savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=341&zivoti-civila-vrijedniji-su-od=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=341&zivoti-civila-vrijedniji-su-od=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=341&zivoti-civila-vrijedniji-su-od=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=341&zivoti-civila-vrijedniji-su-od=

Goran  Granić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3036&goran-granic

Granić Goran
Datum:
07.10.2000
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

 

GORAN GRANIĆ, ZAMJENIK PREDSJEDNIKA VLADE, GOVORI O UMIROVLJENJU GENERALA HV-a, O ZLOČINIMA U DOMOVINSKOME RATU TE O ULOZI HDZ-a U STVARANJU ATMOSFERE IZVANREDNOG STANJA U HRVATSKOJ  
 
Munjevitost Predsjednikove odluke o umirovljenju generala može ukazati samo na stil njegova rada, uz otvoreno pitanje je li prethodno trebao provesti konzultacije * HDZ-ov politički marketing može mi se i ne mora sviđati, ali držim se toga da njihova tvrdnja kako je ova vlada komunistička nije nedozvoljena. Druga će stvar biti ako počnu s nečim za što se može krivično odgovarati. Jasno je da bi to ova vlast sankcionirala * Ne postoji osnova po kojoj bi se HDZ-ova vlast mogla osuditi za svjesno etničko čišćenje. Pitanje zločina i njihova sankcioniranja posve je druga priča. Sadašnja vlast mora imati snage i priznati da su i Hrvati radili zločine, reći da ne može stati ni iza jednog ubojstva do kojeg nije došlo u toku borbe, a posebno ne iza zločina koji su se dogodili nakon što je rat završio
 
Goran Granić: "Konzultacije oko umirovljenja generala ne bi usporile brzinu Predsjednikove odluke, niti bi tu odluku uopće dovele u pitanje"
         "S obzirom na tijek događaja, ne isključujem odgovornost HDZ-a ili barem nekih njegovih dijelova u stvaranju atmosfere izvanrednoga stanja u državi"
 
 
tekst
 *Pokazuje li brzina kojom je Stjepan Mesić donio odluku o umirovljenju generala da su prilike u vojsci dramatičnije nego što se to na prvi pogled čini?
- U sustavu u kojem svatko mora znati svoje mjesto i svoju odgovornost, predsjednik Republike nije imao izbora. Munjevitost te odluke može ukazati samo na stil njegova rada, uz otvoreno pitanje je li prethodno trebao provesti konzultacije. Taj potez potiče dvojbe i oko postupka donošenja odluka u ovoj državi, a taj postupak zasigurno treba doraditi predstojećim ustavnim i zakonskim promjenama. Posve je treća stvar da se treba, ali ne u javnim polemikama, ozbiljno pozabaviti nekima od tema koje su generali iznijeli u javnost.
 
