savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1776&hrvatska-nije-talac-gotovine-nego=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1776&hrvatska-nije-talac-gotovine-nego=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1776&hrvatska-nije-talac-gotovine-nego=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1776&hrvatska-nije-talac-gotovine-nego=

Anto  Đapić

../intervjui/intervjui.php?osoba=1043&anto-dapic

Đapić Anto
Datum:
06.02.2005
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Predsjednik Hrvatske stranke prava, Anto Đapić imao je naporan tjedan. Javnost je sa zanimanjem promatrala početak rada istražnog povjerenstva za riječko brodogradilište Viktor Lenac, kojem Đapić predsjeda. Uz to, dr. Mate Granić, bivši ministar vanjskih poslova, najavio je da će pomoći HSP-u u međunarodnim kontaktima. Ta je stranka odlučila i samostalno izaći na svibanjske lokalne izbore.
O svim smo tim temama s Antom Đapićem razgovarali u njegovu saborskom kabinetu.


• Predsjedate istražnim povjerenstvom koje se bavi propalim brodogradilištem Viktor Lenac. Kako ste zadovoljni početkom rada povjerenstva i što kao njegov predsjednik namjeravate poduzimati?
- Trenutačno, povjerenstvo ispituje svjedoke. Prikupili smo veliku količinu dokumenata, ali najviše ćemo informacija dobiti od ljudi koji su sudjelovali u tim zbivanjima. Petosatno izlaganje Damira Vrhovnika, koji je uglavnom odgovarao na pitanja Branimira Glavaša, pokazalo je jad i bijedu pretvorbe na hrvatski način. Ne smijem se oko toga – kao predsjednik povjerenstva – opredjeljivati, ali bilo je poučno slušati kako se provodila privatizacija jednog od najsnažnijih hrvatskih brodogradilišta.
Po tom su se modelu, važno je reći, privatizirale i druge tvrtke. Prebacivanje vlasništva i dionica između menadžera kad je sve legalno u kontekstu Zakona o privatizaciji i provedbe odluka brojnih vlada, nevjerojatno je zanimljiva priča koja mnogo toga otkriva.
Motiv za pokretanje povjerenstva bila je namjera pokazati je li bivša Račanova vlada zbog svojih privatnih veza davala Lencu državna jamstva bez ekonomskih računica.
 

Pozdravljamo Savez za Europu SDP-a i HDZ-a koji nam odgovara. Ako se taj proces nastavi – a očito je da su se te dvije stranke počele približavati - HSP će iz toga izvući velike koristi. Otvara nam se mogućnost da nam se prikloni biračko tijelo, nezadovoljno takvim razvitkom događaja. Pritom mislim na glasače od krajnje desnice do centra

 Da sretnem Gotovinu, i ja bih popio kavu s njim, ali mu ne bih govorio što treba učiniti. Rekao bih mu: »Imenjače, ti si za Hrvatsku učinio puno, a sad reci što bi Hrvatska mogla načiniti za tebe«. Nije istina da Gotovina treba biti u Haagu da se optužnicu sruši. Ona je već jednom promijenjena, što je poznato. Vlada se treba baviti pravnim načinima zaštite nacionalnih interesa umjesto komentiranjem priča koje pušta obavještajno podzemlje

• Vi ste to Damira Vrhovnika osobno zapitali na sjednici povjerenstva?
- Da to nisam učinio, pitanje bi ostalo otvoreno. Vrhovnik je, na moje pitanje, okrenuo »pilu naopako« te optužio Ivicu Račana, Slavka Linića i Ljubu Jurčića zbog stečaja brodogradilišta. Ustvrdio je da je stečaj izazvan zbog dva milijuna eura i da je tako napravljena veća šteta.
U svakom slučaju, mislim da treba organizirati još jedan krug svjedočenja, te pozvati tadašnjeg predsjednika Vlade Račana, zatim Linića i Jurčića kako bismo čuli njihovo mišljenje. Ovako smo u dvojbi o čemu se tu točno radi. Problem je i uknjižba pomorskog dobra koju je Lenac proveo, a to nije bilo moguće prema propisima. Kad se utvrdi istina o tome, posla će imati državne pravosudne institucije.


• Smatrate li da Ivica Račan, Slavko Linić i Ljubo Jurčić, uz političku odgovornost, mogu i kazneno odgovarati?
- Teško bi bilo ustvrditi bilo kakvu kaznenu odgovornost. Vlada je bila vezana zakonom i uredbama te mi se čini da nisu napravili nešto izvan zakonskih odredbi.


