Novi prvi policajac Marijan Benko iz MUP-a je svojedobno otišao s mjesta pomoćnika ministra za kriminalističku policiju, a iza sebe ima 20 godina rada u struci. Vratio se na mjesto ravnatelja policije. U razgovoru za Vjesnik rekao je da će mu jedna od glavnih zadaća biti depolitizacija i profesionalizacija policije.
• U javnosti su dvije oprečne ocjene stanja sigurnosti.
- Uzimajući u obzir sigurnosne standarde u razvijenim državama zapadne demokracije, Hrvatska je jedna od sigurnijih. Vjerujte, to nije frazerstvo. S druge strane, javnost je s pravom uznemirena jer su trendovi u nekim granama kriminaliteta u posljednje vrijeme nažalost zabrinjavajući - posebice se to odnosi na razbojničku i pljačkašku. Samim time povećava se i percepcija ugroženosti. U tom dijelu predložili smo i legislativne promjene, ali i samo djelovanje policije bit će još usmjerenije.
• Ipak, građani su u određenom šoku jer rapidno raste stanje njihove nesigurnosti.
- Mogu prihvatiti da je javnost bila šokirana nekim događajima, ali naš angažman daje mi za pravo da će policija znati zaustaviti negativne trendove. Pozivam sve građane da surađuju s policijom, jer sigurnost je policijska obveza, a građanstvu zadovoljstvo. Dakle, i cilj i interes su zajednički.
Moja teorija polazi od pojačanog rada svakog policajca na terenu, zasnivanja suradničke mreže koju bi dobar policajac morao imati. To je baza, a slijedi nadgradnja, kao zadaća policijskog menadžmenta
|
• S druge strane, vlast, ministar policije i njegovi suradnici tvrde da je Hrvatska sigurna.
- Ponavljam, razina sigurnosti u nas, prema svim vrijednosnim pokazateljima, dosta je dobra. Kad bismo se uspoređivali sa zemljama EU-a, mi smo iznad prosjeka. Nisam za podcjenjivanje vlastitoga, što se na našim prostorima nerijetko čini. Cijenim hrvatskog policajca i siguran sam da je, uz kvalitetnije usmjeravanje, sposoban odgovoriti izazovima.
• Ne pitamo vas kao arbitra koji bi trebao presuditi tko je više u pravu, javnost ili vlast, nego kao najodgovornijeg policajca.
- I jedna i druga strana imaju svoje razloge. Trudit ću se ravnati policijom tako da i rezultati i opći dojam budu pozitivni.
• Je li policija trenutačno spremna nositi se s obavezama i zadacima koji se od nje očekuju?
- Policija mora biti spremna u svakom trenutku odraditi svoje zadaće. Ovog trenutka u potpunosti stojim iza ove rečenice.
• Građani ne očekuju da im se kaže da im je bolje nego što sami misle. Prepadi, pljačke, pucnjave pa i ubojstva policajaca stvaraju negativan konglomerat.
- Policija će govoriti jezikom koji razumiju i kriminalci i obični građani, a to je rješavanje najtežih kaznenih djela, promptnost u ispunjavanju zadaća i suzbijanje svih oblika kriminaliteta.
• Što možete reći o reorganizaciji policije i upotpunjavanju pravnog sustava koji regulira djelovanje policije u svakodnevnom poslu?
- Nisam od onih koji će se žaliti na pravni, odnosno zakonodavni sustav, te će unutar toga tražiti opravdanje za propuste u radu ili vlastitu nedjelotvornost. Treba provoditi zakone i djelujem u skladu s tim načelom. Dakako, svaka promjena na bolje je dobrodošla. Što se tiče reorganizacije policije, trenutačno ne mogu reći nešto konkretno, ali čim dobijem bolji uvid u sljedećih mjesec i pol dana, moći ćemo i o tome razgovarati.
• Što se unutar policije može učiniti na suzbijanju kriminala?
- Moja teorija polazi od pojačanog rada svakog policajca na terenu, ojačavanja, odnosno zasnivanja suradničke mreže, koju bi dobar policajac morao imati. To je baza, a potom slijedi nadgradnja, koja je moja zadaća i zadaća mojih suradnika, dakle najvišeg policijskog menadžmenta.
• Nemojte me opet demantirati statističkim podacima. Govorim vam o stvarnosti kako je doživljavaju građani.
- Pratim statistiku i poštujem je, ali ona nikad nije bila presudna u mojem profesionalnom radu.
• Dojam je da je Hrvatska čudan spoj američkog gangsterizma i tranzicijskog kriminala.
- Hrvatska nije iznimka i ne treba gurati glavu u pijesak kad govorimo o pojavnim oblicima kriminala u nas. Mi jesmo zemlja u tranziciji, pa postoje i neke sličnosti u pojavnim oblicima kriminaliteta, ali ne bih nas dovodio u paralelu s 'američkim gangsterizmom'.
• Smatrate li da je uspostavljanje javne sigurnosti isključivo na policiji?
- Sve institucije pravne države u konstantnom su odnosu sa sigurnošću građana, imovine i same države. Sigurno je da je policija najvažniji ili najupotrebljiviji represivni dio, ali zadaće i odgovornosti vezane uz sigurnost i suzbijanje kriminala nisu samo stvar policije.
• Razmišlja li i koja druga institucija o tome da ne dođe do američke doktrine da je kriminal standardna društvena pojava s kojom se treba suočiti samo kad se zbiva?
- Što se policije tiče, kriminalu se najbolje suprotstavljati dok ga nema.
Jasminka Ivančić
|