savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1569&sigurna-sam-da-gradani-nece=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1569&sigurna-sam-da-gradani-nece=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1569&sigurna-sam-da-gradani-nece=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1569&sigurna-sam-da-gradani-nece=

Gordana  Sobol

../intervjui/intervjui.php?osoba=3294&gordana-sobol

Sobol Gordana
Datum:
11.05.2003
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Gordana Sobol, predsjednica Glavnog odbora SDP-a i ministrica bez portfelja, koja je u Račanovu vladu ušla prošloga ljeta nakon krize vlasti izazvane odlaskom Budišina HSLS-a, tvrdi da nije zabrinuta zbog velikoga pada popularnosti svoje stranke. Na pitanje je li u SDP-u zavladala panika zato što mu sve više građana okreće leđa, Gordana Sobol za Vjesnik kaže:


- Nije nas uhvatila panika i ne bi bilo dobro da nas uhvati. Bez obzira na to što nam popularnost pada, nismo obeshrabreni. Možda nas je to samo dodatno motiviralo u odluci da pokažemo građanima da smo u ove tri i pol godine ipak odgovorno, pošteno i dobro obnašali vlast te da zaslužujemo njihovo i veće povjerenje.


• Ipak, SDP bilježi najniži rejting otkad je 2000. godine koalicija došla na vlast. Jeste li spremni i na mogući povratak u oporbu?
- Svaka vladajuća stranka, pa i SDP, treba računati s time da se jednoga dana nađe u opoziciji, kao i s time da ponovno dođe na vlast. Istraživanja javnosti pokazuju da nam pada popularnost, ali ne paničarimo zbog toga. Čini mi se da smo ipak na vrijeme, još lani u Tuheljskim Toplicama, pretresli sve što nam se kao stranci događalo otkad smo na vlasti, ali smo se i dogovorili što učiniti na oživljavanju rada stranke, a time i veće prisutnosti među građanima, sutra našim potencijalnim biračima. Nisam pesimist, vjerujem da će koalicija u ovome ili sličnome sastavu i dalje voditi Hrvatsku.


• Zašto samo SDP-u, a ne i HSS-u i HNS-u, pada popularnost?
- Odgovor leži i u onome što su sami građani rekli u istraživanjima. Na pitanje koja je stranka najodgovornija za vođenje države, najviše ih je odgovorilo da je to SDP. Mi ne bježimo od te odgovornosti, i te kako ju prihvaćamo i nosimo. Istovremeno, kad građane pitate što najviše zamjeraju vladajućoj koaliciji, kažu - stalne sukobe. A na pitanje tko je najodgovorniji za te svađe i sukobe, opet kažu SDP!
 

»Nitko nema pravo prisvajati sebi posebne zasluge za autocestu, ali će ostati upamćeno da je ona započeta u mandatu Vlade kojoj je na čelu bio Ivica Račan. Radikali zdesna zamjeraju SDP-u da je prebrzo i nepromišljeno išao u promjene, dok radikali slijeva kažu da smo bili mlaki. Stiješnjeni između desnih i lijevih radikala, stalno smo na njihovoj baražnoj vatri«, kaže predsjednica Glavnog odbora SDP-a

• Otkud percepcija građana da ste najodgovorniji i za sukobe? Zašto se Zlatka Tomčića ili Vesnu Pusić tako ne doživljava?
- U Hrvatskoj je 2000., nakon deset godina autokratske vladavine, na vlast došla koalicija. SDP je na njenome čelu, kao najveća i najodgovornija stranka, morao relativno brzo povući niz poteza, kako bismo nadoknadili propušteno u HDZ-ovo vrijeme. Pri tome mislim na ono propušteno iz objektivnih razloga - zbog agresije na Hrvatsku i Domovinskoga rata, ali i na propušteno zbog lošega vođenja države nakon oslobodilačkih akcija. Bilo je i za očekivati da građani neće biti zadovoljni svime što smo morali učiniti. Sigurna sam, međutim, da će sutra, koja god koalicija bila na vlasti, morati nastaviti s tim promjenama i reformama. Novoj će vlasti u tome sigurno biti lakše, jer smo najteže razdoblje ostavili iza sebe.


• Ne mislite li da su i neispunjena obećanja srozala popularnost SDP-a? Danas, uoči novih izbora, i vi i vaši partneri kažete građanima: »Dajte nam opet povjerenje, a mi vam obećavamo da ćete za nekoliko godina živjeti bolje«. Ali, 2000. ste »bolji život svima, a ne samo njima« obećali u ovome mandatu!
- Nažalost, SDP danas trpi kritike građana i zbog brojnih neispunjenih obećanja koja nismo mi davali, nego neke druge stranke iz ove koalicije. Neću vas sada podsjećati na to koja su sve obećanja u kampanji 2000. godine dijeljena ...


