazvalo gužvu

• Mislite li da je primjereno da Vlada, koja na svakom koraku poziva na štednju i racionalizaciju, na koncu iz proračuna izdvoji 170.000 kuna za svoju prezentaciju? Javnost to nije dobro prihvatila.
- Da, dali ste ocjenu javnosti. Ne bih se protivio ocjeni javnosti.
• Kako ocjenjujete u najmanju ruku neobičan istup ministra Radimira Čačića za saborskom govornicom?
- U Hrvatskoj se sada vodi politička borba u kojoj se nova Vladina politika nastoji diskreditirati svim sredstvima. Što je to nova Vladina politika? Nova Vladina politika je vrlo jasna orijentacija da Hrvatska radi sebe, ne radi Europe, mora imati demokratske standarde i pravila bez kojih ne može biti dijelom europskih integracija i mi ocjenjujemo da bez toga Hrvatska nema izgleda. Žestoko se napada nastojanje nove Vlade protivno HDZ-ovoj politici etnički čiste države kao cilja i ideala, protivno HDZ-ovoj politici borbe za interese Hrvata u Bosni stvaranjem trećeg entiteta i etnički čistog teritorija, gdje će živjeti Hrvati odvojeno od drugih dvaju naroda. Mi mislimo da je interes Hrvata da žive zajedno sa Srbima i Bošnjacima u Bosni i preuzmu odgovornost za sebe, da donesemo zakone u kojima nema ni Srbina, ni Hrvata, ni Bošnjaka niti ima vjernika, nevjernika, pravoslavca, katolika..., nego postoji državljanin- građanin, politika kojom se želi reći istina o Domovinskom ratu. To se pokušava prikazati kao izdaja nacionalnih interesa, kao veleizdaja u krajnjoj liniji. Mislim da sve što se događa sada u Saboru i što se događalo, odnosno svi prosvjedi po Hrvatskoj imaju cilj pokazati da, navodno, nova vlast izdaje nacionalne interese, da kriminalizira Domovinski rat, da je ustala protiv branitelja i da želi, kako je to i rečeno, kriminalizirati HDZ i cjelokupnu dosadašnju politiku. To što pitate je tako teška tema da jednostavnih odgovora nema.
Tu se sada vodi žestoka polemika, žestoke političke borbe u kojima i jedna i druga strana upotrebljavaju teške riječi. Kao što ste vidjeli, ja u tome nisam sudjelovao i mnogi nisu, jer mislim da upravo ta strana koja nas želi izazvati jedva čeka da naša odgovori na teške optužbe - protuoptužbama. U tom je smislu Čačićev istup dobro došao toj desnici da razbukta sukob. Istina je u cjelini, imamo dva odnosa prema onom što je bilo u prošlih 10 godina. Jedan idealistički, u kome se ističe samo ono veliko, a mnogo toga velikog je bilo u Domovinskom ratu, ali se jednostavno neće uočiti da je u svemu tome, u toj politici bilo i tamne strane. Drugi opet, nakon promjene vlasti, ističu samo tamnu stranu, ne priznajući što je bilo veliko i što je rezultat Domovinskog rata. U tom smislu, nisam spreman prihvatiti ni Dragu Krpinu niti Radimira Čačića, jer su i jedan i drugi bili u polemici jednostrani. Krpina se ne želi suočiti s tamnom stranom i žestoko neargumentirano optužuje, a Čačić je, kao kontru, govorio samo o tamnoj strani što je izazvalo gužvu.
• Slažete li se s tim, za što se zalaže premijer Račan, da eventualne kadrovske križaljke u Vladi treba ostaviti za jesen?
- Pa, osobno sam protiv kadrovskih križaljki. Sam model kadrovskih križaljki nije dobar. Mislim da su kadrovske križaljke pogrešan put i da treba tražiti novu koncepciju.
• Je li popustila napetost u odnosima branitelja i Vlade?
- Mislim da nije popustila, iako između pravih branitelja i Vlade nema napetosti, ali postoji napetost između onih koji su stekli određene povlastice i koji se sada boje da će ih izgubiti. Bio sam u ratnoj Vladi i da smo imali toliko branitelja koliko ih sad imamo, taj bi rat mnogo prije završili i pobijedili. Očito je da svi moramo voditi politiku u kojoj će pravi branitelji, invalidi Domovinskog rata, stradalnici, prognanici... biti zaštićeni. Obaveza je ovog društva da se ne dogodi to što se dogodilo s Vukovarcima, da im ispod vrata šalju rješenja za iseljenje. Svaki se slučaj mora tretirati posebno, radi se o teškim sudbinama i ne može se općenito donositi rješenje o iseljenju. Osim toga, problem lažnih branitelja, onih koji svoje domoljublje žele naplatiti na račun poreznih obveznika, koji žele povlastice, ova vlast mora učinkovito riješiti, bez obzira na otpore i sve što će se događati.
• Prihvatili ste mjesto predsjednika državne Komisije za civilna odlikovanja koju imenuje predsjednik države. Kako to da ste to prihvatili kad ste javnosti bili poznati kao žestoki kritičar predsjednika Stjepana Mesića?
- Nisam bio kritičar predsjednika Stipe Mesića. Ja sam bio u predizbornoj kampanji u stožeru kandidata suprotstavljenog Mesiću i ta kritika je normalna stvar, koja se događa u predizbornim kampanjama i mnogo je blaža bila nego što to rade unutar iste stranke u Americi, kad se predsjednički kandidati bore za nominaciju. Moramo naučiti da kritika ili iznošenje slabijih strana u predizbornoj kampanji protivničkog kandidata nije nikakav sukob. Nema sukoba između predsjednika Mesića i mene, naši odnosi su normalni. Ja sam prihvatio ono što je on rekao da je predizborna kampanja završena i da sada moramo surađivati. On je predsjednik, može se nekoga više voljeti ili manje, ali nema uspjeha nove politike, ako Sabor, Vlada i predsjednik države ne budu zajedno i ako ne budu izgrađivali međusobno povjerenje. Sada postoji dobra volja svih strana da se o strateškim pitanjima dogovaramo i da zajedno izvučemo Hrvatsku iz stanja u kojem se nalazi.

