savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2626&vrijeme-je-za-vladu-strucnjaka=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2626&vrijeme-je-za-vladu-strucnjaka=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2626&vrijeme-je-za-vladu-strucnjaka=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2626&vrijeme-je-za-vladu-strucnjaka=

Davorin  Rudolf

../intervjui/intervjui.php?osoba=6369&davorin-rudolf

Rudolf Davorin
Datum:
28.07.2012
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

 Dr. Davorin Rudolf, član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, član Svjetske akademije znanosti i umjetnosti, dugogodišnji sveučilišni profesor međunarodnoga prava, ministar pomorstva i vanjskih poslova u hrvatskim vladama 1990.- 1992., veleposlanik u Italiji, Cipru, San Marinu i Malti 1993.-2000., dobitnik je Državne nagrade za znanost, za životno djelo, u području društvenih znanosti. Bio je dugogodišnji profesor međunarodnoga prava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, predavao je i izlagao na sveučilištima i međunarodnim konferencijama u Uppsali, Helsinkiju, New Delhiju, Napulju, Budimpešti, Sofiji... Specijalizirao je međunarodno pravo na američkim sveučilištima u Princetonu i New Yorku. Objavio je 12 knjiga, udžbenik „Međunarodno pravo mora“, „Morski gospodarski pojas u međunarodnome pravu“, „Enciklopedijski rječnik međunarodnoga prava mora“, „Rat koji nismo htjeli“, „Postignuća i utopije“ ...

 

» Objavili ste dvanaest knjiga. Koja je zadnja?
- „Enciklopedijski rječnik međunarodnoga prava mora“ s terminima na hrvatskome, engleskom, francuskom, ruskom, španjolskom i talijanskome. To je drugo, dopunjeno izdanje. Nakladnik je Matica hrvatska.
 
» Glavni ste urednik dvaju časopisa. Malo je poznato da ste u splitskom „Adriasu“ objavili u nas jedine prijevode „Rimskog ustava Europske unije“ i „Lisabonskog ugovora“ na temelju kojega Hrvatska zapravo ulazi u EU!
- Te smo ugovore prevodili s pet europskih jezika. Svaki ima preko 450 stranica, a ja sam bio jedan od prevodilaca i glavni redaktor.
 
» Ipak, najviše ste napravili u području međunarodnog prava mora i bili među osnivačima prvog Poslijediplomskog studija prava mora u Splitu!
- Imamo sjajne hrvatske znanstvenike i stručnjake baš u tome području. Osobito u Splitu, Zagrebu i Rijeci. Apsolutno smo na razini europskih postignuća.
 
» Bili ste ministar u tri prve hrvatske vlade nakon demokratskih promjena, a za proglašenja neovisne Hrvatske ministar vanjskih poslova. Sigurno se dobro sjećate toga vremena!?
- Naravno. U to vrijeme Hrvatska je bila homogenzirana zajednica, s jakim patriotizmom i velikim nadama. Reći ću vam i jednu zanimljivost. Prvi jugoslavenski ministar vanjskih poslova bio je 1918. Ante Trumbić, a ja sam bio prvi hrvatski, sredinom 1991. Sudbina se poigrala pa su, eto, te naslove podijelila dvojici građana Splita.
 
» U jednome tjedniku ste predvidjeli skoru propast kapitalizma kao svjetskog sustava!
- Kapitalizam, bezdušan, pohlepan i ciničan, zapleten u snažne ciklične krize, ušao je u svoju završnu, terminalnu fazu. Čuje se njegov hropac. Istodobno osjećam kako potmulo tutnji i nagovještava svoj dolazak novi svjetski društveni sustav, u svakom slučaju pravedniji i odgovorniji za sudbinu svijeta. Ne znam kako će se zvati. Možda novi mondijalizam.
 
» Zvuči vizionarski. Hoće li se, prema vašim predviđanjima, te promjene dogoditi evolucijom ili revolucijama?
- U visoko razvijenim zemljama vjerojatno evolucijom. Valja, međutim, imati na umu da je utroba koja rađa revolucije i ratove još uvijek plodna.
 
» U političkome smislu kakve promjene u svijetu predviđate?
- Možda nekakve “Sjedinjene Države Svijeta“. Osnivanje svjetske vlade.
 
