savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=1938&tko-ce-htjeti-koalirati-s=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=1938&tko-ce-htjeti-koalirati-s=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=1938&tko-ce-htjeti-koalirati-s=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=1938&tko-ce-htjeti-koalirati-s=

Luka  Bebić

../intervjui/intervjui.php?osoba=168&luka-bebic

Bebić Luka
Datum:
22.04.2006
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

S Lukom Bebićem, potpredsjednikom Hrvatskog sabora i predsjednikom Kluba zastupnika HDZ-a, razgovarali smo o novonastaloj političkoj situaciji i mogućim postizbornim koalicijama nakon ponovljenih lokalnih izbora u Dubrovačko-neretvanskoj i Požeško-slavonskoj županiji te u Velikoj Gorici.


• Jeste li zadovoljni rezultatima koje je postigao HDZ?
- Globalno govoreći, vrlo smo zadovoljni, no nismo zadovoljni postignutim u Požegi. Međutim, specifičnost je tog područja što se biračko tijelo tamo izjašnjavalo protiv, a manje za nekoga. To je poruka koju trebamo dobro analizirati i ubuduće se kadrovski bolje posložiti. Inače, dosad je HDZ uvijek pobjeđivao u toj županiji. Zato želim vjerovati da su rezultati požeških izbora više opomena vezana uz pojedina kadrovska rješenja, nego uz pad rejtinga naše stranke. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji prošli smo bolje nego na izborima prije godinu dana. Osvojili smo više od 32 posto glasova, a ono što je ostalo u javnosti nezamijećeno jest da su neke stranke praktički nestale s političke pozornice, a neke su više nego prepolovljene.
Koalicija na čelu sa SDP-om prošle je godine imala 16 zastupnika, sada sedam, dok je HDZ s HSLS-om i lani DC-om imao 14, a sada 15 mandata. HDZ je zadovoljan ukupnim rezultatom u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i smatramo da je to dobar temelj za parlamentarne izbore. Nastojat ćemo još bolje učvrstiti naše pozicije. A u vezi s formiranjem vlasti na krajnjem jugu Hrvatske još nije sve gotovo, ma koliko se mnogi trudili stvoriti većinu protiv HDZ-a.
 

U većini napisa postavlja se pitanje: »S kim će htjeti koalirati Nezavisna lista?«. Pogrešno. Pravo je pitanje - tko će htjeti koalirati s Nezavisnom listom

  U HDZ-u smo nakon 2000. morali neke stvari posložiti, raščistiti pojedina pitanja i odstraniti ljude koji su doveli stranku na mizerne grane. Taj proces neminovno očekuje i neke druge stranke koje se danas isključivo bave nama

• Dakle, još vjerujete da priča o formiranju vlasti u Dubrovačko-neretvanskoj županiji nije gotova?
- Ne mogu biti prorok, ali uvjeren sam da je tako. Svi koji tamo sudjeluju u političkom životu i na njega mogu utjecati, dobro će promisliti što im određene koalicije donose dugoročno. Isto tako, nadam se da će analizirati područja gdje su pojedine stranke prepolovile svoj utjecaj i glasove te da će detektirati zbog čega se to dogodilo. Vjerujem i da će neke stranke koje su nakon ponovljenih lokalnih izbora nestale s političke pozornice, kao HSS, koji je dosad bio dosta jak u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ozbiljno analizirati novonastalu situaciju te postupiti odgovorno, bez navijanja i subjektivizma. Tako ćemo i mi analizirati stanje u svojim redovima, posebice Neretvi, od Metkovića do Ploča, premda smo i tamo povećali postotak.
Mislim da će i drugi iz analize tih neumoljivih brojki sagledati svoje stanje u cijelosti i da ćemo na primjeru Dubrovačko-neretvanske županije izići s realnim spoznajama što učiniti za budućnost. Dakle, to još nije gotova priča, proći će možda 20 i više dana da se postigne konačni dogovor, a dotle su moguće razne kombinacije.


