savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1896&josip-friscic-vladi-je-do=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1896&josip-friscic-vladi-je-do=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1896&josip-friscic-vladi-je-do=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1896&josip-friscic-vladi-je-do=

Josip  Friščić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3014&josip-friscic

Friščić Josip
Datum:
12.06.2010
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Potpredsjednik Hrvatskog sabora i predsjednik HSS-a Josip Friščić u razgovoru za Vjesnik tvrdi da Vladine mjere za pomoć gospodarstvu nemaju alternative. »Program gospodarskog oporavka mora se provesti, bez obzira na to što zbog bolnih rezova mi na vlasti možemo biti kažnjeni padom dnevnopolitičkog rejtinga«, kaže Friščić, opovrgavajući ujedno priče da su zbog tog programa zahladili odnosi između HSS-a i HDZ-a.


Jeste li zadovoljni dosadašnjom provedbom Programa gospodarskog oporavka?
- Pojedine mjere iz Programa dobile su nositelje i rokove, a sad treba pratiti njihovu provedbu. Treba vidjeti i što se kod nekih mjera još može učiniti, primjerice, kod one o pomoći u kupnji stanova ili pokretanja investicija za koje je Vlada dala jamstva, a odnose se na javna poduzeća. Negdje ide brže, negdje sporije, ali se, uz sve teškoće, pomaci ipak vide. Izravna novčana pomoć gospodarstvu, što je od goleme važnosti, vraća dašak optimizma i nade da će se od jeseni stanje u gospodarstvu stabilizirati.


 

Priče o HSS-ovu distanciranju od HDZ-a bez ikakva su pokrića, što znaju i oni koji ih zbog prepoznatljivih političkih pobuda lansiraju

Kad je premijerka Jadranka Kosor javno predstavila Program, stekao se dojam da ga je HSS dočekao prilično rezervirano.
- Od rujna prošle godine HSS je u više navrata u koaliciji inicirao razgovore o nužnosti donošenja takvog paketa mjera, jer druge alternative nema. Bez poticanja proizvodnje i gospodarskog zamaha nema boljitka ni za koga. Zato smo podržali Vladin program, ali smo i upozorili na nužnost operacionalizacije svake mjere, imenovanja nositelja, određivanja rokova. Bez takva pristupa uvijek postoji opasnost da i mjere koje su svi prihvatili i ocijenili dobrima negdje zapnu ili da se uopće ne provedu. Ponavljam, Hrvatska nema rezervnu varijantu. Bez novih ulaganja i nove proizvodnje nema prostora za velike rasprave o javnoj potrošnji, jer valjda je svima jasno da se na kredit više ne može živjeti i da se moramo naučiti trošiti onoliko koliko stvorimo.


Vaša početna rezerviranost prema Programu potaknula je priče da se HSS distancira od HDZ-a, da je partnerstvo na klimavim nogama. Jesu li te priče utemeljene?
- To su priče bez ikakva pokrića, što znaju i oni koji ih zbog prepoznatljivih političkih pobuda lansiraju. U više od dvije i pol godine otkako smo u koaliciji HSS se pokazao lojalnim i odgovornim partnerom. Nitko to ne može osporiti, a nitko ne može reći ni da smo ucjenjivali HDZ. Nismo partner koji će reći da je ono dobro samo naša zasluga, a da ono loše treba pripisati nekom drugom u koaliciji. Nijednog trenutka partnerstvo zbog HSS-ova ponašanja nije bilo na klimavim nogama, još manje ugroženo. Tako će biti do kraja mandata, što će sigurno razočarati one koji šire priče o našem bježanju od HDZ-a.


