Paul Cota |
---|
![]() |
Cota Paul
Datum:
09.05.2013
Slika autor/izvor:
|
Objavljeno na:
|
Objavi na:
|
Paul Cota, aktualni prominski načelnik, kandidat je HSP-a za šibensko-kninskog župana. Za Cotu je to značajan politički iskorak koji svjedoči i o njegovim ambicijama i poziciji u stranci. Kako promišlja dužnost župana i boljitak županije, govori u svojem predizbornom predstavljanju za Slobodnu Dalmaciju. Tko će biti vaši zamjenici?
− Stipe Peran i Krešimir Boršić. Nabrojite vaših pet glavnih projekata koje u mandatu namjeravate realizirati u županiji. − Navodnjavanje kraških polja, prije svega. Priključak vode za svaki voćnjak, vinograd, maslinik, povrtnjak... Plaćanje vode na tako utrošen način po višestruko nižoj cijeni od uobičajene (tehnička voda). Zatim, izgradnja velikih solarnih elektrana na području Promina − Miljevci, obnova uzgoja svinja i svinjogojske farme radi potrebe proizvodnje pršuta s oznakom izvornosti. Šibenik vidim kao glavnu nautičku luku na Jadranu, a Dalmatinsku zagoru kao mjesto elitnog turizma. Ali, pretpostavka za to je brza cesta Šibenik − Knin.
Imate li u planu smanjivati broj zaposlenih u Županiji (upravi)?
− Svi zaposleni dobit će rok za usavršavanje i stjecanje novih znanja potrebnih za usklađivanje i hvatanje koraka s EU-om, a nakon toga će proći testiranja... Pa tko zna, zna, a tko ne zna, njemu pa-pa... Hoćete li sve pročelnike i direktore (ravnatelje) županijskih institucija i ustanova birati po profesionalnim, stručnim kriterijima na natječaju? − Od svih pročelnika i direktora očekujem bjanko ostavku i prijavljivanje na natječaj na kojem kriterij neće biti radno iskustvo, nego sposobnost i vizija razvoja povjerenog resora (radno iskustvo u vremenu upropaštavanja svega živoga i nije neka preporuka...). Vjerujem argumentima
Zašto mislite da ste najbolji kandidat?
− Zato što sam krenuo u život kao podstanar, kolporter na cesti. Školovao sam sebe i suprugu, svojim zalaganjem i radom dogurao sam do najuspješnijeg u svemu čime sam se bavio. Nikad iza sebe nisam imao jake političke stranke ili zaštitnike koji bi me gurali naprijed, nego naprotiv, cijeli se život natječem s maminim i tatinim sinovima za svoje mjesto pod suncem, i to dosta uspješno. Osim toga, najbolje poznajem probleme cijele naše županije i znam kako ih riješiti. Kako biste riješili problem Nogometnog kluba “Šibenik”? − Sigurno ne po sistemu tko je jamio, jamio je, a Grad Šibenik neka preuzme sve... Osim toga, vratio bih košarku u Draženov grad na mjesto koje to zaslužuje. Što mislite o projektu izgradnje parkirališta ispod Poljane? Što mislite o bujanju vjetroparkova u županiji? − Ako ćemo graditi parkiralište ispod Poljane, onda ga treba napraviti s barem 300 parkirnih mjesta ili ga ne raditi uopće. Trenutno u županiji koristimo 20 posto kapaciteta energije vjetra, što nije problem. Puno je veći problem to što od toga kao zajednica nemamo gotovo nikakve koristi. To treba mijenjati odlukama na razini Županije (samo da mi sad ne kažu da to nije naša nadležnost). Može li županija živjeti samo od turizma? − Nitko ne može živjeti samo od turizma, no dva nacionalna parka s oko 300 milijuna kuna prihoda godišnje, koncesije pomorskog dobra u iznosu od 800 milijuna kuna godišnje i boravišne pristojbe od jedne milijarde kuna godišnje svakako trebaju biti pokretač razvoja. U kojem se smjeru Šibenik treba širiti? − Šibenik se treba širiti prema svojem centru. Drugi pravac za izgradnju elitnih četvrti svakako je Jadrija i Martinska. Ekstremno skupo i ekstremno kvalitetno za bogataše EU-a. Tko su vaši politički uzori? − Dr. Ivo Sanader. Pravi čovjek u pravo vrijeme na pravom mjestu. Zna se snać’... Koji vam je najuzbudljiviji događaj u životu? − Kad sam se rodio. Bio sam, kažu, jako uzbuđen. Plakao sam od uzbuđenja. Koga radije slušate: Thompsona ili Dedića? − Najdraža mi je pisma Arsenova “Dida moj“ i Markova “Moj dida i ja”, tj. sve pisme i svi izvođači koji pivaju o mom didu. Koju ocjenu dajete Vladi? − Ocjene se daju u školi. Kad se preuzme vlast, tu nema učenja u hodu, pa prema tome nema ni ocjena, ni ispita, a bogme ni popravnih. Mora se znati točno što se želi i na koji način. Moj je moto “znam, hoću, mogu”. A ne vidjet ćemo kako ćemo. Jeste li vjernik, agnostik, ateist? − Vjerujem argumentima. Rođen sam u katoličkoj obitelji do u deveto kolino, no i da nisam, zbog vlastitog susreta s Bogom postao bih vjernik. DAVORKA BLAŽEVIĆ |
||||