savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1326&nema-primirja-s-vladom-koja=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1326&nema-primirja-s-vladom-koja=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1326&nema-primirja-s-vladom-koja=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1326&nema-primirja-s-vladom-koja=

Slavko  Linić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3145&slavko-linic

Linić Slavko
Datum:
30.01.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

SLAVKO LINIĆ, POTPREDSJEDNIK SDP-A, O GOSPODARSKIM MJERAMA VLADE I RAZLOZIMA ZBOG KOJIH SDP NEĆE PODRŽATI TREĆI MANDAT MLADENA BAJIĆA...

Posljednjih se dana govorilo da će SDP poštedjeti kritika i napada Vladu i vladajuću koaliciju te im dati mira do lipnja. Kao jedan od rodonačelnika te ideje spominjao se potpredsjednik SDP-a Slavko Linić. Međutim, kad je počelo “perušanje” na aktualnom saborskom prijepodnevu, bilo je jasno da od primirja nema ni traga. Pitali smo gospodina Linića zašto je došlo do tako dramatičnog preokreta.

 

Nesamostalan Bajić


- Rekao bih da se pojam "primirje" pogrešno shvatilo. Osnovna poruka SDP-a bila je - ako trebamo zajednički nalaziti rješenja, SDP ih ima i voljan je o njima konstruktivno razgovarati. Konstruktivnost može dati kvalitetu i ono što je mnogo važnije, efikasnost u provedbi pojedinih mjera okrenutih gospodarstvu. Ako je u pitanju rad Vlade, rad pojedinih ministara, njihova neefikasnost, ako je u pitanju predsjednica Vlade, koju ne opterećuju građani koji su bez radnog mjesta, bez plaće ili, ako i rade, svojom plaćom ne mogu servisirati osnovne životne potrebe, e onda tu nema primirja. Prema tome, to je pozicija SDP-a: ako želimo raditi, možemo biti ozbiljni i zajednički raditi, ali kao oporba mi moramo pokazati građanima da predsjednica Vlade ne misli o njima.


Zbog čega SDP proziva glavnog državnog odvjetnika kad su novine pune hvale za njegov rad i doprinos borbi protiv korupcije?
- Mi Bajiću ne možemo oprostiti što je šest godina spavao i šest godina bio pod utjecajem predsjednika Vlade i nije pokretao posve poznate stvari, jer sve ovo što se danas događa, znalo se i prije tri ili četiri godine. O svemu su postojale policijske istrage i pritužbe građana. Prema tome, o svim tim negativnim pojavama u upravljanju državnom imovinama, prije svega od same Državne revizije, koja je upozoravala na nezakonitosti u javnim nabavama, sve je to Bajiću bilo poznato, a on šest godina nije ništa radio. I sada, s odlaskom bivšeg premijera, Bajić izlazi van i sada je velik čovjek. Ne, nije! Mi u SDP-u opet dobivamo dojam da njime upravlja pPredsjednica Vlade, jer usmjerava obračune protiv svojih političkih neistomišljenika. I opet imamo državnog odvjetnika koji je pod utjecajem politike. I to je ono što mi u SDP-u pokušavamo naglasiti: opasno je kad državni odvjetnik nije samostalan, kad ne obavlja svoje poslove, jer se time nanosi šteta Hrvatskoj, jer cijeli svijet smatra da smo korumpirani, da se ne borimo organizirano, da su i vrhovi vlasti umiješani u korupciju... Prema tome, ako je Bajić bio pod utjecajem Sanadera, vrlo brzo ćemo vidjeti da je Bajić i pod utjecajem Jadranke Kosor, a to je ono što ne priliči državnom odvjetniku.
 

Nije rješenje reći: Ja ne diram ovo, ne diram ono...


- Hoće li biti prijevremenih izbora, ne ovisi o SDP-u. Dogovor HDZ-a i HSLS-a od srijede i izjave da će biti korektni unutar kolacije govore da će to biti stabilna koalicijska vlast jer imaju stabilnu većinu u parlamentu. Mi ovisimo o tome kad će koalicijski partneri shvatiti da Kosorica nije rješenje, da ona ne nudi rješenja, da ne potiče reforme i da će rezultati biti stravični. Strašni su već sada - pogledajte samo statistička izvješća o padu gospodarstva, padu likvidnosti, investicijskih djelatnosti, rastu nezaposlenosti... Ako koalicijski partneri ne shvate da nešto moraju promijeniti u Vladi i da su i oni odgovorni, mi tu ništa ne možemo učiniti. Mi smo spremni za prijevremene izbore i na nama je da u sljedećih nekoliko mjeseci počnemo govoriti o svojim rješenjima. O reformama koje moramo provesti i o bolnim rezovima koji će mnogi morati podnijeti zato što je Hrvatska sedam godina sustavno uništavana. Znate, Kosoričino "ja ne diram ovo, ja ne diram ono" nije rješenje. Na kraju će se sve srušiti. Pred SDP-om je da ponudi svoja rješenja, pridobije dio civilnog društva, a onda čekati da netko u vladajućoj koaliciji shvati da je stravičan rizik održavati još dvije godine ovako nesposobnu Vladu.

