savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=116&kraj-diktature-velikih-hrvata=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=116&kraj-diktature-velikih-hrvata=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=116&kraj-diktature-velikih-hrvata=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=116&kraj-diktature-velikih-hrvata=

Davorin  Rudolf

../intervjui/intervjui.php?osoba=6369&davorin-rudolf

Rudolf Davorin
Datum:
11.03.2000
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

 

DAVORIN RUDOLF, HRVATSKI VELEPOSLANIK U RIMU, AUTOR KNJIGE “RAT KOJI NISMO HTJELI”
 
Najveći dio naše povijesti protekao je u nekakvim diktaturama i svojevrsnim tiranijama – od Mađara, Habsburgovaca, Turaka, preko diktature proletarijata do diktature “velikih” Hrvata nad “malim” Hrvatima – i toga je dosta, a i osobno čvrsto vjerujem da je demokracija naša sudbina * Franjo Tuđman je imao svojih zvjezdanih trenutaka, no dopustio je da u zemlji, posebno u gospodarstvu, dođe do teških situacija; dopustio je tajkunizaciju i bezobrazluk skorojevića i uz to držao da je u nekim trenucima autokracija za naciju korisnija od demokracije * Globalizacija je nezaustavljiva, a s njom i neminovno smanjivanje uloge nacionalne države i državnika, pa će za desetak godina glavna uloga države biti tek očuvanje nacionalnog identiteta


“O Tuđmanu danas, po starom običaju, vlada tradicionalna hrvatska šutnja i tek se tu i tamo javi pokoji frustrirani HDZ-ovac s tvrdnjom da su njegovi kreativni potencijali bili zakočeni Predsjednikovom autoritarnom ličnošću”
 
“Ponosan sam na ono što sam učinio kao ministar u tri prve hrvatske vlade i kao veleposlanik, a ozlojeđen sam i ogorčen zbog mangupa u vlastitim redovima”
 
 
tekst
 * nakon izbora, Hrvatska je dobila snažnu podršku međunarodne zajednice, koja se simbolički najjasnije manifestirala prilikom Mesićeve inauguracije. Kakve će konkretne oblike poprimiti ta podrška?
- Politička promjena u Hrvatskoj u inozemstvu je pozdravljena s velikim simpatijama i ja to dobro osjećam u Italiji. Odlučujuća promjena u našoj vanjskoj politici nakon izbora je transparentnost odnosa prema Bosni i Hercegovini, što nas je prije najviše sputavalo. Druge primjedbe na naš račun bile su neusporedivo manjeg značenja, ali je i unutarnja demokratizacija zemlje pozitivno prihvaćena.
Po mojoj procjeni, temeljni problemi sada su oni u zemlji. Mi često govorimo o Europskoj uniji. Da bismo ušli u nju, naša privreda mora postati konkurentna, a to ne ide preko noći. Pripremno razdoblje za ulazak u Uniju trajalo je u Portugalu punih 12 godina; Španjolska se spremala osam godina, Slovenci bi mogli ući 2005. godine. Cijela će Europa u dogledno vrijeme biti obuhvaćena velikom integracijom, koja nije samo ekonomska nego i politička. To je, jednostavno, dominantan svjetski trend. Globalizacija je nezaustavljiva, kao i njezine posljedice, među kojima je, recimo, neminovno smanjivanje uloge nacionalne države i državnika. Za desetak godina glavna uloga države svodit će se na očuvanje nacionalnog identiteta, a ne privrednih ili drugih interesa tog tipa.

PETA EUROLIGA
Plan stvaranja Velike Srbije bio je matica iz koje su nastali svi drugi problemi. Rat je počeo 1991. godine, kao rat za teritorije. Hrvatska nije sudjelovala u kreiranju toga osnovnog trenda jer, prije svega, nije imala odgovarajuću snagu. Kad je rat počeo, mi u Vladi doista ga nismo željeli. Da biste vodili rat, ponajprije morate imati oružane snage, a Hrvatska oružanih snaga nije imala. Ja sam pisao knjigu o toj, 1991. godini, a rat u Bosni započeo je kasnije, sa svim onim što je donio
 