Nije uobičajeno da se takav program, koji podrazumijeva i niz nepopularnih mjera, donosi u predizbornoj godini. Ne strahujete li u vladajućoj koaliciji da bi vas birači mogli kazniti na novim izborima?
- U ovih 20 godina postojanja i razvoja Hrvatske proživjeli smo štošta, i dobroga i lošega. Dio cijene iz prošlih vremena, kad se odlučivalo za što će se dati novac, a da to nije imalo pokrića u prihodima, plaćamo i danas i još ćemo plaćati. Hrvatska je u prošlosti svake godine trošila desetak posto više novca nego što je zaradila. I zato, bez obzira na dnevnopolitičke rejtinge, s takvom politikom i takvim ponašanjem treba prestati. Da su premijerka Jadranka Kosor i drugi u Vladi razmišljali o tome što će im osigurati popularnost, antikriznih mjera ne bi ni bilo. Ali nije im do jeftinog populizma, nego do oporavka gospodarstva.
Ozbiljna se vlast prepoznaje i po spremnosti da nepopularne i radikalne poteze vuče i 18 mjeseci prije izbora, kao i po spremnosti da istrpi sve utemeljene i neutemeljene kritike. Kod takvih se poteza gleda dugoročno, a uvjeren sam da to i građani shvaćaju te da se neće povesti za olakim obećanjima oporbe.


Bojite li se da će kresanje i u poljoprivredi HSS posebno skupo 'platiti' na izborima?
- Ne bojim se, jer smo prije 10 godina vodili stratešku bitku o tome kakvu poljoprivredu želimo. Tada se odlučivalo treba li nastaviti sanirati vreće bez dna propalih kombinata ili se okrenuti obiteljskim gospodarstvima. Danas imamo više od 27.000 takvih gospodarstava i to je smjer koji nitko više ne može promijeniti. Druga je stvar što u tom sektoru tek treba stvoriti partnerske odnose između proizvođača, otkupljivača i prerađivača. Formirana je Poljoprivredna komora, pa iako ni sam nisam zadovoljan time kako zasad radi, treba imati strpljenja, a ne odmah galamiti kako ništa ne valja i uspoređivati se s nekim susjednim zemljama koje proslavljaju 100. obljetnicu osnutka poljoprivredne komore.
Oni koji sad pričaju kako će donijeti novu strategiju za poljoprivredu specifičnu za Hrvatsku zaboravljaju da EU ima jedinstvenu poljoprivrednu politiku. A na Hrvatskoj je da do ulaska u EU što bolje sve 'posloži', da sve bude razvidno u popisima korisnika zemljišta, potpora i poticaja.


Koliko će biti manje novca za poljoprivredu? Može li se na poticajima uštedjeti planiranih milijardu kuna?
- I prošla je godina proračunski bila vrlo teška, ali izdvajanja za poljoprivredu nisu smanjena. Kod donošenja ovogodišnjeg proračuna neki su resori već drastično srezani, poput cestogradnje koja je 'spala' na tri velika projekta. Ipak, ne očekujem da će poljoprivreda proračunski biti bitno srezana, nego da se nastoji zadržati dosegnuta razina. Time HSS ne ucjenjuje partnere, jer je riječ o izračunu koliko bi poljoprivreda dobivala da smo danas u EU, a to je onda pitanje konkurentnosti naših proizvođača u odnosu na poljoprivrednike u regiji i šire.


Zašto se HSS protivi reformi lokalne samouprave koja podrazumijeva i ukidanje nekih gradova i općina?
- Nismo protiv reforme, nego smo za to da se lokalnoj samoupravi osiguraju uvjeti u kojima će moći ostvarivati svoje zadaće. Kad imate općinu s prihodom od 178 kuna po stanovniku i općinu koja po glavi ima 10.000 kuna, ne možete ih uspoređivati, a zakon svima nalaže da brinu i o komunalijama i predškolskom odgoju i kulturi.
Sportski rečeno, sve jedinice još ne igraju ravnopravnu utakmicu, a dok nema toga, nemoguće ih je ocjenjivati po istim mjerilima i donositi odluke o neuspješnosti, o ukidanju ili pripajanju. Ne može se o tome odlučivati, a da se ne vidi koliko je za bolji život ljudi od presudne važnosti baš to što imaju svoju općinu ili grad. Ima možda desetak općina koje su same sebi svrha, za koje i njeni stanovnici kažu da im vlastita općina nije donijela neku blagodat.


