savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1797&zasto-smo-pokupili-pice=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1797&zasto-smo-pokupili-pice=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1797&zasto-smo-pokupili-pice=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1797&zasto-smo-pokupili-pice=

Željko  Rohatinski

../intervjui/intervjui.php?osoba=6037&zeljko-rohatinski

Rohatinski Željko
Datum:
01.02.2003
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Dr. ŽELJKO ROHATINSKI, GUVERNER HRVATSKE NARODNE BANKE, O OGRANIČAVANJU BANKARSKIH KREDITA I RAZLOZIMA ZA "JAKU" KUNU

Čuo sam za zlonamjerne konstrukcije da smo se ograničavanjem rasta kredita banaka izravno angažirali protiv predizbornih interesa stranaka na vlasti. Mi smo reagirali jer zaduživanje banaka u inozemstvu i kreditiranje domaće potrošnje tim novcem, povećava inozemni dug, nepovoljno djeluje na platnu bilancu, a dugoročnije bi moglo ugroziti i ekonomsku stabilnost. Dakle, nismo reagirali iz političkih motiva, nego rekao bih zato da dobro raspoloženje ne preraste u opijenost

U trenutku kad se političari na vlasti hvale gospodarskim rastom, koji je velikim dijelom zasnovan na kreditima banaka građanstvu, vi ste ograničili njihov daljnji rast. Kakve su bile reakcije?
Čuo sam za kuloarske priče kako su te mjere rezultat prevelikog opreza Hrvatske narodne banke, pa čak i za zlonamjerne konstrukcije da smo se izravno angažirali protiv predizbornih interesa stranaka na vlasti. I jedno i drugo je sasvim bez osnove. Točno je jedino da vrijeme za takvu akciju nije bilo najzgodnije. Ali, nismo ga mi birali. Mi smo reagirali, jer zaduživanje banaka u inozemstvu i kreditiranje domaće potrošnje tim novcem, povećava inozemni dug, nepovoljno djeluje na platnu bilancu, a dugoročnije bi moglo ugroziti i ekonomsku stabilnost. Reagirali smo, dakle, zato što su ugroženi ekonomski interesi zemlje, a ne zbog političkih motiva.
 

Željko Rohatinski: “Nikad nije dobro kad krediti rastu brže od štednje i kad se banke zadužuju u inozemstvu kako bi kreditirale stanovništvo, koje onda tim novcem kupuje uvoznu robu”

“Slabljenje kune djelovalo bi iznimno negativno. Čak je 65 posto dugovanja, a samo 30 posto potraživanja banaka u efektivnim devizama”

“Može li se u kratkom roku uspostaviti vanjskotrgovinska ravnoteža samo promjenom tečaja? Pretpostavka bi za to bila da postoji proizvodnja kojoj bi tečaj omogućio da iziđe na svjetsko tržište. Nje, međutim, nema”

Ipak, jeste li izračunali koliko se time usporava gospodarski rast?
Mjera kojom se ograničava rast kredita na 16 posto, nakon čega oni postaju skuplji za banke, znači da one mogu povećati svoje neto plasmane za oko 15 milijardi kuna. To je oko 8 posto bruto domaćeg proizvoda u 2002., što znači da se bez ikakvih dodatnih troškova omogućuje isto toliki gospodarski rast. Naše mjere, dakle, ne bi trebale izravno utjecati na smanjenje rasta. Štoviše, moglo bi se dogoditi da ga one i ubrzaju. Znatan dio kredita koristio se, naime, za kupovinu uvozne robe, a neto uvoz se odbija od domaće proizvodnje u izračunu bruto domaćeg proizvoda. Dakle, mjere koje usporavaju rast uvoza mogu biti poticaj bržem rastu bruto domaćeg proizvoda.


Je li vam vlast i izravno prigovarala zbog tih mjera?
Ne, nikakvih izravnih prigovora nije bilo.