Tko je ljevica u Hrvatskoj


• Kako komentirate izjavu Dražena Budiše o tome da neki iz šestorice žele vlast lijeve političke opcije? Što to znači? Tko je danas ljevica u Hrvatskoj?
- Ne bih o tome sada govorio.
• On kaže da je Hrvatska na rubu verbalnoga građanskog rata, a to nisu baš smirujuće izjave.
- Dobro, ali morate razumjeti, ono što je napisano o Budiši u zadnja dva mjeseca, teško je izdržati. Prema tome, vi iz medija morate biti spremni da na žestoke kritike, pogotovo kad su pretjerane i neopravdane, čovjek također žestoko odgovori. Mislim da smo danas mi u politici izloženi žestokim napadima - i opravdanim i neopravdanim - pa imamo pravo i žestoko odgovoriti.

Najzadovoljniji sam novim »Vjesnikom«


• Iskazuje li i nova vlast netrpeljiv odnos prema medijima? Dotakao ih se premijer Ivica Račan, koji pokazuje određeni zazor od javnosti, kao i Zlatko Tomčić i Dražen Budiša, koji su se ovih dana vrlo negativno odredili prema medijima...
- Ni ja nisam zadovoljan medijima, ali sam svjestan da su oni zrcalo društva u kojem živimo, ni bolji niti lošiji od politike. Oni su na neki način odraz stanja duhova, mentaliteta, mentalnih sklopova kod nas, ali ne mislim da je stanje u medijima mnogo lošije od stanja u politici. To su spojene posude i dobro je da će promjene u medijima utjecati na promjene u politici, promjene u politici na promjene u medijima. Ima izvrsnih medija: evo, najzadovoljniji sam novim Vjesnikom. Mislim da ste objektivni, informativni, sveobuhvatni informacijama. No, nisam zadovoljan mnogim pojavama u medijima, ali sam i svjestan da postoji borba za preživljavanje na hrvatskome medijskom tržištu i, da bi opstali na tom tržištu koje je malo, a ljudi nemaju novaca, mediji moraju izmišljati senzacije. To razumijem, ali ne odobravam, pa sam više puta bio užasnut kad sam bio doveden u neke kontekste i optužen, a to nije imalo blage veze sa mnom. Nisam zadovoljan, ali mislim da i tu promjene idu na bolje i da će se stanje stabilizirati u onoj mjeri u kojoj se budu mijenjali odnosi u politici.

Andrea Latinović

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


29.03.1978  Petković Fajnik Josip
29.03.1974  Novosel Lidija
29.03.1973  Slavić Lidija
29.03.1961  Krizmanić Jasmin
29.03.1956  Perožić Borislav
29.03.1952  Mirković Davor
29.03.1951  Medarac Ivan