https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?zivotopisi_osoba_id=6018&ivica-grbac=  https://twitter.com/savjest_com?zivotopisi_osoba_id=6018&ivica-grbac=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?zivotopisi_osoba_id=6018&ivica-grbac=  http://savjest.com/savjest_rss.php?zivotopisi_osoba_id=6018&ivica-grbac=

SAVJEST osobe

Stvorili smo državu i uništili društvo!

GRBAC, IVICA, dr.sc., dipl. ing., rođen je 4. veljače 1955. godine u Staroj Sušici. Osmogodišnju školu pohađao u Ravnoj Gori, a srednju tehničku drvne struke u Zagrebu. Na Šumarskom fakultetu u Zagrebu, na Drvnoindustrijskom odjelu diplomirao je početkom 1978.
Početak službovanja vezan je za tvrtku Radin - Ravna Gora i drvnu industriju Vrbovsko. Godine 1978. zaposlen je kao stručni suradnik, a godine 1980. izabran je za asistenta na Katedri za finalnu obradu drva, za predmet Konstrukcije proizvoda od drva. Od tada izvodi nastavu predmeta Konstrukcije proizvoda od drva, Konstrukcije namještaja, Tehnika lijepljenja, a tri školske godine i iz predmeta Tehnologija drvnih proizvoda za građevinarstvo. 
Danas dr.sc. Ivica Grbac kao redoviti profesor osim gore navedenih predmeta izvodi i poslijediplomsku nastavu iz područja dizajna, konstrukcija i kvalitete namještaja. Od školske godine 1990/91. sudjeluje u nastavi Interfakultetskog studija dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu za predmete Konstrukcije drvnih proizvoda I i II. 
Dr.sc. Ivica Grbac aktivno se bavi znanstvenim radom još od 1978. godine. Magistrirao je 1985, a doktorsku disertaciju obranio je 1988. na Šumarskom fakultetu u Zagrebu. Osnovna mu je znanstvena i nastavna djelatnost vezana za dizajn, konstrukcije proizvoda i tehnologiju finalnih proizvoda te kvalitetu namještaja i interdisciplinarnu problematiku zdravog i odmornog spavanja, tj. za područje namještaja i medicine. Na Akademiji Rolnicza, u Institutu mehaničke tehnologije u Poznanu u Poljskoj bio je dva studijska boravka u trajanju tri mjeseca, te na nekoliko studijskih boravaka u Švicarskoj, Danskoj, Engleskoj, Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Rusiji, Austriji, SAD-u, Maleziji, Kini, Indoneziji, Finskoj, Japanu, Kanadi, Kongu, Australiji i Novom Zelandu. U Istraživačko-razvojnom centru ŠIPAD u Sarajevu bio je na studijskom boravku u trajanju 30 dana. Bio je voditelj VI stupnja nastave studija uz rad u Vranju. 
U znanstvenoistraživačko zvanje znanstvenog asistenta za predmet Konstrukcije proizvoda od drva izabran je 1985, a u zvanje docenta 1989. godine. Godine 1993. postaje viši znanstveni suradnik, nakon toga i izv. sveučilišni profesor, 1998. godine redoviti sveučilišni profesor, a 2003. redoviti sveučilišni profesor u trajnom zvanju. 
Ukupna znanstveno-nastavna djelatnost dr.sc. Ivice Grbca tijekom 30 godina obuhvaća više od 154 znanstvenih radova i više od 383 stručnih radova, od toga preko 170 stručnih predavanja na skupovima, 40 studija ili projekata, te 3 priručnika, od kojih jedan u suautorstvu, dva poglavlja u knjizi, dva sveučilišna udžbenika "Ojastučeni namještaj" i "Krevet i zdravlje" te dvije skripte interdisciplinarne problematike medicine i namještaja. Jedan je od autora monografije Pola stoljeća drvnotehnološke nastave i koautor monografije Jela i Bukva. Studije prof. dr. Ivice Grbca su djelomično ili potpuno realizirane u praksi. 
Prof. dr. sc. Ivica Grbac aktivan je u organiziranju i poticanju znanstvenog rada mladih istraživača (diplomanada, poslijediplomanada i doktoranada). Bio je voditelj znanstvenoistraživačkog projekta Istraživanje svojstava materijala, proizvoda i proizvodnih procesa ojastučenog (tapeciranog) namještaja u razdoblju 1986/90. Od 2001. god. voditelj je međunarodnog projekta Kvaliteta sušenja drva, od 2002. godine voditelj interdisciplinarnog projekta Ministarstva znanosti i tehnologije pod nazivom Namještaj za sigurno, zdravo i udobno sjedenje i ležanje a od 2007. voditelj projekta "Razvoj proizvoda od drva s ciljem očuvanja zdravlja“ i znanstvenog programa „Novi materijali, procesi i proizvodi od drva“. Neposredno radi na transferu rezultata znanstvenoistraživačkog rada u obliku tehničko-tehnološke suradnje s nekoliko drvnoindustrijskih poduzeća. Voditelj je i jedan od osnivača Laboratorija za ispitivanje ojastučenog - tapeciranog namještaja, a od 2002. godine vodi i laboratorij za namještaj i dijelove za namještaj pri Šumarskom fakultetu. Od 1. svibnja 1991. obavlja dužnost tajnika Zavoda za istraživanja u drvnoj industriji, a od 1. ožujka 1995. do 1. listopada 1999. i dužnost pročelnika Zavoda za istraživanja u drvnoj industriji. 
Godine 1996. izabran je za prodekana Drvnotehnološkog odsjeka, a 1998. biran je za prodekana u drugom mandatu. Dužnost prodekana obnaša do 30. rujna 2000, a od 01. listopada 2000. izabran je za dekana Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Od studenog 1996. godine obnaša i dužnost predsjednika Izdavačkog savjeta znanstvenog časopisa Drvna industrija. Od 01. listopada 2002. vrši dužnost predstojnika Zavoda za konstrukcije i tehnologiju finalnih proizvoda - danas Zavoda za namještaj i drvne proizvode 
Član je Hrvatskoga šumarskog društva i pod predsjednik u dva mandata, redoviti član Šumarske akademije, član suradnik Akademije tehničkih znanosti, pročelnik sekcije za uporabu šuma pri HAZU, član Uređivačkog savjeta Šumarskog lista, član Državnog povjerenstva za provedbu natjecanja učenika u šumarskom programu, član ISPA-e (International Sleep Products Association), međunarodnog udruženja za probleme spavanja, član međunarodne udruge AGR (Aktion Gesunder Rücken) za sjedenje i ležanje, član američke Akademije za spavanje (American Academy of Sleep Medicine), član udruge BDR (Bundesverband der deutschen Rückenschulen – Njemačka škola za kralježnicu), član hrvatskog ergonomskog društva, član ekspertnog tima UN-a i član ekspertnog tima EU. 
Član je Uredničkog odbora znanstvenog časopisa Drvna industrija, član časopisa Šumarski list, član uredništva i urednik za područje Drvo i namještaj u časopisu Majstor, član uredništva časopisa za psihološku medicinu i primijenjenu psihologiju Pro Mente Croatica, član Uredničkog odbora stručnog časopisa Zdrav život. 
Predsjednik je Tehničkog odbora za namještaj i potpredsjednik Hrvatske udruge za leukemiju i limfome, član dvaju tehničkih odbora pri Državnom zavodu za normizaciju i mjeriteljstvo (za drvne konstrukcije i namještaj), član Programskog odbora za drvo, član je EURIFI-a – predstavnik Hrvatske u europskoj asocijaciji za ispitivanje namještaja, član Hrvatskog društva za kakvoću, član Hrvatskog ergonomskog društva, član Hrvatskog mjeriteljskog društva, član stručnog povjerenstva Hrvatska kvaliteta – Izvorno hrvatsko pri HGK, član i dopredsjednik Tehničke komisije za drvo, drvne proizvode i namještaj u HGK, predsjednik je organizacijskog odbora Loring, a od 1997. Predsjednik je organizacijskog odbora Ambienta, član je i predsjednik stručnog povjerenstva za nagradu Mobil Optimum, te član stručnog povjerenstva za dizajn proizvoda Exportdrvo dizajn. 
Član je Upravnog odbora tvrtke "Oriolik" iz Oriovca, i član Upravnog i nadzornog odbora "Hrvatskih šuma" d.o.o. 
Aktivan je i na sveučilišnom odboru za nastavu i studentska pitanja. Od 1.10.2000. do 1.10.2002. član je senata Sveučilišta u Zagrebu. 
Prof. dr. sc. Ivica Grbac autor je projekata Studio za zdravo spavanje i Studio za zdravo sjedenje, prvih takve vrste u Hrvatskoj, te odgovorna osoba od DZNM za ispitivanje namještaja u Hrvatskoj. Prof. dr.sc. Ivica Grbac aktivno sudjeluje u znanstvenim i stručnim emisijama na radiju, televiziji s područja medicine i namještaja i drugim medijima. 

