savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1366&nisam-se-valjao-u-sanaderovom=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1366&nisam-se-valjao-u-sanaderovom=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1366&nisam-se-valjao-u-sanaderovom=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1366&nisam-se-valjao-u-sanaderovom=

Hrvoje  Vojković

../intervjui/intervjui.php?osoba=6288&hrvoje-vojkovic

Vojković Hrvoje
Datum:
06.02.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Vodio sam CO u okviru zakona i prema pravilima struke. Imamo rezultate koji to dokazuju – povećali smo dobit, stabilizirali udio tvrtke na tržištu, i tvrtka i ja nositelji smo niza priznanja, iz čega je očito da stručna javnost naše poslovanje ocjenjuje dobrim. Bez obzira što sam bio potpredsjednik HSLS-a, za to vrijeme sam se klonio aktivnijeg političkog angažmana, a nisam se htio kandidirati niti za predsjednika stranke. Želio sam se u potpunosti posvetiti Croatia osiguranju, što mi je predstavljalo veliki izazov. Otišao, ne otišao, iza mene će ostati pozitivan trag

 

Predsjednik Uprave Croatia osiguranja Hrvoje Vojković živi teške dane. Iz stranke je bio prisiljen odstupiti zbog sukoba s predsjednikom Darinkom Kosorom, a njegova smjena s čela javnog poduzeća prema dostupnim informacijama samo je pitanje tajminga. Prošlogodišnjeg menadžera godine »ulica« već vidi u Remetincu, iako nezakonito poslovanje u njegovom poduzeću nije utvrđeno, niti se o istom vodi kakva policijska istraga. USKOK je na njegova vrata kucao tek zbog jednog »izdvojenog slučaja«, koji se tiče poslovanja tvrtke Fima medija s javnim poduzećima. U medijima je, pak, objavljeno nekoliko afera koje se vezuju uz Vojkovićevo ime, a najupečatljivija zasad je ona s potopljenim brodovima njegovog poslovnog partnera. Javna sumnja glasi: brodovi su potopljeni da bi se naplatilo masno osiguranje. Na koncu je na dnevni red došla i imovina čelnog čovjeka Croatia osiguranja. Vojković tvrdi da je riječ o »kvaziaferama«, dijelu dirigirane kampanje koju protiv njega vodi HSLS-ov predsjednik Darinko Kosor, nekoć prijatelj i kum, a danas ljuti protivnik.

 

HSLS Kosorova politička sekta

 

Nemam izraženu želju za stjecanjem bogatstva

Je li vam javnost zamjerila jer se otkrili hinduizam, budizam, islam?

– Ja sam čovjek koji ima gnostičko usmjerenje i teži spoznaji Bitka. Kad težite toj spoznaji, prirodno je da istražujete različite aspekte duhovnosti kako bi u konačnici došli do cilja, a na tom putu otkrivate da postoji fundamentalno jedinstvo svih religija. Nikad nisam prelazio s jedne na drugu religiju, a intimno sam ih sve prihvaćao prepoznajući u njima istu božansku poruku.

Nije li u koliziji vaša duhovnost s izraženom željom za stjecanjem materijalnog?

– Ja nemam nikakvu izraženu želju za stjecanjem, nisam stekao nikakvo bogatstvo, niti tome težim. Ali svatko tko je uključen u neku zajednicu, ima i obveze prema toj zajednici te živi neke institute te zajednice, kao što je obitelj. Jedna od obaveza je materijalno situirati obitelj, kao i biti produktivan u društvu kojem pripadaš, u duhovnom i u materijalnom smislu. Nema tu inkompatibilnosti pod uvjetom da si znamo postaviti »strop nad željama«.

Mislite li da bi Sai Baba odobrio vašu kooperativnost prema čovjeku kakav je, primjerice, Ivo Sanader?

– Uvjeren sam da on sve promatra iz neke druge perspektive.

Iz HSLS-a ste istupili s porukom da se ne želite valjati u blatu. O kakvom blatu se radi?

– Novi predsjednik stranke u nepuna tri mjeseca mandata uspio je napraviti puno: destabilizirao je koaliciju, bitno narušio odnose unutar HSLS-a, a s jednom neviđenom dozom autokracije uspio je dezavuirati temeljne postulate svake demokratske političke stranke. To je nešto čemu u pozadini u dobroj mjeri stoji osobni animozitet Darinka Kosora prema meni. Razlozi te netrpeljivosti u dobroj mjeri su iracionalni, međutim s obzirom da sam na stranačkom saboru dobio više glasova od njega, bilo je tu i nastojanja da me se politički neutralizira i marginalizira. Smatrao sam da ne mogu biti dijelom političkog projekta koji razorno djeluje kako na unutarnju stvarnost HSLS-a, tako i na vjerodostojnost stranke na političkoj sceni. Autokratski postupci Kosora su išli dotle da su onemogućili svako drukčije mišljenje u stranci, a otud i Kosorov negativan stav prema Ivanu Čehoku, koji usput rečeno, predstavlja 50 posto parlamentarne snage HSLS-a.

