savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2342&makedonija-zivi-u-napetom-okruzenju-ali-vjerujem-da-rata-vise-nece-biti=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2342&makedonija-zivi-u-napetom-okruzenju-ali-vjerujem-da-rata-vise-nece-biti=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2342&makedonija-zivi-u-napetom-okruzenju-ali-vjerujem-da-rata-vise-nece-biti=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2342&makedonija-zivi-u-napetom-okruzenju-ali-vjerujem-da-rata-vise-nece-biti=

Zlatko  Kramarić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3120&zlatko-kramaric

Kramarić Zlatko
Datum:
27.08.2011
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

PROF.DR. ZLATKO KRAMARIĆ, VELEPOSLANIK REPUBLIKE HRVATSKE U MAKEDONIJI, O ODNOSIMA DVIJU ZEMALJA, POLOŽAJU HRVATSKE ZAJEDNICE, KULTURI I TRADICIJI, MOGUĆIM SUKOBIMA SA SUSJEDIMA...

Nakon što je više od dvije godine bio prvi veleposlanik Republike Hrvatske na Kosovu, prof. dr. Zlatko Kramarić, osječki sveučilišni profesor i bivši dugogodišnji gradonačelnik Osijeka, od ožujka je preuzeo dužnost veleposlanika RH u Makedoniji.
Veleposlanika Kramarića posjetili smo u sjedištu hrvatskog veleposlanstva, u Ulici mitropolita Teodosija Gologanova 44 u Skopju, te s njim za Glas Slavonije razgovarali o nizu zanimljivih tema.
Zaobišli smo samo ona pitanja za koja nas je susretljivi Kramarić upozorio kako mu diplomatska funkcija ne dopušta davati odgovore.


Gotovo ste pola godine u Skopju. Molim vas, ocijenite brojnost i udjel hrvatskih zajednica na Kosovu i u Makedoniji.

U popisima Hrvati su u rubrici “ostali”


U dosadašnjim popisima stanovništva Hrvati su bili navedeni u rubrici “ostali”. Hoćete li nastojati da se u jesenskom popisu navedu izrijekom?
- Makedonska vlada ima i kvalitetan službeni odnos prema Hrvatima u ovoj zemlji. Stoga naše veleposlanstvo planira napraviti daljnje iskorake. U razvoju kvalitetnih međudržavnih odnosa moguće je zahtijevati da se i Hrvati, kao i niz drugih manjina, navedu svojim imenom. Nije to samo stvar reciprociteta, iako je makedonska manjina u Hrvatskoj ustavna kategorija. To će nam biti jedan od glavnih ciljeva, posebice jer mnogi Makedonci i te kako priznaju utjecaj i ulogu hrvatske kulturne i političke zajednice kroz povijest na Makedoniju. Tu posebice valja izdvojiti utjecaj našeg biskupa Josipa Jurja Strossmayera, a treba istaknuti i da je, primjerice, glasovita zbirka pjesama "Beli mugri" ("Bijele zore", nap.a.) makedonskog pjesnika Koče Racina tiskana 1939. godine u Samoboru.

Vraćam se na sveučilište


Do kada planirate ostati u diplomaciji i što nakon nje? Politički status u stranci, HSLS-u, morali ste zamrznuti.
- Diplomacija ima svojih lijepih strana, naravno. Posebno kada možete predstavljati i promovirati kulturu i zemlju, pogotovo u državi koja je a priori naklonjena Hrvatskoj. Što se tiče trajanja, mislim da nema razloga da u Makedoniji mandat ne odradim do kraja. Što će biti poslije, vidjet ćemo. Nisam čovjek bez korijena, dapače. I politika i diplomacija moj su svjesni izbor, ali moje je glavno zanimanje zapravo sveučilišni profesor. Zato se nakon diplomacije planiram vratiti poslu nastavnika, i to na novoosnovanom Odjelu za kulturologiju u Osijeku, na koji sam prešao.

I mi smo baštinici velikih pohoda Aleksandra Makedonskog...