Odlukom Vlade od 31. listopada 2002. godine imenovan je pomoćnikom ministra poljoprivrede i šumarstva (Narodne novine br. 129 od 6. studenoga 2002). Za vrijeme rada u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva ustrojava upravu za drvnu industriju. Aktivno sudjeluje u donošenju niza zakonskih i pod zakonskih akata. Predstavlja Republiku Hrvatsku na značajnim svjetskim forumima vezanim za šumarstvo i preradu drva. Jedan je od glavnih inicijatora za donošenje nacionalne šumarske politike i strategije, strategije industrijske prerade drva, operativnog programa za razvoj drvne industrije, zakona o preradi i uporabi drva, nacionalne strategije dizajna i dr. Član je niza povjerenstava iz područja šumarstva, lovstva i drvne industrije.
Dana 25. listopada 2002. kao predstavnik Sveučilišta u Zagrebu imenovan je u Odbor za suradnju s Gradom Zagrebom. Senat Sveučilišta u Zagrebu na sjednici održanoj 16. i 17. rujna 2002. godine, imenovao ga je za člana Vijeća za financije i računovodstvo Sveučilišta u Zagrebu. 

Odlikovan je od predsjednika Republike Spomenicom domovinskog rata 1990-1992, a kao sudionik domovinskog rata dobio je i dva posebna priznanja. 

Nosilac je više priznanja za razvoj znanosti i struke, 2006. godine dobitnik je Priznanja za životni doprinos razvoju drvnog sektora, a 2007. godine dobiva odlikovanje Hrvatskog lovačkog saveza HLS I. reda. 

Dobitnik nagrade HAZU - „ Josip Juraj Strossmayer“ za najbolje znanstveno djelo - udžbenik „Krevet i zdravlje“ s područja tehničkih znanosti objavljen u 2006. godini.
 

Radno iskustvo

  • Datumi (od – do): 1978 
    Ustanova zaposlenja: Radin, Ravna Gora
    Naziv radnog mjesta: pripravnik
    Područje rada: proizvodnja namještaja
  • Datumi (od – do): 1978 - 1980
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: stručni suradnik
    Područje rada: konstrukcije proizvoda i tehnologija finalnih proizvoda, kvaliteta namještaja, znanstveno-istraživački rad
  • Datumi (od – do): 1980 - 1985
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: asistent
    Područje rada: konstrukcije proizvoda i tehnologija finalnih proizvoda, kvaliteta namještaja, znanstveno-istraživački rad
  • Datumi (od – do): 1985 - 1988
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: asistent
    Područje rada: znanstveno-istraživački i nastavni rad u području dizajna, konstrukcija proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvalitete namještaja te interdisciplinarne problematike zdravog i odmornog spavanja (područje namještaja i medicine)
  • Datumi (od – do): 1988 – 1993.
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: docent
    Područje rada: znanstveno-istraživački i nastavni rad u području dizajna, konstrukcija proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvalitete namještaja te interdisciplinarne problematike zdravog spavanja (područje namještaja i medicine)
  • Datumi (od – do): 1993
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: Viši znanstveni suradnik
    Područje rada: znanstveno-istraživački i nastavni rad u području dizajna, konstrukcija proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvalitete namještaja te interdisciplinarne problematike zdravog spavanja (područje namještaja i medicine)
  • Datumi (od – do): 1994
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: Izvanredni profesor
    Područje rada: znanstveno-istraživački i nastavni rad u području dizajna, konstrukcija proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvalitete namještaja te interdisciplinarne problematike zdravog i odmornog sjedenja i ležanja (područje namještaja i medicine)
  • Datumi (od – do): 1998
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: Redoviti profesor
    Područje rada: znanstveno-istraživački i nastavni rad u području dizajna, konstrukcija proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvalitete namještaja te interdisciplinarne problematike zdravog i odmornog sjedenja i ležanja (područje namještaja i medicine)
  • Datumi (od – do): 2004
    Ustanova zaposlenja: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Naziv radnog mjesta: Redoviti profesor u trajnom zvanju
    Područje rada: znanstveno-istraživački i nastavni rad u području dizajna, konstrukcija proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvalitete namještaja te interdisciplinarne problematike zdravog i odmornog sjedenja i ležanja (područje namještaja i medicine)

Školovanje

  • Datum:1978.
    Mjesto: Zagreb
    Ustanova: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Zvanje: dipl. ing. drvne industrije
  • Datum:1985.
    Mjesto: Zagreb
    Ustanova: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Zvanje: magistar znanosti
  • Datum:1988
    Mjesto: Zagreb
    Ustanova: Sveučilište u Zagrebu, Šumarski Fakultet
    Zvanje: Doktor znanosti

