savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2329&zelim-da-sveuciliste-u-zagrebu=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2329&zelim-da-sveuciliste-u-zagrebu=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2329&zelim-da-sveuciliste-u-zagrebu=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2329&zelim-da-sveuciliste-u-zagrebu=

Radovan  Fuchs

../intervjui/intervjui.php?osoba=6020&radovan-fuchs

Fuchs Radovan
Datum:
18.07.2011
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Taman kad je pregrmio rat s nakladnicima zbog Zakona o udžbenicima, ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs otvorio je novu frontu pokušajem reformiranja sustava znanosti i visokog obrazovanja. Iako se činilo da je sukob s nakladnicima bio 'mačji kašalj' prema sukobu sa Sveučilištem u Zagrebu, koje ne prihvaća predložene zakone o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu i ministra optužuje za pokušaj privatizacije i komercijalizacije javnog obrazovanja, stvorio se dojam da su proteklih tjedan dana tonovi s obje strane stišani. Na pitanje znači li to da ipak ima šanse za konsenzus s akademskom zajednicom, ministar kaže:

- Vjerujem da će mudrost prevladati te da ćemo dijalogom i argumentiranom raspravom doći do najboljih mogućih zakonskih prijedloga i rješenja. Naravno da smo spremni za daljnji dijalog, a pritom je važno da u toj raspravi nitko ne forsira svoj stav, kao što to uostalom ne čini ni Vlada. Vlada je mogla zakone u proceduru poslati još prošle godine, ali se zastalo kako bi se saslušale sve primjedbe i usuglasili stavovi.

 

Znači, spremni ste na ustupke?
- Ustupaka sigurno neće biti ako se pritom misli na trule kompromise kako se ništa ne bi promijenilo, no ako se misli na usvajanje argumentiranih primjedbi - za njih sam uvijek. Napokon, na zajedničkom sastanku čelnika sveučilišta i instituta s predsjednicom Vlade jasno je rečeno da nacrti zakona idu u redovitu proceduru, ako treba i u tri čitanja, jer svima bi nam trebali biti cilj kvalitetni zakoni. Slažem se s mišljenjem rektora Sveučilišta u Rijeci Pere Lučina da bi zakoni trebali ući u političku arenu, jer ako sada ništa ne učinimo, stajat ćemo na mjestu sljedeće tri godine.

 

Naš se sustav ne da nadograditi, on se mora mijenjati iz temelja. Ovo vrijeme i vrijeme koje nam tek predstoji traži korjenite reforme i zato se zakonima predviđa restrukturiranje sveučilišta i preuzimanje odgovornosti za ono što je njihov osnovni zadatak, a to je izobrazba mladih ljudi

Mnogi kritiziraju jer reformu provodite u pogrešno vrijeme, pred izbore.
- Kao ministru, prvi dan mandata jednak mi je kao i zadnji, a početak ili kraj mandata ne može i ne smije biti argument za opstruiranje reformi. Uostalom, da je predsjednica Vlade Jadranka Kosor slušala takve argumente pojedinih oporbenih čelnika, onda zasigurno ne bi zaključila pregovore s EU-om.

 

Je li vas iznenadio stav saborskih zastupnika da nacrti zakona u ovom obliku nisu spremni za Sabor?
- Svi se slažu da ovakvo stanje nije održivo, no, kad se pita što konkretno treba učiniti da se sustav poboljša, odgovor je - promjene su nužne, samo ih nemojmo provoditi danas. Politikanstvo nam u ovim pitanjima nije potrebno. Čak mislim da će dugoročno donijeti jako puno štete.

 

Sveučilište u Zagrebu smatra da će najviše štete donijeti upravo zakoni. Koji je razlog da ih ne povučete iz procedure?
- Jedan od razloga je taj što je današnji sustav u puno stvari nepravedan i socijalno neosjetljiv. Model koji nudimo novim prijedlogom zakona puno je pravedniji od današnjeg - upisnine neće plaćati nitko dokle god redovito ispunjava svoje obveze. Novac bi se za redovite studente uplaćivao na račun sveučilišta i prema našim simulacijama sveučilišta bi dobila više novca, dok bi istodobno takav sustav upisnina bio socijalno podnošljiviji i za one studente koji će morati plaćati studij, jer nisu ispunili svoje studijske obveze. Maksimalni iznos upisnine prema predloženom modelu iznosi 3200 kuna. Ovim zakonima potičemo stvaranje kompetitivnije i financijski odgovornije klime, kako je to uobičajeno na kvalitetnim svjetskim, ne samo europskim sveučilištima. Sveučilišta trebaju i moraju biti autonomna u odlučivanju o znanstvenim i nastavnim pitanjima (što je prijedlozima zakona osigurano), ali ako troše novac poreznih obveznika, stanovita odgovornost i stanoviti mehanizmi kontrole su neizbježni.