Pretjeruje li posljednjih godina aktualna makedonska vlast u sklopu velikog projekta “Skopje 2014.” s postavljanjem silnih spomenika nizu povijesnih osoba te gradnjom zgrada u antičkom stilu, koje bi trebale predstavljati tradiciju?
- Kada to živite, kada ste tome svjedoci, zbilja dobivate osjećaj pretjeranosti. No za pedesetak godina odnos prema tim potezima bit će sasvim drugačiji. Izgubit će se svakodnevni pragmatični motivi i sadašnji kontekst. Na kraju krajeva – sve tradicije su izmišljene. Nema te nacije koja ne izmišlja svoju tradiciju, ne rekonstruira i ne stvara je na novi način. Uz to, ja dopuštam da velike povijesne ličnosti može baštiniti cijeli svijet. Na kraju, i Hrvati su na određen način baštinici političkih i vojnih akcija Aleksandra Makedonskog, posebice njegova prelaska u Aziju, čime je stvorio komunikaciju između nje i Europe.
Nakon sukoba s Albancima svi relevantni i ozbiljni makedonski političari svjesni su da miru, razgovoru i toleranciji nema alternative
Hrvatski proizvodi na makedonskom tržištu već sada su dobro zastupljeni, no stanje se može i poboljšati

- Hrvatska zajednica svakako je jača u Makedoniji nego na Kosovu. Na žalost, broj Hrvata na Kosovu zbog poznatih je razloga s nekadašnjih desetak tisuća u posljednje vrijeme pao na samo tristotinjak. U Makedoniji ih je, prema našim procjenama, trenutačno između dvije i pol i četiri tisuće. Ni to nije puno, ali ipak je znatno više... Stanje će preciznije pokazati popis stanovništva, koji će se u Makedoniji provesti u listopadu ove godine. Najveći broj Hrvata živi u Skopju, ali Hrvati nisu autohtona zajednica u Makedoniji, radi se uglavnom o ljudima koji su ovamo dolazili poslom i ostajali. Vrlo je rijetka pojava isključivo hrvatskih bračnih parova. Najčešće su to miješani brakovi, Makedonca i Hrvatice ili Makedonke i Hrvata.

Hrvati su ovdje vrlo ugledni


Kakav je položaj Hrvata u Makedoniji?
- Mislim da je prilično dobar. Hrvatska zajednica vrlo je ugledna u Makedoniji, za što treba zahvaliti i mojim prethodnicima, koji su i te kako radili na njezinoj promidžbi. Hrvati se u prvom redu osjećaju kao državljani Makedonije, ali većina ima jak nacionalni osjećaj, prisjeća se svojih korijena i tradicije te čuva svoj identitet. S vremena na vrijeme odem u Klub hrvatske zajednice u Skopju, čiji se članovi obično sastaju utorkom navečer. To su vrlo simpatični i korisni susreti, a takav način djelovanja pomaže i hrvatska Vlada.


Možete li izdvojiti neke Hrvate koji su svojim djelovanjem posebno ostavili traga u Makedoniji?
- Velik je broj Hrvata nakon II. svjetskog rata došao ovamo, što po kazni, što po političkim dekretima... Primjerice, veliki hrvatski glazbenik i maestro Lovro Matačić 1948. godine došao je u Skopje, gdje je imao važnu ulogu u razvoju makedonske glazbene umjetnosti i važnu ulogu u stvaranju Opere, Baleta i Makedonske filharmonije. Niz godina ovdje je uspješno djelovao niz hrvatskih profesora na Pravnom i Medicinskom fakultetu. Zanimljivo je da je otac poznatog hrvatskog sportskog komentatora Bože Sušeca osnovao Ortopediju u Skopju. Hrvatski filozof i pjesnik Pavao Vuk-Pavlović imao je značajnu ulogu u razvoju Filozofskog fakulteta u Skopju te je jako utjecao na makedonske filozofe. Postoji još niz sličnih primjera.


Koliko Vam činjenica da ste doktor makedonistike pomaže u obavljanju ove funkcije? Osjećate li se zbog toga “domaće” u Skopju?
- Naravno, određena je prednost što iznutra poznam makedonsku povijest i kulturu. U Makedoniji je vrlo brzo, još dok sam bio na Kosovu, prevedena moja knjiga “Identitet, tekst, nacija – interpretacije crnila makedonske povijesti”. I u novoj knjizi nastavit ću se baviti makedonskim temama i dilemama, odnosno traumatičnim pitanjima makedonske povijesti. Osjećam da to ovdje cijene, osobito mlađa i srednja generacija makedonskih teoretičara i filozofa. Uz to, ovogodišnji sam dobitnik počasnog priznanja “Kočo Racin” za afirmaciju makedonskog jezika, književnosti i kulture u RH. To mi je velika čast.

