savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1364&pankretic-seljaci-ce-morati-sami=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1364&pankretic-seljaci-ce-morati-sami=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1364&pankretic-seljaci-ce-morati-sami=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1364&pankretic-seljaci-ce-morati-sami=

Božidar  Pankretić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3227&bozidar-pankretic

Pankretić Božidar
Datum:
14.04.2002
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Počela je dugo najavljivana reforma poljoprivredne politike koja treba povećati konkurentnost hrvatske poljoprivrede.
Njome se ujedno planira pojednostaviti sustav potpore, ujednačiti visina poticaja, povećati sjetvene površine na tri hektara u sustavu poticaja i još mnogo toga. Proizvođači hrane koji se odluče proizvoditi za tržište, morat će, nadalje, ući u sustav PDV-a, dok će, s druge strane, nekomercijalni proizvođači, uz cenzus od, primjerice tri krave, 20 ovaca ili koza, pola hektara vinograda, primati nacionalnu mirovinu u iznosu od 600 kuna.
Krajnji cilj reforme je povećati proizvodnju hrane, ali u skladu pravilima igre unutar WTO-a, odnosno EU-a. Hrvatska, naime, proizvodi samo pet poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dovoljnih za svoje potrebe. Bio je to povod za razgovor s Božidarom Pankretićem, ministrom poljoprivrede i šumarstva.


• Što donosi novi model potpore u poljoprivredi i ribarstvu?
- Predložena reforma sustava poticaja tek je prvi korak u procesu stvaranja konkurentnog poljoprivrednog sektora.
Zato je nužno stvoriti preduvjete za strukturne promjene, koje ne podrazumijevaju samo uspostavu stabilnog gospodarskog okruženja i pristupa komercijalnim kreditima, već i otklanjanje prepreka gospodarskom rastu.
Strukturne promjene također će ovisiti o razvitku tržišta zemljištem, odnosno modernom katastarskom sustavu. Važniji dio reforme je utvrđivanje razlika između komercijalnih ili potencijalno komercijalnih obiteljskih gospodarstava koja proizvode za tržište, i onih koja su nekomercijalna, koja imaju slabe mogućnosti za profitabilnu proizvodnju.
 


»Predložena reforma sustava poticaja tek je prvi korak u procesu stvaranja konkurentnog poljoprivrednog sektora. Važniji dio reforme je utvrđivanje razlika između komercijalnih ili potencijalno komercijalnih obiteljskih gospodarstava koja proizvode za tržište, i onih koja su nekomercijalna, sa slabim mogućnostima za profitabilnu proizvodnju«, kaže ministar poljoprivrede i šumarstva Božidar Pankretić

• Što bi nova poljoprivredna strategija trebala značiti osiromašenim poljoprivrednicima?
- Mala nekomercijalna gospodarstva moći će se prijaviti u model potpore dohotku, dok će modeli namijenjeni komercijalnim poljoprivrednicima biti model kapitalnih ulaganja i model poticanja proizvodnje. Potpora za ruralni razvitak bit će dostupna komercijalnim, a u pojedinim programima i nekomercijalnim gospodarstvima.
Primjerice, kad je riječ o držanju autohtonih hrvatskih pasmina. Poljoprivrednici će sami moći odlučivati o razvrstavanju u »komercijalne« odnosno »nekomercijalne« proizvođače, ovisno o svojim planovima poslovanja.
Nadalje, jednom će moći i promijeniti izabrani model potpore.


• Koliko će koštati reforma?
- Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva izradilo je projekciju proračuna za 2003. godinu u iznosu od 2 milijarde i 250 milijuna kuna.
No, teško je sada reći koliko će se seljaka, primjerice, opredijeliti za skupinu komercijalnih proizvođača? No, kako je to od nas bilo traženo, u prvom redu iz Ministarstva financija, izišli smo s ovom projekcijom proračuna.
Direktne subvencije iz proračunskih transfera neće premašiti naše obveze prema WTO-u. No, hoće li biti više novca za tzv. kapitalna ulaganja, potporu dohotku ili ruralni razvitak, ovisi o spremnosti ukupnoga gospodarstva za punjenje državnog proračuna. Očekujem da će svi naši socijalni partneri, HUP, sindikati i drugi, podržati sveobuhvatnu reformu.


