savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=30&prisavlje-je-klaonica-novinarstva=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=30&prisavlje-je-klaonica-novinarstva=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=30&prisavlje-je-klaonica-novinarstva=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=30&prisavlje-je-klaonica-novinarstva=

Ivan  Lončar

../intervjui/intervjui.php?osoba=3148&ivan-loncar

Lončar Ivan
Datum:
22.02.1999
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

 

IVO LONČAR, SMIJENJENI UREDNIK HTV-ove EMISIJE PLODOVI ZEMLJE, GOVORI O PRIJETNJAMA I UCJENAMA S KOJIMA JE BIO SUOČEN
 
Odluka o mojemu smjenjivanju donesena je u vrhu HDZ-a * Dominikoviću sam odmah na početku otkazao "poslušnost". Nije dolazilo u obzir da budem njegov privatni novinar * Tražio sam da u Press klubu ili u Plodovima zemlje demantiram Pašalićev napad na mene, ali su se gotovo svi šefovi na HTV-u, osim Mirka Galića, tome usprotivili * Pritisci i ucjene uglavnom su dolazili od mojih urednika, najviše od Obrada Kosovca, a onda i od Hloverke Novak-Srzić i Miljenka Manjkasa * Prošle je godine iz Hercegovine uvezeno 84 posto ukupnog hrvatskog uvoza junadi, teladi i goveda, a uvjeren sam da cijela Hercegovina nema stotinu goveda i dvije stotine svinja
 
Želim ostati na HTV-u i unutar kuće boriti se protiv zla koje ondje vlada
            U tom golemom uvozu mesa i stoke, jasno je, postoji izraženi privatni interes, jer su se neki kriminalci na tome i te kako obogatili
  
--- tekst
 
* prije nekoliko dana izjavili ste da je vaša smjena s uredničkog mjesta u Plodovima zemlje rezultat političke odluke. Jeste li udio politike u svojemu slučaju osjetili tek u Vrkićevu pokušaju da “decentralizira” emisiju ili se to moglo osjetiti i prije?
- Ivica Vrkić je na HRT došao u kolovozu prošle godine i već nakon desetak dana stolovanja na Televiziji odlučio me je maknuti pod izlikom da emisiju Plodovi zemlje treba “decentralizirati”. U to sam vrijeme bio na godišnjem odmoru, pa sam za to doznao iz novina. Odmah sam prekinuo godišnji odmor i vratio se u Zagreb, gdje mi je Vrkić počeo obrazlagati što želi napraviti tom decentralizacijom. Rekao sam mu da to sigurno nije njegova odluka, nego da su mu je podmetnuli, što se poslije pokazalo točnim. On je vjerojatno dobio instrukcije iz svoje stranke da me makne, a operacionalizaciju je trebao provesti Obrad Kosovac, koji je to i napravio. Tada su - a da mi nisu ništa kazali - pozvali urednike iz regionalnih TV-centara i iznijeli im ideju da emisija četiri nedjelje ide iz Splita, Bjelovara, Rijeke i Osijeka, a da je pete nedjelje uređujem ja, iz Zagreba. Nisam na to pristao. Njihov novi koncept funkcionirao je četiri tjedna, a onda su mi vratili emisiju. Koliko je loš bio taj stranački eksperiment, o tome govori i podatak da su emisiju s prosječnih dvadeset pet posto gledanosti spustili na deset posto. Plodovi zemlje koji su rađeni u splitskom studiju, a radio ih je glasoviti Ante Ivanković, imali su “rekordnu” gledanost od 9,70 posto.
 
PREDIZBORNA REDAKCIJA
Kad sam Vrkića upitao zašto sam smijenjen, odgovorio mi je da moram shvatiti kakav je trenutak. Očito je da je ta odluka donesena izvan HRT-a. Mislim da Vrkić nije zločest čovjek, premda mi je već dva puta nanio zlo. Smatram da ga je netko ucijenio
 
