ZAGREB, 26. studenoga - Državni zavod za statistiku je institucija koja je pripremila i provela zadnji popis stanovništva u Hrvatskoj. U vezi s optužbama koje je na račun te institucije te popisivača iznio Šemso Tanković, predsjednik Stranke demokratske akcije Hrvatske (SDA), ustvrdivši da su rezultati popisa zapravo pokušaj eliminacije Bošnjaka i »ilustriravši« to i usporedbom hrvatskog popisa i srebreničkog pokolja, razgovaramo s njezinim ravnateljem Marijanom Gredeljem.
• Kako komentirate Tankovićeve optužbe na račun Zavoda i popisivača?
- Čini mi se da je g. Tanković izabrao pogrešan trenutak da upozori na neke stvari na koje je mogao možda i utjecati da je pravodobno reagirao. Ako je stvarno znao da su popisivači dobili nekakve upute, onda se to radilo o vremenu prije nego je akcija popisivanja provedena
• Prije koliko vremena je to bilo?
- Prije godinu i pol. Tijekom cijelog tog razdoblja g. Tanković nije reagirao. Da jest, mogao je stvari promijeniti. I sada, zato što nije ništa poduzeo, iznalazi probleme tamo gdje ih nikad nije ni bilo.
• Što kažete na njegove tvrdnje da su popisivači odbijali upisivati Bošnjake?
- Apsurdno je zapravo pretpostaviti da bi popisivači dobivali specijalne zadatke političke prirode u uvjetima u kojima ja kao ravnatelj Državnog zavoda za statistiku niti ne znam bi li politički bilo oportuno da je Bošnjaka jako puno ili jako malo. Ja to stvarno ne znam i ne zanima me. Znam samo da je pri popisu primjenjivano isto pravilo za svakoga tko je davao svoje podatke za popis.
Šemso Tanković je izabrao pogrešan trenutak da upozori na neke stvari na koje je mogao možda i utjecati da je pravodobno reagirao
Apsurdno je pretpostaviti da bi popisivači dobivali specijalne zadatke političke prirode u uvjetima u kojima ja kao ravnatelj Zavoda ni ne znam bi li politički bilo oportuno da je Bošnjaka jako puno ili jako malo; ja to stvarno ne znam i ne zanima me, kaže Marijan Gredelj
|
• A to je?
- Prvo, da se odlučio hoće li ili neće reći koje je nacionalne pripadnosti i vjere. I drugo, ako se odlučio reći, onda je popisivač upisivao ono što mu je bilo rečeno, odnosno, stanje kakvim se pojedina osoba u pogledu nacionalne pripadnosti osjeća. Izjašnjava li se etnička kategorija o kojoj govori g. Tanković redovno kao Bošnjak ili Musliman ili malo jedno, malo drugo, osobno ne znam, a ne znam niti ima li g. Tanković te podatke. Ali sigurno znam da su se ljudi izjasnili onako kako je to u podacima objavljeno.
• Šemso Tanković, međutim, insistira da su popisivači utjecali na njihovo izjašnjavanje?
- Ne znam na koji način. Ako popisivač treba od vas dobiti informaciju o tome kako vi sebe etnički svrstavate, onda jedino što je on trebao napraviti jest zapisati vašu reakciju. Nemojte zaboraviti da u podacima koje smo obradili imamo pod oznakom nacionalne pripadnosti i Istrijana i Zagoraca i Slavonaca i Dalmatinaca. Zato jer se netko osjeća upravo tako kako je rekao - Dalmatinac. Naš zadatak nije bio da sada kažemo: Aha, Dalmatinac, ako živi u Splitu, sigurno je Hrvat, ili naprotiv Srbin ili možda Bošnjak, ili ne znam što. To nije posao statistike. Statistika je uredno registrirala stanje, kako je čula od svake osobe da se određuje.
• Znači, u potpunosti odbacujete Tankovićeve optužbe?
- Apsolutno. To je nekorektno, neprofesionalno i, čini mi se, s nekakvom političkom pozadinom vezanom uz trenutak u kojem se takav intervju daje, a ne sa stanjem popisa ili onoga što je o popisu objavljeno prije već više od četiri mjeseca.
• A usporedba popisa i srebreničkog pokolja?
- To ne bih ni komentirao. Mislim da je tu možda neka greška i u interpretaciji g. Šemse Tankovića. Ne mogu vjerovati da uopće ikakvu paralelu između ta dva događanja, dakle, Srebrenice i popisa stanovništva, itko razuman može povlačiti.
Marko Ba riš ić
|