• Aludirate li možda na koaliciju HDZ-a i HSLS-a s HNS-om i HSP-om?
- Odmah nakon izbora izjavio sam da smo otvoreni za razgovore, za koaliciju s HSP-om i HNS-om i ta je opcija još na snazi.
Ako se pak stvori - a to ne vjerujem - upitna koalicija, što će to značiti? Kad oni koji su dobili 150 posto manje glasova stvaraju koaliciju protiv stranke koja je dobila najviše, u konkretnom slučaju više od 32,5 posto, i tvrde da je to demokratski, a u obrnutim situacijama govore suprotno, javnost će, nadam se, znati prepoznati i na vrijeme uvidjeti tko je tko.
Mi smo na trgovanje mandatima učinkovito reagirali raspisivanjem izbora. To nije demagogija i prazna priča. Imali smo vlast i u Dubrovačko-neretvanskoj i Požeško-slavonskoj županiji te, unatoč tomu, raspisali smo izbore iz principijelnih razloga jer je bilo trgovanja mandatima.
Ako to hrvatska javnost ne prepozna, nego nastavi nasjedati na floskule i lovačke priče, onda neće biti dobro. Ipak, vjerujem da će politička zrelost onih koji odlučuju u konačnici prevagnuti. Jer ako iz toga ne izvučemo pouke nego tvrdoglavo nastavimo u nečemu gdje se kontinuirano griješilo, to može proizvesti samo loše rezultate.


• A što je s Velikom Goricom?
- Tamo smo postigli, po meni, sjajan rezultat - sami smo osvojili 34,5 posto glasova. Kad bi se realno posložilo koliko je koja stranka pojedinačno dobila mandata, onda bi se vidjelo da je HDZ dobio najviše u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, u Velikoj Gorici i na izborima u Staroj Gradiški. Jedino je lošije prošao u Požeško-slavonskoj županiji.


• Prije ponovljenih lokalnih izbora čelnici SDP-a su se skandalizirali nad strankama koje trguju mandatima i kupuju vijećnike. Danas ti isti političari, da bi se dočepali vlasti, sklapaju koalicijski brak s onima koje su, dok su bili na vlasti, pokušavali strpati iza rešetaka. O čemu je zapravo riječ?
- HDZ misli da treba stvari gledati na duži rok. Simptomatično je da kad je netko drugi u pitanju, onda se to zove trgovanje, politička korupcija i slično, a kad je SDP u pitanju, onda su to principijelni dogovori. Na primjeru Dubrovačko-neretvanske županije, naša politika ne može biti vezana uz pojedine nezavisne liste koje u političkom životu ne nude nikakav program osim interesa pojedinaca koji su ih stvorili, a to žele predstaviti kao opći interes. Naravno da te nezavisne liste ne treba podcijeniti, ali takve pojave treba analizirati i zapitati se zašto se to dogodilo. Treba vidjeti jesu li političke stranke, koje nude svoje programe i ljude, doista odlučne pridonijeti rješavanju gorućih pitanja pojedinih područja.
Nije dobro kad se kampanjski obećava i radi, i onda se sva obećanja zaborave do sljedećeg izbornog ciklusa. Takva politika ne prolazi. No, mi ćemo se pripremati za izbore koji su u jesen sljedeće godine, a ovo je jako dobra prilika da pokažemo kako je naš put ispravan te da nećemo činiti nikakve kompromise koji bi nas mogli koštati na globalnoj razini. Ljudi će sigurno znati prepoznati da je naša politika s kojom smo došli na vlast vjerodostojna i principijelna, te da je to za dobro i za njih i za širu zajednicu.