Organizacijske vještine i kompetencije

  • Tajnik i pročelnik (dva mandata) Zavoda za istraživanja u drvnoj industriji (ZIDI)
  • Predstojnik Zavoda za konstrukcije i tehnologiju proizvoda od drva
  • Predstojnik Zavoda za namještaj i drvne proizvode
  • Prodekan (dva mandata) Drvnotehnološkog odsjeka
  • Dekan Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
  • Član senata Sveučilišta u Zagrebu (2000-2002.)
  • Aktivni sudionik u znanstvenim i stručnim emisijama na radiju i televiziji s područja medicine i namještaja
  • Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva (Narodne novine br. 129 od 6. studenoga 2002.).
  • Predstavnik Sveučilišta u Zagrebu u Odboru za suradnju s Gradom Zagrebom.
  • Član Vijeća za financije i računovodstvo Sveučilišta u Zagrebu.
  • Od 2005. godine član Područnog vijeća biotehničkih znanosti.
  • Voditelj znanstveno-istraživačkog projekta "Istraživanje svojstava materijala, proizvoda i proizvodnih procesa ojastučenog namještaja"
  • Voditelj međunarodnog projekta "Optimizacija i ocjena postupaka sušenja drva i kontrola kvalitete"
  • Voditelj laboratorija za ispitivanje namještaja i dijelova za namještaj
  • Autor projekata Studio za zdravo spavanje i Studio za zdravo sjedenje
  • Voditelj znanstveno-istraživačkog projekta "Namještaj za sigurno, zdravo i udobno sjedenje i ležanje" (0068134)

Članstva u znanstvenim i stručnim organizacijama

  • Redoviti član Šumarske akademije
  • Član Hrvatskog šumarskog društva
  • Član suradnik Akademije tehničkih znanosti
  • Pročelnik sekcije za uporabu šuma pri HAZU
  • Član Uređivačkog savjeta Šumarskog lista
  • Član Državnog povjerenstva za provedbu natjecanja učenika u šumarskom programu
  • Član ISPA-e (International Sleep Products Association), međunarodnog udruženja za probleme spavanja
  • Član međunarodne udruge AGR (Aktion Gesunder Rücken) za sjedenje i ležanje
  • Član američke Akademije za spavanje (American Academy of Sleep Medicine)
  • Član udruge BDR (Bundesverband der deutschen Rückenschulen (Njemačka škola za kralježnicu),
  • Član hrvatskog ergonomijskog društva
  • Član Uredničkog odbora znanstvenog časopisa Drvna industrija
  • Predsjednik izdavačkog savjeta znanstvenog časopisa Drvna industrija
  • Član uredništva i urednik za područje Drvo i namještaj u časopisu Majstor
  • Član uredništva časopisa za psihološku medicinu i primijenjenu psihologiju Pro Mente Croatica
  • Član Uredničkog odbora stručnog časopisa Zdrav život
  • Predsjednik Tehničkog odbora za namještaj
  • Član dvaju tehničkih odbora pri Državnom zavodu za normizaciju i mjeriteljstvo (za drvne konstrukcije i namještaj)
  • Član Programskog odbora za drvo
  • Član EURIFI-a – predstavnik Hrvatske u europskoj asocijaciji za ispitivanje namještaja
  • Član Hrvatskog društva za kakvoću
  • Član i dopredsjednik Tehničke komisije za drvo, drvne proizvode i namještaj u HGK
  • Predsjednik organizacijskog odbora LORING
  • Predsjednik organizacijskog odbora Ambienta
  • Predsjednik stručnog povjerenstva za nagradu Mobil Optimum
  • Član stručnog povjerenstva za dizajn proizvoda Exportdrvo dizajn
  • Član udruženja Innovawood
  • Član Hrvatskog mjeriteljskog društva
  • Bio je član Upravnog odbora tvrtke "Oriolik" iz Oriovca
  • Bio je član Upravnog i nadzornog odbora "Hrvatskih šuma" d.o.o.

Znanstveno područje interesa

Dizajn, konstrukcije proizvoda i tehnologije finalnih proizvoda, kvaliteta namještaja te interdisciplinarna problematika zdravog i odmornog sjedenja i ležanja (područje namještaja i medicine)

Ostali podaci

znanstveno i stručno usavršavanje

  • 1981, 1983 Akademija Rolnicza Poznan, Institut mehaničke tehnologije, ŠIPAD Sarajevo, Istraživačko-razvojni centar
  • 1983-1984 Kopenhagen
  • 1987-1988 London
  • 1996 Nürnberg, Köln
  • 1998 SAD
  • 2000 Malaysia
  • 2001 Italija, Köln, Hamburg, Finska, Švicarska, Danska, Engleska, Italija, Njemačka, Austrija, SAD, Kina, Indonezija, Japan i Kanada
  • 2003 Kongo, Australija, Novi Zeland

ostale osobne vještine i kompetencije

  • Sudjelovanje u organizaciji profesionalnih udruženja i izobrazba kadrova
  • sudionik na sveučilišnom odboru za nastavu i studentska pitanja
  • MOBIL OPTIMUM - zlatna medalja za proizvod na AMBIENTI 1992.
  • Nositelj više priznanja za razvoj znanosti i struke
  • 2006. g. dobitnik Priznanja za životni doprinos razvoju drvnog sektora

strani jezici:

engleski, njemački, ruski
tehničke vještine:
Ocjenjivanje kvalitete namještaja i drugih drvnih proizvoda