 

Hoćete li se osjećati odgovornim za kaos zbog obustave nastave najavljene za jesen?
- Ako je nekom stalo da o ovim prevažnim pitanjima ne nastavimo argumentiranu raspravu, nego da ulazimo u političke sukobe od kojih će najviše štete imati studenti, tada ću biti prisiljen reagirati u skladu sa zakonskim ovlastima. U javnosti se stvorio privid da je najveći dio akademske zajednice protiv donošenja ovih zakona. No, to je apsolutno netočno. Sveučilište u Osijeku jednoglasno je podržalo zakone, zakone je podržalo i 19 instituta, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Dubrovniku, ugledni znanstvenici iz inozemstva, udruga mladih znanstvenika MLAZ i drugi.

 

Vjerujem da ćemo rektor i ja vrlo brzo riješiti probleme, jer mi se unatoč svemu i dalje čini da o mnogim pitanjima dijelimo iste stavove

Osim na Sveučilištu u Zagrebu, gdje tvrde da zakonima želite progurati privatizaciju visokog obrazovanja.
- I sam dekan Pravnog fakulteta Željko Potočnjak u Saboru je priznao da to nigdje ne piše u zakonima, kao što nigdje ne piše ni da država može financirati privatno visoko obrazovanje. Dobar dio najglasnijih kritika na ove zakone zapravo nisu argumentirane, one nigdje ne stoje u zakonima niti je to bilo čija intencija. Dekan Pravnog fakulteta neizravno je Vladu optužio za intenciju! Neobično je da jedan dekan optužuje legitimne institucije vlasti da imaju »opasne namjere« - taj si luksuz po mom sudu nikako ne mogu priuštiti ugledni profesori Pravnog fakulteta, koji bi studente trebali obrazovati upravo da poštuju institucije pravne države.

 

Ne dijeli li i rektor Bjeliš stavove dekana Potočnjaka?
- Mogu razumjeti da se rektor oslanja na stavove Pravnog fakulteta, ali čitajući rektorov program, odnosno slušajući njegov govor s inauguracije, vidljivo je da se rektor zalaže za integrirano sveučilište, što znači da se stavovi Pravnog fakulteta i rektora u mnogočemu ne podudaraju. Stoga i dalje vjerujem da ćemo rektor i ja vrlo brzo riješiti nastale probleme, jer mi se unatoč svemu i dalje čini da o mnogim pitanjima dijelimo iste stavove.

 

Kako? Sami, na kavi?
- Prije na razgovoru uz pivo, na način kako smo i prije rješavali neke dileme. Kava neka ostane za predsjednika države.

 

Je li točno da je Ministarstvo pustilo u javnost nalaz o reviziji fakulteta ne bi li u pravom trenutku skrenulo pozornost na crnu stranu sustava?
- Kategorički i odgovorno tvrdim da to nije istina. Najveći dio akademske zajednice radi svoj posao odgovorno i savjesno. Neobranjivo je, međutim, grubo kršenje pojedinih zakona ili, na primjer, kršenje postupaka javne nabave. I Vlada je objedinila postupak javne nabave kako bi ostvarila veću transparentnost, ali i uštedu od čak 300 milijuna kuna na godišnjoj razini. Zašto to nije moglo učiniti i Sveučilište? Siguran sam da bi se time spriječile nepravilnosti te istodobno ostvarile značajne uštede. Uostalom, prepucavanje o pitanju tko je pustio nalaze revizije u javnost samo zamagljuje činjenice koje se u tim nalazima navode. Mislim da bi tu silnu energiju koja je utrošena u osmišljavanje teorija zavjere trebalo preusmjeriti u otklanjanje nepravilnosti koje su nalazi utvrdili. Upravo je to put da se onaj časni dio akademske i znanstvene zajednice odvoji od onih pojedinaca koji su 'zaslužni' i odgovorni za utvrđene nepravilnosti.

 

Ali i Milorad Pupovac Vam je u Saboru imputirao da se prema akademskoj zajednici odnosite kao prema počiniteljima kaznenih djela.
- Profesor Pupovac može se osjećati pogođenim nalazima državne revizije kao profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu, no gospodin Pupovac ne može kao saborski zastupnik umanjivati značaj utvrđenih nepravilnosti. Smatram da je profesor Pupovac u Saboru trebao govoriti kao saborski zastupnik, no mogu razumjeti problem podvojenosti u ovome slučaju.

