savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=2877&u-hdz-u-je-trebalo-uciniti=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=2877&u-hdz-u-je-trebalo-uciniti=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=2877&u-hdz-u-je-trebalo-uciniti=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=2877&u-hdz-u-je-trebalo-uciniti=

Branimir  Lukšić

../intervjui/intervjui.php?osoba=6444&branimir-luksic

Lukšić Branimir
Datum:
23.12.2013
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Zasigurno je ova godina bila jedna od politički najturbulentnijih unutar posljednjih deset. Najvažniji vanjskopolitički događaj koji je obilježio 2013. bio je ulazak Hrvatske u Europsku uniju. I dok je hrvatska državna administracija potpuno podbacila glede iskorištavanja europskih fondova, mora se primijetiti kako je kao izravna posljedica članstva u EU ipak pokrenuto važno pitanje osude i sankcioniranja zločina jugoslavensko-komunističkog režima. Konkretno, mislimo na „slučaj Perković". Kako Vi gledate na njega i ponašanje vladajuće garniture?

Točno je, kako ste kazali, da je najvažniji događaj u ovoj godini za Hrvatsku njezin ulazak u Europsku Uniji (EU). Moj izbor nije bila ovako strukturirana EU, jer smatram da nakon krvavo stečenoga državnog suvereniteta Hrvatske nije dobro da se njega odričemo. No, misleći upravo o zločinima komunizma prihvatio sam ideju ulaska u EU smatrajući da će Unija u skladu s Rezolucijom Skupštine Vijeća Europe od 25. 1. 2006. godine o osudi zločina komunističkih totalitarnih režima omogućiti Hrvatskoj katarzu od komunističkih ideoloških transvestita, nositelja totalitarnog mentaliteta.

To se, međutim, nije dogodilo tijekom vladavine bilo koje političke stranke u Hrvatskoj. Što se tiče „slučaja Perković", Vlada predsjednika Milanovića i njegova stranka potrudile su se da spriječe Perkovićev iskaz pred stranim sudom, čime su znatno uzdrmale povjerenje Unije u Republiku Hrvatsku. Očito se oni boje da Perković kao bivši visokopozicionirani operativac Udbe (kasnije SDS-a) otkrije pred münchenskim Zemaljskim sudom mnoga kaznena djela i njihove počinitelje u inozemstvu, konkretno u Njemačkoj, i time ugrozi bivše udbaše koji su se uvukli po zadatku u sve pore današnje Hrvatske.

Iz postupka Milanovićeve Vlade može se zaključiti, da njima nije do ugleda hrvatske države, nego do skrivanja istine. Nasuprot Tuđmanove želje za općom pomirbom Hrvata kroz istinu o prošlim događajima, Milanovićeva Vlada ulaže grčevite napore da istina nikada ne ugleda svjetlo dana. To je uzrok trajno podržavane nesloge među Hrvatima.

"Ako je narod protiv nas, raspustimo narod"

Protivljenje aktualne vlasti izručenju Perkovića Njemačkoj, kao i skandalozno ponašanje tijekom kampanje prije referenduma o braku – a na što ćemo se više osvrnuti u pitanjima koja slijede – pokazali su da je naslijeđe komunističkog jednoumlja – u smislu „mentalnog komunizma" – i dalje u Hrvatskoj vrlo jako. Vaš komentar?

Strah

Očito se oni boje da Perković kao bivši visokopozicionirani operativac Udbe (kasnije SDS-a) otkrije pred münchenskim Zemaljskim sudom mnoga kaznena djela i njihove počinitelje u inozemstvu, konkretno u Njemačkoj, i time ugrozi bivše udbaše koji su se uvukli po zadatku u sve pore današnje Hrvatske.

Komunizam kao totalitarni sustav teorije i prakse, koji je u komunističkoj Jugoslaviji ulazio u sve pore društvenog i osobnog života, ostavio je duboke tragove na način razmišljanja i ponašanja svojih članova, pa su mnogi od njih i nakon kolapsa komunizma ostali „mentalni komunisti".

Taj mentalitet truje današnje duhovno ozračje u Hrvatskoj, u političkom, kulturalnom, društvenom i medijskom životu.