* Tko vam je i kada saopćio najnoviju odluku o ponovnom udaljavanju iz Plodova zemlje?
- Odluku o mom ponovnom micanju priopćio mi je 9. veljače Ivica Vrkić. Rekao mi je da više ne mogu uređivati i voditi Plodove zemlje, a kad sam ga upitao koji je moj crimen, samo je kazao da moram shvatiti kakav je trenutak i da mogu ostati u redakciji poljoprivrede. Odgovorio sam mu da nema smisla da se osniva ta redakcija, jer smatram da za to nema nikakvog novinarskog uporišta. Pritom sam ga upitao zašto se ta redakcija formira upravo u predizborno vrijeme i, ako je to pametan potez, zašto se po istom principu ne počnu osnivati posebne redakcije za turizam, graditeljstvo, brodogradnju, financije... Na žalost, na to pitanje nije mi odgovorio.
* Vi, dakle, ne mislite da je odluku o vašem udaljavanju Ivica Vrkić donio samostalno?  
- Očito je da je odluka donesena izvan kuće. Mislim da Ivica Vrkić nije zločest čovjek, premda mi je već dva puta učinio zlo. Smatram da ga je netko ucijenio. On je na svoja leđa uzeo nečiju odluku, koja nije nimalo ljudska i koja nema nikakve veze ni s moralom, ni s logikom, ni s onim što jedno društvo ili čovjeka čini kulturnim i civiliziranim. Da je tomu tako, kasnije su potvrdili istupi nekih Vrkićevih stranačkih kolega.
* Tko je, po vama, donio tu odluku?
- Odluka je donesena u vrhu Hrvatske demokratske zajednice, a to mogu i kronološki argumentirati. Dakle, u Nedjeljnom Vjesniku od 17. siječnja, glavni tajnik HDZ-a Drago Krpina, govoreći o mojoj emisiji, doslovno je rekao: ”U toj emisiji obilno se koristi forma voditeljeva komentara.” To nije točno, jer gospodin Krpina očito ne zna što su to novinarske vrste i što je to komentar. On dalje kaže da “ako analizirate emisiju koju sam spomenuo, vidjet ćete da voditelj pola vremena utroši za vlastito komentiranje”. To je suludo i apsolutno ne odgovara istini, jer bi to značilo da ja, u emisiji od pedeset minuta, dvadeset i pet minuta potrošim na komentiranje. U emisiji je bilo analiza, ali to nikako nije komentiranje. Pozivam Krpinu i sve druge da ospore podatke koje sam iznio u svojim analizama i neka onda kažu da sam bio nemoralan ili tendenciozan.
 
 PRIVATNI NOVINAR
 
* Kako komentirate nedavnu izjavu Ivića Pašalića u Press klubu po kojoj “Ivo Lončar zadnjih mjeseci vodi svoj privatni rat s ministrom poljoprivrede Zlatkom Dominikovićem”?
- To je potpuno netočno. “Rat” s gospodinom Dominikovićem vodim otkad je on došao na mjesto ministra poljoprivrede, jer sam mu odmah na početku otkazao “poslušnost”. Nije dolazilo u obzir da budem njegov privatni novinar, koji bi prikazivao stanje onakvim kakvo nije, što bi ukratko značilo da lažem. Budući da Dominikovića poznajem dugi niz godina, odmah sam mu rekao: “Zlatko, nemoj to od mene tražiti, jer ti to ne mogu napraviti.” Rekao sam da ću ono što bude dobro pohvaliti, a kritizirat ću ono što bude loše. Dominiković to nije prihvatio i smjesta me je krenuo denuncirati tražeći od šefova da me se makne. Dakle, gospodin Pašalić nije u pravu kad kaže da posljednjih nekoliko mjeseci vodim “privatni rat” s ministrom Domikovićem, jer s Dominikovićem vodim “rat” otkad je došao na mjesto ministra poljoprivrede. Suprotstavljam se njegovu nemoralu, nesposobnosti i nestručnosti.
* Što ste poduzeli da demantirate ono što vam je izgovorio Ivić Pašalić u Press klubu, dakle, u emisiji kuće u kojoj ste zaposleni?
- Drugi dan otišao sam Manjkasu i rekao mu da su to neistine, te da to moram opovrgnuti. Tražio sam da Pašalićeve riječi demantiram u Press klubu ili u mojoj emisiji, jer sam, u skladu sa Zakonom o javnom informiranju, imao pravo to učiniti. Osim s Manjkasom, razgovarao sam i s Nenadom Ivankovićem, Danielom Bučanom i Mirkom Galićem, i svi su se, osim Mirka Galića, usprotivili mojoj namjeri da u Press klubu demantiram Pašalićeve laži. Nekoliko dana nakon toga stvar sam iznio na tjednom kolegiju urednika, i svi su, osim Kosovca, kazali da imam pravo odgovoriti na Pašalićeve laži. Podržala me je čak i Hloverka Novak-Srzić. Na kraju su se, ipak, svi povinuli Kosovčevu mišljenju, a iz toga se vidi tko je stvarni gazda na HRT-u.
* Koga još iz HDZ-ove vrhuške, osim Pašalića i Krpine, smatrate odgovornim za vašu smjenu?
- Vladimir Šeks je na devetoj obljetnici HDZ-a u Šibeniku rekao da sam morao otići zato što sam emisiju vodio “tendenciozno i nestručno, birajući samo katastrofične primjere iz agrara i politički obojena stajališta”. Takva ocjena potpuno je nestručna, osobito ako se ima na umu da ju je iznio jedan političar na račun novinara. Usput, upitao bih Šeksa i sve druge koji iznose primjedbe na Plodove zemlje da kažu što je to tendenciozno i jesam li u toj emisiji iznosio krive podatke, lagao, nemoralno interpretirao istinu ili radio nešto protiv općeg i novinarskog morala. A koliko mi je poznato, visoki politički dužnosnici HDZ-a nikad nisu imali primjedbe na Dnevnik, Motrišta, Ivankovićev Press klub ili Hloverkino Otvoreno. Sljedeći dokaz za tvrdnju da se radi o političkoj odluci nalazim u izjavi glasnogovornika HDZ-a Ivice Ropuša, koji je 19. veljače na redovitoj konferenciji za novinare doslovno rekao: ”Točno je da je Ivo Lončar smijenjen, a da nije dao ostavku. Ja mislim da su poslije svega onoga, a poznajući uzuse rada u jednoj novinskoj kući, postojali opravdani razlozi da se Ivo Lončar od Uprave i direktora HRT-a smijeni.” Kada je novinar koji je izvještavao s te konferencije htio pustiti jedan Ropušev tonski ulomak, Hloverka Novak-Srzić i Andrej Rora to mu nisu dopustili. Potonji je pritom, pred cijelim deskom rekao: “Pa nećemo, bogati, valjda Lončaru davati reklamu.”
 
