Rade Kosanović |
---|
![]() |
Nema zapisa |
Manjina koja na županijskom nivou po popisu birača iz 2007. godine ima više od 15 posto pripadnika, po zakonu ima pravo na jednog dožupana, a Srba je u Karlovačkoj županiji 16,6 posto. Zbog svega toga zatražili smo tumačenje Ministarstva uprave.
S Radom Kosanovićem, načelnikom Općine Krnjak, potpredsjednikom Srpskog narodnog vijeća, predsjednikom Regionalne organizacije SDSS-a za područje Karlovačke županije i predsjednikom županijskog Vijeća srpske nacionalne manjine, razgovarali smo o položaju Srba na području Karlovačke županije.
U posljednje vrijeme na vas se okomio "Večernji list", pokušavaju se producirati afere kojih zapravo nema. Zašto? - Pisanje "Večernjeg lista" upereno je protiv SDSS-a, mene i mojih saradnika koji smo na vlasti u Općini Krnjak. To je i pisanje protiv cijele srpske zajednice na području županije. Zašto? Jedino smo mi u Karlovačkoj županiji samostalno na vlasti i k tome smo jedinstveni, a po njima − u ime nekih drugih stranaka i interesa − trebalo bi to naše jedinstvo razbiti i pretvoriti nas u nečije podanike. Mi znamo u čije podanike, ali to neće proći.
Prljavo pisanje "Večernjeg lista"
Jedna od tih isforsiranih afera je i slučaj Milene Sipić koja je navodno radila paralelno na dva radna mjesta, dok drugi, eto, nikako ne mogu dobiti posao. O čemu se radi? - Ne radi se ni o kakvom slučaju. Milena Sipić je zaposlenica programa Pomoći starijima i nemoćnima na području naše općine. Taj program financiraju Ministarstvo branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Općina Krnjak. To znači da za njihov rad, ponašanje, za njihovo ophođenje prema više od 200 korisnika te pomoći, odgovaram ja. Ja sam odlučio da ona nekoliko dana također čisti u općini, i to po dva sata, da nam jednostavno pomogne. Znači, ne nauštrb korisnika, već za vrijeme dok se kod doktorice ne riješe lijekovi koje mora nositi ljudima na terenu. Dakle, Milena bi sakupila hrpu recepata i od liječnice uzela lijekove i odnijela ih osobama o kojima se brinemo. Dok bi čekala lijekove, odnosno recepte i proceduru koju liječnik mora obaviti, pomogla bi u čišćenju općine. I to je cijeli "slučaj" Milene Sipić. Možete misliti! Gospoda iz "Večernjeg lista" samo su željela stvoriti aferu, ocrniti mene i rukovodstvo općine. Tako su nam dva puta iz ministarstva poslali kontrolu, prije toga čak i predstavnika Svjetske banke. Oni su detaljno sve prekontrolirali i pregledali svu dokumentaciju, posjetili korisnike i pohvalili nas i dali nam najveću ocjenu zbog poštenog rada. Meni je to najveće zadovoljstvo, jer znam da ispravno radim i nikakvih se kontrola ne bojim. Njima u inat, pa neka se oni sada grizu. Nisam toliko naivan da bilo šta radim izvan zakona, pa da takvim cinkarošima dam zadovoljstvo da se naslađuju nekim mojim eventualnim propustom. Prije neki dan imali smo još jedan izmišljeni slučaj. Radilo se o krivo napisanoj i protumačenoj izjavi predsjednice općinskog vijeća Nade Đurić-Plećaš, koja je i predsjednica pododbora "Prosvjete" i Udruženja antifašista. Kada je zatražila demanti i razgovor s novinarima "Večernjeg lista", to joj nije bilo omogućeno. I ona će poduzeti određene korake predviđene zakonom.
