ZAGREB, 9. siječnja - Sa Zlatkom Tomčićem, predsjednikom HSS-a, u nedjelju smo razgovarali o nekim nedoumicama koje su se ovih dana pojavile glede sastava nove hrvatske Vlade. Prije svega se to odnosi na razne špekulacije o udjelu četvorice u budućoj vlasti.
• Gospodine Tomčić, kada će početi razgovori o sastavu Vlade i ispod čega HSS i četvorica neće ići?
- Razgovori će biti u ponedjeljak ili utorak. HSS-ova polazišta su da treba kapitalizirati izborne rezultati i postići stabilna većinu u Hrvatskome državnom saboru i stabilno funkcioniranje Vlade. U tome smislu za nas nije presudna raspodjela mjesta. Naravno da nećemo odustati od našega prava da participiramo u Vladi prema onome koliko smo osvojili glasova. Za četvoricu, to je nekih 25 ili 26 posto unutar šestorice. Četvorica su dobili 24 mandata, a
ZAGREB, 9. siječnja - Uoči pregovora šestorice o podjeli resora u Vladi, koji počinju u ponedjeljak, o tome razgovaramo s Jozom Radošem, glavnim tajnikom HSLS-a i jednim od čelnih ljudi izbornog stožera predsjedničkog kandidata Dražena Budiše. Je li o podjeli vlasti već postignut poseban dogovor pobjedničke koalicije SDP-a i HSLS-a?
- Ti su razgovori počeli i prije izbora, ali je bilo zaključeno da je bolje da ih ostavimo za trenutak kada budu poznati rezultati izbora. U ime HSLS-a, u tim pregovorima sudjeluje Goran Granić. Do sada nije postignut konkretan dogovor SDP-a i HSLS-a.
• Očekujete li glede podjele vlasti probleme sa strankama četvorice?
- To ne bi trebalo biti problematično, ako se budemo pridržavali onoga što smo deklarirali i što je uobičajeno u svijetu, a to je
• Nakon izbora ste izjavili da su birači podlegli »sindromu krumpira«, iz čega se moglo iščitati i Vaše razočaranje. Što ste time mislili?
- Predosjećao sam da će biračko tijelo s desne amplitude dobiti jaču lijevu. Predosjetili su koja je koalicija najjača, pa su joj glas dali čak i oni koji naginju centru, zato što su željeli da vladajuća stranka konačno siđe s političke scene. Te amplitude će u budućnosti biti sve manje, a poslije još jednih ili dvaju izbora, sve će na političkoj sceni doći na svoje. Ovo je sve još predpolitički način. A što je »politika krumpira«? Kad se brod nagne, onda birači polete na tu stranu broda. Devedesetih se naginjalo na nacionalnu retoriku, a sad na socijalnu. • Ivica Račan je izjavio da SDP i HSLS
Hoće li se i kako spriječiti dvostruko glasovanje u inozemstvu, pitali smo Marijana Ramušćaka, predsjednika Državnog izbornog povjerenstva.
- Dvostruko glasovanje u inozemstvu posve je onemogućeno zato što birači koji žele glasovati u inozemstvu, a tamo se zateknu, moraju izvaditi potvrdu o privremenom ispisu iz biračkog popisa u svom prebivalištu u Hrvatskoj. Ta je potvrda uvjet za privremeni upis u birački popis u inozemstvu. To se rješenje temelji na odluci Ustavnog suda.
• Ima li Izborno povjerenstvo podatke o broju potvrda o privremenom ispisu iz biračkog popisa u prebivalištu birača?
- Nema. Koliko je tih potvrda, točno će se znati nakon izbora. No, Izborno povjerenstvo ima podatke da građani traže vrlo malo potvrda o ispisu. Sigurni smo da će radi toga biti nezadovoljnih ljudi, jer neće moći glasovati. •
Nova Hrvatska, stranka osnovana prije dva mjeseca, broji oko 10.000 članova. Na izbore izlazi u deset izbornih jedinica, a nositelj svih lista je predsjednik stranke Ante Prkačin.
• Kakva su Vaša očekivanja na izborima za Zastupnički dom Sabora?
- Ozbiljna i optimistična, iako Nova Hrvatska nije stranka izbornoga, prigodnjačkoga karaktera. Na ovim izborima očekujemo punu afirmaciju i naše ozbiljno uključenje u politički život, gdje kanimo dati isto tako ozbiljan doprinos odgovoru na pitanje kakvu Hrvatsku možemo stvoriti. Namjeravamo ući u Sabor i tako pokazati da je hrvatski birački korpus skloniji ozbiljnoj stranci desnog centra, nego poltronskim strančicama dirigirane ekstremno desničarske retorike. • Što Nova Hrvatska kao stranka desnog centra nudi biračima?
- Nudimo korjenite promjene u ponašanju u hrvatskoj politici te kompletan i konkretan program izlaska iz gospodarsko-socijalne krize.
Što očekujete u 4. izbornoj jedinici koja obuhvaća Osječko-baranjsku i Virovitičko-podravsku županiju, pitali smo Antu Đapića, predsjednika HSP-a i nositelja liste HSP-HKDU u 4. izbornoj jedinici.
- Realno očekujem najbolje rezultate koalicije HSP-HKDU u cijeloj državi. Smatram da smo u obje te županije najbolje organizirani, imamo pokrivenu svaku općinu i grad i tamo smo vodili najjaču kampanju. U tom dijelu imamo i oko 4.000 članova, a taj je kraj tradicionalno okrenut pravaštvu. Zato mislim da imamo razloga za optimizam i očekujem ravnopravnu utakmicu s druga tri bloka.
• Što mislite o možda najjačim protukandidatima u toj jedinici, Vladimiru Šeksu i Zlatku Kramariću?
- Mislim da će se najjača borba voditi između Šeksa i mene. Herman i Kramarić su za nijansu slabiji i nemaju kompaktnosti, što biračko tijelo
• Kako tumačite to da se, unatoč najavama, Predsjedništvo HDZ-a još nije izjasnilo hoćete li predsjednički kandidat biti Vi ili Vladimir Šeks?
- Postupak izbora predsjedničkog kandidata dogovoren je i prihvaćen na sjednici Predsjedništva stranke. On je takav kakav jest, slijedom okolnosti koje su ga uvjetovale. Ne niječem to da je mogao biti elegantniji, brži i za stranku povoljniji. • Izjavili ste da, ako jedan od vas dvojice ne odustane, obojica idete na Glavni odbor stranke. Nije li to na neki način poruka Šeksu da bi bilo dobro da on bude taj koji će odustati?
- Ne. Riječ je samo o potvrdi moje odlučnosti da dobijem nominaciju za predsjedničkoga kandidata i pobijedim na izborima. • Vladimir Šeks je izjavio da će skupljati potpise za svoju kandidaturu. Iz toga
Još nijedan ozbiljan kandidat nije službeno istaknuo kandidaturu za predsjednika ili predsjednicu Lijepe naše. Samo najave u kojima glasnogovornici potencijalnih ...
Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.