Gospodarska suradnja sve jača


Koji su glavni ciljevi djelovanja hrvatskog veleposlanstva u Makedoniji?
- Jedan od glavnih ciljeva upravo je adekvatna valorizacija uloge Hrvata u makedonskoj povijesti. Nadalje, u teškim vremenima globalne financijske krize i te kako radimo na jačanju gospodarske suradnje između Hrvatske i Makedonije, odnosno povećanju ulaska hrvatskih proizvoda na makedonsko tržište. Istina, već sada su ovdje prilično prisutni, recimo, Kraš i Podravka, a od osječkih Saponia, Karolina i Meggle, no stanje se može poboljšati. Hrvatske su tvrtke u Makedoniji dobro pozicionirane, ali činimo sve da se robna razmjena između Makedonije i Hrvatske dramatično poveća. Također, cilj nam je jačanje kulturne suradnje i razmjene, osobito jer su hrvatski kulturnjaci, ali i estradni izvođači, ovdje uvijek dobro prolazili. Pritom treba reći da u Skopju postoji i cijenjeni studij kroatistike. U tom smjeru aktivno radimo i na povezivanju hrvatskih i makedonskih sveučilišta.


S kakvim se problemima najčešće susreću Hrvati u Makedoniji? Zbog čega se najčešće obraćaju Vama, odnosno veleposlanstvu?
- Baš zbog pozitivne percepcije Hrvata u Makedoniji, što je dosta prouzročeno i zbivanjima devedesetih godina, većih problema u odnosima pripadnika dvaju naroda zbilja nema. Mogu čak reći da je relativno lako biti veleposlanikom Hrvatske u Makedoniji... Upravo zbog bračnih “kombinacija” Hrvat-Makedonka i Hrvatica-Makedonac ljudi nam se najčešće obraćaju s upitima poput mogu li i na koji način njihova djeca, uz makedonsko, dobiti i hrvatsko državljanstvo. Postoji i niz Makedonaca čiji su roditelji rođeni u Hrvatskoj, ili su oni neko vrijeme živjeli u našoj zemlji, pa bi željeli hrvatsko državljanstvo, iako ne ispunjavaju formalno-pravne uvjete. To je zanimljiv fenomen.


Trenutačno stanje na Kosovu prilično je alarmantno zbog napetih odnosa između te zemlje i Srbije. Je li Vam stoga drago što ste se ipak maknuli iz te zemlje?
- Moram priznati da sam ja i na Kosovu imao vrlo pozitivno diplomatsko iskustvo i vjerujem da sam tamo ostavio niz prijatelja među diplomatima, političarima i samim građanima. Hrvatska i Hrvati i na Kosovu su jako dobro primljeni. Već tada bilo je jasno da će se događati ovakve stvari i da će se taj problem kad-tad morati riješiti. Da sam još uvijek tamo, ne bi me bilo strah jer čvrsto vjerujem da će se taj problem na kraju mirno riješiti u trokutu između Kosova, Srbije i međunarodne zajednice.

Mir nema alternativu


Dakle, ne vjerujete u izbijanje ratnih sukoba na Kosovu?
-To jednostavno mora mirno završiti jer bi bilo kakav drugačiji epilog osim rješenja na diplomatski i politički način zasigurno izazvao domino-efekt na ovom području, što se ne može dopustiti. Sigurnost ovih prostora, pa tako i Makedonije, preduvjet je pozitivnih europskih procesa.


Kako gledate na napete odnose Makedonaca s gotovo svim susjedima – Srbijom, Bugarskom, a posebno Albanijom i Grčkom? Očekujete li da oni eventualno eskaliraju u nekakve veće sukobe?
- Makedonska situacija definitivno nije jednostavna i postoji cijeli niz problema, posebno spor s Grcima oko imena Makedonija. Kao diplomat to ne mogu detaljnije komentirati, ali dobro sam upoznat s njima, već i prije dolaska na veleposlaničko mjesto. Nakon svih sukoba i negativnih iskustava, posebice s Albancima 2001. godine, svi relevantni i ozbiljni makedonski političari svjesni su da miru, razgovoru i toleranciji nema alternative. Naravno, treba čuvati svoj identitet, suverenitet i samosvijest, ali to se može ponajprije kroz mirne razgovore i dogovore. Sva ona složena pitanja – ime, jezik, vjera – treba rješavati mirnim putem. Vjerujem da su toga svjesni i svi susjedi.

Tomislav LEVAK

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


16.05.1981  Radoš Bruno
16.05.1974  Bartolović Dubravka
16.05.1972  Habek Mario
16.05.1963  Kutija Branko
16.05.1961  Cappelli Gari
16.05.1961  Konjhodžić Indira
16.05.1959  Horvat Mile
16.05.1958  Sep Ivica
16.05.1958  Gabrić Stipe Jambo
16.05.1955  Perman Biserka
16.05.1954  Pavić Niko
16.05.1949  Žarkov Ante
16.05.1948  Petko Ivan
16.05.1948  Kozina Dragutin