Očito je da se u stranci stvara kult ličnosti predsjednika što je uvijek bilo strano liberalnoj ideji i praksi u HSLS-u, čak i onda kad su stranku vodili takve političke i intelektualne veličine kao primjerice jedan Vlado Gotovac. Evidentno je da se današnji HSLS sve više pretvara u političku sektu Darinka Kosora, čovjeka bez stvarne političke karizme, gubitnika na svim dosadašnjim izborima na koje je izašao. Da malo parafraziram, stranka s ovakvim predsjednikom se ne mora bojati za budućnost, jer budućnosti nema! U svakom slučaju, žao mi je zbog svega toga, radi se o stranci koju sam i sam stvarao od svoje 19. godine. I bez obzira na sve, bivšim stranačkim kolegama iskreno želim sve najbolje u daljnjem političkom životu.

 

Aktualna događanja – privođenja čelnika javnih poduzeća, istrage USKOK-a i slično – daju povoda zaključku da je u mandatu bivšeg premijera Ive Sanadera također bilo blata. Kako vam se u tome dalo valjati?

– Nisam se ni tad valjao u blatu. Vodio sam Croatia osiguranje u okviru zakona i prema pravilima struke. Imamo rezultate koji to dokazuju – povećali smo dobit, stabilizirali udio tvrtke na tržištu, i tvrtka i ja nositelji smo niza priznanja, iz čega je očito da stručna javnost naše poslovanje ocjenjuje dobrim. Bez obzira što sam bio potpredsjednik HSLS-a, za to vrijeme sam se klonio aktivnijeg političkog angažmana, a nisam se htio kandidirati niti za predsjednika stranke. Želio sam se u potpunosti posvetiti Croatia osiguranju, što mi je predstavljalo veliki izazov.

 

Kad je pukla ljubav između vas i Kosora, »mladih lavova HSLS-a«?

– Naš odnos je bio dobar i prijateljski, a povjerenja je nestalo kad je Darinko prešutio odluku da na lokalne izbore 2005. godine ide u koaliciju s HIP-om i Hrvatskim zvonom. Večer prije nego je vijest o koaliciji objavljena, slavili smo moj rođendan, gdje je bio Darinko Kosor, Đurđa Adlešić i niz drugih prijatelja. Darinka smo pitali šta je s koalicijom u Zagrebu i rekli mu da ne bi bilo dobro da se veže za ultradesne opcije jer smo mi liberalna stranka. On je rekao – mi samo razgovaramo, nismo ništa dogovorili. Drugi dan ta koalicija je formalizirana. Dakle, Darinko nas je namjerno doveo u zabludu i tu je povjerenje puklo. Nakon toga je Čehok htio minimizirati štetu za stranku, pa je raspustio zagrebačku organizaciju kojoj je Kosor bio na čelu, a tad je krenuo određeni pritisak obavještajnog podzemlja prema tadašnjem vodstvu stranke, pa i prijetnje različitog tipa. Slična stvar ponovila se zadnjih dana kada sam zbog Kosorovih prijetnji bio prisiljen podnijeti kaznenu prijavu.

 

Opet isprika premijerki

 

Po svim (novinarskim) procjenama, vi nećete još dugo biti na ovoj dužnosti. Kako doživljavate činjenicu da ste na izlaznim vratima unatoč nagradama za menadžera godine i menadžera regije?

– U svakom slučaju smatram da je bila stvar elementarne korektnosti ponuditi svoj manadat, u političkom i moralnom smislu, premijerki na raspolaganje. Uvijek sam spreman na različite scenarije, nisam rođen na mjestu predsjednika uprave, to nije moje obiteljsko nasljedstvo, niti sam pretplaćen na funkciju. Bitno mi je da sam firmu do sad vodio uspješno i pošteno. Otišao ne otišao, iza mene će ostati pozitivan trag. U cijeloj ovoj političko-medijskoj priči važno je da tvrtka ne trpi štetu, a sigurno joj ne koristi zloupotreba politike plasiranjem laži, poput one da sam svojevremeno prijetio premijerki. Te monstruozne laži u više navrata su demantirane i s premijerkine, i s moje strane. Žao mi je što je dovedena u takvu situaciju i zbog toga joj se i ovom prilikom ispričavam, jer osjećam moralnu obvezu da to učinim.