 

Sve ovisi o trajanju Kosoričine koalicije


Čeka li SDP da sadašnja vlada obavi sve "prljave poslove", koje birači obično ne honoriraju glasovima, pa da onda dođu, kad sve teške mjere budu već provedene?
- To je pokušaj da pošaljemo javnosti poruke da su svi političari isti, da se samo brinu o sebi. Mogu prihvatiti da je to dio političke borbe, ali moramo shvatiti jedno: izvanredni izbori se ne događaju zato što je Vlada postala svjesna da je loša, nego se događaju kad se koalicija posvađa! Ova koalicija nakon sastanka Kosor-Kosor i izjave Jadranke Kosor da više neće biti soliranja, nego samo zborno pjevanje, nama kao SDP-u ostavlja da poručimo da oni ništa neće popraviti, a situacija će za godinu dana biti još dramatičnija. Mi ne očekujemo da će oni mrdnuti prstom da išta poprave. Dakle, preuzet ćemo i gore stanje nego što je danas.

Javna je tajna da je premijerka Kosor jedva pronašla nasljednika Damira Polančeca, jer se nitko nije htio prihvatiti mjesta ministra gospodrastva. Zašto je ta fotelja tako neatraktivna?
- Tu je premijerka učinila još jedan korak i ministra financija postavila na mjesto potpredsjednika Vlade za gospodarstvo, što znači da će ključnu ulogu u problemima gospodarstva imati gospodin Šuker, a ne ministar gospodarstva Đuro Popijač. Vjerujem da je bilo mnogo problema već tu, da se nađe odgovoran čovjek.


Opet se vraćamo na pitanje: Zašto?
- Zato što su problemi nagomilani, Hrvatska je u ovom trenutku u teškoj krizi, ne vidi se izlaz, a, s jedne strane, imate potpredsjednika Vlade za gospodarstvo koji je ministar financija i čiji je prioritet punjenje proračuna, a ne kako uz pomoć države i proračuna pomoći gospodarstvu u izlasku iz krize. I naravno da je premijerka Kosor u takvoj podjeli uloga teško našla osobu koja bi uložila svoj ugled i znanje kad su mu srezane ovlasti i smanjene mogućnosti rješavanja problema. I, s druge strane, tu su i vrlo jasne napomene predsjednice Vlade, koja je rekla da ministar gospodarstva nema prava samostalnosti, nego može samo kolektivno djelovati. Prema tome, to je nešto što, po meni, upućuje da gospodin Popijač neće imati uspjeha i neće imati odriješene ruke. Zašto je to prihvatio - neka sam kaže, ali očito da su mnogi ljudi koji su kontaktirani znali koju im poziciju nudi Jadranka Kosor i nisu htjeli uništiti svoje karijere i mogućnosti djelovanja.

 

Nepoznanice oko Croatia osiguranja


Kako komentirate nedavne događaje oko Croatia osiguranja?
- Premijerka Kosor je ta koja mora znati kakvo je stanje u Croatia osiguranju i dužna je građanima reći: Croatia osiguranje stoji dobro, nema promašenih plasmana, zauzima još jače pozicije, financijski dobro stoji, nema zloupotreba! To, međutim, premijerka Kosor nije rekla. Nažalost, mi te podatke kao građani i oporba nemamo, ali zato imamo puno priča koje govore da nema transparentnog poslovanja, da neke druge osiguravajuće kuće postižu bolje rezultate u nekim segmentima, da ima promašenih plasmana i slično. Neprihvatljivo je da robujemo poluinformacijama i skrivenim informacijama, umjesto da imamo jasne podatke. To je onda pitanje tko je koga htio mijenjati, što je razlog promjena i slično, jer ne vjerujem da bi HSLS odlučio mijenjati svog člana kad bi sve bilo jasno i transparentno, kvalitetno i uspješno. A onda odustajanje od tih promjena samo pokazuje da Darinko Kosor unutar svoje stranke nema potporu i da njegovi argumenti nisu bili ti koji su utjecali na odluku. Znači, opet je pitanje političke zaštite, podobnosti i zaštite pojedinaca. A, opet, nitko od nas u Hrvatskoj ne zna kakvo je stanje u Croatia osiguranju.