• Zašto nećete?
- Neću, jer se dobro zna da su stranke vodile zasebne izborne kampanje, pa se dobro zna i tko je što obećavao građanima. Točno je da je naša parola tada bila »bolji život svima, a ne samo njima«. Od nje ni danas ne trebamo odustati, jer nikoga nismo prevarili. SDP je i 2000. godine govorio da promjene neće biti moguće preko noći. Dobro se sjećam da je, recimo, Mato Crkvenac naglašavao da će nam trebati sedam do deset godina za osjetniji gospodarski rast.


• Možda je Mato Crkvenac to i govorio, ali prolongiranje boljeg života u dalju budućnost nije dominiralo SDP-ovom kampanjom. Niste tad govorili da vam trebaju dva ili tri mandata za borbu protiv korupcije, reviziju pretvorbe i privatizacije, kao što danas govorite.
- Svaka stranka računa na to da neće odmah, nakon prvoga mandata, otići s vlasti. Hoće li se to nama ipak dogoditi, o tome će ubrzo odlučiti hrvatski birači. Ne može se, međutim, osporiti da smo u ove tri i pol godine mnogo napravili. Nismo učinili sve što smo mogli i trebali, ali će - ne dobijemo li opet povjerenje građana - ostati upamćeno da je baš SDP vodio koaliciju koja je Hrvatsku približila Europi.


• Neki analitičari kažu da građani kažnjavaju SDP i zato jer je previše otišao udesno. Prof. Dragutin Lalović tvrdi da se gubite u stalnu vrludanju između strogoga centra i desnoga centra.
- SDP se ne gubi, niti vrluda. Put koji je stranka trasirala 1990. godine nije iznevjeren. I dalje smo čvrsto na programu socijaldemokracije i na poziciji lijevoga centra. Sve ovo vrijeme, radikali zdesna zamjeraju SDP-u da je prebrzo i nepromišljeno išao u promjene, dok radikali slijeva tvrde da smo bili mlaki, kažu da smo trebali ići oštro i sve nemilosrdno »odrubiti« preko noći.


• Trebale su, po takvima, velike čistke, lustracija...
- Točno, neki su i to od nas očekivali i tražili. Stiješnjeni između lijevih i desnih radikala, stalno smo, pa i danas, na njihovoj baražnoj vatri. Međutim, učvrstili smo SDP kao stranku istinske socijaldemokracije i očuvali je i za buduće naraštaje, što je bila velika odgovornost i ovoga rukovodstva i najširega članstva.
Ponavljam, koalicija na čelu sa SDP-om došla je na vlast nakon deset godina autokratske vladavine, kad se odluke nisu donosile niti u Saboru niti u Banskim dvorima, nego na Pantovčaku, a donosio ih je samo jedan čovjek. Ivica Račan je, i kao premijer i kao čelnik SDP-a, dobro procijenio da je važno pokazati građanima da Hrvatska neće propasti ako nema jednoga vođu i čvrstu ruku. Ma koliko se to sad činilo nevažnim, tad je bilo važno očuvati stabilnost zemlje i osigurati razvoj demokracije. Da smo samo to učinili, puno smo učinili.


• Vašem partneru HNS-u raste popularnost. Neki tvrde da se razočarani birači SDP-a sve više priklanjaju HNS-u kao »pravoj« lijevoj stranci. Jeste li zbog toga osuđeni na HNS, s kojim ćete i ubuduće morati koalirati?
- Mogu se dijelom složiti s tim da i dio naših »razočaranih« birača daje glas HNS-u. Treba, međutim, reći i da u ovoj koaliciji HNS ima puno manju odgovornost no što je ima SDP, pa njegovi čelnici i njegov ministar mogu sebi dopustiti da u javnost izlaze i s nekim radikalnim stavovima. Da imaju veći utjecaj u vlasti, sigurna sam da se ne bi usudili tako istupati.


• Na što konkretno mislite?
- Ne bih sada o tome.


• Zašto ne? Vaši partneri baš i ne štede SDP. Ovako ispada da se vi stalno povlačite, a onda odjednom premijer zaprijeti ostavkom!
- Većina ljudi u SDP-u, a i ja dok sam na ovoj dužnosti, sigurno nećemo komentirati pojedine istupe čelnika i ministara ostalih koalicijskih stranaka. Neki naši partneri mogu sebi dopustiti taj luksuz da se ponekad ponašaju i kao opozicija.