OBJAVLJENI RADOVI

Znanstveni radovi

  1. Grbac, I., Ivelić, Ž. i Tkalec, S. (2000): Design of children’s cots with regard to child anthropometry, 6th international design conference - Design 2000, Cavtat-Dubrovnik, 23-26. may 2000, str. 221-226. .
  2. Tkalec, S., Grbac, I., Prekrat, S. i Ivelić, Ž. (2000): Design of equipment for children’s playgrounds, 6th international design conference - Design 2000, Cavtat-Dubrovnik, 23-26. may 2000, str. 181-186.
  3. Smardzewski, J. i Grbac, I. (2000): Trends and tendencies in designing of furniturwe for disabled persons, International conference: ECOLOGICAL; BIOLOGICAL AND MEDICAL FURNITURE - FACT AND MISCONCEPTIONS, University of Zagreb, Faculty of forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 13 th 2000, p. 11-20.
  4. Dziegielewski, S. i Grbac, I. (2000): Some problems in furniture manufacture and natural environment, International conference: ECOLOGICAL; BIOLOGICAL AND MEDICAL FURNITURE - FACT AND MISCONCEPTIONS, University of Zagreb, Faculty of forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 13 th 2000, p. 21-26.
  5. Synowiec, J, Dziegielewski, S. i Grbac, I. (2000): Proecological materials - composite boards from thermoplastic wastes and lignocellulose particles, International conference: ECOLOGICAL; BIOLOGICAL AND MEDICAL FURNITURE - FACT AND MISCONCEPTIONS, University of Zagreb, Faculty of forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 13 th 2000, p. 27- 32.
  6. Bogner, A, Ljuljka, B. i Grbac, I. (2000): Ecology and woods adhesives, International conference: ECOLOGICAL; BIOLOGICAL AND MEDICAL FURNITURE - FACT AND MISCONCEPTIONS, University of Zagreb, Faculty of forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 13 th 2000, p. 61-65.
  7. Markovac, Ž., Grbac, I. i Ivelić Ž. (2000): Orthopaedics and orthopaedic furniture, International conference: ECOLOGICAL; BIOLOGICAL AND MEDICAL FURNITURE - FACT AND MISCONCEPTIONS, University of Zagreb, Faculty of forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 13 th 2000, p. 75-82.
  8. Grbac, I., Ivelić, Ž i Markovac, Ž. (2000): Usage and abusage of terminology for furniture assigned for sleeping, International conference: ECOLOGICAL; BIOLOGICAL AND MEDICAL FURNITURE - FACT AND MISCONCEPTIONS, University of Zagreb, Faculty of forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 13 th 2000, p. 83-92.
  9. Ivelić, Ž., Turkulin, H., Grbac, I., Bogner, A. (2001): Primjena računala u dizajnu i konstrukcijama drvnih proizvoda za građevinarstvo (Use of computers in design of wood building components), International conference: WOOD IN CONSTRUCTION INDUSTRY - TRADITION AND FUTURE, University in Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), Zagreb, April 25 th 2001, p. 99-112.
  10. Rapp, A., Schmitt, U., Despot, R., Grbac, I. (2001): On harmful effects of wood dust and some of its ingredients (O štetnosti drvne prašine i nekih njenih sastojaka), International conference: WOOD – FUTURE MATERIAL IN FURNITURE DESIGN, University in Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 19 th 2001, p. 41-50.
  11. Ivelić, Ž., Grbac, I., Ljuljka, B., Vlaović, Z. (2001): Children's cots made from wood (Izrada dječjih kreveta od drva), International conference: WOOD – FUTURE MATERIAL IN FURNITURE DESIGN, University in Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 19 th 2001, p. 67-78.
  12. Pervan, S., Grbac, I., Ištvanić, J. (2001): Najčešće teškoće u Hrvatskoj sušioničkoj praksi (Common problems in Croatian wood drying practice), Drvna industrija, 52 (3), str. 131-136.
  13. Grbac, I. i sur. (2001): Obrada i uporaba jelovine (THE USE AND PROCESSING OF FIR), monografija “Obična jela u Hrvatskoj”, str. 751-767, Akademija šumarskih znanosti, Zagreb
  14. Ivelić, Ž., Grbac, I., Ljuljka, B., Tkalec, S. (2002): Office furniture design according to a human anthropometric data, International design conference – DESIGN 2002, Dubrovnik, May 14 – 17, 2002.
  15. Keller, G., Grbac, I. (2002): Global brands and local needs, International conference: FURNITURE, HUMAN, DESIGN, University of Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 18th 2002, p. 59-64.
  16. Domljan, D., Grbac, I. (2002): The importance of health, pedagogical and technical principles in designing modern school furniture, International conference: FURNITURE, HUMAN, DESIGN, University of Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 18th 2002, p. 65-76.
  17. Ivelić, Ž., Ljuljka, B., Grbac, I., Markovac, Ž. (2002): Ergonomic principles of office furniture design, International conference: FURNITURE, HUMAN, DESIGN, University of Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 18th 2002, p. 77-90.
  18. Mihulja, G., Ljuljka, B., Grbac, I. (2002): Stability of office work chair, International conference: FURNITURE, HUMAN, DESIGN, University of Zagreb, Faculty of Forestry (Croatia), UFI-Paris, Zagreb, October 18th 2002, p. 103-110.
  19. Grbac, I. i sur. (2002): Obrada i uporaba bukovine, monografija “Obična bukva u Hrvatskoj”, Akademija šumarskih znanosti, Zagreb, str. 735-773.
  20. Grbac, I., Bogner, A., Antonović, A., Jambreković, V. (2003): Liquefied wood, 5th International conference on wood technology, construction industry and wood protection under motto "current trends", University of Zagreb, Faculty of Forestry, Zagreb, April 11th 2003, p. 77-84.
  21. Bogner, A., Grbac, I., Despot, R. (2002): Adhesion and Optimum Surface Tension Of Adhesives, Wood Research – Drevársky výskum, 47 (4), p. 17 - 26
  22. Domljan, D., Grbac, I.(2003): Ergonomic principles relating to the design of school furniture, International conference: FURNITURE INDUSTRY ADJUSTMENT TO EUROPEAN STANDARDS, University of Zagreb, Faculty of Forestry, UFI-Paris, Zagreb, October 17th 2003, p. 27-38.
  23. Ivelić, Ž., Vlaović, Z., Grbac, I.(2003): European standards and directives in the furniture sector, International conference: FURNITURE INDUSTRY ADJUSTMENT TO EUROPEAN STANDARDS, University of Zagreb, Faculty of Forestry, UFI-Paris, Zagreb, October 17th 2003, p. 55-66.
  24. Savić, Z., Fiala, S., Vlaović, Z., Ivelić, Ž., Grbac, I. (2003): Usporedbeno ispitivanje ležaja-madraca prema novim i starim hrvatskim normama (Comparative test of mattresses according to new and old Croatian standards), Drvna industrija, str. 5-16.
  25. Grbac, I. (2004): Forestry and wood industry in Croatia, Global workshop on transfer of environmentaly sound technologies and capacity building for sustainable forest management, Brazzaville – Kongo, Februaray 24th to 27th, 2004., str. 1-10.
  26. Horvat, S., Domljan, D., Grbac, I. (2004): Office furniture: (For) a new generation, 8. International design conference – Design 2004, Dubrovnik, May 18-21.2004, p.1063-1068.
  27. A. Bogner, I. Grbac, S. Risović (2003): Kvantifikacija sposobnosti površine drva za lijepljenje – Drvna industrija, 54(3), str. 147-153.
  28. Grbac, I., Markovac, Ž., Domljan, D.:(2004): The importance of ergonomic pillows for healthy sleep, Proceedings of 2nd International Ergonomics Conference, Ergonimics 2004., Oct. 21st-22 th, 2004, Stubičke Toplice, Zagreb, str. 99-108.
  29. Domljan, d., Grbac, I., Bogner, A.: A new approach to the children's work furniture design in line with the latest ergonomic requirements, Proceedings of 2nd International Ergonomics Conference, Ergonimics 2004., Oct. 21st-22 th, 2004, Stubičke Toplice, Zagreb, str. 117-128.
  30. Domljan, D., Grbac, I. (2004): Designing of a living space – trends and directives, International conference Trends in design, construction and technology of wooden products, October 15th 2004, ISBN 953-6307-77-4, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, pp.23-32
  31. Horvat, S., Domljan, D., Grbac, I. (2004): Trends in office furniture design, International conference Trends in design, construction and technology of wooden products, October 15th 2004, ISBN 953-6307-77-4, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, pp.1-5
  32. Miović, B., Grbac, I., Domljan, D. (2004): Furniture design by means of digital anthropometry, International conference Trends in design, construction and technology of wooden products, October 15th 2004, ISBN 953-6307-77-4, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, pp.1-6.
  33. Grbac, I., Župčić, I., Bublić, A. (2004): Design and construction of waterbeds, International conference Trends in design, construction and technology of wooden products, October 15th 2004, ISBN 953-6307-77-4, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, pp.43-50.
  34. Grbac, I., Bublić, A., Župčić, I., Ivleić, Ž., Markovac, Ž. (2004): Construction and quality of children beds-mattresses, International conference Trends in design, construction and technology of wooden products, October 15th 2004, ISBN 953-6307-77-4, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, pp.51-56
  35. Goglia, V., Grbac, I. (2005): Whole-body vibration transmitted to the framesaw operator, Applied Ergonomics 36, Elsevier Ltd., pp 43-48.
  36. Grbac, I., Domljan, D.: (2005): Furniture development in Croatia, Croatia Academy of Engineering, Colloquium Development of new technologies and products in Croatia, Feb. 26,2005. Zagreb, Croatia, pp 80-81
  37. Grbac, I., Goglia, V., Đukić, I. (2005): XXII IUFRO WORLD CONGRESS 2005, HUMAN VIBRATION TRANSMITTED TO THE FRAMESAW OPERATOR, 8-13.kolovoz 2005. Brisbane-Australija
  38. Grbac,I., Sušnik,H.(2005): Renewable energy sources – today and tomorrow, The Scientific symposiun ENERGETICS IN WOOD INDUSTRY, Renewable energy sources, 13th october 2005., University of Zagreb, Faculy of Forestry,
  39. Župčić, I., Domljan, D., Grbac,I. (2005): Vibroacustics – future design of reclining furniture, International symposium FURNITURE AND EQUIPPING OF INTERIORS, 14th october 2005. , ISBN 953-6307-86-3, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, InnovaWood, pp.47-54.
  40. Bublić,A., Grbac, I., Župčić, I.(2005): Upholstered furniture quality issues, International symposium FURNITURE AND EQUIPPING OF INTERIORS, 14th october 2005. , ISBN 953-6307-86-3, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, InnovaWood, pp.87-98.
  41. Bogner, A., Grbac, I. i ostali autori (2005): Aktivnosti u procesu izrade Operativnog programa razvoja industrijske prerade drva STUDIJA KVALITETE PROIZVODA I PROCESA U DRVNOM SEKTORU, Zagreb studeni, str. 1-84.
  42. Domljan, D. , Grbac, I. i ostali autori (2005) : Aktivnosti u procesu izrade Operativnog programa razvoja industrijske prerade drva, STUDIJA RAZVOJA NOVIH PROIZVODA U FUNKCIJI IZVOZA DRVNOG SEKTORA – BRAND DRVNOG SEKTORA, Zagreb, studeni, str. 1-237.
  43. Smardzewski, J., Matwiej, L., Grbac, I.(2005): ANTHROPO-TECHNICAL MODEL SIN TESTING MATTRESS, Electronic Journal of Polish Agricultural Universities, p.p. 1-5
  44. Grbac, I., Domljan, D. (2005): Furniture development in Croatia, Annual 2005 of the Croatian Academy of Engineering, ISSN 1332-3482, Z. Kniewald (Ed.), Zagreb, Croatia, pp. 203-215.
  45. Goglia, V., Siklienka, M., Barcik, Š., Grbac, i., Đukić,I.(2006): FRAMESAW OPERATOR EXPOSURE TO THE VIBRATION, ACTA FACULTATIS XYLOLOGIAE ZVOLEN RES PUBLICA SLOVACA, XLVII 1/2005, Technická univerzita vo Zvolen, ISBN 80-228-1560-8, ISSN 1336-3824, pp.21-32

