savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=973&rados-oruzana-sila-danas-se=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=973&rados-oruzana-sila-danas-se=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=973&rados-oruzana-sila-danas-se=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=973&rados-oruzana-sila-danas-se=

Jozo  Radoš

../intervjui/intervjui.php?osoba=3271&jozo-rados

Radoš Jozo
Datum:
15.11.2000
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

ZAGREB, 14. studenoga - Preustroj Hrvatske vojske, stanje u HV-u kao i vježbe vojske SAD-a u Hrvatskoj povod su Vjesnikovom razgovoru s ministrom obrane Jozom Radošem.


• Gospodine ministre, kakvo je stanje u Hrvatskoj vojsci?
- Vojska je u fazi preustroja, nalazi se u novim društvenim i političkim okolnostima i to na stanovit način određuje stanje u HV-u. Što se tiče materijalnoga stanja, ono bi svakako moglo i trebalo biti bolje.


• U ponedjeljak je završio seminar o transparentnosti obrambenog planiranja i budžetiranja HV-a.
- Na žalost, mi nemamo planski pristup vođenju javnih poslova, ne samo u MORH-u nego inače u našoj državi. Planiranje je, dakle, temelj uspješnog vođenja bilo kojeg sustava i jasno je da planiranje obrane treba biti transparentno u najvećoj mogućoj mjeri. Ali s obzirom na to da se radi o delikatnom području, to planiranje opet mora biti zaštićeno, mora biti zaštićeno od potpune dostupnosti svima. Postoje mehanizmi kako se to čini, koji su to podaci, institucije i osobe koje te podatke mogu znati. I o tome se govorilo na tom seminaru.


• Nedavno ste u novinama izjavili da Hrvatska nema strategije nacionalne sigurnosti, obrambene strategije ni vojne strategije. Pa, što onda ima?
- Hrvatskoj je strateško promišljanje bilo do sada strano. Ono je postojalo - vjerojatno u glavama nekih ljudi. Ali dokumenata koji bi bili usvojeni od nadležnih tijela i koji bi se onda morali poštivati bez obzira na to što se događa s političkim životom - takvih dokumenata nije bilo. To znači da je sustav bio vođen stihijski i zato je logično da u tom sustavu nema kontinuiteta ostvarivanja nekih strategija, kao i to da nema jasnih promjena strategija. Ove tri strategije temelj su za preustroj MORH-a, za srednjoročne planove ustroja MORH-a, a tek onda i temelj godišnjih planova po raznim segmentima, koji do sada nisu postojali.
 

Strateška ili geopolitička situacija Hrvatske je dualna. Ona je, s obzirom na to da je izložena zapadnim integracijama, na stanovit način u zoni sigurnosti, ali je isto tako još okružena relativno nestabilnim političkim područjem. I naša strateška prosudba mora uvažavati obje te činjenice i naći pravu ravnotežu

Obrambene strategije preispituju se kad se mijenjaju okolnosti, pa će Hrvatska zacijelo biti u situaciji da nakon nekog srednjoročnog razdoblja od tri do četiri godine ponovno vidi važi li još ta ocjena o dualnosti naše geopolitičke situacije ili je naša situacija do te mjere sigurna i stabilna da nema ove vrste ugroze

• Može li se uopće donijeti neka strategija, ako nema strategije Hrvatske?
- To je dobro pitanje i već sam govorio da MORH ne može djelovati planski i na temelju strategija, ako cijeli politički okoliš zapravo nema takve strategije. Zato bi najviša nadležna politička tijela trebala vrlo brzo definirati i ovu strategiju, koju ste spomenuli.


• U sklopu tih strategija, kakva bi vojska trebala biti?
- Veličina oružanih snaga proizlazi iz tih strategija. Vojska u Hrvatskoj mora biti manja nego što je danas, mora biti u okvirima rješenja koja imaju zemlje članice NATO-a. Tu vojsku moraju demokratski nadzirati parlament i javnosti i ta vojska treba biti moderno opremljena. Oružana sila danas se ne zasniva u prvom redu na brojčanosti, nego na dobroj opremljenosti, uvježbanosti i obučenosti.