• Boji li se Hrvatska stranka prava najavljene »velike koalicije«, odnosno Saveza za Europu SDP-a i HDZ-a?
- Ne, dapače! Mi to pozdravljamo i to nam odgovara. Ako se taj proces nastavi – a očito je da su se te dvije stranke počele približavati - HSP će iz toga izvući velike koristi.
Nama se otvara mogućnost da nam se biračko tijelo, nezadovoljno takvim razvitkom događaja na političkoj sceni, prikloni u znatnoj mjeri. Pritom mislim na glasače od krajnje desnice do centra.


• Rekli ste da ćete privući glasače krajnje desnice. Zar to već niste učinili?
- Mislim tu na biračko tijelo desnice i desnog centra koje je razvodnjeno i daje podršku manjim, izvanparlamentarnim strankama. Držim da te birače možemo privući, makar se ne slagali sa svim našim potezima.


• Dogovor Sanadera i Račana zove se Savez za Europu. HSP nije pozvan u takav »europski« savez. Je li Vaša stranka antieuropska?
- Mi ne pripadamo tom »savezu«, ali vodimo proeuropsku politiku. HSP je čvrsta, konzervativna stranka desnog centra i vidimo se kao »hrvatski CSU«. Orijentirani smo prema Europi na svoj način i ne želimo biti dio nekog »saveza« koji će mehanički prihvaćati zahtjeve Europske unije, posebno one koji po našem mišljenju nisu dobri.
Ukratko, mi jesmo za pregovore s Unijom, ali protivit ćemo se tome da kvaliteta ovisi o brzini pregovora.
Nećemo ići prečicom, treba voditi računa o tome da u Europi više ne teče med i mlijeko.


• Jeste li euroskeptik?
- Nisam, iako je euroskepticizam legitimna politička opcija unutar Unije. Tempo eurointergracijskih procesa mora se uskladiti s hrvatskim realitetom i interesima. U ovom me trenutku najviše smeta što se Hrvatska dovela u poziciju da o početku pregovora s Unijom odlučuje status Ante Gotovine. Kad ćemo razgovarati o konsenzualnim političkim potezima stranaka, doći ćemo zbog toga u probleme. Postavit ćemo pitanje je li model koji Vlada ima u odnosima s Haagom dobar ili nije. Mi smatramo da nije dobar i da je riječ o neuspjehu.


• Što bi drugo Vlada mogla poduzeti?
- Postoje druge varijante koje su teže, mukotrpnije, ali su bolje i dostojanstvenije. HSP je predložio da se oformi istražno povjerenstvo za postupanje s transkriptima iz Ureda Predsjednika, s naglaskom na tzv. brijunske transkripte.
Očito je da u njima ima falsifikata, a na njima se temelje optužnice protiv generala Ante Gotovine i Mladena Markača. To je primjer kako Hrvatski sabor bježi od odgovornosti prema sebi, Oluji i Domovinskom ratu i gubi pravo nazivati se Hrvatskim saborom.
Kad bi postojao stav Sabora o autentičnosti brijunskih transkripata ili rješenje Državnog odvjetništva, Vlada bi se na njega mogla pozivati u međunarodnim kontaktima i lobiranjima.


• Kako gledate na slučaj kontrolora leta Jure Kapetanovića i generala Gotovine?
- Radi se o nebulozama. Prije svakog važnog datuma događa se sličan slučaj pritiska na Hrvatsku. Imali smo već Gotovinu u Brelima i slične priče, ali uvijek se pokaže da od toga nema ništa. Uvjeren sam kako bi Ivo Sanader, da zna gdje je Ante Gotovina, istog trenutka dao nalog da ga se uhiti i izruči Haagu.


• Što biste Vi učinili?
- Ne mogu spekulirati da sam na poziciji predsjednika Vlade.


• Na nedavnim izborima predsjednički se kandidati nisu snašli kad su ih pitali što bi učinili da negdje na moru sretnu generala Gotovinu. Kako biste se Vi ponašali u toj situaciji?
- Čuo sam što su rekli Jadranka Kosor i Stipe Mesić. Ja bih s njim također popio kavu, ali mu ne bih govorio što treba učiniti. Rekao bih mu: »Imenjače, ti si za Hrvatsku učinio puno, a sad reci što bi Hrvatska mogla načiniti za tebe«. Ne bih gubio vrijeme godinu dana proganjajući Gotovinine prijatelje i pozivajući njega da se preda. Nije istina da Gotovina treba biti u Haagu da se optužnicu sruši. Ona je već jednom promijenjena, što je poznato. Pogrešno je kad Vlada govori da je Hrvatska talac jednog čovjeka. To nije istina, ona je talac svoje nemušte politike. Hrvatska vlada treba se baviti svim pravnim načinima zaštite nacionalnih interesa umjesto komentiranjem priča koje pušta obavještajno podzemlje.