Stručni radovi

  1. Grbac, I., (2000): Vodeni krevet – krevet terapija, PRO MENTE CROATICA, str. 25-36.
  2. Grbac, I. i Ivelić, Ž. (2000): Ambienta 2000 – ekološki, biološki i medicinski namještaj - istine i zablude (Ekological, biological and medical furniture - facts and misconceptions), Drvna industrija, 51 (4), str. 205-209.
  3. Tkalec, S. i Grbac, I. (2001): Tvin d.d. Virovitica - najsuvremenija industrija namještaja u Hrvatskoj, Drvna industrija, 52 (1), str. 30-32.
  4. Grbac, I. (2002): Namještaj za sjedenje i ležanje u funkciji zdravlja čovjeka – gostujuće predavanje, Rotary Club – Bjelovar, 19. 02. 2002.
  5. Grbac, I. (2002): Namještaj za sjedenje i ležanje u funkciji zdravlja čovjeka – gostujuće predavanje iz ciklusa Bolje spriječiti nego liječiti, Medicinska škola Bjelovar, 23. 05. 2002.
  6. Grbac, I. (2002): Sadašnja situacija i trendovi razvoja univerzitetske šumarske nastave u Hrvatskoj, zbornik radova, Obljetnica drvarske nastave u Zvolenu,  Slovačka
  7. Grbac, I., Vlaović, Z. (2002): Ambienta 2002 – namještaj, čovjek, dizajn, Drvna industrija 53 (3), str. 165-169.
  8. Vlaović, Z., Grbac, I. (2002): Mobil optimum – nagrada najboljima, Drvna industrija, 53(1), str. 53,
  9. Grbac, I., Vlaović, Z. (2002): Ambienta 2002 29. međunarodni sajam namještaja, unutarnjeg uređenja i prateće industrije, Drvna industrija, 53 (1), str. 54-55.
  10. Biškup, J., Grbac, I. i dr. (2002): Hrvatski leksikon drvnih tehnologa, Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet i Tutiz leksika d.o.o., Zagreb, 2002., s. 1-408.
  11. Ivelić, Ž., Grbac, I., Ljuljka, B. (2003): Normizacija u području proizvodnje i ispitivanja kvalitete namještaja (Standardisation in the area of furniture production and quality testing), Savjetovanje "Hrvatska normizacija i srodne djelatnosti", Dubrovnik, Cavtat 10-12. travnja 2003, Hrvatsko društvo građevinskih konstruktora, p. 329-336
  12. Grbac, I. (2003): NACIONALNA ŠUMARSKA POLITIKA I STRATEGIJA, zbornik Trgovina drvom – trendovi u Hrvatskoj i na svjetskom tržištu, Centar za promicanje i razvoj drvne industrije, Rijeka, str. 14-21.
  13. Grbac, I., Vlaović, Z. (2003): Međunarodni sajam namještaja u Kölnu, imm cologne 2003, trend opremanja i stanovanja, Drvna industrija, 54 (1), str. 50-56.
  14. Grbac, I. (2003): Statement on 4th ministerial conference on the protection of forests in Europe, April 28th-30th 2003, Vienna
  15. Grbac, I. (2003): Nacionalna šumarska politika i strategija – predavanje, stručno vijeće MPŠ, Zagreb, 20. 05. 2003.
  16. Grbac, I. (2003): Statement on United Nations forum on forests, May 26th 2003, Geneve
  17. Grbac, I. (2003): Supervision and Management in State Forests, Balkan Conference "Management of State Forests and Hunting Resources in the Balkan Countries", Kladniza, Republic of Bulgaria, 13.-16. 07. 2003.
  18. Grbac, I.(2003): State Policy related to Hunting: Problems and Prospects, Balkan Conference "Management of State Forests and Hunting Resources in the Balkan Countries", Kladniza, Republic of Bulgaria,13.-16. 07. 2003.
  19. Grbac, I. (2003): "Harmonija šume i čovjeka", XII World Forestry Congress, Quebec City, Canada, 21-28. 09. 2003.
  20. Grbac, I. (2003): Vizija drvne industrije kroz nacionalnu šumarsku politiku i strategiju, zbornik Nužnost strukturnih promjena u industrijskoj preradi drva, Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet, str. 7-12.
  21. Grbac, I. (2003): Nema vremena za čekanje, Lovački vjesnik – glasilo Hrvatskog lovačkog saveza i časopis za lovce i ostale ljubitelje prirode, godina 112, prosinac 2003., str. 14-15.
  22. Grbac, I. (2003): Zakup lovišta duži od 10 godina, Dobra kob – časopis za lovce, ljubitelje pasa i prirode, studeni 2003., str. 6-7.
  23. Grbac, I. (2004): Što drvna industrija može očekivati u 2004. godini, Drvo i namještaj, glasnik drvnog clustera zapadne Hrvatske i strukovne skupine pri HGK, ŽK Rijeka, siječanj 2004., str. 4-5.
  24. Grbac, I.(2004): Lovstvo Hrvatske pred prilagodbom EU, "SALORI – Osijek", Osijek, 3. travnja 2004., str. 1-8.
  25. Grbac, I., Bartolčić, J. (2004): Lovstvo pred izazovima 21. stoljeća, Lovački vjesnik – glasilo Hrvatskog lovačkog saveza i časopis za lovce i ostale ljubitelje prirode, godina 113. ožujak 2004., str. 11-12.
  26. Grbac, I. (2004): Lovni propisi, primjena i utjecaj na razvoj lovstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, stručno predavanje, Split 17.04.2004., str 1-10.
  27. Grbac, I. (2004): Forest and its role in achieving broader development goals, United Nations Forum on Forests (Fourth Session), United Nation, Geneva, 03. may 2004, p.10.
  28. Grbac, I., Vlaović, Z. (2003): AMBIENTA 2003, O prilagodbi industrije namještaja europskom sustavu, Drvna industrija 54(3) str. 169-173.
  29. Grbac, I.: (2003): Znanstvenici i njihove karijere, Vladimir Jambreković, dr.sc., Drvna industrija 54(3), str.174-177.
  30. Grbac, I., Domljan, D.: (2004): Trendovi u oblikovanju i proizvodnji namještaja, Zbornik 1. drvno-tehnološke konferencije: Izazovi, mogućnosti i ograničenja hrvatske prerade drva i proizvodnje namještaja, 28. i 29. lipanj 2004, Centar za promicanje i razvoj drvne industrije Rijeka, Opatija, str.15-25.
  31. Domljan, D., Grbac, I.: (2004): Dizajn u razvoju novog proizvoda – primjer oblikovanja školskog namještaja, Zbornik 1. drvno-tehnološke konferencije: Izazovi, mogućnosti i ograničenja hrvatske prerade drva i proizvodnje namještaja, 28. i 29. lipanj, 2004., Centar za promicanje i razvoj drvne industrije Rijeka, Opatija, str. 69-74.
  32. Domljan, D., Grbac, I. (2004): Trendovi u oblikovanju stambenog prostora i namještaja, Stručni skup nastavnika drvodjeljskih škola RH Novi Vinodolski – 10.09. 2004. – 11.09.2004.