Konkretno, u politici on se očituje u iluziji sveznadarstva „mentalnih komunista", u njihovoj želji da „obrazuju" tu gomilu mentalno zaostalih. „Mentalni komunisti" u politici ne uspostavljaju međuljudsku komunikaciju s narodom, nego mu upućuju naredbe i prijetnje. Njihovo je geslo: „Mi možemo biti manjina, ali smo uvijek pretežna manjina. Ako je narod protiv nas, raspustimo narod".

To je vidljivo u ponašanju aktualne vlasti u predmetu brzinskog prekrajanja Ustava, u prijetnji temeljnog prava izravne demokracije, referendumskog odlučivanja, u već spomenutom „slučaju Perković". To je ponašanje brodolomaca potonule komunističke iluzije, najkrvavije iluzije u povijesti čovječanstva.

Upravo održani referendum o braku bez ikakve je dvojbe do sada najveći udarac ravnoteži moći koja se je u Hrvatskoj uspostavila 2000. godine povratkom Račana i Partije na vlast, s tim da je Sanader zapravo samo zabetonirao zatečeno stanje. Kako ocjenjujete sam referendum i, posebice, medijsku kampanju koja ga je pratila?

Kardinal Joseph Ratzinger, kasniji papa Benedikt XVI., rekao je ovu misao: "Prava i istinska propast koju su komunistički režimi ostavili iza sebe nije gospodarske naravi. Ona se sastoji u otvrdnuću duša, u uništenju moralne savjesti... Zbog toga pustoš koju je iza sebe ostavio marksizam, a koja se nastavlja i postoji i danas, naime rastakanje najsigurnijih čovjekovih spoznaja o Bogu, o sebi samome, o svemiru, rastakanje savjesti o nedodirljivim moralnim vrijednostima, još je uvijek i upravo sada iznova naš problem, i ona može dovesti do samouništenja europske savjesti."

Nakon jasno izraženog stajališta većine hrvatskoga naroda o braku kao životnoj zajednici muškarca i žene, predsjednik Josipović je pokušao u Ustavu razvodniti ovu univerzalnu normu ne samo prirodnog morala, nego svih monoteističkih religija, unoseći i ustavnu zaštitu istospolnih životnih zajednica. Hrvati su svim tim pokušajima, koje je branila dobro orkestrirana medijska propaganda, odvratili poznatim rezultatom referenduma.

Referendum za brak mobilizirao je iznimno puno ljudi, primjerice, samo volontera bilo je više od 6.000. U tom smislu, možemo reći da se je Hrvatska nakon dugog vremena probudila iz drijemeža. U medijima se već špekulira hoće li se organizatori inicijative „U ime obitelji" upustiti u politički angažman. Kako gledate na tu mogućnost?

Referendum o braku zaista je probudio iz uspavanosti široke slojeve hrvatskih žena i muškaraca. Što se tiče udruge „U ime obitelji", mislim da se ona ne će upustiti u politički angažman u užem značenju izraza politika, ali u širem značenju toga pojma, naime u značenju politike kao rada za opće dobro („bonum commune"), ta je udruga već vrlo djelatna u društvenome životu Hrvatske, spašavajući danas ugroženu obitelj kao jedan od temeljnih stupova društva.

Nedostatak političke mudrosti

„Ćirilična događanja" u Vukovaru druga su politički uzavrela tema u Hrvatskoj. Što se prema Vašem mišljenju krije u forsiranju ćirilice u Vukovaru i potpunom ignoriranju volje tamošnjih ljudi, a posebno onih koji su žrtve velikosrpske agresije? U javnosti se može čuti i mišljenje kako aktualna vlast provodi politiku srbijanskog „Memoranduma 2" i kako se u slučaju ćirilice u Vukovaru zapravo radi o „obilježavanju teritorija"?

Vukovar

Nametati Vukovaru javne ćirilične oznake znači ne samo nedostatak pijeteta prema patnjama toga grada, nego i nedostatak političke mudrosti. Svi oni koji žele da ponovo zaživi suživot naroda u Vukovaru tako se ne će ponašati. Zato se možemo upitati, kakvi se interesi kriju iza stajališta Vlade i predsjednika Hrvatske? Zar im vukovarska kolona i ove godine nije poslala nikakvu poruku?