DUBINA POBUNE
 
* Kolika je dubina pobune u vojsci? U početku se kalkuliralo s brojkom od dvjestotinjak visokih časnika koji podržavaju skupinu što se obratila javnosti, a najavljeno je i dvadesetak novih generalskih potpisa.
- Ne bih želio špekulirati o dubini pobune i držim se toga da svaki čovjek svojim činom presuđuje samome sebi. Ovo je vrijeme odgovornosti sviju, a kampanje pritom mogu samo otežati probleme. Hrvatskoj iznad svega treba odgovornost, posebno u vojnom sustavu.
* Imate li točnih podataka o koordiniranosti HDZ-a, Stožera za obranu digniteta domovinskog rata, visokih časnika, pa možda i crkvenih krugova?
- S obzirom na tijek događaja, ne isključujem koordinaciju i odgovornost HDZ-a, ili barem nekih njegovih dijelova.
* HDZ optužuje vlast za izazivanje građanskog rata i rad na uništenju države, zahtijevajući raspisivanje izvanrednih izbora. Optužuje vas da ste “komunistički režim protuhrvatskog duha”. Kako ste doživjeli takve optužbe?
- Teško je s HDZ-om voditi polemiku o tome tko su, a tko nisu komunisti. Brojnost bivših pripadnika Saveza komunista u HDZ-u višestruko nadmašuje brojnost bivših komunista u sadašnjoj vladi. Isto tako, broj komunista u svim HDZ-ovim vladama daleko nadmašuje njihov broj u sadašnjoj. Radi se o pokušaju blaćenja ove vlade i o posezanju za strahom od komunizma koji postoji u memoriji građana. Jadno je kad se HDZ ni za što drugo ne može uhvatiti i jedino me brine što će HDZ-ovi komunisti reći na takve proglase njihove stranke.
* Što namjeravate napraviti ako HDZ nastavi s destabilizacijom demokratskih institucija?
- Njihov mi se politički marketing može i ne mora sviđati, ali držim se toga da njihova tvrdnja kako je ova vlada komunistička nije nedozvoljena. Neće me smetati ako to svaki dan budu ponavljali. Druga će stvar biti ako počnu s nečim za što se može krivično odgovarati. Jasno je da bi to ova vlast sankcionirala.
* Ankete javnog mnijenja pokazuju da u društvu postoji vrlo oštra podjela na one koji “domovinske” vrijednosti shvaćaju civilizacijski, što uključuje i podršku sankcioniranju zločina, te na one koji podržavaju etničko čišćenje i organski se vežu za Hrvate osumnjičene za zločine. Koliko je takva podjela vidljiva u strankama, pa i u vašem HSLS-u?
- Kako ja vodim možda najdelikatnije poslove u ovoj vladi, mogu reći samo to da imam punu podršku moje stranke. Ipak, ne prihvaćam kvalifikaciju da je u Hrvatskoj provedeno etničko čišćenje. Iseljavanje za vrijeme Bljeska i Oluje bilo je dio scenarija izrađenog na srpskoj strani, uz pretpostavku da će ono izazvati snažnu reakciju međunarodne zajednice, uz brz povratak izbjeglih i osiguranja nekakve povlaštene pozicije. Odlazak ljudi iz Hrvatske bio je njihov izbor. S druge strane, oni imaju i pravo na povratak, ako je to sada njihov izbor.
 
(NE)SVJESNO ČIŠĆENJE
Svi koji tvrde da se ne bavimo rješavanjem gospodarskih i socijalnih problema, govore neistinu. Zadovoljni smo onim što smo napravili: prema nepristranim mjerilima stranih agencija, po razvoju u posljednjih šest mjeseci došli smo na prvo mjesto među zemalja u tranziciji. Jasno je da se to danas još ne može odraziti na životni standard. Stvaranje klime izvanrednog stanja protivno je interesu razvoja Hrvatske, a svi koji svoju političku budućnost namjeravaju graditi na sukobu, izgubit će politički kredibilitet
 