* Znači li to da će se pomoć Zapada zadržati na izrazima tople podrške?
- Nama će se otvoriti velike mogućnosti, i već se otvaraju. Otvorit će se mogućnost ulaska stranog kapitala u obliku stranih investicija. Veću izravnu novčanu pomoć nećemo dobiti. No, to i nije najvažnije. Ovdje u Italiji, recimo, imate jedan fond – zove se Sace – koji osigurava talijanske vanjskotrgovinske poslove, pa i one u Hrvatskoj, od političkih, prirodnih i trgovinskih rizika. Ako poslovi ne uspiju, talijanske tvrtke dobivaju određenu naknadu. Sada smo u petoj, predzadnjoj kategoriji, zajedno s Bugarskom ili Rumunjskom, koja je dosta rizična, dok su, primjerice, Slovenci u drugoj. Vjerojatno ćemo i mi prijeći u višu kategoriju, a to će potaknuti kolanje kapitala, trgovinu i investicije. Velike investicije već su krenule, kao ugovor INA-ENI, a to je tek početak.
* Koliko Hrvatskoj može pomoći predodžba o njoj kao mogućoj demokratskoj lokomotivi cijele regije?
- Demokracija u Hrvatskoj sigurno neće propasti i ne vjerujem da će u tom pogledu doći do nekog zastoja. Hrvatski je položaj važan i rekao bih zanimljiv, posebno za naše istočne susjede. Naša situacija djeluje smirujuće i stabilizirajuće na jednoj dugotrajnoj strateškoj osnovi. Moram reći i to da je najveći dio naše povijesti protekao u nekakvim diktaturama i svojevrsnim tiranijama: Mađari, Habsburgovci, Turci, pa diktatura proletarijata, pa diktatura “velikih” Hrvata nad “malim” Hrvatima. Dosta! Ja sam zakleti pobornik demokracije i apsolutno vjerujem da je ona naša sudbina.
* Vaša knjiga “Rat koji nismo htjeli” već je dugo vodeća na listi najprodavanijih u Hrvatskoj. Kako ste se odlučili za pisanje političkih memoara?
- U Rimu sam vrlo često sa stranim političarima i diplomatima razgovarao o ratu u Hrvatskoj. Mnogi od njih bili su uvjerenja da je rat obostrano uzrokovan, pri čemu nisu pravili razliku između Srbije i Hrvatske.
* Baš nikakvu?
- U načelu, većina njih – iako ne i doslovce svi – nisu priznavali nikakvu razliku. Pri pisanju knjige oslanjao sam se ponajprije na dokumente koji potječu iz beogradskih izvora, odnosno na literaturu koja je objavljena u SR Jugoslaviji. Izbjegavao sam iznositi vlastite zaključke, prepustio sam čitateljima da sami odgovore na pitanja o događajima koji su svima nama – a posebno mladim generacijama – iz temelja promijenili život. Dosta sam se služio memoarima Veljka Kadijevića i Borisava Jovića, iz kojih se jasno vidi da je sve to bilo planirano i ostvarivano iz jednoga centra, smještenog u državnom i političkom vrhu Srbije.
 