• Koji problemi stoje na putu približavanja hrvatske poljoprivrede onoj u EU?
- Hrvatska poljoprivreda suočava se s mnogim problemima od kojih su kao posljedica nasljeđenog stanja najznačajniji niska razina efikasnosti, visoki troškovi proizvodnje i nekonkurentnost kod najvećeg broja proizvoda.
No, članstvo u WTO-u te gotovo 30 sporazuma o slobodnoj trgovini, otvaraju vrata domaćim proizvođačima hrane, uz uvjet da su oni konkurentni. Najznačajniji je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU koji pruža slobodan carinski pristup za gotovo sve domaće poljoprivredne proizvode najvećem jedinstvenom tržištu u ovom dijelu svijeta. Hrvatska ima povoljne prirodne resurse za razvitak poljoprivrede, odnosno proizvodnju zdrave hrane i njih svakako treba iskoristiti.


• Kakva su iskustva drugih zemalja u tranziciji glede približavanja EU?
- Zajedničko je obilježje svih ovih zemalja da su bile suočene s posebnim teškoćama u poljoprivrednom sektoru, u kojem je potrebno poduzeti bolne reforme. Na nedavno održanom Forumu ministara poljoprivrede na Brijunima, predočena su različita iskustva. No, sve su zemlje izrazile nezadovoljstvo prijedlogom Europske komisije koji se odnosi na visinu ponuđenih poticaja, a bile su i jedinstvene u zahtjevima za povećanjem proizvodnih kvota u odnosu na ponuđene.
Na Forumu je ukazano na pogreške koje su učinjene u Poljskoj kad se radi o približavanju Uniji. Mađarska je, primjerice, odustala od prodaje zemljišta strancima itd.


• Hoće li se ovoga proljeća zasijati sve planirane površine u sustavu poticaja?
- Do sada je posijano 20 posto od planiranih 375.500 hektara za proljetnu sjetvu. No, sa stabilizacijom vremena, odnosno sa porastom temperature, krenut će i sjetva naše najvažnije žitarice - kukuruza, koja je i najzastupljenija u proljetnoj sjetvi i uljarica.
Sve druge proljetne žitarice već su posijane. To se odnosi na sjeme jarog ječma, jare zobi, raži i dr. Sjetva šećerne repe je pri kraju i od planiranih 25.000 hektara zasijano je 21.215 ha u sustavu poticaja. Držim da će od planiranih površina u sustavu poticaja biti isplaćeno, odnosno posijano, 99 posto.


• Zašto je kasnila isplata poticaja za proljetnu sjetvu?
- Istina je da je isplata jednim dijelom kasnila, ali ona nije utjecala na realizaciju plana za proljetnu sjetvu. Od ukupno predviđenih 247 milijuna kuna do 10. travnja je isplaćeno 230 milijuna kuna ili 93 posto. Korisnici novčanih poticaja imali su dovoljno vremena nabaviti repromaterijal jer, kako je poznato, tek je započela sjetva najvažnijih kultura. Do kašnjenja je došlo iz razloga što dio županija nije na vrijeme Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva dostavio zahtjeve za isplatu poticaja.
Primjerice, Sisačko-moslavačka i Brodsko-posavska županija to su učinile tek koncem ožujak. No, moram reći da su zahtjevi u Ministarstvu promptno obrađivani i isplaćivani.
Privatizacija milijun hektara nije naš najveći problem


• Kako će država privatizirati više od milijun hektara poljoprivrednog zemljišta?
- To nije, iako ga neke interesne skupine nastoje staviti u prvi plan, najveći problem hrvatske poljoprivrede. Sukladno odredbama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, jedinice lokalne samouprave (općine i gradovi) dužne su do 25. travnja donijeti program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države za svoja područja. Ministarstvu je program gospodarenja poljoprivrednim zemljištem dostavilo ukupno 14 jedinica lokalne samouprave, a ovih dana potpisana je i prva suglasnost Ministarstva za davanje državnog zemljišta u zakup, prodaju, koncesiju i povrat. No, devet programa je vraćeno na doradu, dok su dva programa u postupku obrade, a dvije općine su nas obavijestile da nemaju državnog zemljišta.