Javno i izravno pobunile su se banke...
Njihova je reakcija logična i prirodna. Cilj je banaka ostvarivanje što veće dobiti, pa one nisu oduševljene ničim što ih u tome ograničava.


Bi li banke imale istu logiku maksimalizacije profita i da nisu u stranom vlasništvu?
Naravno, to je logika kapitala, koji ne poznaje nacionalne granice. Među bankama koje su u 2002. ostvarivale visoki rast kredita, ima i nekih domaćih banaka. Njihovo se ponašanje nije ni po čemu razlikovalo od drugih.


Banke koje su hrvatske po imenu, a ne i po vlasništvu, na neki su način ekspoziture velikih banaka. Njihove su centrale u drugim zemljama, a kod nas mogu biti od danas do sutra, odnosno dok je zarada dobra. Da su, nasuprot tome, centrale banaka u Hrvatskoj, odnosno da su to prave hrvatske banke, i njihova bi logika morala biti drukčija. Tada se ni njihovo poslovanje ne bi moglo svesti samo na lov na ekstraprofit.
Banke se ponašaju sukladno okolnostima u kojima djeluju, s time da treba imati na umu da je gospodarski rast u Evropskoj uniji manji od 2 posto, što znači da je smanjena i potražnja za kreditima. Posljedica je opći pad kamata i smanjena dobit banaka kod kuće, pa one nastoje što više novca plasirati na druga tržišta. A u Hrvatskoj je profitabilnost njihovog kapitala veća nego u domicilnim zemljama i iznosi oko 20 posto. Za to ih ne treba optuživati. Na nama je međutim bilo da ocijenimo utječe li kreditna politika banaka negativno na ekonomske performanse zemlje i da reagiramo. Upravo smo to i učinili.


Definicija koju je svojedobno dao jedan od guvernera njemačke središnje banke glasi kako je posao guvernera da kvari veselje. On se mora ponašati kao domaćin koji u trenutku kad se društvo najbolje zabavlja pokupi i odnese sve piće sa stola. Može li se reći da je vaš najnoviji potez u skladu s tom definicijom?
Rekao bih da smo mi sada reagirali zato da dobro raspoloženje ne preraste u opijenost. Posao guvernera je, inače, da monetarnom politikom pridonosi ostvarivanju općih ekonomskih ciljeva, od kojih je najvažniji gospodarski rast. Mnogo povoljniji monetarni ambijent nego prije omogućio je, uz ostalo, i ubrzavanje rasta do kojeg je kod nas došlo u protekle dvije godine. Posao guvernera je i da ocijeni kada bi određene monetarne okolnosti, koje se kratkoročno mogu činiti povoljnima, dugoročnije mogle postati smetnja rastu.


Vaš je njemački kolega mislio da se povlačenjem novca mora zakočiti inflacija. Jeste li i vi ograničili kredite kako biste spriječili rast cijena?
Ne, nije nas motivirao strah od inflacije. Jedina cijena koju sada posebno želimo održati stabilnom je cijena kune. Brzi rast kredita imao je dva učinka; pritisak da kuna još više ojača i povećanje uvoza. I jedno i drugo, i jačanje kune i uvozne konkurencije, pomaže, makar kratkoročno, održavanju niske inflacije. Da samo o tome brinemo, kao što nam neki potpuno neargumentirano spočitavaju, mi u sadašnjem trenutku ne bismo imali razloga za ovakve mjere. Mi smo ih ipak donijeli, jer smo ocijenili da nastavak dosadašnjih tendencija može pogoršati ukupno ekonomsko stanje u zemlji. Nikad nije dobro kad krediti rastu brže od štednje i kad se banke zadužuju u inozemstvu da bi kreditirale stanovništvo, koje onda tim novcem kupuje uvoznu robu.