» Uvijek ste snažno zagovarali ulazak Hrvatske u EU. Biste li danas u novim okolnostima korigirali stav?
- Ponovit ću. EU možda nije za nas najsretniji izbor, ali je jedini. Grčka, usprkos unutarnjim nezadovoljstvima i prosvjedima, mora zahvaliti Bogu što je u EU-u, inače bi danas trunula rastočena u bijedi i siromaštvu.
 
» Bruxelles nije uvijek bio korektan i pravičan prema nama.
- Slažem se. Od nas su, primjerice, zahtijevali suspendiranje ZERP-a, a Slovenija je takav pojas bespravno proglasila bez riječi prijekora EU-a. Podržali su nekorektno ribolovne interese Italije. Ne zaboravite: EU je interesna politička i gospodarska zajednica unutar koje vrijedi čvrsto načelo međusobne solidarnosti.
 
» Kako gledate na izjavu slovenskog ministra vanjskih poslova o štednji hrvatskih štediša u Ljubljanskoj banci?
- Taj stil ucjenjivanja je meni potpuno nerazumljiv i nepodnošljiv. Zaboga, ponavlja se scenarij koji su Slovenci primijenili u vrijeme naših pristupnih pregovora s EU-om. Pa valjda se naši političari sjećaju da su nas jednom zaustavili i prisilili prihvatiti arbitražni ugovor o rješavanju graničnih prijepora. Zbog prijetnji slovenskog ministra digao bih paklenu galamu u svim međunarodnim institucijama.
 
» Može li se dogoditi da 26 država ratificira naš ugovor o pristupanju u EU i da nas Slovenija zaustavi?
- Može. To bi bio vrhunac neodgovornosti i sljepila slovenske političke elite. Prema mojim procjenama, u Ljubljani nećemo postići ništa. Put vodi u Berlin i Washington.
 
» U svim pravnim aktima EU-a proklamirana je jednakost svih država članica, no je li tako i u stvarnosti?
- U praksi, različit je status mnogoljudnih i ekonomski jakih država s jedne strane, Njemačke i Francuske primjerice, i 11 malih država. Male, pa i srednje države izložene su različitim pritiscima. Zbog toga i jest velika odgovornost naše političke elite. Kako će nam biti u EU ovisi prije svega o nama. Odluku o suspendiranju ZERP-a nije donio Bruxelles, već Zagreb.
» Potpuno hipotetski: što bi se dogodilo da Hrvatska nekim slučajem ne uđe u EU?
- Mislim da bismo ostali truliti na europskoj periferiji, siromašni, nezanimljivi, oglodani i usamljeni.
 
» Što je za vas demokracija?
- Sudjelovanje svakoga građanina u donošenju odluka, pa i onih s kojima se ne slaže. Mi, eto, možemo govoriti što god hoćemo, ali ne možemo utjecati na važne odluke, primjerice one koje se donose u Saboru.
 
» Političari na vlasti kažu: građani su nas izabrali da obnašamo vlast i možemo raditi što hoćemo!
- Prvi zakon koji bi u nas u Saboru valjalo donijeti jest onaj o izborima zastupnika koji će biti na kandidatskim listama poimenice navedeni, o njihovoj osobnoj odgovornosti i mogućoj smjenjivosti.
 
» Koji je, po vama, problem broj 1 u Hrvatskoj?
- Nezaposlenost. Možete nezaposlenome govoriti koliko god hoćete Tuđman, Tito, Hrvatska, on vas ne čuje. On želi i hoće samo jedno - zaposlenje. Rad za plaću koju je zaslužio.
 
» U nas su građani pretežito ravnodušni, povučeni u sebe, premda većina teško živi. Kako to tumačite?
- Netko je rekao: Hrvati, Hrvati, kako je vama malo potrebno da biste bili zadovoljni!
 
» Tko nas je doveo u ovu kriznu ekonomsku situaciju?
- Mangupi u vlastitim redovima.
 