• I da se tako možda dodvoravaju biračima?
- Čelnici i ministri nekih stranaka koalicije mogu sebi dopustiti da kažu i ono što biračko tijelo trenutačno želi čuti. SDP, međutim, ne treba na takve njihove istupe žestoko uzvraćati. Nije dobro što se neki partneri ponašaju kao da su oporba, ali bi sigurno bilo loše da SDP nakon svakoga njihovog »oporbenog« izleta ljutito lupi po stolu. Kad bismo to činili, možda građani ne bi u nama vidjeli najvećega krivca za svađe. Možda naše nereagiranje zbunjuje i naše birače, pogotovo kad vide da trpimo udarce partnera. Ali, odgovorna stranka kao što je SDP ne smije ići na prvu loptu.


• Vaš partner Ivo Banac ovih je dana, govoreći o tome zašto su iznevjerena obećanja iz 2000., spomenuo i mogućnost da je koalicija na čelu sa SDP-om »ili ucijenjena ili u dogovoru s HDZ-om«. Vaš komentar?
- Odbijam te Bančeve optužbe! Niti je SDP ucijenjen, niti je išta radio u dogovoru s HDZ-om! Da smo od dolaska na vlast u siječnju 2000. odmah išli oštro i s radikalnim rezovima, kako su neki priželjkivali, bojim se da bi to za hrvatsku demokraciju bilo pogubno. Gospodin Banac očigledno o tome misli sasvim drukčije od većine u SDP-u.


• Iako se svi trudite uvjeriti građane da još ne razmišljate o izborima, kampanja je već počela. Vidi se to i po sve češćim slikanjima ministara, ali i premijera na dionicama autoceste, po otvaranjima lokalnih kanalizacija... Zašto se toliko oteže s određivanjem datuma izbora?
- Koalicija će se o tome sigurno vrlo brzo dogovoriti. Vjerujem i da će izbori biti u roku koji je načelno već dogovoren, a dogovoreno je da to bude studeni. Tjedan prije ili kasnije, neće biti presudan, a točan će datum ovisiti prije svega o tome mogu li Hrvatski sabor i Vlada odraditi još neke neophodne poslove te donijeti vrlo važne zakone.
Što se premijera Račana tiče, dosad mu se stalno prigovaralo da je malo među ljudima, a sad mu se prigovara da se puno »slika« zbog skorih izbora. Dobro je da premijer što više ide među ljude, u posjete županijama, da razgovara s lokalnim rukovodstvima. Dobro je da to čine i ministri. A hoće li u tim čestim odlascima na teren neki ministri pretjerati i hoće li svoju ministarsku funkciju i stranački koristiti, za to nije odgovoran premijer. Čini mi se da su neki ministri u tome već malo pretjerali.


• Mislite li na ministra Radimira Čačića, s čijom se strankom sve žešće svađate zbog autorstva nad autocestom? Za HNS je to »Čačićeva cesta«, za SDP je »cesta Račanove vlade«. Građane to ne zanima, ali ih i te kako zanima koliko je njihova novca potrošeno na nepotrebno reklamiranje ceste kojoj se svi raduju.
- I mene smeta što se u posljednje vrijeme, pa i zbog toga reklamiranja, uz autocestu Zagreb-Split vežu negativne konotacije, koje pomalo i umanjuju njezinu važnost. Autocesta nije ni projekt godine ni jednoga mandata. Ona je projekt generacija. U zadnje dvije godine, međutim, našla se ekipa ljudi koja je napravila vrlo pametnu stvar - Vladino povjerenstvo, koje okuplja nekoliko ministara koji se tjedno sastaju i rješavaju probleme. A na zadovoljstvo svih građana, autocesta iz tjedna u tjedan napreduje.
Nitko nema pravo prisvajati sebi posebne zasluge za to, ali će nesumnjivo ostati upamćeno da je autocesta započeta u mandatu Vlade kojoj je na čelu bio Ivica Račan. Možda će za njegova novoga mandata biti i do kraja izgrađena. Vjerujem i da će se na kraju taj projekt zvati autocesta Zagreb-Dubrovnik, a ne samo Zagreb-Split. Što se tiče propagande Čačićeva ministarstva - od jambo plakata do televizijskih spotova - očekujem da njegovo ministarstvo dostavi Vladi cijeli troškovnik reklamiranja autoceste.


• Dosad je sve to bila interna stvar Čačićeva ministarstva?
- Svi spotovi što se vrte na televiziji i svi jambo plakati što se vide uz ceste diljem Hrvatske, autorstvo su Ministarstva javnih radova, obnove i graditeljstva.


• A ujedno su i odlična propaganda za HNS, jer je u spotovima u prvome planu samo njegov ministar Radimir Čačić.
- Možda, ali sam sigurna da hrvatski građani neće autocestu Zagreb-Split jednoga dana pamtiti kao Čačićevu!