GENEZA ZLOČINA
 
U tim su se razmišljanjima kristalizirale dvije moguće varijante rješenja toga pitanja. Po jednoj, bilo je potrebno stvoriti unitarnu državu s načelom jedan čovjek jedan glas, što bi osiguralo dominaciju Srba kao najbrojnije nacije. Druga varijanta pretpostavljala je teritorijalno širenje Srbije na sva područja gdje žive Srbi. Prva varijanta otpala je zbog lošeg iskustva iz razdoblja prije Drugoga svjetskog rata, pa je preostala ova druga – stvaranje Velike Srbije. To je bila matica iz koje su nastali svi drugi problemi. Rat je i počeo 1991., kao rat za teritorije. Hrvatska nije sudjelovala u kreiranju tog osnovnog trenda, jer – prije svega – nije imala odgovarajuću snagu. Kada je rat počeo, mi u Vladi doista ga nismo željeli. Da biste vodili rat, ponajprije morate imati oružane snage, a Hrvatska oružanih snaga nije imala.
* Ti memoari nesumnjivo dokazuju da je vrh Srbije htio rat...
- Bolje rečeno, teritorije, a to uvijek znači rat.
* No iz njih nužno ne proizlazi i to da ga Hrvatska nije htjela. Nije li i hrvatski državni vrh priželjkivao sukob? Primjerice, dr. Franjo Tuđman je - u čemu se slažu svi koji su pažljivije pratili genezu njegovih ideja - još od kasnih šezdesetih bio na stajalištu da Bosnu treba podijeliti, što nije bilo moguće bez rata?
- Gledajte, ja sam pisao knjigu o 1991. godini. Rat u Bosni započeo je kasnije. Mi smo predlagali savez suverenih država: osobno sam napisao nacrt jednog dokumenta koji sam poslao svim šefovima tadašnjih republika i u kojemu je bila izložena ideja da se mirno raziđemo, kao što su to učinili Česi i Slovaci, kao što se raspao SSSR. Na temelju prava na samoodređenje, htjeli smo stvoriti savez suverenih država sličan Europskoj uniji. Taj je prijedlog bio prihvaćen posvuda osim u Srbiji. Jedino iz Beograda nikad nisam dobio odgovor.
* Hrvatskoj se i ne zamjera da je započela rat, nego sve ono što se dogodilo kada je on počeo. Međunarodna zajednica jednodušno je osudila politiku Zagreba u posljednjih deset godina. Tuđmanov pogreb i Mesićeva inauguracija dvije su više nego jasne poruke da cijela međunarodna zajednica stoji iza takve ocjene.
- Rat nosi sa sobom zločine. Nijedan rat u povijesti nije prošao bez njih, pa čak ni oni koji se smatraju najciviliziranijima. Prema tome, najvažnije je spriječiti rat, jer je početak rata geneza svih zločina. U knjizi sam i napisao da zločina, genocida, i svega ostalog ne bi bilo da je rat suzbijen. A tko ga je mogao spriječiti? Mogla je JNA i mogla je međunarodna zajednica. Međunarodna zajednica za to, međutim, nije imala volje, a JNA nije htjela, jer se uključila u rat kao pristran faktor.
 
ZDRAVICA ŠNAJDERU
 
* Zašto je onda došlo do međunarodne izolacije Hrvatske?
- Stanovita izolacija fenomen je novijeg doba. Obično se to vezuje uz pokojnog Predsjednika, o kojemu po starom običaju danas vlada tradicionalna hrvatska šutnja. Javi se tu i tamo tek poneki HDZ-ovac, frustriran, s tvrdnjom kako su njegovi kreativni potencijali bili zakočeni autoritarnom ličnošću Predsjednika.
* Takvih je sve više...
- Da, ima ih. To je u našoj tradiciji. Kad je riječ o Tuđmanu, on je bio prvi šef neovisne hrvatske države. On je bio prvi čovjek Hrvatske u vrijeme njezinoga međunarodnog priznanja. Donio je odluke o referendumu o nezavisnosti, o stvaranju oružanih snaga, o izbjegavanju frontalnog rata s JNA, o vraćanju teritorija zaposjednutih za vrijeme okupacije. To su činjenice – voljeli ga ili ne - i to su njegovi zvjezdani trenuci. Istodobno, on je dopustio da dođe do ovih teških situacija u gospodarstvu. Dopustio je tajkunizaciju i bezobrazluk skorojevića. Ako je riječ o demokraciji, on je smatrao da je, u nekim razdobljima, autokracija korisnija za naciju.
* Predsjednik Stjepan Mesić, koji ga je dobro poznavao, tvrdi da Tuđman nikad, do kraja života, nije razumio upravo elementarne temelje demokracije?
- To je Mesićeva impresija. Ja sam s predsjednikom Tuđmanom često razgovarao. On je više puta ponavljao kako ćemo, kad riješimo neke vrlo važne probleme u kući, otvoriti sve demokratske procese. Bio je uvjerenja da je u određenim povijesnim razdobljima koncentracija vlasti nužna.
Vidite, ja sam u ovom veleposlanstvu već jako dugo, više od šest godina. Svaki lider bilo koje naše parlamentarne stranke koji je došao u Rim, bio je primljen u veleposlanstvu. Mi smo mu ponudili automobil i vozača, ručak ili večeru. Ovdje je bio i Predrag Matvejević, skupina naših intelektualaca iz Hrvatske internacionalne inicijative, kao i Slobodan Šnajder, čija je drama “Zmijin svlak” izvedena u jednom mjestu u blizini Rima, nakon čega sam njega i ekipu pozvao na objed. Došli su u veleposlanstvo i održao sam mu zdravicu u kojoj sam istaknuo da pozdravljam hrvatskog pisca Slobodana Šnajdera. On se tome začudio, odvraćajući da u Hrvatskoj pušu neki novi vjetrovi. Ja sam mu odgovorio da to nisu novi vjetrovi, nego nešto sasvim normalno.
 