 

U jeku unutarstranačkog obračuna znatnu podršku dobili ste od Ivana Čehoka i Đurđe Adlešić. Osjećaju li se oni vašim dužnicima? U vašem mandatu, primjerice, zaposlen je muž Đurđe Adlešić; dospio je do mjesta u Upravi jednog od poduzeća u okrilju Croatia osiguranja.

– Ako bismo išli tom logikom, onda bi i Darinko Kosor trebao biti korektan prema meni jer sam zaposlio i njegovog brata i kuma. Međutim, nema osnove za takve zaključke. U odnosu na broj zaposlenika, kod nas radi malo članova HSLS-a. Stranačko članstvo nije bio naš kriterij za zapošljavanje. Svatko tko je ovdje zaposlen, ispunjava sve uvjete u pogledu stručnosti, propisane sistematizacije, u pogledu radnog staža i svatko je na svom radnom mjestu produktivan. Mi nemamo fiktivno zaposlenih ljudi. Dokle idu razmjeri medijskog podmetanja vidljivo je iz jedne aktualne priče, koja kaže da sam zaposlio 600 prijatelja iz HSLS-a. Toliko ljudi nije ukupno zaposleno u mom mandatu, a i cijeli HSLS danas teško može skupiti 600 ljudi.

 

Ta tvrdnja jest prilično neosnovana, ali neosporna je činjenica da ste zaposlili barem jednog prijatelja, a to je direktor pravnih i općih poslova Jovan Brajović. Zbog njegovog zaposlenja, koliko smo informirani, mijenjali ste i pravilnike.

– Pravilnike nismo mijenjali zbog njega. Organizacijska jedinica u bivšem organigramu obuhvaćala je samo pravne poslove, a s obzirom da je vođenje pravnih poslova bilo loše, u toj mjeri da je onaj koji je tamo radio napravio materijalnu štetu poduzeću, donijeli smo odluku da se zahvalimo direktoru i premjestimo ga drugdje. Tad smo pravnim poslovima dodali i opće poslove. U tom smislu su rađene korekcije planova te internih općih akata. Uvjeti su bili vrlo standardni i zaposleni direktor ih ispunjava.

 

Ne zanima me Fima medija

 

Uobičajena poslovna praksa – naravno ne govorimo o hrvatskoj poslovnoj praksi – nalagala bi da na direktorsko mjesto imenujete nekog tko je dugo u firmi i tko je upućen u poslovne procese.

– Svako tko je odgovoran za određeni segment poslovanja, želi uz sebe imati nekog kome može vjerovati. To povjerenje, naravno, moralo bi biti obostrano. Smatram da svaki rukovoditelj ima pravo da na određenu poziciju za čiju domenu poslovanja je odgovoran postavi osobu u čije stručne i ljudske karakteristike vjeruje. Svima nama u gospodarstvu treba »suditi« bilanca poduzeća, uspješnost ili neuspješnost u poslovanju. Kolega koji je zasposlen ispunjava sve propisane uvjete za to radno mjesto, a u kratko vrijeme pokrenuo je cijeli niz dobrih projekata i dinamizirao rad cijelog sektora.

 

Javna je tajna da se iz mnogih javnih poduzeća izvlačio novac za finaciranje stranaka, odnosno njihovih predizbornih kampanja. Jeste li se susreli sa zahtjevima takve vrste?

– Odgovorno tvrdim da to nitko od mene nikad nije tražio. Tvrtka je vođena isključivo na temelju ekonomskih načela i nema slučajeva »tunelarenja«.

 

Kako su vas gledale kolege u stranci. Bili ste njihova jedina uzdanica, a niste dali niti kunu za kampanju?

– Nitko novac nije niti tražio. Uvijek sam se postavljao principijelno. Na izbore smo uglavnom išli s partnerima, koji su na sebe preuzimali veći dio kampanje. I da su postavili pred mene takav zahtjev – ne bih pristao na to.

 

Možete li jamčiti da se novcem Croatia osiguranja, a mislimo tu i na tvrtke kćeri u drugim državama, nije financirala niti jedna politička kampanja?

– Mogu garantirati samo za onu domenu za koju sam odgovoran, a odgovoran sam za poslovanje Društva Croatia osiguranje. U tvrtkama kćerima ja jesam predsjednik Nadzornog odbora, ali one imaju svoje uprave koje vode poslovanje i nemam dublji uvid u to. Pretpostavljam da takvih slučajeva nije bilo, ali te tvrtke kćeri operativno ne vodim i nisam odgovoran za njihovo poslovanje.

