savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=396&ivica-racan-proizvodi-zaborav=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=396&ivica-racan-proizvodi-zaborav=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=396&ivica-racan-proizvodi-zaborav=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=396&ivica-racan-proizvodi-zaborav=

Ivo  Banac

../intervjui/intervjui.php?osoba=2910&ivo-banac

Banac Ivo
Datum:
10.02.2001
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

IVO BANAC, POVJESNIČAR I PUBLICIST

Račan je u hrvatski komunistički vrh dospio na Petoj sjednici Konferencije SKH od 22. siječnja 1972., dakle nakon čistke reformnog pokreta, u vrijeme najgorih hapšenja i progona poslije 1948.-1949. On je sav na velikom poslu čišćenja mrlje — putem proizvodnje zaborava. A da bi se zaboravila mrlja iz 1972. godine, moraju se zaboraviti i mrlje tuđmanizma. Isto kao što je Tuđman 1990. amnestirao Račana, tako Račan danas amnestira tuđmanovce

 “S ovakvom koalicijom nema promjena.”
 
“Cijeli je sistem skrojen tako da bi se u svakoj stranci uveo tuđmanizam.”
 
“Meni je posve svejedno ako me Ante Beljo želi izopćiti. Zabrinuo bih se tek kad bi me pozivao u svoje društvo.”
 
 tekst
 * Prošla je, eto, godina dana od izbora, nova vlast postala je već stara, ali je, nažalost, i stanje u Hrvatskoj manje-više staro. Jesu li prave promjene uopće bile moguće s postojećom koalicijom, točnije pragmatičnom osovinom Račan-Budiša, ili su njihove duboke međusobne razlike kočnica promjenama?
- S ovakvom koalicijom nema promjena. Naravno, pravo je pitanje može li kod nas uopće doći do promjena. Jedno je sigurno, s ovim lijepim društvom naših dragih prijatelja, čekat ćemo do kijameta. Štoviše, znali smo da će tako biti. Nisu li nas razni “oporbeni” delinkventi još u Tuđmanovu vakatu optuživali da želimo hapsiti i progoniti, a oni su, eto, za legalnost. Meni je, još prije tri-četiri godine, jedan naš vrlo fini odvjetnik, iz miomirisnih krugova našeg visokog društva, govorio kako je iluzorno tražiti naknade za tuđmanovske pljačke, jer svijet ionako počinje s onim Glembajem koji je u viničkoj šumi ubio kranjskog zlatara. Treba ga samo natjerati da plaća porez i — presto — Europa srednjoevropskog šlifa!
Ali ni to nije najgore. Trebalo je mnogo vremena poslije euforije 3. siječnja da bi postalo društveno prihvatljivo reći i koju protiv ovih novih. Prestao sam pisati jer mi je bilo jasno da iritiram naše uvijek dobro raspoložene naivce. Ljudi su željeli promjene, pa im nije bilo milo da im opet kažete kako su prevareni. A prevareni zapravo i – nisu. Javnost je projicirala promjene na ekipu koja o njima nikad i nije govorila. Ne kažem to za sve dijelove šestorke. Gotovac je govorio. Mesić je govorio. Neki drugi su govorili. Ali što je govorio Račan? Prazne fraze. A s Budišom smo se rastali jer nije želio prekinuti lokalne koalicije s HDZ-om. No, bilo je što je bilo, i sad su kola u jarku.
 
LIJEVI NAIVCI
Trebalo je mnogo vremena poslije euforije 3. siječnja da bi postalo društveno prihvatljivo reći i koju protiv ovih novih. Prestao sam pisati jer mi je bilo jasno da iritiram naše uvijek dobro raspoložene naivce
 