Miroslav Vitković opet je izabran za šefa Uprave Podravke, što se tumači nastavkom velikog utjecaja HSS-a na tu tvrtku. Kad će se politika maknuti iz Podravke?
- Država je s 25 posto udjela najveći pojedinačni vlasnik i preko svojih se predstavnika mora dokazati kao dobar gospodar. Prije osam mjeseci, kad su krenule afere, nije bilo lako naći nekoga tko će preuzeti odgovornost da 6000 podravkaša radi i da taj golemi sustav funkcionira. Uprava na čelu s Vitkovićem to je odradila. Podravka podmiruje obveze prema dobavljačima i partnerima, u proračun godišnje uplaćuje 500 milijuna kuna, i dalje mnogo izvozi. To govori da je vodeća ekipa opravdala povjerenje, pa nisam dvojio treba li ih podržati. Treba, a ne im podmetati klipove.
Na medijske nasrtaje, na govorenja da sam Podravku dobio na pladnju, da sam ucijenio premijerku Kosor prijetnjom razvrgavanja koalicije ne ostane li Vitković, na to se ne obazirem. Ni vrećicu Vegete iz Podravke nisam odnio, a prozivaju me oni koji su bez ikakva truda od Podravke dobro živjeli. Igraju se i dalje igre oko Podravke, neki žele, dok je još ranjiva, jeftino se dočepati vlasništva.
Država ne smije od nje i iz nje pobjeći, jer Hrvatska nema puno podravki. Odluči li ipak u budućnosti prodati svoj udio, morat će sačiniti novu procjenu vrijednosti Podravke. A onda onaj tko ima novca, neka izvoli kupovati.

Hrvatska ne smije odustati od tužbe za genocid


- Treba li odustati od tužbe za genocid protiv Srbije, o čemu kao o mogućnosti opetovano govori predsjednik Ivo Josipović?
- Hrvatska ne smije odustati od tužbe, jer bi to značilo i pristajanje na tezu da nije bilo ni srpske agresije, nego da se u Hrvatskoj vodio građanski rat, a ne obrambeni. Oni koji to zagovaraju, neka odu u Vukovar, ili u Škabrnju, ili na Banovinu, pa neka ljude tamo pitaju jesu li oni prognani i mučeni, a mnogi njihovi ubijeni, u građanskom ratu! Ili su možda na njihovo tlo nečiji tenkovi i avioni došli preko granice, raketirali ih i palili im domove! Domovinski je rat bio obrambeni, a agresor ima svoje ime. To je istina i to se mora znati, bez obzira na to što i HSS zagovara dobre odnose sa Srbijom.

 

HSS je spreman i za razgovor o programskoj koaliciji


Lijevi će centar na izbore u okviru »kukuriku koalicije«. Hoće li i desni centar predizborno koalirati? Jesu li o tome vodstva HSS-a i HDZ-a započela razgovore?
- Lijevi se centar udružuje, a desni je centar na vlasti i još ima puno posla do kraja mandata. Za dogovor o koaliciji ima vremena. HSS je spreman ići na izbore sam, ali je otvoren i za razgovor o programskoj koaliciji. Još nismo s HDZ-om o tome razgovarali. Očekujem inicijativu s njihove strane. Predsjednički su izbori, na koje je desni centar išao s više kandidata, a nijedan se nije domogao drugoga kruga, pokazali da se razjedinjenost skupo plaća. Dobra je to pouka, pa vjerujem da ćemo se dogovoriti o zajedničkom nastupu.
 

 

Ivka Bačić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


03.05.1976  Rajković Zoran
03.05.1973  Boljar Tomislav
03.05.1969  Bedeković Dražen
03.05.1965  Barbaroša Neven
03.05.1959  Branilović Dragutin
03.05.1958  Jukić Vlado
03.05.1958  Murković Stjepan
03.05.1952  Kukoč Mislav