 

Je li točno da bi se promjene na sveučilištima mogle napraviti i bez novih zakona?
- Naš se sustav ne da nadograditi, on se mora mijenjati iz temelja. Ovo vrijeme i vrijeme koje nam tek predstoji traži korjenite reforme i zato se zakonima predviđa restrukturiranje sveučilišta i preuzimanje odgovornosti za ono što je njihov osnovni zadatak, a to je izobrazba mladih ljudi. Formiranje studijskih programa treba biti prilagođeno realnim potrebama gospodarstva i društva, tako da ne obrazujemo mlade ljude za burze rada, nego za konkretna zanimanja na kojima će moći graditi svoju budućnost. Osim toga, ovakav sustav s brojnim slabostima morat će u budućnosti voditi borbu sa znatno naprednijim sustavima ostalih zemlja EU-a. Zato ga moramo učiniti kompetitivnijim i pripremiti ga za novo okružje i nove okolnosti koje su pred vratima. Hrvatska će nakon ulaska u EU izdvajati znatna sredstva za europske fondove, postavljam, međutim, s obzirom na trenutačne kapacitete i razinu upravljivosti naših visokoobrazovnih i znanstvenih institucija - koliko ćemo od tog novca uspjeti povući natrag?

 

Zašto stalno koristite argument prema kojem bi se zakonima sustav ujednačio s EU-praksom ako europske zemlje na različite načine uređuju svoje sustave znanosti i visokog obrazovanja?
- Iako su prakse različitih zemalja EU-a uistinu raznolike, ipak sve one počivaju na istim temeljnim načelima, koja su jasno iskazana u brojnim europskim dokumentima. Novim se zakonodavnim okvirom želi prije svega postići usklađivanje hrvatskog sustava visokog obrazovanja s tim temeljnim 'sve-europskim' načelima, kao jasnim i opće prihvaćenim temeljima za izgradnju nacionalnih visokoobrazovanih sustava. Jedno od najvažnijih takvih načela je ono da je visoko obrazovanje temelj gospodarskog i socijalnog razvitka države te da se stoga sustav visokog obrazovanja ne može graditi niti njime upravljati u 'vakuumu' od ostatka društva. Drugo načelo je ono da su akademske i istraživačke slobode i autonomija temelji uspješnog stvaranja novog znanja. Odgovorno tvrdim da se to načelo u prijedlozima novih zakona u potpunosti poštuje i dodatno osnažuje. Na kraju, usklađivanje s europskim obrazovnim prostorom nužno je kako bi naša sveučilišta, a prije svega Sveučilište u Zagrebu, u perspektivi zauzela mjesto među prvih 100 na rang-listi europskih sveučilišta, što danas nije slučaj. Trenutačna pozicija naših sveučilišta je nezaslužena s obzirom na veliki broj kvalitetnih profesora i znanstvenika koje imamo.

ZA BESPLATAN STUDIJ TREBA NAM DODATNIH 186 MILIJUNA KUNA

Jedna od kritika nove reforme je i to da za njenu provedbu nije osiguran novac u proračunu. Kako to objašnjavate?
- U nacrtima zakona jasno piše da se prelazak na financiranje programskim ugovorima predviđa za 2014. godinu, što zapravo znači da je uvođenje programskih ugovora planirano za sljedeću proračunsku projekciju. Apsolutni je konsenzus da se u sljedećem trogodišnjem proračunskom periodu mora povećati razina financiranja visokog obrazovanja i znanosti.


U redu, to je za restrukturiranje. Što je s novcem za upisnine?
- Taj je novac planiran u dogovoru s Ministarstvom financija. Za akademsku godinu 2012./2013. trebalo bi osigurati dodatnih 46 milijuna kuna, a u akademskoj godini 2013./14. još dodatnih 140 milijuna. To je jasno navedeno i u obrazloženju prijedloga zakona o visokom obrazovanju, ali to kritičari uporno prešućuju.
 

 

MIRELA LILEK

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


25.04.1974  Kovačić Ivan
25.04.1973  Sladoljev Marko
25.04.1963  Milinović Darko
25.04.1960  Ivković Vladimir
25.04.1959  Artić Ivan
25.04.1958  Miliša Zlatko
25.04.1954  Drača Budimir
25.04.1954  Pecek Željko
25.04.1940  Martinčić Marko
25.04.1927  Moguš Milan