Prema mnogim anketama, u Hrvatskoj su dosadašnji ovogodišnji turistički rezultati nešto ispod očekivanih, u prosjeku su od pet do deset posto manji od prošlogodišnjih. Iznimka je Dubrovnik gdje je taj postotak i veći, između deset i dvanaest posto, manje je gostiju no što ih je bilo u isto vrijeme prošle godine. Bio je to povod za razgovor s gradonačelnicom Dubrovnika Dubravkom Šuicom.
• Gospođo gradonačelnice, turistička sezona je na vrhuncu, pa bih vas molio da sumirate i prokomentirate dosadašnje rezultate.
- Vrlo je teško sumirati rezultate dosadašnje sezone. Međutim, odvažit ću se i reći da je, unatoč brojkama i pompoznim napisima o sezoni, turistička sezona u Dubrovniku jako dobra.
• Kakvi su pokazatelji?
- Broj noćenja i broj turista nije mjerilo, za mene su mjerilo financijski rezultati, i to je ono što Dubrovnik želi. Dubrovnik ne teži masovnom turizmu, nego tzv. elitnom turizmu, ma što ta riječ značila. To znači da nam je važniji dobar gost, s većom platežnom moći, nego broj gostiju. Ali ako se rezultati zbroje po staroj metodi, onda je broj gostiju od početka godine do današnjeg dana ove i prošle godine isti.
Odvažit ću se i reći da je, unatoč brojkama i pompoznim napisima o sezoni, turistička sezona u Dubrovniku jako dobra, kaže gradonačelnica Dubravka Šuica
|
• Brojke govore o smanjenju posjeta od 10 do 12 posto, a to vjerojatno znači i manje prihode.
- Ne vjerujem da su to točni pokazatelji. Recite mi onoga tko to može točno izračunati. Jednostavno mi se čini preuranjeno o tome govoriti.
• Kako će Dubrovnik do elitnih gostiju?
- Dobrim hotelima. I ove godine u Dubrovniku, u hotelima s pet zvjezdica, koji su možda najbolji na Jadranu, ne manjkaju gosti. Manjak gostiju imaju neki hoteli s tri i dvije zvjezdice, jer su povisili cijene a kvalitetu nisu poboljšali.
• Na koje hotele mislite?
- Konkretno mislim na hotele Maestral, njih pet, u kojima upravo sada teče natječaj za privatizaciju, koji su zbog povećanja cijena ostali poluprazni.
• Koliko je Dubrovnik prošle godine zaradio od turizma?
- Dubrovnik živi isključivo od turizma. Prije četiri godine gradski proračun je iznosio 100 milijuna kuna, a sadašnji, bez turističke sezone, iznosi 330 milijuna kuna. Rast je veći za više od tri puta. Dubrovnik dakle s 43.000 stanovnika ima proračun veći od grada Zadra koji ima oko 80.000 stanovnika. Mislim da to dovoljno govori.
• Ulaže li Dubrovnik zaradu od turizma u poboljšanje turističke infrastrukture?
- Najviše ulažemo u rješenje prometa. U luku se ulaže i 25 milijuna eura od Europske banke za obnovu i razvoj kako bismo 'cruisere' sa sidrišta oko grada mogli premjestiti u Grušku luku. Predstoji i veliki projekt gradnje golf terena na Srđu, što će omogućiti da sezona traje cijelu godinu. U planu je i gradnja velike marine u gruškom akvatoriju.
Pred nama je gradnja i velikog kongresnog centra, za koji Grad mora osigurati infrastrukturu. Dakle, borimo se za sve vrste turizma osim masovnoga.
Zbogom cruiserima?
• Masovni turizam je i 'cruiserski'?
- Točno. Ali u interregnumu do gradnje svih planiranih sadržaja i taj je turizam dobrodošao. Doći će trenutak kada ćemo 'cruiserskim' brodovima morati reći dosta, odnosno točno odrediti koliko Dubrovnik takvih brodova dnevno može primiti.
• Ove godine uveli ste jako visoke cijene parkirališta. Je li to bilo nužno?
- Bilo je nužno jer smo, zbog malo parkirališnih mjesta, samo na taj način mogli disciplinirati vlasnike automobila i same građane. Iako će se nekome ovo što govorim činiti arogantnim, tvrdim da je dubrovački prostor prevrijedan da bi bilo koja cijena bila previsoka.
|
Andrija Tunjić
|