Trenutačna hrvatska Vlada je u pitanju ćirilice u Vukovaru pokazala svoju neosjetljivost i svoj cinizam prema najsvetijim stvarima u novijoj hrvatskoj povijesti. Za vrijeme srpsko-jugoslavenske okupacije i terora u Vukovaru cijela je Hrvatska patila i plakala s tim gradom, suosjećala s njegovim žrtvama. U tome su sudjelovali čak i neki pripadnici srpske manjine.

Nametati Vukovaru javne ćirilične oznake znači ne samo nedostatak pijeteta prema patnjama toga grada, nego i nedostatak političke mudrosti. Svi oni koji žele da ponovo zaživi suživot naroda u Vukovaru tako se ne će ponašati. Zato se možemo upitati, kakvi se interesi kriju iza stajališta Vlade i predsjednika Hrvatske? Zar im vukovarska kolona i ove godine nije poslala nikakvu poruku?

Aktualna vlast pokazala se je potpuno nesposobnom za provedbu ekonomskih reformi, a s druge strane svojim nakaradnim postupcima konstantno unosi velike podjele u hrvatsko nacionalno biće. Postoje li uopće ikakvi izgledi da ova vlast u preostalom dijelu mandata pokrene bilo kakve gospodarske reforme ili Hrvatsku čekaju, ako ne bude prijevremenih izbora, još dvije godine ubrzanog gospodarskog i svakog drugog propadanja?

Promatrajući rad Vlade do polovine njezinoga mandata, teško je vjerovati da postoji tolika nesposobnost, netolerantnost i bahatost, kao što to ona iskazuje. Na samom početku preuzimanja vlasti dopredsjednik Vlade i ministar najvažnijeg resora, Čačić, bio je prisiljen podnijeti ostavku. No, ni to nije znao napraviti na ljudski i dostojanstven način.

Ni dva izgubljena života nisu za njega bila dovoljan razlog da odstupi sa svoga položaja. Gospodarstvo je na najnižim granama, nezaposlenost kancerozno raste. Uzmimo samo Splitsko-dalmatinsku županiju. Na području te županije, koja je jednom prednjačila u otvaranju malog i srednjeg poduzetništva, jednu trećinu od ukupno oko 15.000 nezaposlenih čine mladi do 30 godina života, od kojih 1.818 sa diplomama visokog obrazovanja.

Uzmimo i ponašanje aktualne vlasti u predmetu brzinskog prekrajanja Ustava, u prijetnji za reduciranje temeljnog demokratskog prava referendumskog odlučivanja, u već spomenutom „slučaju Perković", u djelovanju ministra Jovanovića, koji negira osnovno pravo roditelja da biraju način odgoja svoje djece, u radu dopredsjednika Vlade Branka Grčića, koji nije donio Hrvatskoj ni investicije, ni novac iz europskih fondova, a da ne spominjem uništavanje hrvatske poljoprivrede. Bojim se, gledajući dosadašnje rezultate, da će iza ove Vlade ostati samo spaljena zemlja.

Zabrinjavajuće pitanje

Iako predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko često govori o retuđmanizaciji HDZ-a i u pravilu daje snažnu javnu kritiku postupaka Vlade, teško je ne primijetiti kako su mnogi ljudi iz vremena Sanaderova HDZ-a i dalje na najistaknutijim mjestima u stranci. Također, mnoge je nedavno začudio Karamarkov obrat praktički u 24 sata u svezi referenduma s ćirilicom. Koliko je današnji HDZ uvjerljiv i ima li stvarnih većih potencijala u ovoj stranci koji bi Hrvatskoj mogli ponuditi stručnost i konkretna rješenja?

HDZ 

Smatram da je trebalo učiniti više na pročišćavanju i revitalizaciji stranke. To, uostalom, poručuje i apstinencija birača na izborima. Od srca želim HDZ-u da postane vjerodostojniji, dosljedniji duhu svoga osnivatelja, i da birači na izborima ponovo kažu „zna se", a sve u korist hrvatske države, njezine opstojnosti i budućnosti.