CIJENA SLJEPOĆE
 
* Za to su vrijeme u zemlji vođeni brojni politički procesi, ponajprije novinarima, ubijeni su neki sindikalni vođe, naš je list oporezovan kao pornografska tiskovina, nakon Bljeska i Oluje umoreno je najmanje 460 civila, spaljeno tisuće kuća... i nitko nije bio kriv. Unutar HDZ-a se, međutim, nije primijetila opozicija takvoj politici.
- Apsolutno su nedopustivi politička ili sudska neučinkovitost, sljepoća ili toleriranje kažnjivih djela. Tako bih na vaše pitanje odgovorio i prije pet ili devet godina, da ste zatražili razgovor sa mnom. Između ostaloga, zbog zanemarivanja čvrste i transparentne politike sudskog kažnjavanja svih počinitelja kažnjivih djela, HDZ je platio visoku cijenu na prošlim izborima. Što se tiče novinara, u razgovorima na svim razinama i u svim prilikama protivio sam se sudskim procesima protiv njih jer oni, zapravo, ne vode nikamo. Kad sam svojedobno u Novom listu bio grubo oklevetan, nisam tužio novine. Uostalom, i mene ste u Feralu opanjkali, pa što? Znam da ste imali neugoda, ali da su prilike u nas bile onako crne kako proizlazi iz vašeg pitanja, zar biste mogli u Feralu onako sustavno, svih ovih godina, derati najviše državne dužnosnike, od predsjednika države do ministara policije i šefova tajnih službi?
* Za to smo bili izloženi neprestanom sudskom progonu, isplatili smo stotine tisuća kuna dužnosnicima HDZ-a za “duševne boli”, pokradeni smo od Kutle... No, vratimo se temi razgovora. U vrijeme dok je u Hrvatskoj djelovala Vlada demokratskog jedinstva počinjeni su i neki od najvećih zločina, koje je međunarodna zajednica žestoko osuđivala. Gospić, Pakračka Poljana... Za njih nitko, iz različitih razloga, nije osuđen. Zašto?
- Bio sam član Vlade demokratskog jedinstva. Vlada je i službeno predlagala međunarodno sudovanje, i mi smo bili protiv svakog zločina. O tome postoje i dokumenti, neki su objavljeni u mojoj knjizi. Na nesreću, ratovi to nose, a osobno smatram da smo sve te zločine sami trebali procesuirati. Bili su to tragični slučajevi. Princip je da svaki počinitelj zločina, bez obzira na to tko je, treba za zločine odgovarati. S predsjednikom Vlade bio sam krajem 1991. u Splitu, kada je jasno rečeno da svaki počinjeni zločin treba procesuirati. I najciviliziraniji ratovi nose zločine, i to je nesreća. Ratove treba spriječiti.
 