  33. Grbac,I., Župčić,I. (2004): Vodna postelja, Stručno savjetovanje, 24.10.2004. Mokronog, Slovenija
  34. Grbac. I.:(2005) THE DEVELOPMENT OF WOOD INDUSTRY IN CROATIA, Conference on The future of the furniture industry in anlarged Europe, Brussel, 25th February 2005.
  35. Grbac, I.: (2005) PROBLEMATICHE DI VERIFICA DELLA QUALITA DEI MOBILI, prezentacija 18.03.2005. IMS Italija
  36. Grbac,I.(2005): Budućnost drvne industrije u proširenoj EUROPI, 2. Drvnotehnološka konferencija "Aktualni trenutak hrvatske prerade drva i proizvodnje namještaja"Zbornik radova, Opatija, 12.-13. svibanj 2005., Centar za razvoj i marketing doo , str.6-11.
  37. Grbac,I.(2005): Visoka pozicija hrvatskog šumarstva, Hrvatske šume, časopis za popularizaciju šumarstva, str.10-11, listopad 2005.,Vjesnik d.d. Zagreb
  38. Grbac, I.(2005.): Perspektive šumarstva, drvne industrije i proizvodnje papira u proširenoj Europskoj uniji, stručno predavanje  Poslovni klub "AMBIENTE" 12. listopad 2005., Zagrebački velesajam.
  39. Grbac, I.(2005): Obnovljivi izvoir energije – danas i sutra, stručno predavanje Poslvoni klub "AMBIENTE" 13. listopad 2005. Zagrebački velesajam
  40. Grbac, I.(2005): Hrvatski talent više cijene drugi nego mi, VJESNIK 11. listopad 2005.posebni prilog uz 32. međunarodni sajam namještaja, unutarnjeg uređenja i prateće industrije AMBIENTA 2005, 
  41. Grbac,I., Gazdek, A.(2005): Creating furniture brands, International symposium FURNITURE AND EQUIPPING OF INTERIORS, 14th october 2005. , ISBN 953-6307-86-3, Grbac, I. (Ed.), Zagreb, University of Zagreb, Faculy of Forestry, UFI-Paris, InnovaWood, pp.23-33
  42. Grbac,I.(2005): Zbog prevelikog izvoza, domaće tržište ostaje bez sirovina , Večernji list 19.10.05. MANAGER.hr, prvi hrvatski poslovni tjednik , str 5.
  43. Grbac, I. (2005): Aktivnosti u procesu izrade operativnog programa razvoja industrijske prerade drva, SKUP DRVOPRERAĐIVAČKE INDUSTRIJE, Slavonski Brod, 01. prosinac 2005.
  44. Grbac, I. (2005): Stručno predavanje HGK "Drvni sektor strateška gospodarska grana RH" 27.12.2005.
  45. Grbac, I. (2005): KREVETNI SUSTAV BERNARDA  prospektni materijal "Njegovo
  46. Grbac, I. (2006): Forestry and industrial wood processing – The Republic of Croatia in the 21st Century", INNOVA WOOD GENERAL ASSEBMLY, January 26th and 27th 2006. Roma, Italia
  47. Grbac, I. (2006): Sustainable development of industrial wood processing of the Republic of Croatia, INNOVA WOOD GENERAL ASSEBMLY, January 26th and 27th 2006. Roma, Italia
  48. Grbac,I. (2006): Aktivnosti oko usvajanja Operativnog programa industrijske prerade drva RH, 11.sjednica Strukovne grupe drvno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Koprivnica, 28. veljače, HGK-Županijska komora Koprivnica
  49. Grbac, I., Župčić, I.:(2006): Nove tehnologije i dizajn – potpuni oblik namještaja. međunarodni sajam (31.svibnja – 03. lipnja 2005), Poznan, Drvna industrija (56) 1,  str 29-32
  50. Grbac, I (2006): Peto zasjedanje Foruma o šumama Ujedinjenih naroda, Drvna industrija (56) 1,  str 33-34
  51. Grbac, I., Ojurović,R.:(2005): Međunarodni sajam namještaja u Kölnu, imm cologne 2004, dizajn, konstrukcije, kvaliteta, Drvna industrija (55) 1,  str 31-36
  52. Grbac, I. (2006): Hrvatska predočila razvojni scenarij šumarstva i industrijske prerade drva, IV. generalna skupština INNOVAWOOD – Rim, Italija, siječanj 2006., Hrvatske šume br. 112, travanj 2006. Vjesnik d.d., Zagreb, str. 4-5.
  53. Domljan, D., Grbac, I. (2005): Trendovi u dizajnu namještaja, 2. Drvnotehnološka konferencija Aktualni trenutak hrvatske prerade drva i proizvodnje namještaja, Zbornik radova, Opatija, 12.-13. svibanj 2005., Centar za razvoj i marketing doo, str. 40-44
  54. Domljan, D., Grbac, I. (2005): imm cologne 2005 – osvrt na sajam namještaja, Drvna industrija, vol. 55, 4/04, Zagreb, str. 209-221.
  55. Domljan, D., Grbac, I. (2005): heimtextil 2005, Drvna industrija, vol. 55, 4/04, Zagreb, str. 222-224.
  56. Grbac, I. (2006): Hrvatska predočila razvojni scenarij šumarstva i industrijske prerade drva, IV. generalna skupština INNOVAWOOD – Rim, Italija, siječanj 2006., Hrvatske šume br. 112, travanj 2006. Vjesnik d.d., Zagreb, str. 4-5.ž
  57. Obrazovanje i istraživanje – prioritetni zadatci u nacionalnim strategijama šumarskoga sektora, Prvi kongres znanstvenika iz domovine i inozemstva, Zagreb-Vukovar, 15.-19. studenoga 2004. str. 548-551
  58. Grbac, I. (2006): DEVELOPMENT SCENARIO FOR FOREST PRODUCTS INDUSTRIES, TAPPI International Conference on Nanotechnology for the Forest products Industry, April 26 th to 28 th 2006, Atlanta, Georgia
  59. Grbac, I. (2006): Proizvodnja namještaja danas i sutra, stručno predavanje   CARDS 2002 Projekt "Razvitak poslovne i investicijske klime u Hrvatskoj" Prezentacija sektorskih studija MINGORP, 24.svibnja 2006.
  60. Grbac, I.(2006): Operativni program industrijske prerade drva, Zbornik radova – Razvojni pravci hrvatske prerade drva i proizvodnje namještaja, III. DTK, Opatija, 18. i 19.05.2006. (Str.    )
  61. Grbac, i.(2006): OPERATIVNI RPOGRAM RAZVOJA INDUSTRIJSKE PRERADE DRVA REPUBLIKE HRVATSKE 2006-2011., stručno predavanje HGK-Županijska komora Varaždin, 14.lipanj 2006.
  62. Grbac,I., Ojurović, R. (2006): Međunarodni znanstveni skup (IV generalna skupština) Innovawood-a, Rim, Italija . Drvna industrija, vol. 56, 3/05, Zagreb, str. 136-139.
  63. Grbac, i:, Domlja, D. (2006): Novi dizajnerski trendovi Imm cologne, Köln,2006. Drvna industrija, vol. 56, 4/05, Zagreb, str. 189-204.
  64. Grbac, I.(2006): Operativni program razvoja industrijske prerade drva RH,  Gospodarska perspektiva Ličko-senjske županije – Gospodarski forum Ličko-senjske županije 04.srpnja 2006.