• Većina analitičara u Hrvatskoj smatra da je SDP-ovo partnerstvo s dubioznim »kraljem« neretvanske doline zapravo čisti dar s neba HDZ-u.
- Bio je zanimljiv komentar u jednim novinama u kojem se novinarka zapitala zašto stranke, koje sada podupiru nezavisnu listu, dovode svoje birače u poziciju da razmišljaju jesu li mogli odmah glasovati za tu nezavisnu listu ako je cilj izbora bio stvoriti takvu koaliciju. Zaključak tog teksta bio je da HDZ sve to zna i smiješi se.
Zaista se i smiješimo, ali ne iz zluradosti, nego zato što doista znamo o čemu je riječ. Želimo poručiti javnosti i biračima kako je naša politika jasna i vjerodostojna te da nećemo stvarati nikakve koalicije radi trenutnog obnašanja vlasti u nekoj županiji, a onda sljedeće godine ili na nekim drugim lokalnim izborima platiti ceh za takvo neodgovorno ponašanje. Uostalom, takav ceh plaćaju neke stranke, primjerice u Pločama i Dubrovniku i cijeloj županiji gdje su nestale s političke scene, a neke koje su s njima ranije koalirale nisu uspjele prijeći izborni prag. U većini napisa postavlja se pitanje: »S kim će htjeti koalirati Nezavisna lista?«. Pogrešno. Pravo je pitanje - tko će htjeti koalirati s Nezavisnom listom?


• Jednostavno rečeno, Nezavisna lista ih je - progutala?
- Upravo tako. No nije progutala HDZ i, kao iznenađenje ovih izbora, HNS u samom Dubrovniku. Mi smo čak i povećali postotak glasova. A to što neki po svaku cijenu, pa i sklapanja upitnih koalicija, žele sudjelovati u vlasti, čine to zbog pokrivanja gubitaka načinjenih tijekom kampanje kad su se razmetali šakom i kapom, a sad taj novac treba naplatiti od države.


• Slažete li se s onima koji smatraju da se SDP sve više ponaša kao stranka koja stalno za drugima viče: »Držite lopova« kako sama ne bi bila uhvaćena u nečasnim poslovima?
- Odlučili smo ne baviti se drugima jer smatramo da se svaka ozbiljna stranka ponajprije treba baviti realizacijom svojih programa. I ranije smo često spominjali da smo otvoreni za suradnju sa svim strankama, uključujući i SDP, kad je riječ o bitnim nacionalnim interesima. Naravno, nismo spremni i koalirati sa svima.
No, sada tražiti razloge svojih neuspjeha napadajući ili etiketirajući druge, to je politika kratkog daha. Nastavit ćemo voditi konstruktivnu politiku, a nećemo se previše baviti drugima, kao što je u intervjuu jednom listu čelnik jedne stranke stalno govorio o HDZ-u. To može proći jednom-dvaput, međutim, doći će vrijeme kad će morati govoriti i o sebi i o svojim programima.
HDZ je prošao taj put nakon 2000. kad smo morali neke stvari posložiti u stranci, kad smo morali raščistiti pojedina pitanja i kad smo morali odstraniti ljude koji su doveli stranku na mizerne grane. Taj proces neminovno očekuje i neke druge stranke koje se danas isključivo bave nama. I što se te stranke prije okrenu rješavanju tih problema i manje zaviruju u tuđe dvorište, učinkovitije će riješiti svoje unutarnje probleme i sigurno biti uspješnije.


• Pitamo Vas to zato što smo bili svjedoci bjesomučne kampanje uoči lokalnih izbora gdje su uskostranački interesi u pojedinim segmentima bili iznad nacionalnih. Primjerice, bivši ministar u Račanovoj vladi Gvozden Flego upravo je prije lokalnih izbora lažno optužio hrvatski pregovarački tim za friziranje podataka iz područja znanosti. Mogu li se slični slučajevi na štetu Hrvatske očekivati i ubuduće s obzirom da je 2007. izborna?
- Ne želim vjerovati da je u Fleginu ispadu bilo neke namjere ili poticaja od nekog drugog. Kad bi to bilo tako, razina naše politike pala bi na najniže grane, a u takvu neozbiljnost pojedinih političara jednostavno ne mogu vjerovati. No, zanimljivo je da je Flego bio u pregovaračkom timu, da je i sam kreirao neke podatke, iznosio ih, zapravo, sistematizirao te da na kraju svega govori kako smo pogrešno informirali naše partnere u Uniji.
Ne znam zašto je on tako reagirao, ali ne želim vjerovati da su pobude bile šireg i dubljeg značenja.