NEUSLIŠENA MOLBA
 
* No, za te zločine ipak nitko nije odgovarao?
- Rekao sam već, Vlada demokratskog jedinstva bila je odlučna kazniti svaki zločin. I sâm sam dva puta u Vladi intervenirao zahtijevajući kažnjavanje svakog počinitelja kaznenog djela. Sjećam se, nakon moje druge intervencije prišao mi je ministar Juzbašić, jedini Srbin u Vladi, i pružio mi ruku u znak podrške. Na sjednici Vlade 22. studenog 1991. usvojili smo prijedlog za osnivanje Međunarodnog suda za ratne zločine.
Obrazložio ga je potpredsjednik Vlade Milan Ramljak. Nažalost, vremena su bila tegobna, dramatična i mutna, policijske snage krhke, ljudi očajni i osvetoljubivi, osobito u područjima gdje su se vodile borbe. Četvrtina pa trećina teritorija bila je okupirana, pa su se pojedini događaji odvijali izvan Vladina nadzora i usuprot našim stajalištima. Tko je sve i zašto zanemarivao politiku Vlade doista ne znam, ali analize su uvijek moguće, ne zbog međunarodne zajednice nego zbog nas samih.
A kad se već spominje međunarodna zajednica, da je ona spriječila rat – a mogla je – zločina ne bi bilo. Američkog veleposlanika u Beogradu Zimmermanna molio sam: samo zaprijetite da ćete intervenirati i sve će stati. Nisam uspio.
* Tu je i cijela doktrina tzv. humane razmjene stanovništva, koja se ničim ne da opravdati...
- Vidite, američki ambasador Galbraith pitao se javno zašto hrvatski intelektualci šute. Ja sam u Vjesniku objavio svoj stav u kojem sam osudio razmjenu stanovništva, jer se s time osobno nisam slagao.
* Jeste li danas ponosni zbog svojega sudjelovanja u HDZ-u u minulom razdoblju?
- Ponosan sam zbog svega što sam učinio kao ministar u tri prve hrvatske vlade nakon demokratskih izbora 1990., te kao predsjednik državne komisije za granice i hrvatski veleposlanik u Italiji. Žalostan sam zbog svega onog što nisam uspio postići, a htio sam. Ozlojeđen sam i ogorčen zbog mangupa u vlastitim redovima.
 
TUĐMANU NE ŽELIM PAKOVATI
 
S predsjednikom Tuđmanom sam razgovarao o brojnim pitanjima, uvijek krajnje otvoreno. Nisam se slagao s nekim njegovim stajalištima u vanjskoj politici, o alijasni izvannatovskih snaga, savezu Švicarske, Austrije, Slovenije i Hrvatske koji sam predlagao, mojim nastojanjima da se 1991. više približimo Gorbačovu; razilazili smo se i u nekim pitanjima vezanim uz BiH. Zbog toga sam, jer je isključivo on odlučivao o vanjskoj politici, sredinom 1991. napustio mjesto ministra vanjskih poslova. Ostao sam, međutim, ministar pomorstva. Drugih konzekvenci nije bilo.
Prije nekoliko godina Tanja Torbarina napisala je da je Tuđman diktator kojega se nitko ne boji. Ja sam u Globusu reagirao tvrdnjom da on nije bio diktator. Nema diktature ako postoje slobodni izbori. Bio je najistaknutiji čovjek vrha države, pa to sve traži jednu osjetljiviju analizu. Ja ga ne želim ni glorificirati ni unižavati. Posljednjih godina Tuđmana u inozemstvu nisu voljeli. Ključno je pitanje bilo odnos prema Bosni i Hercegovini. Sloboda tiska, izborni zakon i druga pitanja, samo su instrumenti pritiska. I ovdje postoje debate o pravu zastupstva dijaspore, o slobodi medija, i sl. Koncepcija Zapada, prije svega SAD-a, leži na ideji pacifikacije Balkana. Njihov pravi interes leži u Zakavkazju, odnosima s Rusijom i Kinom, državama o kojima ovisi proizvodnja i prijenos nafte.
Problem je činila praktična, a ne službeno manifestirana politika predsjednika Tuđmana. Oni su bili uvjereni da predsjednik govori jedno, a radi drugo. Odatle, i baš odatle proizlazi otpor prema predsjedniku Tuđmanu. Često se zamjera Graniću činjenica da na Tuđmanov pogreb nisu došli zapadni državnici. Mate Granić bio je cijenjeni ministar, ali on u tom pogledu nije mogao učiniti ništa, jer je animozitet prema Tuđmanu bio nesavladiv.

 

 
Autor: Boris Rašeta

 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


19.05.1983  Ivanović Nikola
19.05.1968  Brkić Zlatko
19.05.1962  Kapac Vilmica
19.05.1960  Lambaša Željko
19.05.1949  Jakšić Nikola
19.05.1948  Nikolić Dorica
19.05.1942  Kujundžić Nedjeljko