TEROR "STRUČNJAKA"
Ne mogu potvrditi Budišin navod kako Informativni program HTV-a uređuju tajne službe, ali mogu tvrditi da u povijesti televizije u Hrvata u Informativnom programu nisu radili neprofesionalniji i nestručniji ljudi, kakvi su i Miljenko Manjkas i Andrej Rora
 
* Je li prije ove radikalne odluke da vas se smijeni bilo nekakvih suptilnijih pokušaja da vas se neutralizira, primjerice, povećanjem plaće ili sličnim ponudama?
- Ono što sam proživio u posljednje dvije godine, ne bih doista nikome poželio. U posljednjih godinu dana bilo je toliko pritisaka, toliko ucjena...
* Tko je vršio pritiske? Tko vas je ucjenjivao?
- Pritisci i ucjene dolazili su od mojih urednika, najviše od Obrada Kosovca, a onda i od Hloverke Novak-Srzić, kad je bila glavna urednica. U posljednje vrijeme - otkad je urednik Informativnog programa - i od Miljenka Manjkasa. Kosovac bi mi uvijek govorio da ne smijem raditi kao što radim, jer moram biti svjestan političkog trenutka u kojemu se nalazimo. U posljednja četiri mjeseca imali smo tjedne kolegije urednika, koje je utemeljio Ivica Vrkić, na kojima je Kosovac najviše napadao emisiju Plodovi zemlje. U tome bi ga obično podržali Manjkas i Hloverka.
* Kako gledate na tvrdnju Dražena Budiše da Informativni program HTV-a uređuju tajne službe?
- Ne mogu odgovoriti na to pitanje, ali sa sigurnošću mogu tvrditi da u povijesti televizije u Hrvata, dakle od 1956., u Informativnom programu nisu radili neprofesionalniji i nestručniji ljudi, koje mi u žargonu nazivamo novinarskim revolverašima i revolverašicama. Urednik Informativnog programa Miljenko Manjkas je čovjek koji ni jedan dan nije radio u novinarstvu, niti je napravio i jednu TV-reportažu, kao ni njegov zamjenik Andrej Rora. Osim toga, o Rori i njegovim vezama s tajnim službama ovih se dana svašta piše i priča.
* Na prošlotjednoj tribini o cenzuri na HRT-u Branimir Bilić je uputio apel novinarima i urednicima u vašoj kući da se solidariziraju s vama i s Mirkom Galićem. Mislite li da je to moguće postići?
- Nisam siguran da je to moguće. No, znam da će se sa mnom solidarizirati moji prijatelji s HTV-a i u njih vjerujem, ali isto tako znam da velika većina to neće učiniti. Kad su me, naime, ljetos maknuli, većina kolega nije me uopće pozdravljala, jer nisu znali što će se sa mnom zbiti. To je pravo stanje stvari na HTV-u.
* Rekli ste da su vam posljednje dvije godine bile osobito teške. Znači li to da ste na samom početku, dakle, 1993. godine, kada ste došli na HRT, mogli slobodno obavljati svoj posao?    
- Otkad sam došao na HRT, vodim rat. Kada sam, primjerice, u siječnju 1996. godine u Plodovima zemlje napravio prilog o pšeničnoj aferi, koja je poslije uzdrmala Hrvatsku, mislio sam da ću izgubiti glavu. Jer takvo što iznijeti na HRT-u bila je ozbiljna i opasna stvar. Ili, uzmite slučaj od prije četiri mjeseca, kad sam prvi progovorio o Karlovačkoj industriji mlijeka: mislio sam da će mi oči izvaditi. Ali kad je prije mjesec dana s vrlo visokog mjesta rečeno kako se može govoriti o KIM-u, na HTV-u je u tjedan dana objavljen cijeli niz priloga koji nisu ništa drugo doli policijske tjeralice.
 