Knjige i skripte

1. Grbac, I. (2003): ZDRAV ŽIVOT – ZDRAVO STANOVANJE, prvi priručnik iz područja namještaja u funkciji zdravlja, Spektar media, Zagreb

Sažetak: 
Ako znamo da prosječan čovjek pola života provede sjedeći, četvrtinu ležeći, a četvrtinu krećući se, i da od toga jednu trećinu života zdrav čovjek provede u krevetu, te da spavanje nije stanje bez svijesti već nužan proces za regeneraciju duha i tijela, tada nam nije i ne može biti svejedno kakva je stolica na kojoj sjedimo ili ležaj u kojemu spavamo.
Priručnik predstavlja sažetak spoznaja o namještaju u funkciji zdravlja i obavljenih istraživanja iz tog područja. Obuhvaća teme od drva kao sirovine, preko namještaja za sjedenje i ležanje, školskog i uredskog namještaja, dizajniranja uredskog namještaja, kuhinja pa sve do navika i kulture spavanja te utjecaja namještaja na čovjeka u medicinskom smislu.
Čovjek se tijekom tisućljeća razvio u osobu kakva je danas, a njegove radne navike, ponašanja i zahtjevi razvijaju se i dalje. Usporedno s čovjekom razvija se i namještaj koji se prilagođava potrebama pojedinca, a budući da je drvo najstariji prirodni materijal najšireg spektra uporabe koji s ekološkog aspekta nadmašuje mnoge druge materijale, ispravna su i razmišljanja o koristi i nužnosti uporabe optimalnih vrsta drva i drvnih proizvoda u proizvodnji namještaja.
Priručnik je namijenjen svima koji se žele upoznati s bitnim čimbenicima, utjecajima i zahtjevima u problematici zdravog i kvalitetnog življenja.
Namjena za predmet: 
Konstrukcije proizvoda od drva, Dizajn, Ojastučeni namještaj, Osiguranje kakvoće finalnih proizvoda, Projektiranje namještaja i Oblikovanje namještaja.