» Veliki ste protivnik grube političke i ideološke nepodnošljivosti i političkoga revanšizma!
- Godine 1941. tragično je stradala u nas lijeva inteligencija, 1945. desna. A 1971. sloj jakih hrvatskih intelektualaca. Pogubni učinci tih tragedija osjećaju se i danas. Pa taj nesretni politički revanšizam danas! Najprije HDZ-a, pa SDP-a, pa opet HDZ-a, pa opet SDP-a. Nakon izbora u nas nije sigurna na radnome mjestu ni čistačica ako pripada poraženoj političkoj stranci. To je naslijeđe krajnjega političkog primitivizma.
 
» Dogodine će se vjerojatno početi dodjeljivati nagrada za izvrsnost - Nikola Tesla. Je li to konačna odluka?
- Prije desetak dana u javnosti je nezapaženo prošla velika međunarodna konferencija održana u Splitu, u organizaciji HAZU-a, splitskoga Europskoga pokreta i Grada Splita. Bilo je oko četrdeset predstavnika iz dvadesetak država, predsjednica Skupštine UNESCO-a Katalin Bogyay, dobitnica Nobelove nagrade za mir 2007. Mohan Munasinghe, lideri bruxelleskih organizacija. Raspravljalo se o utemeljenju „Velike međunarodne nagrade za izvrsnost - Nikola Tesla“, prema nekima vrijedne poput Nobelove nagrade. Uručila bi se sljedeće godine u povodu 70. godišnjice smrti velikoga hrvatskog znanstvenika u Zagrebu ili u Splitu. Konačna odluka će se donijeti u UNESCO-u ili u Bruxellesu.
 
» Kako komentirate osporavanje gradnje Pelješkog mosta od strane vlasti BiH?
- Gradnja Pelješkoga mosta je isključivo hrvatsko pitanje. Valjalo bi sada ostaviti po strani sve naše šeprtljavosti i svađe i usmjeriti napore radi brze izrade uvjerljive studije o jedinome optimalnome rješenju Pelješkome mostu. Bespovratna sredstva iz strukturnih fondova EU-a, neovisno o visini, sjajan su i neponovljiv motiv.
 
» Kako će se riješiti granični prijepori na moru između nas i BiH?
- U morskome razgraničenju prijepor je uglavnom u suverenitetu nad dva otočića uz Klek i nad „repom“ Kleka. Hrvatski stručnjaci smatraju da su ta područja u vrijeme bivše Jugoslavije pripadala Hrvatskoj. BiH ih smatra svojima. Sporazum o razgraničenju s Hrvatskom koji su 1999. potpisali Tuđman i Izetbegović ide u prilog Sarajevu. Sporazum nije potvrdio Hrvatski sabor, a privremeno se primjenjuje duže od 12 godina.
 
» I morska granica s Crnom Gorom nije adekvatno riješena!?
- Prevlaka je hrvatski teritorij i nije sporna Prevlaka, već morska granica i režim u Bokokotorskome zaljevu. Vlade su se bile dogovorile da spor riješi Međunarodni sud pravde u Haagu. To bi bilo moderno i elegantno rješenje.
 
» Vlade nisu učinkovite. Vi ste svojedobno izložili zamisao o vladi nacionalnog jedinstva, tako ste je nekako nazvali. U čemu je bila bit te ideje?
- Predlagao sam da se u Saboru slože o postavljanju vlade stručnjaka na tri godine, s točno utvrđenim zadacima. Ne radi se o koaliciji HDZ-a i SDP-a. U toj vladi bi mogli biti i članovi stranaka. Stranački sustav ne bi se dokinuo, jer bi rad nadzirao Sabor. Primjer: nijedna stranka neće radikalno smanjiti broj jedinica lokalne i regionalne samouprave jer su u njima zaposleni njezini članovi. Vlada stručnjaka bi to obavila. Za ostvarenje te ideje potrebna je visoka razina političke odgovornosti i tolerancije stranačkih lidera.
JAVORKA LUETIĆ
       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


07.05.1972  Kočijašević Željko
07.05.1970  Miletić Josip
07.05.1967  Lukačević Ljiljana
07.05.1962  Peretić Marijan
07.05.1960  Pale Predrag
07.05.1959  Sopek Ivica
07.05.1958  Škara Joso
07.05.1958  Botički Jagoda
07.05.1955  Vulin Ante
07.05.1952  Golik Antun
07.05.1948  Simončić Viktor
07.05.1933  Mejovšek Damir