SLAMA U GLAVI
 
* U svojoj kritici agrarne politike aktualne vlasti često napominjete da je HDZ u razdoblju od 1990. godine do danas napravio više štete hrvatskom agraru nego komunisti u posljednjih dvadeset godina svoje vladavine. Kako to argumentirate?
- Hrvatska demokratska zajednica nikad nije imala nikakav koncept agrarne politike. Naime, kada je 1990. godine HDZ preuzeo vlast, oni apsolutno nisu znali što bi s agrarom, pa su krenuli uništavati poljoprivredne kombinate. Svatko iole upućen zna da su ti kombinati - premda su se bavili svim i svačim, od proizvodnje hrane do proizvodnje i prodaje kojekakvih drugih roba - u danom trenutku pružili puno. Stoga nitko normalan nije bio za to da kombinati ostanu, ali isto tako nitko normalan nije bio za njihovo uništenje, dok se ne stvori nešto novo. HDZ se, ipak, odlučio za uništavanje kombinata.
* Kako to objašnjavate?
- Budući da je poljoprivredna proizvodnja vrlo specifična, ona je svojevrsna tvornica hrane na otvorenom, gdje su vremenske prilike bitan činitelj, a obrtaj kapitala u agraru je vrlo mali, za razliku od drugih gospodarskih grana. Stoga poljoprivreda nigdje na svijetu ne može funkcionirati ako nije vezana uz nešto. HDZ je, dakle, uništio kombinate, a da ništa novo nije ponudio u povezivanju proizvodnje i plasmana hrane. Situacija se dodatno pogoršala kada su krenuli uvozom smanjivati visoke cijene domaće hrane. Na taj su način upropastili domaću proizvodnju i omogućili uskom krugu ljudi, pa čak i kriminalcima, da se na uvozu obogate. Hrvatsko selo danas izgleda gore nego u posljednjih dvadeset godina komunističke vladavine, dakle od 1970. do 1990. godine.
* Na osnovi kojih ste pokazatelja donijeli takav zaključak?
- Od 1991. do kraja 1998. godine u Hrvatsku je, prema službenim podacima, uvezeno hrane u vrijednosti od pet milijardi i osam stotina milijuna američkih dolara, a sigurno je još toliko uvezeno i u prtljažnicima iz Mađarske, Austrije i Italije. Naravno, u ove brojke nije uračunan ilegalni uvoz hrane. Za vrijeme vladavine Zlatka Dominikovića imali smo i nevjerojatnu situaciju da su ljudi za ogrjev umjesto drva upotrebljavali kukuruz. Zahvaljujući Dominikovićevim nagovorima, ljudi su 1997. posijali 53 tisuće hektara kukuruza više nego 1996. godine. Tada sam ministra upozoravao da u ovoj zemlji nema stoke i da će se na jesen pojaviti golemi višak kukuruza. On je, međutim, nagovorio seljake da posiju kukuruz, premda se znalo da se taj kukuruz neće moći iskoristiti. Vladavinu ministra Dominikovića obilježio je i uvoz bolesnih junica, na što sam ga, također, upozoravao. Sada se, eto, smjenjuje Ivo Lončar koji je sve to kritizirao. Zahvaljujući Dominikoviću, koji je kreirao takvu politiku, mi smo čak uvozili sijeno i slamu.
                    