• U kojim slučajevima se može očekivati veto Ministarstva na raspolaganje državnim zemljištem?
- Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva ne može dati suglasnost na program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, ako program nije u skladu sa Strategijom gospodarenja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države te s Mjerilima i uvjetima za provedbu privatizacije poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države. Isto vrijedi i ako nije postignuta suglasnost u omjerima za sve oblike raspolaganja zemljištem kako bi se zadovoljili interesi tvrtki i obiteljskih gospodarstava. To znači da će obiteljska gospodarstva, koja su nositelji poljoprivredne proizvodnje, imati prednost prilikom prodaje i davanja u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta, a tvrtke (kombinati) prilikom davanja zemljišta u koncesiju.


• Hoće li Hrvatska ostati zemlja »GMO free«?
- Strateško opredjeljenje Hrvatske je proizvodnja ispravne hrane visoke kakvoće, kao i ekološki prihvatljivih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Zbog globalizacije međunarodne trgovine i potrebe uključivanja naše zemlje u europske i međunarodne integracije, vrlo je teško oduprijeti se uvozu hrane, pa tako i one proizvedene pomoću moderne biotehnologije. To je osjetljivo područje potrebno zakonski regulirati, a valja opremiti i odgovarajuće laboratorije za detekciju genetički modificiranih organizama.
Četiri ministarstva su predložila donošenje zakona o privremenoj zabrani uvoza, stavljanja u promet odnosno proizvodnju GMO i proizvoda.

Ovog ljeta neće biti nestašice mesa!


• Mogu li se bolje povezati »zelena i plava njiva«? Hoće li ove godine biti nestašice mesa za vrijeme turističke sezone?

- Tvrdim da nestašice mesa neće biti. Kako sada imamo veću ponudu od potražnje, primjerice, kada je riječ o svinjskome mesu, organizirali smo se na način da ono bude sačuvano za predstojeću turističku sezonu. Zato sa zadovoljstvom mogu reći da se i na tome polju stvari mijenjaju na bolje. No, to i ne bi trebalo čuditi, jer postoje zajednički interesi. Tu će vrlo dobro doći i posebna saborska agencija kao i kreditne linije HBOR-a koje turistički sektor upućuju na domaću proizvodnju. U svemu tome nema ništa čudnoga, ako se zna da i druge države upravo na taj način štite svoju proizvodnju.

 

Možda ćemo dopustiti ljudima da u restorane nose vlastito vino


• Nestanak vinograda ozbiljan je gospodarski problem koji će se posebno osjetiti kad Hrvatska pristupi EU. Zašto imamo sve manje vinograda, ali i visoke cijene vina u restoranima?
- Hrvatska prema statističkim podacima ima 59.000 hektara vinograda, iako su naši prirodni potencijali za sadnju loze mnogo veći. No, ulazak u Uniju moramo dočekati spremni. To znači da moramo povećati površine pod vinogradima na oko 70.000 hektara, što praktično znači da godišnje moramo saditi oko 2000 hektara vinograda. Država tu strateški važnu proizvodnju potiče s 5000 eura po hektaru. Jasno je da bi i županije trebale poticati ta ulaganja, kao i lokalne općinske vlasti, bilo po hektaru bilo sadnim materijalom. Cijene vina su uistinu previsoke. Ugostitelji zarađuju na vinu. Neke su zemlje to rješavale tako da su potrošači u restorane mogli donijeti svoje vino. Zašto ne bismo i mi to uveli?

Marinko Petković
 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


08.05.1982  Vlašić Iljkić Martina
08.05.1976  Cvrlja Slavko
08.05.1972  Žigman Ante
08.05.1968  Kotromanović Ante
08.05.1960  Polšek Darko
08.05.1959  Kocijan Razović Maja
08.05.1957  Škreb Marko
08.05.1956  Daničić Jasnica
08.05.1955  Markač Mladen
08.05.1952  Kresović-Rogulja Olga
08.05.1943  Novak Zlatko