Stjepan Mesić |
---|
![]() |
STJEPAN MESIĆ GOVORI O SUDBINI TRANSKRIPATA IZ PREDSJEDNIČKIH DVORA
Predložio sam, a premijer se s tim suglasio, da posebna stručna komisija pregleda svu dokumentaciju i gdje nađe indicije o kriminalnim djelima, da to pošalje na nadležne adrese, a to su policija i odvjetništvo l Nema razloga da od Vlade tražim da skine tridesetogodišnji embargo s arhivske građe, jer ću tu odluku donijeti ja sam. Ona uostalom i jest u mojoj nadležnosti, a Vladinu odluku o arhiviranju Tuđmanove dokumentacije ja shvaćam samo kao prijedlog što da se radi s tom građom
“Valjda nikome nije u interesu da sakriva kriminal i da pod firmom zaštite arhivske građe štiti kriminalce i njihova djela.”
tekst
* Nakon razgovora koji ste imali s Ivicom Račanom o sudbini Tuđmanovih transkripata, premijer je izjavio da ste se suglasili s prijedlogom da se svi transkripti prenesu u Državni arhiv. Izuzetak bi bili samo oni vojne naravi. Je li to točno?
- To je malo neprecizno preneseno. Istina, i mi u Predsjedničkom uredu željeli bismo se osloboditi arhivske građe, jer nam ona jednostavno ne treba. Ali, u toj građi ima i dosta onoga što upućuje na razna kriminalna djela, a valjda ne treba podsjećati da smo izbore dobili na konstataciji da Hrvatska nije bila pravna država i na obećanju da ćemo to ispraviti. Prema tome, predložio sam, a premijer se s tim suglasio, da posebna stručna komisija pregleda svu dokumentaciju i gdje nađe indicije o kriminalnim djelima, da to pošalje na nadležne adrese, a to su policija i odvjetništvo.
NEUMJESNA USPOREDBA
* Znači li to da većina dokumentacije zapravo neće završiti u arhivu, jer je u većini dosad objavljenih transkripata bilo elemenata za krivični progon?
- Upravo tako. Nesporazum je nastao kada smo mi u Uredu rekli da nama arhivska građa nije potrebna i da ono što spada u Arhiv, onamo i ode. Ali, valjda nikome nije u interesu da sakriva kriminal i da pod firmom zaštite arhivske građe štiti kriminalce i njihova djela.
* Prije razgovora s Račanom izjavili ste da institucija ne naređuje instituciji, i time ste zapravo otklonili mogućnost da vam Vlada izdaje upute što ćete raditi s transkriptima. Jeste li pitali Račana zašto Vlada nije donijela takve upute i u vezi s vlastitom dokumentacijom, a vama prepustila da se sami brinete o svojoj?
- Pa vjerojatno ima elemenata za to. U Vladi sigurno postoji opsežna dokumentacija, naslijeđena od prijašnjih vlada, i logika bi nalagala da se zadrži ono što je potrebno za rad sadašnje Vlade, a da se ostalo preda u Arhiv. Takva logika trebala bi zapravo vrijediti za sve državne institucije, a mi u Predsjedničkom uredu ne vidimo ni najmanjeg razloga zašto se to ne bi odnosilo i na nas. Štoviše, inzistiramo da ono što je odavde odneseno, bude vraćeno i pregledano.
Nema govora o tome da se ta dokumentacija tretira kao nečije privatno vlasništvo ili da se povlači usporedba s Krležinom spisateljskom ostavštinom, kako sada neki čine, tražeći da se vremenski embargo na tu ostavštinu upotrijebi i za dokumentaciju iz Predsjedničkog ureda. Molim vas, kakve to veze ima jedno s drugim? Pa ovdje se ne radi o nekakvoj intelektualnoj baštini, nego o dokumentaciji koju su stvarali službenici u državnom prostoru i na državnoj plaći. Što je onda logičnije zaključiti nego da to pripada državi?
* U ovu raspravu uključili su se i znalci iz arhivske struke, koji upozoravaju da Vlada ne može vama određivati što ćete učiniti sa svojom dokumentacijom, a da se o tome u Saboru ne donese poseban zakon.
- Ne vidim zašto bi trebalo donositi takav zakon, ako ja i bez njega pristajem da svi dokumenti koji pripadaju Arhivu onamo budu i poslani. Jedino ne vidim zašto bi se ta dokumentacija pečatila na trideset ili više godina. Jer to nije intelektualna ostavština Franje Tuđmana, nekakva “Bespuća”, drugi ili treći dio, s kojima je on mogao raditi što ga je volja, objaviti, ne objaviti, zapečatiti i na 150 godina ako je htio. Radi se o službenim dokumentima, koji su nastali u ovom uredu i oni po svemu tom uredu i pripadaju, a kada se odatle otpreme u Arhiv, to ne bi smjelo značiti da su završili u bunkeru, nedostupni istraživačima koji za njih pokažu zanimanje.
PRECIZAN POPIS
* Što će biti s dokumentima koji ne otkrivaju kriminalnu pozadinu bivše vlasti, ali govore o modelu vladanja HDZ-a i svim zakulisnim igrama, koje su otkrili i dosad objavljeni transkripti?
- Jasno je da takvi transkripti ne mogu otići pod ključ na trideset ili više godina. Oni će biti arhivirani, i to na način da će Arhiv napraviti njihov precizan popis na osnovi kojega će biti dostupni svima koji se time budu bavili, omogućujući im da to pročitaju na licu mjesta ili fotokopiraju, kako se već bude smatralo funkcionalnijim i praktičnijim.
* Znači li to da ćete vi sada tražiti od Vlade da skine taj tridesetogodišnji embargo s arhivske građe, ili je možda Račan već pristao da to učini?
- Nema razloga da to tražim od Vlade, jer ću tu odluku donijeti ja sam. Ona uostalom i jest u mojoj nadležnosti, a Vladinu odluku o arhiviranju Tuđmanove dokumentacije ja shvaćam samo kao prijedlog što da se radi s tom građom. Dobro, taj je prijedlog ispravno motiviran, jer svi znamo da se veliki dio te građe raznim stranačkim i privatnim kanalima nekontrolirano odlio iz Predsjedničkog ureda. Doista je potrebno da se ta dokumentacija objedini na jednome mjestu i da se onemogući njezino daljnje razvlačenje, koje može dizati tenzije u društvu. Zato sam spreman donijeti odgovarajuću odluku kojom će se te stvari na odgovarajući način regulirati.
* I tu ćete odluku donijeti autonomno od Vlade?
- Razumije se.
Marinko ČULIĆ
|
||||