• Proizvodimo li mi za svoju vojsku i je li proizvodnja naoružanja u programima strateškog promišljanja HV?
- Strategija opremanja trebala bi se planirati za idućih desetak godina, trebala bi biti usmjerena prema oružjima i opremi zapadnog izvora a ne, kao što je danas, uglavnom prema opremi i oružju istočnog podrijetla. Trebala bi imati prioritete, počevši od informacijskih i komunikacijskih sustava, a završavajući s najtežim naoružanjem. U tom segmentu trebalo bi planirati i strateške, sidrišne točke naše vojne proizvodnje, koja je bila vrlo raznolika jer je nastajala u uvjetima kada je vojsci trebalo baš sve. Dakle, trebalo bi, to je prijedlog koji sam ja ponudio Vladi, odrediti strateška područja proizvodnje, ona područja u kojima će naša proizvodnja moći biti konkurentna, uz početnu minimalnu podršku države, kako bismo stvorili sustav koji će se moći ravnopravno nositi sa svjetskim proizvođačima oružja.


• U skladu s tim, hoćemo li modernizirati postojeće zrakoplove ili ćemo uvoziti zapadne?
- Na žalost, prijedlog ovogodišnjeg proračuna čini zapravo to pitanje neaktualnim. To znači da nam nakon održavanja koje mora biti optimalno, ostaje vrlo malo novca za modernizaciju. U idućoj godini to će se ticati isključivo modernizacije informatičke i komunikacijske opreme, što je jedan od glavnih uvjeta za ulazak u zapadne asocijacije.


• Koliko smisla ima smanjivanje HV-a i s obzirom na stanje u SRJ, gdje se s dolaskom Koštunice ne govori o agresivnom velikosrpstvu ali se govori o »duhovnom jedinstvu srpstva«, koje je prvi korak prema osvajačkom velikosrpstvu.
- Strateška ili geopolitička situacija Hrvatske je dualna. Ona je, s jedne strane i s obzirom na to da je izložena zapadnim integracijama, na stanovit način u zoni sigurnosti, ali je isto tako, kao što to piše i u programu Vlade RH, još uvijek okružena relativno nestabilnim političkim područjem. I naša strateška prosudba, to znači strategija nacionalne sigurnosti i obrambena strategija, mora uvažavati obije te činjenice i naći pravu ravnotežu. Obrambene strategije preispituju se kada se mijenjaju okolnosti, tako da će Hrvatska zacijelo biti u situaciji da nakon nekog srednjoročnog razdoblja od 3 do 4 godine ponovno vidi važi li ta ocjena o dualnosti naše geopolitičke situacije još uvijek, ili je naša situacija do te mjere sigurna i stabilna da nema ove vrste ugroze.


• Znači li da nas zbog toga tako često posjećuje vojska SAD-a? A sada i kopnene vojne vježbe na Slunjskom poligonu?
- Ne treba zaboraviti da postoji veliki broj pripadnika međunarodnih snaga na području BiH i Kosova i to ovu regiju, naravno, označuje kao regiju sa stanovitim elementima nestabilnosti. U tom kontekstu svakako treba promatrati u prvom redu prisutnost američke vojske u Hrvatskoj. Drugi segment je trajna suradnja koja se uspostavlja između Hrvatske i SAD-a s obzirom na značajnu ulogu koju američka politika, pa onda i američke oružane snage, ima u ukupnoj europskoj politici.


• Kontrolira li Hrvatska prelete NATO-vih zrakoplova nad svojim teritorijem?
- Hrvatska daje rutinska odobrenja za prelet tih zrakoplova.


• Jesu li najnovije smjene i imenovanja odredila pravac preustroja HV-a?
- To se ne može dovoditi u vezu s preustrojem HV. Preustroj se ponajprije ne zasniva na personalnim odnosima nego na logici struke, odnosno stvarnim razlozima vođenja obrambene politike.


• Mnogi sumnjaju u odnos oficira JNA i časnika izišlih iz Domovinskoga rata. Je li on sve više na štetu časnika iz Domovinskoga rata, kao što se u javnosti misli?
- Vojska je živi mehanizam i nije moguće izbjeći sve te elemente, čak ni onda kada o njima šutimo. Kao ministar obrane nastojim da se kadrovska politika u vojsci, personalno upravljanje, vodi isključivo temeljem sposobnosti i dokazanih vrijednosti u Domovinskom ratu, bez obzira odakle je netko u tom smislu potekao. Pametnim postupanjem vlasti i stvaranjem povoljne klime u ukupnom društvu ti će sukobi biti svedeni na najmanju mjeru i neće opterećivati unutrašnje odnose u HV-u.