• Vaš stranački kolega Zdravko Tomac smatra da bi za Hrvatsku bilo dobro da novu koaliciju čine SDP i HSS te tzv. oporbena četvorka na čelu s HDZ-om. Je li uopće moguća koalicija SDP-HDZ-HSP?
- Ne mogu ni zamisliti takvu koaliciju! Barem ne danas. Moguće je da jednoga dana HDZ okonča zasad samo šminkersku transformaciju u demokratsku stranku, pa je onda možda moguća i takva koalicija. Ali, vjerojatno ja tad i neću više biti u politici, jer je to daleka budućnost. Hrvatskoj, uostalom, danas ne treba nikakva široka koalicija, nikakva vlada nacionalnoga jedinstva. Ona je i te kako bila potrebna u vrijeme Domovinskoga rata.


• O sukobima u HDZ-u puno se piše, ali ni SDP nije pošteđen stranačkih previranja. Nedavno su se ideološki svađali Zdravko Tomac i Ivan Ninić, sad se svađaju Mato Arlović i Željko Malević o tome tko će biti pravi šef slavonskoga SDP-a, raspuštate stranku u Kninu...
- Razlike u stajalištima između Zdravka Tomca i Ivana Ninića nisu danas ni manje ni veće nego što su bile prije deset godina. S takvim i sličnim problemima SDP se uredno nosi već jako dugo. Možda je zbog toga stranka i opstala i ojačala. Te nesuglasice, kad izađu u javnost, ispadaju jako velike, pa se čak govori i o raskolu u stranci.
Sličnih problema ima i u drugim strankama, samo što je javnost zainteresiranija za događanja u SDP-u jer smo vodeća stranka u državi. U SDP-u, međutim, nikada nismo ni pomislili na to da od nečijeg »soliranja« u javnosti trebamo stvarati aferu, ili nekoga tjerati iz stranke.


• Neki će reći da se u SDP-u ponašate kao Ivica Račan u koaliciji - pokušavate miriti nepomirljivo!
- Možda, ali to je otpočetka politika naše stranke. Pa, kud bismo dospjeli da na Glavnom odboru 120 ljudi raspravlja o tome što je rekao Tomac, a što Ninić? Može se reći da to sve prođe mimo nas, a SDP ide dalje!


• Znači li to da uopće niste raspravljali o sukobima viđenijih SDP-ovaca?
- Ne, nismo. Čelništvo SDP-a nikad nije razgovaralo o istupima pojedinih svojih članova u javnosti.


• Niste raspravljali ni o aktualnoj krizi u Osječko-baranjskoj županiji?
- O tome smo razgovarali samo kao o problemu funkcioniranja Županije, a ne o tome što su rekli Željko Malević i Mato Arlović. Sigurno je da su njih dvojica, različitim tumačenjima krize u Županiji, naštetili SDP-u. Ne pada mi, međutim, ni na pamet arbitrirati između njih dvojice, ili možda povlačiti pitanje njihove odgovornosti. Što se Knina tiče, tamo raspuštamo gradski odbor SDP-a. Zahtjev za njegovo raspuštanje postoji već dugo, i to zbog nemoguće komunikacije između gradske i županijske organizacije te stranačke središnjice.

S Tomcem se ne slažemo, ali to nije razlog za odlazak


Zdravko Tomac, jedan od osnivača SDP-a, najavljuje odlazak iz stranke. Tvrdi da SDP još nije stranka pravih socijaldemokrata, nego tek reformiranih komunista. Što mislite o toj tvrdnji? I, bi li njegov odlazak bio gubitak za SDP?
- Odlazak svakoga člana je na neki način gubitak za stranku, pa vas neću uvjeravati u to da Tomčev odlazak ne bi bio gubitak. Ne bih posebno komentirala tu njegovu izjavu, ali moram reći da je prof. Tomac uvijek imao posebnu poziciju u SDP-u. Nitko mu ne odriče velike zasluge, posebno u vrijeme kad smo kao stranka bili spali na najniže grane.
S njim se ni ja ni neki drugi u SDP-u nismo uvijek slagali, kao ni on s nama, ali to, valjda, nije razlog za odlazak. Osobno bi mi bilo žao da ode, ali ne znam što bi to stranka trebala učiniti da ga zadrži. Kolega Tomac ima vrlo značajne državne i stranačke funkcije: potpredsjednik je Sabora i šef Odbora za vanjsku politiku, član je Glavnog odbora SDP-a i potpredsjednik zagrebačke organizacije, pa ne vidim zašto bi trebao otići. A još manje vidim razloga da se u SDP-u išta mijenja u onome smislu u kojem nam on to predbacuje.

Ivka Bačić
 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


26.04.1969  Rajšel Kristijan
26.04.1967  Vujec Nataša
26.04.1966  Ernoić Miljenko
26.04.1964  Pros Dražen
26.04.1957  Lucić Josip
26.04.1938  Biškupić Božo