• Kako će dr. Mate Granić pomoći HSP-u da poprimi međunarodni ugled? Zbog toga ste ga angažirali?
- HSP je u posljednjih nekoliko godina bio posvećen unutrašnjem ustroju i odnosima u zemlji. Prvo smo morali preživjeti na hrvatskoj političkoj sceni. Danas nema ozbiljnijeg političara koji HSP smatra nedemokratskom strankom. Uoči lokalnih izbora pljušte nam koalicijske ponude sa svih strana.
U dijelu međunarodne zajednice postoji pogrešna percepcija o HSP-u. Svejedno je slažu li se oni s nama ili ne, ali važno je da je stranka demokratska, da nije ksenofobična i isključiva. Za međunarodnu legitimaciju HSP-a nije relevantno jesmo li euroskeptici. Uostalom, mi to i nismo.
Potreban nam je još jedan ozbiljniji iskorak u međunarodne odnose. Veze, poznanstva i razgovore koje nam može osigurati dr. Granić, nitko drugi ne može. Rekao je da želi pomoći HSP-u bez ikakvih svojih ambicija. Mi bismo do toga došli i bez dr. Granića, ali s njim stvari idu mnogo brže.


l S kime želite surađivati na europskoj sceni?
- Ne zanimaju nas kontakti s krajnjom desnicom. Interes nam je suradnja sa strankama koje čine Europsku pučku stranku.


• Tu ulazite »na teren« HDZ-u?
- Možda. Nije to ničija domena. Doduše, po nekim potezima, HDZ se pomaknuo prema centru, pa i ljevici.


• Na lokalne izbore izlazite samostalno. Koalicije ste ostavili za kasnije?
- To je nužan potez. Biračko tijelo je na predsjedničkim izborima pokazalo da je dobrim dijelom, iznad deset posto, sklono HSP-u. Ali, glasovi naših birača otišli su i Jadranki Kosor (41 posto) i Mesiću (59 posto), iz čega zaključujemo da moramo biti vrlo oprezni kad je riječ o koalicijama. Nemamo razloga prijeizbornim koalicijama ikome davati podršku. Nismo sudjelovali u vlasti, nacionalnoj i lokalnoj, i ne želimo podržavati stranke koje sada trebaju platiti ceh za svoju politiku.


• Možete li nakon izbora i sa SDP-om?
- Možemo. Ali, prerano je govoriti o tome. Držimo da ćemo biti faktor odlučivanja u velikim gradovima i pokušat ćemo pregovarati »u paketu«. Isto vrijedi i za županije, gdje odlučujemo o većini. Ne može se dogoditi da nigdje nemamo gradonačelnika ili župana, a da smo svugdje stranka odluke.

 

Granić nije zamjena za Leticu


• Kakav je status dr. Granića kod vas - honorarni suradnik, simpatizer, član stranke?
- Nije honorarni suradnik ili tako nešto. Došao je bez ikakvih uvjeta. Naši odnosi intenzivirani su nakon njegova uhićenja kad sam rekao da treba pričekati dokaze i presudu. Nakon češćih kontakata, predložio nam je kako nam može pomoći bez ikakvih protuusluga ili uvjeta. Rado sam prihvatio pomoć.


• Je li dr. Granić zamjena za dr. Slavena Leticu nakon debakla na predsjedničkim izborima?
- Nije. Dr. Letica je član našeg saborskog kluba i nadam se da će to ostati. Nadali smo se boljim rezultatima, ali to neće pokvariti našu suradnju. Za HSP Letica ima jednu vrstu vrijednosti, a dr. Granić drugu.


• Navodno, Vi osobno niste bili zadovoljni dr. Leticom?
- Nije tako, dao sam mu osobnu i stranačku podršku i dolazio na sve predizborne skupove na koje me pozivao. Ali, mislim da je pogreška što i formalno nije bio HSP-ov kandidat.

Dubravko Grakalić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


18.05.1983  Čerkez Mario
18.05.1979  Kolman Igor
18.05.1969  Huljić Miki
18.05.1964  Barišić Zdravko
18.05.1964  Kubelka Vladimir
18.05.1958  Mezga Ivan
18.05.1952  Šuran Dušanka
18.05.1948  Ivanović Marko
18.05.1948  Barišić Mladen
18.05.1945  Cindrić Mijo
18.05.1939  Martinčić Elio
18.05.1924  Juzbašić Živko