BRATSKA POMOĆ
 
* Kako tumačite činjenicu da se, unatoč poražavajućoj slici ovdašnjega sela, Zlatko Dominiković tako dugo održavao u ministarskoj fotelji?
- Ne znam tko stoji iza njega, premda se po kuloarima priča da ga je na ministarsko mjesto doveo Ivić Pašalić. Navodno je to plod Dominikovićeva poznanstva s Ivićevim bratom Zdravkom, koji ima pilanu u okolici Vrbovca, a svima je jasno da je za funkcioniranje pilane osnovna sirovina drvo, odnosno šuma. Možda bi, napokon, bilo vrijeme da to gospodin Pašalić potvrdi ili opovrgne.
* Mislite li da ovih dana u novine slučajno cure podaci o Dominikovićevim honorarima u PIK-u Vrbovec?
- Teško mi je govoriti o tome, ali mi je malo čudna stvar da Dominiković sad tuži PIK-ova direktora Jedvaja, a znamo da je upravo on Jedvaja doveo u njegovu sadašnju fotelju.  
    
 
 
 

 

 STATISTIKA PLJAČKE
 
* na kojim se podacima temelji vaš zaključak da su upravo seljaci najprevarenija i najopljačkanija socijalna skupina u Hrvatskoj?
- Tu tvrdnju nije teško argumentirati. Primjerice, 1990. u Hrvatskoj je bilo 830 tisuća goveda, a 1998. ih ima negdje oko 390 tisuća; potom, 1990. bilo je milijun i 570 tisuća svinja u tovu, a kad je 1997. Zlatko Dominković postao ministrom bilo ih je milijun i 175 tisuća, dok ih je danas manje od 600 tisuća; dalje, prošle smo godine uvezli 237 tisuća svinja, ali je ta brojka, prema neslužbenim podacima, daleko veća. Istodobno, Hrvati nisu imali kome prodati svoje svinje, jer je interventnim otkupom, koji je trebao obuhvatiti 80 tisuća svinja, otkupljeno manje od 15 posto. Godine 1990. u Hrvatskoj je bilo 17,1 milijuna peradi, a danas ih je manje od 10 milijuna. Ili, primjerice, ovaca je 1990. godine bilo oko 750 tisuća, a danas ih ima oko 400 tisuća. Do 1990., od ukupnog jugoslavenskog izvoza teladi i junadi, koji je tada iznosio 400 milijuna dolara godišnje, dvije su trećine otpadale na izvoz iz Hrvatske. Danas je hrvatski izvoz teladi manji od pet milijuna dolara. Godine 1992., Hrvatska je mjesečno u zemlje Europske unije izvozila deset milijuna dolara najkvalitetnijega telećeg i junećeg mesa, tzv. baby beefa, a danas mjesečno izvozi od 700 do 900 tisuća dolara. Tijekom 1998. u Hrvatsku je uvezeno živih goveda i goveđeg mesa za 28 i pol milijuna dolara, a za taj se novac u Hrvatskoj moglo proizvesti 26,5 tisuća junadi težine pet stotina kilograma. Godine 1997. u ovu je zemlju uvezeno 70 tisuća grla junadi i teladi za tov i oko 10 tisuća tona junećeg i telećeg mesa. U prvih deset mjeseci prošle godine uvezeno je 83 tisuće grla junadi. Iste je godine, od ukupnog uvoza junadi, teladi i goveda, čak 84 posto uvezeno iz Hercegovine, a uvjeren sam da cijela Hercegovina nema stotinu goveda i dvjesto svinja. Na kraju, u ovoj je zemlji 1950. bilo 380 tisuća konja, a danas ih je manje od osam tisuća. Jesu li ovo dovoljni argumenti?
* Prepoznajete li u tom golemom uvozu mesa i žive stoke nečije privatne interese?
- Jasno je da postoje privatni interesi, jer su se neki kriminalci na tome itekako obogatili. Smatram, recimo, da nije normalno da su Lijanovići iz Širokoga Brijega drugi najveći bosanskohercegovački izvoznik, s godišnjim izvozom od 39 milijuna dolara, odmah nakon Energoinvesta, čiji je godišnji izvoz 40 milijuna dolara.

 

 
KATEDRALA ZLA
 
* namjeravate li, nakon svih problema s televizijskim gazdama i njihovim političkim naredbodavcima, napustiti HRT?
- Želim ostati na HTV-u i unutar te kuće boriti se protiv zla koje ondje vlada. Spreman sam i čistiti zahode ili uređivati naš televizijski vrt, ako već ne mogu raditi ono što najbolje znam. Jer, držim da zlo koje danas vlada u Hrvatskoj, može potrajati još maksimalno desetak mjeseci. Ovo je danas borba protiv pljačke, kriminala, lopovluka, nemorala, defetizma i svih zala kojima smo okruženi.
 

 

AUTORI: Ivica Đikić i Ivana Erceg  - 701

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


28.03.1981  Crnić Silvia
28.03.1977  Parić Darko
28.03.1944  Slabinac Krunoslav Kićo