Hrvatsku kvotu popunili Hrvatom iz SDSS-a
Ekstremni dio SDSS-a, kažu, ne dopušta Hrvatima iz HDZ-a da predstavljaju Hrvate u općini. O čemu se tu radi? - Da, i to je jedan od bisera nedavno objavljen u "Večernjem listu". Ne poznaje se situacija, ne poznaje se stanje, ne znaju se zakoni ni preuzete obaveze. Piše se napamet. Dakle, mi u općini nismo učinili ništa izvan onoga što je zapisano u zakonu i onoga što vladajuća stranka čini prema Srbima. Dakle, Hrvati u Općini Krnjak imaju zagarantiran određen broj vijećnika, mjesta i funkcionera. Hrvati mogu biti sa bilo koje liste, nema HDZ ili bilo koja druga stranka ekskluzivno pravo da to budu baš njeni članovi. Hrvatsku kvotu smo popunili sa predstavnikom hrvatskog naroda sa liste SDSS-a. I što je tu sporno? Sve je u skladu sa zakonom! Zar bi Srbi trebali od gradskog vijeća Karlovca i županijske skupštine tražiti da ukinu mandate Srbima sa lista SDP-a i HDZ-a i da umjesto njih tamo postave članove SDSS-a? Upravo za to se zalaže autorica teksta u "Večernjem listu" tražeći ekskluzivno pravo da Hrvate predstavlja samo HDZ. Glupost.
U jednom od brojih tekstova u tim novinama vi ste bili direktno optuženi za ratni zločin na području Ribara i Lipja, u okolici Karlovca, početkom 1991. godine. Vaš demanti nikada nije objavljen. - U "Večernjem listu", a ispada da cijelo vrijeme govorimo samo o njemu, u dvobroju od 24/25. juna ove godine, na stranici 20, pod naslovom "Svi podaci o srpskim paravojnim odredima", novinarka Antonija Vučić piše mnoge neistine, pa tako i o meni. Čini mi se da nisam ja problem, već moja funkcija, kako sam prije rekao. Stvar je u tome što sam načelnik Općine Krnjak, Srbin, predsjednik RO SDSS-a za Karlovačku županiju, predsjednik županijskog VSNM-a i potpredsjednik SNV-a. Treba me kompromitirati i uništiti, kao i moje kolege, kako bi se zatvorio krug oko Pupovca i na kraju stigmatiziralo njega i cijelu zajednicu. To je krajnje pokvareno. Mi vrlo dobro znamo iz kojih izvora to ide. Nažalost, i unutar naše zajednice ima onih koji takve stvari, u ime svojih vlastitih interesa, podržavaju. Znamo ih. Reagirao sam na vrijeme i napisao demanti, koji nikada nije objavljen. Kada je tekst pisan, nitko me nije kontaktirao i zatražio moje mišljenje. Već sam poduzeo zakonom predviđene mjere kako bih ovu klevetu sa sebe skinuo.
Obnova, zapošljavanje, povrat stanarskih prava...
Na temelju popisa stanovništva iz 2001, odnosno na temelju popisa birača iz 2007. na području Karlovačke županije Srba ima 16,6 posto ili nešto više od 22.600. Po tome bi Srbi trebali dobiti dožupana. Međutim, župan Ivan Vučić je sve to negirao, kazavši da će on predstavnicima Srba već naći neko savjetničko mjesto, ali da funkcija dožupana ne dolazi u obzir? - Izmjenama Statuta županijske skupštine nije ugrađen član 20 i 21, kao i član 40 Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi, koji govore da manjina koja na županijskom nivou po popisu birača iz 2007. ima više od 15 posto pripadnika, ima pravo na jednog dožupana. Zato smo i reagirali sa vijećničkim pitanjem mi iz SDSS-a. Moram reći da uz naša dva vijećnika iz SDSS-a, srpsku zajednicu predstavljaju još dva srpska vijećnika. Jedan iz HDZ-a i jedan iz SDP-a. Nažalost, oni se nisu očitovali o ovom pitanju niti podržali naš prijedlog. Zbog svega toga zatražili smo tumačenje Ministarstva uprave. Neka nam ono da pravo tumačenje zakona. Također smo zatražili da nam se dade da nas predstavlja onoliko vijećnika koliko piše u Statutu, dakle njih šest, a ne četiri. Sada se vraćam na "slučaj" Krnjak, kada se traži da Hrvate predstavljaju samo članovi HDZ-a. Što bi zagovornici takve politike kazali da mi tražimo da Srbe u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, bez obzira na izborne rezultate i izborni zakon, predstavljaju samo članovi SDSS-a? Da li bi se složili da se Srbi sa lista HDZ-a i SDP-zamijene ljudima iz SDSS-a? Valjda smo ozbiljni ljudi, nismo šarlatani!