• Što će HDZ do kraja mandata još učiniti?
- Postoji suglasnost političkih stranaka u Saboru o pregovorima s Europskom unijom, te o pristupu NATO-savezu. Istina, tu ima nekih malih razlika, ali ima ih i kad je riječ o pristupu Uniji. Na međunarodnom planu trebamo nastaviti gdje smo započeli i do početka 2009. završiti sve pregovore. Vjerujem da će Hrvatska biti spremna sudjelovati u izborima za Europski parlament 2009. godine.
Što se tiče unutarnjih stvari koje treba posložiti ili razriješiti do sljedećih izbora, maksimalno ćemo učiniti sve da ono što smo u našem programu obećali kad smo dobili izbore 2003., i ostvarimo. Na kraju mandata siguran sam da čista obraza građanima Hrvatske možemo reći: »Pokrenuli smo Hrvatsku!«.

Vraćanje u prošlost ne prolazi


• Kako komentirate Račanovo najnovije mahanje Titom i zagovaranje radničkog samoupravljanja? Jesu li takve poruke tempirane upravo nakon pobjede ljevice u Italiji?
- Zanimljivo je kako se ciklički ponavljaju neke stvari premda nisam generalno protiv svega što se događalo u nekim sustavima. Tako se i radnička participacija u upravljanju pokazala dobrom, ali ne onako kako smo mi to imali, formalistički, gdje su zapravo odlučivali pojedinci pokrivajući se odlukama radničkih savjeta.
U Italiji te u još nekim zemljama gdje se vraća ljevica na vlast, događaju se ti ciklički trendovi. Zapravo, pojednostavljeno rečeno, centrističke stranke naslijede praznu blagajnu od ljevičarskih stranaka koje su dotad bile na vlasti i obećavale, dijelile šakom i kapom, povećavale razna socijalna prava i davanja protiv kojih nemam ništa ako su realna.
No, onda se isprazni državna blagajna, pa dođu centrističke stranke koje uvedu malo reda i čvršće okvire te ponovo, slikovito rečeno, napune blagajnu. Istodobno, stvore i otpore u puku jer se uravnoteže državna davanja iz proračuna, što postane nepopularno. To opet iskoriste ljevičari i onda na valu populizma obećavaju brda i doline, a kad dođu na vlast, potroše ono što se akumuliralo, i tako redom.
Iz povijesti smjene vlasti laburista i konzervativaca u Velikoj Britaniji, zatim Francuskoj, Španjolskoj i Njemačkoj - primjerice, smjene Helmuta Kohla i Gerharda Shrödera, mogu se sagledati takve cikličke promjene.
Vjerujem, međutim, da mnoge stečevine lijevih socijalističkih i slično orijentiranih stranaka treba ugraditi u temelje suvremenih društava u onoj mjeri koliko je to opravdano i pridonosi zajedničkom napretku kao i pravednijoj raspodjeli nacionalnih bogatstava. A da to danas pretvaramo u neki program mislim da je deplasirano. No, dok god postoje akteri iz tog razdoblja, navijači, objektivna slika o tome ne može biti prava. Vraćanje u prošlost i glorificiranje pojedinih osoba danas, u suvremenom svijetu, ne prolazi.


Zoran Milanović
 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


19.05.1983  Ivanović Nikola
19.05.1968  Brkić Zlatko
19.05.1962  Kapac Vilmica
19.05.1960  Lambaša Željko
19.05.1949  Jakšić Nikola
19.05.1948  Nikolić Dorica
19.05.1942  Kujundžić Nedjeljko