• Je li HV još »prenacionalna« vojska?
- Mislim da nije moderno govoriti o nekoj instituciji države koja bi bila nacionalnija od drugih službenih institucija države. Državna politika u tom smislu mora biti jedinstvena a na političkim strankama je da određuju mjeru svoje nacionalnosti, makar sam uvjeren da je to, dugoročno gledano, kontraproduktivno i za te stranke a pogotovo za državu. HV, naravno, mora sačuvati potrebnu razinu patriotizma, sačuvati našu vezanost uz najviše vrijednosti kao što je Domovinski rat. Ali jednako tako i ne dopustiti da ponekad prenaglašena nacionalna dimenzija šteti integraciji u suvremeni svijet.

 

Stega i red ne počivaju samo na naređenjima nego i na svijesti


• Stega, odnosno slaba stega u HV-u mnoge zabrinjava, osobito pojava homoseksualizma, pijanstva, droge, pogibije vojnika...
- Novo vrijeme obilježeno je naglašenim otvaranjem HV-a, a vojska, kao sastavni dio društva, pati od svih onih slabosti koje društvo ima, u njoj se manifestiraju sva društvena ponašanja, Naravno da bi vojska u perspektivi, ako je dobro vođena, upravljana, mogla imati čak i manje takvih negativnih pojava nego društvo, jer radi se o sustavu kojim je lakše upravljati. No nije jednostavno imati potpuno otvoren sustav oružanih snaga, a istovremeno uvesti mehanizme unutrašnjeg reda i stege. Ne mogu stega i red počivati samo na formalnim nadležnostima, na naređenjima, nego dobrim dijelom i na svijesti o posebnosti položaja i ponašanja koji su potrebni u vojsci. Ali to je opet proces koji, nažalost, traje malo duže.


• Mislite li da je previše javnosti u vojsci?
- Mislim da svi mi u tom smislu moramo zauzeti prave pozicije. Vojska je institucija koja ne može slobodno istupati, časnici se primjerice ne mogu braniti, jer na to nemaju pravo, stoga bi kao druga strana te medalje, toga njihovog ograničenja, trebalo biti i suspregnutije, odmjerenije pisanje o onome što se u vojsci događa. Ali ne s ciljem izbjegavanja javne kontrole. Često se stvari u vojsci problematiziraju na način da se vojska pokaže kao ekscesna institucija, a to HV ni, ali i javnosti treba jedno razdoblje da na neki način odredimo pravu mjeru međusobne javne komunikacije.

 

Novinari nesložni o statusu branitelja


• Kada će biti riješen status novinara, ratnih reportera, koji su trebali dobiti status branitelja?
- Problem je u tome što postoje različita stajališta među samim novinarima. Dio novinara smatra, naime, da to nije potrebno...


• Onaj koji nije bio na ratištu ...
- To nisam provjeravao. A, drugi dio novinara vrlo zdušno se zauzima za to. Tako smo mi dovedeni u položaj suca, a mi to nastojimo izbjeći. Nema nikakvog spora o tome, ako su se novinari neposredno izlagali ratnoj opasnosti. Ne vidim tu poteškoća. Na kraju, to i nije u nadležnosti MORH-a, nego Ministarstva hrvatskih branitelja.

 

Obitelj Tuđman neće biti iznimka


• Što je sa zakladom Ankice Tuđman, odnosno ugovorom koji je navodno sklopila s MORH-om?
- Zatražio sam preispitivanje najprije izvješća, a onda i svih ugovora o najmu prostorija koje su na raspolaganju, na upravljanju MORH-u, ali nisam želio posebno, mimo te ukupne revizije, problematizirati slučajeve koji su poznati i zanimljivi javnosti. Kad se utvrde jednaka pravila u pogledu korištenja prostora MORH-a, ona će obvezati i Ankicu Tuđman, odnosno pripadnike obitelji Tuđman.

 


Andrija Tunjić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


17.05.1986  Vulić Dario
17.05.1983  Samaržija Filip
17.05.1963  Koharović Nebojša
17.05.1961  Katić Leo
17.05.1960  Sanader Ante
17.05.1960  Vlahušić Andro
17.05.1959  Miletić Edmond
17.05.1958  Antić Teodor
17.05.1949  Mateša Zlatko
17.05.1947  Gabrić Frane