2. Grbac, I., Ivelić, Ž. (2005): OJASTUČENI NAMJEŠTAJ, Sveučilišni udžbenik, Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet Zagreb

Sažetak: 
Suvremeni namještaj mora biti jedinstvo korisnoga i lijepoga. Pojam namještaj obuhvaća veliku skupinu predmeta koji okružuju čovjeka u svakodnevnom životu pa prema tome nije apstraktan pojam, već skup stvarnih predmeta koji organiziraju prostor i stvaraju pretpostavke udobnosti za odmor i rad.
U udžbeniku se opisuju sva područja ojastučenog namještaja počevši od povijesti nastajanja ojastučenog namještaja pa sve do pojave novih materijala u 20. stoljeću. Opisane su stare tehnike tapeciranja namještaja i izrada modernog ojastučenog namještaja suvremenim tehnologijama.
Stalno traženje novih konstrukcijskih oblika namještaja uvjetovano je težnjom čovjeka za udobnošću. Ojastučeni namještaj za sjedenje i ležanje ima izravan utjecaj na opuštanje ljudskog tijela, osjećaj zadovoljstva i udobnosti, a samim tim i na zdravlje. Zdrav čovjek za svakodnevnu obnovu svojih fizičkih i psihičkih snaga treba dnevno oko 6-8 sati kvalitetnog spavanja. Konstrukcija i oblik površine za ležanje omogućava ne samo odmor i brzu obnovu snage, već organizmu u razvoju omogućava nesmetani zdravi rast, a odraslima osigurava zaštitu i očuvanje tijela, posebno kralješnice. Iz toga razloga, potrebno je dizajnirati ojastučeni namještaj za sjedenje i ležanje koji je u potpunosti prilagođen ljudskome tijelu u čemu će nam pomoći antropometrijske mjere ljudskoga tijela, a idealno bi bilo kada bi ojastučeni namještaj za sjedenje i ležanje bio prilagođen svakom korisniku ponaosob.
U udžbeniku su detaljno opisani materijali koji se rabe za izradu ojastučenog namještaja, njihova tehnička svojstva, načini dobivanja i njihovo održavanje. Nadalje, opisane su sve moguće konstrukcijske vrste ojastučenog namještaja s osnovnim konstrukcijskim detaljima povezanim s materijalima koji se ugrađuju u te konstrukcije.
Po tematici kojom se bavi na stručan, edukativan i znanstveni način, udžbenik je jedinstven i interdisciplinaran. Otvorio je novo područje medicine namještaja i kao takav preporučljiv je stručnjacima iz različitih područja. Iz tih razloga pojedini dijelovi udžbenika predstavljaju pravu malu enciklopediju iz pojedinačnog područja izrade ojastučenog namještaja, a mogućnost upotrebe udžbenika je velika u drvno-tehnološkoj struci, medicini i tehnici.
Namjena za predmet: 
Konstrukcije proizvoda od drva, Dizajn, Ojastučeni namještaj, Osiguranje kakvoće finalnih proizvoda, Projektiranje namještaja i Oblikovanje namještaja.

3. Grbac, I. (2006): KREVET I ZDRAVLJE, Sveučilišni udžbenik, Sveučilište u Zagrebu, Šumarski fakultet Zagreb

Sažetak: 
Namještaj za spavanje ili odmaranje okružuje čovjeka u svakodnevnom životu i stoga se od njega očekuje jedinstvo udobnosti, korisnosti i estetike. Krevet ili postelja je slobodna ili ugrađena konstrukcijska vrsta namještaja namijenjena za počivanje ili spavanje osoba u položaju ležanja ili pretežno ležanja. Dobar krevet mora udovoljiti svim funkcionalnim zahtjevima zdravog i udobnog ležanja i spavanja.
Povijest kreveta stara je koliko i sam čovjek. Kaže se kako je civilizacija počela onog trenutka kada je čovjek sjeo za stol i legao u krevet. Prethodnica kreveta je prirodna postelja od naslaga lišća, slame i krzna kojoj je bila zadaća izolirati ljudsko tijelo od hladnog i vlažnog tla. Perzijanci su već prije 3600 godina spavali na mješinama od kozjeg krzna ispunjenim vodom pa ležanje na vodi nije ideja modernog doba. Čovjek umotan u kožu i krzno osjećao se sigurnije pod vedrim nebom, u mračnoj špilji, sojenici ili pod slamnatom nadstrešnicom prvobitne nastambe. Od davnina čovjek je nastojao zauzeti što prikladniji položaj tijela za vrijeme spavanja ili počivanja i imao primitivne prostirače na tlu s malo podignutim uzglavljem. Od tako primitivnih postelja postupno se razvijao sve moderniji krevet pa se može reći da je krevet izum koji se najviše dorađivao tijekom povijesti. 
Prikupljena su mnoga znanja iz niza područja koja nalaze mjesto u kompleksnoj problematici kreveta i zdravlja. Opisana je arhitektonika spavanja i za što je potrebno spavanje. Spavanje je vrlo složeno stanje za organizam pa je dobar krevet i pravilan položaj kralješnice jedan od preduvjeta za dobro spavanje i odmor organizma. Opće je poznato koliko je važno da ležaj dobro podupire kralješnicu i velike nosive zglobove. Na oblik kralješnice i nastanak oboljenja utječu ponajprije vrsta ležaja, navike i način spavanja. Ranije su se liječnici trudili izliječiti nastala oboljenja dok se danas provode istraživanja za sprečavanje bolesti. Tako je i dobar ležaj nedvojbeno dio preventive u sprečavanju oboljenja kostiju i osobito kralješnice. 
Prikazani su originalna znanstvena istraživanja s područja kvalitete ležaja i poboljšanja njegove konstrukcije.
Namjena za predmet: 
Konstrukcije proizvoda od drva, Dizajn, Ojastučeni namještaj, Osiguranje kakvoće finalnih proizvoda, Projektiranje namještaja i Oblikovanje namještaja.

Opis dodatnih djelatnosti

Voditelj Laboratorija za ispitivanje namještaja i dijelova za namještaj.

    Grbac Ivica



..
osoba.php?osoba_id=9882&katarina-peovic
 
osoba.php?osoba_id=6768&josip-kregar
 
osoba.php?osoba_id=3449&zoran-milanovic
 
18.05.1983  Čerkez Mario
18.05.1979  Kolman Igor
18.05.1969  Huljić Miki
18.05.1964  Barišić Zdravko
18.05.1964  Kubelka Vladimir
18.05.1958  Mezga Ivan
18.05.1952  Šuran Dušanka
18.05.1948  Ivanović Marko
18.05.1948  Barišić Mladen
18.05.1945  Cindrić Mijo
18.05.1939  Martinčić Elio
18.05.1924  Juzbašić Živko