* Mislite da HDZ-ova vlast nije pokazivala želju i namjeru da etničke Srbe svede na “poželjan omjer”, i da nije povlačila političke poteze kako bi oni bili protjerani?
- Možda je bilo pojedinačnih priželjkivanja takvog rezultata. Ne postoji, ipak, nikakva osnova po kojoj bi se HDZ-ova vlast mogla osuditi za svjesno etničko čišćenje. Za to ne postoje nikakvi dokazi ili dokumenti, takva se teza ne može prihvatiti, niti se o njoj uopće može raspravljati.
* Zar dugogodišnje neprocesuiranje masovnih zločina nije za vas nikakav indikator?
- Ponavljam da su Srbi čitavo vrijeme špekulirali, da bi na kraju, ne prihvaćajući ponuđena im politička rješenja, u tim špekulacijama izgubili. Očito je da su taj posao vodili loše, i da su imali loše procjene. Pitanje zločina i njihova sankcioniranja posve je druga priča. Vlast nije sankcionirala zločine zbog svojega stava koji smo čuli u raznim varijantama, od toga da branitelji ne mogu počiniti zločine, preko onoga da “sada nije vrijeme” za suđenje braniteljima, pa do objašnjenja da “nećemo valjda suditi svojim dečkima”. Na kraju ipak dođe trenutak kad morate postaviti stvari na njihovo mjesto i jasno se izraziti prema zločinu. Sadašnja vlast mora imati snage i priznati da su i Hrvati radili zločine, reći da ne može stati ni iza jednog ubojstva do kojeg nije došlo neposredno u toku borbe, a posebno ne iza zločina koji su se dogodili nakon što je rat završio.
* Bojite li se da bi neka od frakcija HDZ-a mogla zasjesti na čelo građanskog socijalnog bunta? Spočitavaju vam da ništa ne činite na ekonomsko-socijalnom planu. Ovih dana takve kritike dolaze s nekoliko strana, od Miroslava Tuđmana jednako kao i od Vesna Škare-Ožbolt, a i biskupi vas poučavaju kako je čačkanje po nedavnoj prošlosti nebitno u odnosu na socijalne probleme.
- Svi koji tvrde da se ne bavimo rješavanjem gospodarskih i socijalnih problema, govore neistinu. Ova vlada troši svoju energiju isključivo na stvaranje uvjeta za bolju budućnost Hrvatske. Zadovoljni smo s onim što smo napravili. Prema nepristranim mjerilima stranih agencija koje valoriziraju stanje zemalja u tranziciji, među tim zemljama došli smo na prvo mjesto po razvoju u posljednjih šest mjeseci. Jasno je da se to još danas ne može odraziti na životni standard te da se još određeno vrijeme neće ni odraziti. Stvaranje klime izvanrednog stanja, kakvo je na djelu posljednjih dana, protivno je interesu razvoja Hrvatske, jer tjera investitore iz naše zemlje. Da bismo strane investitore usmjerili u Hrvatsku, moraju funkcionirati sve institucije, a svi koji svoju političku budućnost namjeravaju graditi na sukobu, izgubit će politički kredibilitet. Ali dok se to ne dogodi, gubit ćemo svi mi.
* Vratimo se još malo generalima. Bi li političke konzultacije prije njihova umirovljenja, što je osnovni HSLS-ov prigovor Mesićevu potez, otvorile dodatni manevarski prostor pobunjenoj ultradesnici?
- Konzultacije ne bi usporile brzinu odluke, niti bi tu odluku uopće dovele u pitanje. To se vidi i iz stava Vlade kako je postupak generala neprihvatljiv, koji sam osobno iznio neposredno nakon što je pismo generala objavljeno u javnosti. Normalno je pritom da je pozicija HSLS-a donekle drugačija od ostalih stranaka koalicije, jer se na čelu MORH-a nalazi upravo HSLS-ov ministar. Reakcija Joze Radoša, kao i cjelokupno njegovo ponašanje u ovoj situaciji, bila je reakcija pravog profesionalca s vrlo istančanim političkim sluhom.
* Jeste li vi i predsjednik Vlade bili prethodno obaviješteni o odluci Stipe Mesića?
- Nismo. Zato i kažem da o sustavu donošenja odluka treba mirno razgovarati. Moramo izgraditi sustav koji neće dovoditi do šumova u komunikacijama.

INTERPRETACIJA RATA
Nema opravdanog ubijanja, nema tako velike ideje zbog koje bi bilo dopušteno ubiti civila. To se odnosi na sve ideje i sve zločine, bez obzira jesu li se dogodili u domovinskom ratu, ili u drugom svjetskom ratu u ime komunističke ideje. Ako neka nacija želi krenuti putem progresa, ona mora nedvosmisleno reći kako joj je neprihvatljiv bilo kakav zločin počinjen u ime bilo kakve ideje
 