 

Vaš kolega iz Uprave Mihanović svjedočio je da je bio na stastanku gdje je Sanader sugerirao direktorima javnih poduzeća da surađuju s tvrtkom Fima medija. Jeste li znali za taj sastanak i jeste li i kako surađivali sa spomenutim poduzećem?

– Mene na taj sastanak nitko nije zvao i o njemu imam tek površna, posredna saznanja. Mi smo, koliko ja znam, jedina tvrtka iz državnog portfelja koja je na temelju natječaja zaključila posao s tom tvrtkom. Mogli smo se i direktno nagoditi, jer nismo u sustavu javne nabave, ali procijenili smo da kroz natječaj možemo dobiti bolje uvjete. Tako je na kraju i bilo.

 

Jeste li o tom poslu razgovarali sa Nevenkom Jurak?

– Nisam.

 

Kako vi komentirate tu aferu sa Sanaderom, Mladenom Barišićem i Fima medijom?

– Ne želim o tome puno razmišljati, jer to je stvar koja uopće nema veze sa mnom. Ne znanima me niti poslovno, niti politički, zapravo –uopće me ne zanima ni Fima medija, Nevenka Jurak ni Barišić.

 

Kvaziafera potapanja brodova

 

U medijima je objavljeno nekoliko neugodnih priča koje se vezuju uz vaše ime. Jedna od njih je i ona koja govori o potapanju dvaju brodova vašeg poslovnog partnera. Sugerira se da su namjerno potopljeni, s ciljem da se uzme odšteta od osiguranja.

– Mislim da sam uspješno i argumentirano demantirao sve te kvaziafere. Žalosno je ako netko priča da ste potopili brod namjerno, a istovremeno postoji očitovanje Državnog odvjetništva prema kojem se radi o havariji, gdje je jasno navedeno da potonuće nije rezultat počinjenja kaznenog djela. Polica osiguranja ne pokriva čak niti cjelokupnu štetu tako da je moj prijatelj i donedavni partner morao prodati i vlastitu kuću u Komiži kako bi došao do sredstava za financiranje cjelokuponog remonta. Jednu osobnu i obiteljsku tragediju mog prijatelja i donedavnog partnera htjelo se iskoristiti u dnevnopolitičke svrhe. Pored toga, do danas tvrtka Marinero nije primila niti kunu na ime isplate naknade štete. Niti će išta primiti jer je polica vinkulirana u korist Erste banke koja je kreditor posla. Svoj udio u toj tvrki sam svojevremeno prijavio Hanfi, dakle postupao sam transparentno, a iz tvrtke sam izašao prije početka likvidacije štete prema firmi, odnosno Erste banci, upravo zato kako mi bilo tko ne bi predbacio mogući sukob interesa. O cijelom slučaju sam svojevremeno usmeno izvijestio glavnu državnu revizoricu. Slučaj ove kvaziafere je tipičan slučaj medijskog pakiranja.

 

Bojite li se policijskih istraga? Možete li pred istragom pravdati svoju imovinu?

– Ne bojim se policijskih istraga. Što se tiče moje imovine – sva je stečena na zakonit način, upisana u registre, na nju je plaćen porez, sve je to dio mog uredno vođenog poreznog knjigovodstva – što mogu svakome dati na uvid – i sasvim je transparentna. U životu sam se bavio svakakvim poslovima, puštao sam muziku po diskoklubovima, tiskao postere i razgledice, kao dvadesetogodišnjak sam počeo tiskati vlastite novine Hrvatski rubikon koje su ubrzo došle do naklade od 20 tisuća primjeraka, uzgajao sam šampinjone, bavio se automatima za automatsku distribuciju napitaka... Po zvanju sam pravnik, pomalo završavam doktorat, a na mjesto u CO sam došao iz gospodarstva, s pozicije člana uprave firme Profil, velikog izdavačkog poduzeća. Sve što sam stekao potpuno je javno, nije upisano na nekog drugog i uopće nema razloga za sumnju. To nisu milijuni. Moja imovina je možda nešto veća od imovine prosječnog Hrvata, ali zar bi trebala biti manja? Bitno je da je stečena na zakonit način!

 

Želite li ostati u Croatia osiguranju?

– U ovom trenutku je bitnije što drugi žele .

 

Svejedno vam je?

