savjest KOLUMNE

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?kolumna=957&inicijativa-za-obvezatno-glasovanje=  https://twitter.com/savjest_com?kolumna=957&inicijativa-za-obvezatno-glasovanje=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?kolumna=957&inicijativa-za-obvezatno-glasovanje=  http://savjest.com/savjest_rss.php?kolumna=957&inicijativa-za-obvezatno-glasovanje=

Nema zapisa

 

Ovu sam kolumnu zamislio kao otvoreno pismo/inicijativu moje malenkosti, kao stanovnika i državljanina slobodne, suverene i demokratske Republike Hrvatske, predsjedniku Hrvatskoga sabora i zastupnicima svih parlamentarnih stranaka vlasti i oporbe. Inicijativa se odnosi na ideju o obvezatnom glasovanju.

Činjenica je da hrvatski državljani slabo izlaze na izbore. Nakon svakih izbora lideri političkih stranaka, kako malih tako i velikih, dio krivice za neuspjeh svaljuju na loš odaziv birača. Tvrde da su oni, koji nisu glasovali, krivi za dolazak na vlast nesposobnih političara i za pogoršanje stanja u državi i njenim sustavima. Takve reakciji su uobičajene i u mnogim demokratskim zemljama gdje državljani s pravom glasa postanu lijeni ili bezvoljni na dan izbora. Zato su neke od tih zemalja riješile problem slabog odaziva birača na jedan jednostavni i učinkoviti način – izmjenom izbornog zakona uvele su obvezatno glasovanje.

Među zemljama koje su se odlučile za takvu izmjenu izbornog zakona su i dvije vodeće zemlje demokratskoga svijeta – u Europskoj uniji to je Belgija, a u azijsko-pacifičkoj regiji to je Australija. Ima u toj skupini i velikih i malih zemalja poput Argentine, Brazila i Grčke s jedne strane te Lihtenštajna, Luksemburga i Singapura s druge. U Francuskoj je glasovanje obvezatno samo za Senat.

Obvezatno glasovanje je sustav u kom državljani s pravom glasa imaju obvezu izaći na izbore i ubaciti glasački listić u za to predviđenu kutiju. Ako to ne urade onda mogu biti kažnjeni novčano ili radom za opće dobro. Međutim, te mjere se uvijek ne provode striktno. U Australiji i Brazilu od njih su oslobođeni glasači koji dokažu da su iz opravdanog razloga, na primjer zbog bolesti ili odsutnosti na vrlo udaljenoj lokaciji, bili spriječeni u namjeri da izađu na izbore. Kad su u inozemstvu Belgijanci mogu glasovati u veleposlanstvima ili ovlastiti nekog drugog glasača ili glasačicu, recimo suprugu, da s njegovom identifikacijskom iskaznicom glasuje umjesto njega.

Postoje opravdani argumenti protiv zakonski regulirane obveze glasovanja. Neki glasovanje smatraju građanskim pravom ali ne i dužnošću, odnosno obvezom. Jedan od argumenata je i uvjerenje da glasovanje spada u slobodu govora te da u skladu s time mora postojati sloboda ne-govora, odnosno šutnje. Ima i onih koji zbog posebnih vjerskih uvjerenja, kao što su na primjer Jahvini svjedoci, ne glasuju na nikakvim izborima. Prema njihovom tumačenju to bi bilo kršenje njihovih vjerskih prava, isto kao i transfuzija krvi koju također ne prihvaćaju kad se zbog nekakve nesreće nađu u bolnici.

S druge strane, obvezatno glasovanje osigurava veći stupanj političkog legitimiteta jer rezultira velikim izlascima svih biračkih slojeva na izbore. Pobjednici na izborima neupitno predstavljaju većinu stanovništva, a ne samo politički motivirane interesne skupine i pojedince. Nadalje, obvezatno glasovanje eliminira mogućnost nedovoljne zastupljenosti socijalno ugroženog dijela društva, isto kao što tajno glasovanje sprječava razne oblike pritisaka i manipulacija.

Zemlje koje su uvele obvezatno glasovanje, gotovo bez iznimke, izbore održavaju vikendom kada je ogromna većina radnih ljudi slobodna. Valja reći i to da obveza sudjelovanja na izborima ne znači da glasač mora svoj glas dati jednoj od ponuđenih opcija. On može u glasačku kutiju ubaciti i neispunjen listić. Naravno, postotak takvih listića je relativno mali i ne utječe na ishod izbora.

Kao državljanin Republike Hrvatske, želim potaknuti sve političke stranke da u već započetu javnu raspravu o izmjenama izborne legislative uključe i mogućnost uvođenja obvezatnog glasovanja. Znam da se sve stranke suzdržavaju pojedinačno i samostalno podržati takvu inicijativu. Međutim, pošto se ovih dana, glede pitanja nacionalnih interesa, često spominje riječ konsenzus, uvjeren sam da su relevantni političari iz svih stranaka vlasti i oporbe sposobni dogovoriti se o onim izmjenama izborne legislative koje nisu u sukobu s njihovim načelima i razmišljanjima. Na primjer, gotovo svi se slažu da nisu protiv preferencijalnog glasovanja. Ako uključe ideju o obvezatnom glasovanju u raspravu, možda će se iznenaditi koliko je konsenzus u svezi s time moguć. Kakav bi to bio veliki korak za razvitak demokracije?!    

       
       


 

..
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


23.05.1986  Jakšić Mišel
23.05.1985  Tavić Tanja
23.05.1970  Bartulica Stephen Nikola
23.05.1968  Pokaz Igor
23.05.1968  Hranić Bruno
23.05.1965  Prgomet Drago
23.05.1957  Farkaš Ivan
23.05.1957  Meštrović Igor
23.05.1956  Taradi Zvonimir
23.05.1953  Rinčić Zdenko
23.05.1951  Kobak Davorin
23.05.1950  Radek Ivan
23.05.1948  Kardum Josip
23.05.1939  Kaštelan-Macan Marija
23.05.1936  Selem Petar