Ovo pitanje koje ste mi postavili možda i mene najviše zabrinjava. Čovjek na svaki izazov mora naći adekvatan odgovor. Kratko rečeno, na sve ove krive poteze sadašnje Vlade mora se pronaći bolje alternativno rješenje. Za mene je HDZ uvijek bila gotovo jedina državotvorna stranka, usprkos Udbinih infiltrata u nju, koja je u doba najvećih poteškoća brutalne srbojugoslavenske agresije, uništene privrede komunističkom vladavinom, razoružanom zemljom od Ivice Račana, našla snage izvojevati veličanstvenu pobjedu uz pomoć hrvatskog naroda, njegove hrabrosti, ponosa i njegove vječne želje za vlastitom državom.

Ali već tada na samome početku, a osobito od smrti prvoga predsjednika dra Franje Tuđmana, djeluje koncentrirana akcija kroatofoba u Hrvatskoj i izvan nje, koji se trude rastočiti snagu bića HDZ-a. Nažalost, to rušenje stranke dolazilo je i dolazi također i od prikrivenih krtica u samim njezinim redovima. To je unijelo u stranku malodušnost, uzajamno sumnjičenje i nepovjerenje u vlastitu snagu.

Osudom i uklanjanjem nekih osoba koje su bile žarišta toga stranačkog karcinoma, nisu uklonjene i metastaze. U tome smislu smatram da je trebalo učiniti više na pročišćavanju i revitalizaciji stranke. To, uostalom, poručuje i apstinencija birača na izborima. Od srca želim HDZ-u da postane vjerodostojniji, dosljedniji duhu svoga osnivatelja, i da birači na izborima ponovo kažu „zna se", a sve u korist hrvatske države, njezine opstojnosti i budućnosti.

Perković

Prihvaćam vaše stajalište da „slučaj Perković" jasno pokazuje opredjeljenje pojedinaca u političkom životu Hrvatske. To je zaista ispit savjesti i odgovornosti prema hrvatskoj prošlosti, koja je okupana u krvi, od Bleiburga, do Udbinih ubojstava diljem svijeta.

Mora se primijetiti kako se HDZ vrlo jasno postavio oko slučaja kojim smo i počeli ovaj razgovor, odnosno oko slučaja „Perković". Taj slučaj u mnogo čemu je lakmus papir za znati tko je tko u Hrvatskoj. Slažete li se s našom procjenom?

Prihvaćam vaše stajalište da „slučaj Perković" jasno pokazuje opredjeljenje pojedinaca u političkom životu Hrvatske. To je zaista ispit savjesti i odgovornosti prema hrvatskoj prošlosti, koja je okupana u krvi, od Bleiburga, do Udbinih ubojstava diljem svijeta.

Za sam kraj razgovora dotaknuli bi se i Vašeg Splita. Dok je Kerum bio gradonačelnik, Split se je spominjao kao „grad slučaj" gotovo svakog tjedna u glavnim medijima, a posebno onima EPH provenijencije. Je li sadašnja vlast učinila nešto značajnije za poboljšanje života u gradu, ili je sve isto kao i prije, osim što su mediji naglo izgubili interes?

Gospodin Kerum je svojom bahatošću, a često i nesnalaženjem u ulozi u kojoj se našao, doveo Split, drugi po veličini i značaju grad u Hrvatskoj, u položaj „grada slučaja". Međutim današnji gradski establishment smatram mnogo odgovornijim za tonjenje Splita u močvaru nezaposlenosti i besperspektivnosti. Teško bih našao i jedan pokazatelj nekog pozitivnog događanja. Smatram da ova gradska vlast radi uglavnom na uhljebljenju svojih članova i simpatizera , a gotovo ništa na dobrobit svojih građana.

D. Dijanović, O. Barišić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


29.03.1978  Petković Fajnik Josip
29.03.1974  Novosel Lidija
29.03.1973  Slavić Lidija
29.03.1961  Krizmanić Jasmin
29.03.1956  Perožić Borislav
29.03.1952  Mirković Davor
29.03.1951  Medarac Ivan