Županijsko Vijeće srpske nacionalne manjine nedavno je proslavilo svoj dan. Ima li napretka i u čemu, a što ne ide i zašto? - Učinili smo neke pozitivne pomake, ali je malo učinjeno na povratku izbjeglica, na obnovi, na uvođenju i rekonstrukciji niskonaponske mreže, na zapošljavanju, povratu stanarskih prava. Bilo je, nažalost, i lažnih optužbi nekih naših sugrađana. Sve je to spriječilo brži povratak i rješavanje ostalih nagomilanih problema.
Površan rad policije
Kakvo je stanje sa antifašističkim spomenicima, recimo u Abezu, na Debeloj kosi i Ivanović jarku? - Rukovodstvo županijskog SNV-a i županijskog VSNM-a pokušava raditi na obnovi spomenika antifašizmu. Tražimo popravak i uređenje spomenika na našem području, kojih je više od 80 posto uništenih. Spomenut ću da smo bili inicijatori, zajedno sa Predsjedništvom SNV-a, čišćenja na Petrovoj gori. U Krnjaku smo uredili spomenik i grobnicu za 380 ubijenih Srba u Ivanović jarku. Uređujemo prostor oko razrušenog spomenika i spomen-doma na Debeloj kosi. Od Ministarstva kulture, nažalost, usprkos brojnim projektima, već nekoliko godina nismo dobili ništa. Nema razumijevanja za novčanu pomoć za uređenje antifašističkih spomenika. Nisam spomenuo Prkos. Sreća je naša što tamo imamo Danicu Mičić koja čisti, uređuje i organizira komemoraciju, sve bez ikakve pomoći tamošnje vlasti. Opet se moram vratiti "Večernjem listu". Pisali su o spomenicima na ćirilici podignutima stradalim mladićima na Koranskom mostu. Bio je to "neprimjereni tekst na ćirilici" za mrtve mladiće! To je bio povod nekim vandalima da sruše spomenike. Sve smo to prijavili, policija je bila, ali čini mi se da je time za njih stvar završena. Nismo dobili nikakvu obavijest. Nešto slično dogodilo se i zimus kada je oštećen spomenik u Prkosu. Ni tu nema rezultata istrage. Na svemu tome moramo raditi i uvijek se dokazivati. Moramo tražiti da se neriješene policijske istrage dovedu do kraja.
Kako ocjenjujete informiranje srpske zajednice na području Karlovačke županije, u hrvatskim štampanim medijima, u državnim elektroničkim medijima, u medijima srpske zajednice i u elektroničkim medijima na području županije? - Kada je informiranje u pitanju, a to sam već u nekoliko navrata rekao, ocjena bi bila minus dva! "Novosti" su najčitanije novine na području naše općine, a tako je, čini mi se, i u ostalim dijelovima županije. Redovito dolaze u ponedjeljak ujutro, a već ih u utorak nema. Manjinske emisije na Radio Karlovcu i televiziji Četiri rijeke nisu ono o čemu sam govorio na sjednicama županijskog vijeća. Uz vijesti i informacije sa strane, glavni akcent mora da bude na životu na području županije, najviše na problemima povratnika, obnove, a onda i kulturnog života, života mladih, školske djece, studenata i slično. Umjesto toga mi imamo nevažne, nezanimljive i neangažirane teme. Osim toga, nerijetko se prepisuju tekstovi iz "Novosti", a ono što se čuje u četvrtak na radiju, to se isto uz sliku gleda na lokalnoj televiziji, koju inače više od dvije trecine ne moze pratiti. Razgovarao: Milan Cimeša mojasrbija.net |
|||