– Nije mi svejedno, naravno. Svoj mandat sam u političkom smislu dao premijerki, a u stručnom, formalnom – o tome odlučuje Nadzorni odbor. Ono što u svakom slučaju obilježava poslovanje CO je pozitivno, povećanje dobiti, stabilizacija udjela, uvođenje novih proizvoda, restrukturiranje tvrke itd. Ono što će ostati iza mene u svakom slučaju je pozitivno.

 

Je li moguć politički angažman nakon HSLS-a?

– Ja sam jedan od osnivača HSLS-a. To je bila jedna od prvih stranaka u hrvatskom političkom prostoru. Dao sam stranci dosta i stranka je dosta dala meni. Zbog sukoba s predsjednikom smatrao sam da je bespredmetno da ostanem. Uvidio sam da je HSLS na pogrešnom putu, da se stvara kult ličnosti i umjetna karizma oko čovjeka koji realno nema niti jedan politčki uspjeh. Izgubio je sve izbore, a istovremeno ide na ljude koji su izborni pobjednici, ljude kao što je Čehok. To je neodrživo. Žao mi je da se Kosor umjesto na osobu koja treba revitalizirati stranku, sveo na čovjeka koji će biti njezin stečajni upravitelj.

Ladislav TOMIČIĆ

Bogat sam jer iskoristim svaku dobru poslovnu priliku

 

Postavilo se i pitanje vaše imovine. Pretpostavljam da vam nije problem nabrojiti svu imovinu koju imate?

– Imam dva stana u Dalmatinskoj ulici u Zagrebu, a prije ulaska u politiku bio sam vlasnik dva stana u Krajiškoj u centru grada, svaki je bio velik oko 130 metara četvornih. Prodao sam stanove u Krajiškoj da bih kupio stanove u Dalmatinskoj. Stanove sam stekao tako što sam rekonstruirao potkrovlje u razdoblju od 23. do 27. godine života. Zadnjih godina obnavljam napušteno, devastirano imanje u Samoborskom gorju, u zaseoku do kojeg vodi makadamska cesta i koje ima svega tri stanovnika. Nažalost, to je kraj koji doslovno odumire, demografski i ekonomski. Imao sam sreću da to povoljno kupim; tri stara objekta, upisana u zemljišne knjige i katastar i pripadajuće zemljište. Te objekte sad obnavljam u tradicionalnom stilu i u postojećim gabaritima, na građevinskom zemljištu na pozicijama gdje su stari objekti ucrtani u katastar i gruntovnicu. Revitaliziram jednu mikrolokaciju, jer moja obitelj tamo želi provoditi dobar dio svog života i uvjeren sam da radim dobru stvar. U svakom trenutku spreman sam dati svima na uvid svoju imovinu. Vlasnik sam i građevinskog zemljišta na Hvaru. Uvijek sam bio poduzetan i nastojao iskoristiti svaku dobru poslovnu priliku. Otkupljujem već neko vrijeme i poljoprivredne parcele 15 kilometara od Petrinje i nastojat ću se baviti poljoprivredom i pridonijeti gospodarskom razvitku tog kraja.

Jedrilica Kumpanjo – to je isto vaše?

– Nije. To je jedrilica prijatelja i kolege iz firme. Jedrilicu je, koliko znam, kupio na leasing koji redovito otplaćuje kroz charter management. Nerijetko zajedno jedrimo jer sam, između ostalog, skiper.

 

Ne kupujem medijski mir

 

Prošle godine jednoj medijskoj korporaciji kompenzirali ste osiguranje reklamnim prostorom. Na tom ugovoru teškom šest milijuna medijska korporacija je zaradila 4,5 milijuna kuna. Jeste li time kupovali mir?

– Što se tiče odnosa Croatia osiguranja i medijskih kuća – u pitanju su čisto poslovni odnosi. Time nismo kupovali medijski mir i nikad nisam razmišljao na taj način. Kad smo prije nekog vremena razgovarali s tom kućom o poslovnoj suradnji, rekli smo da će se ona u dobroj mjeri bazirati na kompenzaciji. To nije konstrukcija prema kojoj bi mi mogli biti zaštićeni jer poslovno surađujemo. U novinarstvu treba postojati maksimalnna sloboda, s tim da osobni život svakog pojedinca treba biti zaštićen.

 

Niste nikad zvali vlasnike medija?

– Nikad. Nikad nisam intervenirao. Možda sam se nekom požalio, ali intervenirao nisam nikad.

 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


26.04.1969  Rajšel Kristijan
26.04.1967  Vujec Nataša
26.04.1966  Ernoić Miljenko
26.04.1964  Pros Dražen
26.04.1957  Lucić Josip
26.04.1938  Biškupić Božo