* HSLS je službeno ustvrdio kako se javno ističu isključivo negativne strane domovinskoga rata te da s umirovljenjem generala taj problem ostaje. Je li to podrška “zaštiti digniteta domovinskog rata”?
- Ne bih se složio s time. HSLS je vrlo jasno osudio potez dvanaestorice generala, kao što je i jasno izrazio podršku potezu predsjednika države. Drugi je problem što objektivno postoje neki od problema koje su generali pokrenuli, i to se mora staviti na znanje, bez namjere da se daje za pravo onima koji su pismo napisali. Prije svega, tu je problem interpretacije domovinskog rata. Pojedine političke stranke preko domovinskog rata hoće profitirati, i one su te koje potenciraju njegovu tamnu stranu. Sve od trenutka našeg preuzimanja vlasti, HDZ i još neki krugovi iz opozicije ističu kako se nova hrvatska vlast ne odnosi na odgovarajući način prema domovinskom ratu. Tu se od početka radi o trgovini na kojoj se žele steći politički poeni. Laži su pritom ponovljene toliko puta da su se već oblikovale kao dio svijesti određenog broja ljudi. Zato se u javnosti i stvara dojam da su u središtu rasprava isključivo tamne strane domovinskoga rata.
* Vi tvrdite da je Malo vijeće HSLS-a željelo upozoriti kako je HDZ taj koji ističe tamne strane rata?
- Oporba je ta koja potencira tu temu. Ne isključujem pritom i da nije bilo nespretnosti ljudi iz vlasti: zbog osjetljivosti dijela javnosti prema toj temi stvara se takav pritisak da čovjek, prije no što počne konkretno govoriti o odnosima s haaškim tribunalom i o ratnim zločinima s hrvatske strane, svoj govor mora otvoriti s desetak rečenica u kojima se domovinski rat hvali kao temelj hrvatske države. Kad to izostane, spočitava nam se isticanje samo negativnih strana.
* Neke analize pokazuju da su generali i ljudi iz Stožera za obranu digniteta očekivali snažniju podršku Dražena Budiše i HSLS-a. Sam Budiša navodno je u užem krugu svojih stranačkih suradnika iskazao podršku generalima, uspoređujući pritom nedavni Mesićev potez s progonima iz 1972.?
- Ne mogu to komentirati. Radi se o špekulacijama.
* Predsjednik HSLS-a je zločine u svojim izjavama pokušao prikazati kao objektivnu, gotovo normalnu pojavu u svakom ratu. Ne previđaju li se pritom pravi razmjeri onog što se dogodilo: primjerice, više od 600 ubijenih ljudi i 17.000 uništenih stambenih objekata. Sve se to dogodilo nakon završetka vojnih operacija.
- Nikad ne komentiram tuđe izjave, jer bi prethodno trebalo definirati kontekst u kojem su one dane. Činjenica je da rat donosi zločine, ali to ne znači da se društvo s njima može miriti. Inzistiram na tome da nema opravdanog ubijanja, da nema tako velike ideje zbog koje bi bilo dopušteno ubiti civila. To se odnosi na sve ideje i sve zločine, bez obzira jesu li se dogodili u domovinskom ratu, ili u drugom svjetskom ratu u ime komunističke ideje. Ako neka nacija želi krenuti putem progresa, ona mora nedvosmisleno reći kako joj je neprihvatljiv bilo kakav zločin počinjen u ime bilo kakve ideje.
 
VUKOVARSKI BLOK
 
* Na lokalnim izborima u Vukovaru najavljeno je formiranje “hrvatskog bloka” u kojem će se nalaziti HDZ, HSP, Merčepov HPS i vaš HSLS. Lokalni predstavnik HSLS-a na televiziji je tu najavu popratio riječima da bi, ako se “ponovi Lapac” – gdje je nadmoćno pobijedio SNS – Vukovar bio “za sva vremena izgubljen”. Kakav je vaš komentar?
- Ne znam ništa o stvaranju takvog bloka, to mi je prva vijest. Ne mogu to komentirati.
* Tuđman je govorio da bi povratak izbjeglih Srba poništio rezultate domovinskog rata, a sada se pobuna protiv sankcioniranja i “poništenja” takvih njegovih rezultata koristi kako bi se poljuljala vlast šesteročlane koalicije. Jesu li vladajuće stranke spremne na jasnu reinterpretaciju ciljeva rata?
- Kao prvo, na Hrvatsku je poduzeta agresija i nametnut joj je rat. Tim ratom Hrvatska je stekla neovisnost. On će zato imati svoje nesporno mjesto u povijesti stvaranja hrvatske države, ma što političari govorili o njemu. Rat je bio imperijalistički, ali kako je u sebi sadržavao i etničku komponentu, postavlja se pitanje sudbine hrvatskih građana srpske nacionalnosti koji su stali na drugu stranu. Gledamo li isključivo kroz prizmu rata, postavlja se pitanje kako je danas moguć život s nekim tko se bio opredijelio za drugu stranu. Pritom se lako može ući u opasne vode kriminaliziranja jednog naroda i nametanja kolektivne odgovornosti. Stvar je upravo u tome da se pobijede ratne traume i da se jasno kaže kako se svaki građanin ima pravo vratiti u Hrvatsku i uživati svoju privatnu imovinu. Ako je prije počinio zločin, jasno je da će odgovarati. Na nama je da zastupamo budućnost Hrvatske, a to znači izgradnju civilnoga, demokratskog društva, u kojem nacionalne, vjerske ili bilo koje druge razlike ne mogu biti privilegij.

 

AUTOR: Toni Gabrić

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


17.05.1986  Vulić Dario
17.05.1983  Samaržija Filip
17.05.1963  Koharović Nebojša
17.05.1961  Katić Leo
17.05.1960  Sanader Ante
17.05.1960  Vlahušić Andro
17.05.1959  Miletić Edmond
17.05.1958  Antić Teodor
17.05.1949  Mateša Zlatko
17.05.1947  Gabrić Frane