Vlast se hvali brzim gospodarskim rastom, u prošloj godini i do pet posto, dok se u isto vrijeme izvoz još više smanjio, a uvoz povećao. Može li se smatrati zdravim rast koji je zasnovan na domaćoj potrošnji, staroj strukturi i stranim kreditima?
Nije sporno da je izvoz jedina prava razvojna šansa, pogotovo za zemlju s malim i siromašnim tržištem, pa još u vremenu globalizacije. Meni je, međutim, izuzetno drago da danas već i poduzetnici javno kažu kako bi im promjena tečaja doduše povećala prihode, ali ne bi dovela do rasta izvoza. U Hrvatskoj se, nažalost, nije investiralo u gospodarstvo duže od desetljeća, a naša su poduzeća izgubila tehnološku konkurentnost i tržišta. Pravo, dugoročno rješenje mora sadržavati i politiku tečaja, ali na kraju popisa, a ne na početku. Osim toga, problem tečaja ne može se rješavati samo s gledišta proizvodnje. Mora se voditi računa i o financijskom sektoru, na koji bi slabljenje kune djelovalo iznimno negativno. Čak je 65 posto dugovanja, a samo 30 posto potraživanja banaka u efektivnim devizama.


Ali kuna nije samo prejaka; ona iz godine u godinu sve više jača, jer marka, odnosno euro sada stoji isto, premda domaće cijene rastu. Zašto Narodna banka barem ne održava isti tečaj?
Uzrok tom jačanju kune nije teško dokučiti. Na našem se deviznom tržištu stalno prodaju devize od privatizacije i od stranih kredita, koje uzimaju država i banke. Velika ponuda deviza ruši njihovu cijenu, a diže cijenu kune. Narodna banka u posljednje tri godine, suprotno često izricanim ocjenama, nije sprječavala slabljenja kune, nego je, sasvim suprotno, zaustavljala njezino još veće jačanje. Pitanje zašto se država i banke toliko zadužuju, kao i zašto se išlo u masovnu privatizaciju, nije u našoj nadležnosti. Često se spominje primjer Slovenije, koja tečaj prilagođava rastu cijena. Oni su u tome iznimno uspješni, upravo zato što nemaju, kao mi, veliki pritisak deviznog priljeva koji ne potječe od izvoza robe i usluga.
 

U vašem je mandatu količina novca u optjecaju više nego udvostručena. Gospodarstvo, ipak, nije reagiralo povećavanjem proizvodnje. Je li to zato što su naši menadžeri nesposobni, kako tvrdi Vlada, pa će ih ona poslati u inozemstvo na školovanje, ili zato što im, uglavnom zbog nerealnog tečaja, nije omogućeno da osvoje inozemna tržišta.
Više novca u prvom je redu napunilo financijske kanale, koji su bili prilično prazni zbog prijašnjeg stanja nelikvidnosti, čime se omogućilo normalno plaćanje i poslovanje. To je samo dijelom povećalo potražnju na tržištu. Zatim, masa kredita rasla je prosječno 30 posto godišnje, no mnogo sporije poduzećima negoli stanovništvu. Taj novac je u većoj mjeri otišao na financiranje uvoza nego na poticanje domaće proizvodnje. A vjerojatno je u mnogim poduzećima zakazala i sposobnost managementa da povećanu likvidnost iskoristi na pravi način.