Kako komentirate "aferu Podravka"? Što vrijeme više prolazi, vidimo neke nove pretendente na vlast u toj tvrtki - najčešće se spominju Todorić i Tedeschi?
- Mi plaćamo visoku cijenu nerada Državnog odvjetništva. O nezakonitostima i netransparentnosti u Podravci mnogi od nas znaju već nekoliko godina, a zna i DORH. Ništa nije od jučer, pa upravo odabiranje trenutka kad će se s time ići u javnost pokazuje koliko se štete nanosi gospodarstvu, u ovom slučaju Podravci, umjesto da je pravovremenim intervencijama organa progona za nezakonitosti zaustavljen razvoj ovakvih nezakonitih postupaka. Tu su odgovori gdje je problem. Da me ne biste pogrešno razumjeli: neprihvatljivo je da nezakonitosti ne procesuiramo pod izlikom da želimo zaštiti gospodarstvo. Ali, pravovremenim intervencijama na temelju svih saznanja može se puno toga zaustaviti u začetku, pa je tada puno manje i gospodarskih, ali i ljudskih drama.


Kako komentirate stečaj "Đakovštine"?
- To, nažalost, nije konačno. Još će mnogi u lancu prehrambene i tekstilne industrije imati velikih problema. Još 2008. godine bilo je jasno da kriza ulazi u Hrvatsku, da mnogim aktivnostima Vlade okrenutima gospodarstvu treba djelovati da se ovo ne dogodi. Čak i zakon, koji govori o mjerama kroz fondove, spominje 31. srpnja 2008. kao datum kad se naznačuje kriza, a mjere se donose godinu i pol kasnije?! Mnoga trgovačka društva djelovala su u teškim uvjetima, neracionalnom javnom potrošnjom ih se opterećuje pa se stalno izmišljaju novi nameti i porezi. Da se i ne govori o neplaćanju. U ovom trenutku prijavljeno je 26 milijardi kuna neplaćenih računa! Mnogi računi nisu ni prikazani, jer kad prikažete račun, morate platiti PDV. Ono što posebno zabrinjava je da je od kolovoza do danas iznos nenaplaćenog skočio sedam milijardi. Znači, u idućih nekoliko mjeseci možemo očekivati dodatnih šest milijardi neplaćenih računa, što znači da bismo ljeto mogli dočekati s 30 milijardi nenaplaćenih računa!


Puno se očekuje od novoosnovanog Fonda za pomoć gospodarstvu?
- Sredstva iz Fonda počet će se primjenjivati tek krajem veljače pa efekte neće dati do ljeta. Sve ovo o čemu sam govorio dovest će do otpuštanja radnika, blokada i, naravno, stečaja.

 

Stečaj brodogradilišta


Pred nama je drugi krug privatizacije brodogradilišta. Hoće li biti uspješniji od prvog kruga koji je poništen?
- O brodogradilištima SDP doista ima puno reći. SDP je svoju interpelaciju dao u Sabor još u lipnju 2008. godine: rekli smo da bi strukturne promjene i sanaciju brodogradilišta Vlada trebala provesti samostalno, da osigura dodatna sredstva za modernizaciju i da tek onda priđe privatizaciji. Međutim, naš je prijedlog odbijen a mi ismijani da ništa ne znamo. Predlagali smo i da se u Rijeci brodogradilišta spoje u dva, a Split i Trogir u jedno. Znači, imali bismo tri velika brodogradilišta. Masu toga smo predložili. A što se dogodilo? Krajem 2008. godine Polančec potpisuje sudbonosne sporazume Sanaderove vlade s Europskom komisijom, u kojima se ide u dva kruga privatizacije i nakon toga slijedi stečaj. Prvi krug je pao, a ni drugi krug neće biti uspješan.


Zašto neće biti uspješan?
- Zato što novi vlasnik, uz ostalo, mora vratiti i dvije godine državnih poticaja. Znači, novi vlasnik treba na sebe preuzeti dvogodišnji neuspješni rad Vlade, modernizaciju, strukturne promjene, a u isto vrijeme brodogradnja u Europi ne radi s pozitivnom bilancom, nego prima subvencije od 6 do 8 posto! Prema tome, pitam vas koji će ozbiljni investitor ući u brodogradilišta prema takvim, preteškim uvjetima, koje je Sanaderova vlada preuzela od Europske komisije. Dakle, mi sugeriramo Jadranki Kosor - a kako ona pljuje po svemu što je njezin prethodnik radio - neka izvoli s EK-om dogovoriti drukčije uvjete. Jer u suprotnom dogodit će se da će brodogradilišta otići u stečaj...

Vesna KLJAJIĆ

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


11.05.1957  Potočanac Ivica
11.05.1955  Šutalo Vera
11.05.1949  Čačić Radimir
11.05.1947  Čačija Miroslav
11.05.1936  Mršić Zdravko