Anketa “Poslovna očekivanja” Privrednog vjesnika pokazuje da poduzeća ne investiraju kako bi povećala proizvodnju, nego kako bi je modernizirala i onda smanjila troškove otpuštanjem radnika. Ali ni sa smanjenim troškovima, uz nerealni tečaj, oni ne mogu zarađivati izvozom. Zašto se to ne može promijeniti? Je li prejaka struktura koja vuče rentu od nerealnog tečaja? Uz banke i korisnike potrošačkih kredita, tu je i država, koja mora otplaćivati više od 13 milijardi dolara duga, pa bi joj poskupljenje deviza otežalo proračunsku računicu.
Pitanje je može li se u kratkom roku uspostaviti vanjskotrgovinska ravnoteža samo promjenom tečaja? Pretpostavka bi za to bila da postoje proizvodi kojima bi tečaj omogućio da iziđu na svjetsko tržište. Njih, međutim, nema mnogo. Zato je izvoz neelastičan. Vjerojatno bi se samo smanjio uvoz. Ima još nešto, što ne volimo čuti i o čemu se šuti. Uspoređivanjem kupovne moći u nas i u zemljama s kojima trgujemo, Ekonomski institut u Zagrebu je pokazao da kuna nije precijenjena, nego da je, posve suprotno, podcijenjena. Njezina je kupovna snaga u zemlji veća nego što to pokazuje nominalni tečaj. Problem je, dakle, u nečemu drugom; u niskoj produktivnosti i visokoj opterećenosti gospodarstva porezima, doprinosima, pa i plaćama iza kojih ne stoji odgovarajući rezultati.


Kolika je, zbog toga, razlika između bruto domaćeg proizvoda, izračunatog prema unutrašnjoj kupovnoj moći, i tečaja kune?
Oko 30 posto. Za toliko je, dakle, kuna podcijenjena, a ne precijenjena.


Što mislite o prijedlogu dr. Branka Horvata da se uvoz oporezuje sa 10 posto i da se tim novcem, u istom postotku, stimulira izvoz? Time bi se, kaže on, željeni efekt postigao bez devalvacije.
To je ideja čije bi efekte trebalo sagledati. Ja je ne bih unaprijed odbacio.

 

LJUBLJANSKI OBRAT

Kako se po vašem mišljenju može riješiti spor sa Slovenijom oko stare devizne štednje?
Mislim da se dio tog spora može relativno brzo riješiti, pa bi hrvatski štediše Ljubljanske banke mogli doći do svog novca. Riječ je izvorno o oko 312 milijuna maraka, plus kamate, koje naši građani nisu prenijeli u hrvatske banke, a time i u hrvatski javni dug, nego su ih ostavili u Ljubljanskoj banci. Kao što se zna, oni se zbog tog novca sude već godinama. Očito je, međutim, da je Nova ljubljanska banka vrlo zainteresirana da izravno ili neizravno dobije dozvolu za rad u Hrvatskoj i potpuno svjesna činjenice da tu dozvolu ne može dobiti ako se istodobno ne riješi problem privatne štednje. Mislim da su u Novoj ljubljanskoj banci također svjesni kako im je to potrebno i kao legitimacija pred hrvatskom javnošću i budućim komitentima. Pri tome ne bi trebalo očekivati probleme s povratom glavnice, uvećane za ugovorene kamate; onakve kakvu svaki štediša ima u svom ugovoru. Jedino bi inzistiranje štediša na zateznim kamatama, koje su mnogo više, moglo odgoditi pronalaženje rješenja.


To je, nesumnjivo, senzacionalni obrat u tom ružnom sporu, koji traje već 12 godina. Zašto Hrvatska ne traži i povrat dvostruko većeg iznosa koji su štediše prenijeli u hrvatske banke, a kao javni dug isplatili hrvatski porezni obveznici?
To je posao Vlade, a ne Narodne banke. Koliko ja znam, Vlada je tražila taj novac i o tome se također pregovaralo. Naravno, treba uzeti u obzir da Ljubljanska banka potražuje i oko 170 milijuna maraka kredita koje je dala, a nije uspjela naplatiti u Hrvatskoj. Službeni je stav Slovenije da se to treba riješiti u procesu sukcesije. No, u dosadašnjim razgovorima spominjala se i mogućnost kompenzacije.

Milan GAVROVIĆ

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


15.05.1984  Hržić Dinko
15.05.1967  Tafra Ivica
15.05.1964  Bilić-Vardić Suzana
15.05.1959  Rajsman Marijan
15.05.1955  Vrtiprah Vesna
15.05.1953  Medved Joso
15.05.1950  Benić Đuro
15.05.1945  Kurilj Zdravko