* Nedavno ste mi rekli kako Budiša, unatoč svojoj sklonosti desnici, nije temeljna kočnica promjenama, nego je to Račan, koji je, doista, u godinu dana uspješno svladao sve prepreke na putu preuzimanja kancelarskih ovlasti?
- Pa, naravno. Ne tvrdim da Budiša nije kočničar. Uvijek je i bio. Još 1971. godine. To je u njegovoj naravi. No, priča o tome da se zbog njega ne ide naprijed, koristi samo Račanu, a zna se i zašto — jer ga oslobađa odgovornosti. Račan cijelog života igra jednu te istu ulogu: htio bi on, ali “objektivne okolnosti” stoje na putu. Šuvar stoji na putu. Stojković stoji na putu. Drug Sloba stoji na putu. Tuđman stoji na putu. E, sad Budiša stoji na putu. A Račan, za razliku od Nazorova junaka, ne šiba konja, ne gazi neman, nego, sotto voce, veli: “Sklonite se, sakrijte se!” Jer, past će njemu kruška u krilo. Samo treba strpljivo čekati i gledati gore prema granama, još dok je voćka u cvatu.
Naravno, nije Račan ovakav kakav je posve slučajno. On je u hrvatski komunistički vrh dospio na Petoj sjednici Konferencije SKH od 22. siječnja 1972., dakle poslije čistke reformnog pokreta, u vrijeme najgorih hapšenja i progona poslije 1948.-1949. Njegov je prvi važniji javni nastup bio na Drugoj konferenciji SKJ u Beogradu, 27. siječnja 1972., gdje se zalagao za “klasnu koncepciju Partije”. Može on biti biran na najdemokratskiji način, ali njegova uloga 1972. ne može se promijeniti niti izbrisati.
Netko će reći, opet mračna prošlost. No, nije riječ o povijesti. Riječ je o mrlji. Ne zaboravite, nije Ivica Račan La Pasionaria. On pripada kalkulantskoj fazi Utopije. Zato mu mrlja i smeta. On je mora sakriti. On je sav na velikom poslu čišćenju mrlje — putem proizvodnje zaborava. A da bi se zaboravila mrlja iz 1972. godine, moraju se zaboraviti i mrlje tuđmanizma. Isto kao što je Tuđman 1990. amnestirao Račana, tako Račan danas amnestira tuđmanovce. A da bi to obavio na način koji zadovoljava lijeve naivce, potreban mu je Budiša.
 
SRAMOTNA DEKLARACIJA
Ne tvrdim da Budiša nije kočničar. Uvijek je i bio. Još 1971. godine. To je u njegovoj naravi. No, priča o tome da se zbog njega ne ide naprijed, koristi samo Račanu, a zna se i zašto — jer ga oslobađa odgovornosti
 
* Mogu li se uopće očekivati prave demokratske promjene ukoliko vlast nastavi jahati na tezi kako se ona neće baviti revizijom Tuđmanovog doba? Što su po vama osnovni razlozi izjava kako nam detuđmanizacija nije potrebna (Tomčić, Račan...)?
- Kako bi im bila potrebna kad su oni dio tuđmanizma? Politika i retorika parlamentarne opozicije pod Tuđmanom, osim rijetkih iznimaka poput Gotovca, nije bila usmjerena detuđmanizaciji društva. To je bila platforma neparlamentarne opozicije — vaša i moja — čiji su relativni uspjesi u desetgodišnjem teškom boju protiv tuđmanizma otvarali putove sadašnjoj vladajućoj šestorki.
Račan nikad nije napravio analizu tuđmanizma, o Budiši da ne govorim. Oni su se bavili posljedicama, i to samo nekontroverznim. Jasno je da je standard pao. Jasno je da je korupcija cvjetala. No, s tim bi se složio i Ivić Pašalić, samo što bi on to pripisao ratu, slabosti tijela i istočnom grijehu.
Štoviše, većina stranaka sadašnje vladajuće šestorke nekritički je prihvatila ideologiju tuđmanizma i tako postala dio našeg općeg problema. Recite mi u čemu su političke i filozofske razlike između Zdravka Tomca i Ive Sanadera? Ja ih ne vidim. Doduše, njihova je politička prošlost nešto drukčija. Sanader, za razliku od Tomca, nije poslije Karađorđeva relativizirao “navodni zaokret u politici SKJ” (Vjesnik, 12. siječnja 1971.), ali u bitnim stvarima, relevantnima za danas, razlike ne postoje. Niti postoji vizija neke nove Hrvatske, koja bi bila u stanju ne samo prihvatiti sve najbolje iz sustava liberalne demokracije nego dati i svoj vlastiti doprinos suvremenim društvenim kretanjima. Ili, da to kažem nešto manje apstraktno, dok u Hrvatskoj ne prevlada hladna i objektivna analiza svih naših nedostataka, i to ponajprije u društvenoj i političkoj eliti, koja nužno predvodi u svakom društvu, mi ćemo ostati otok tuđmanizma na nekom dalekom nedostupnom oceanu. Nauru na naslagama guana...
* Kako ste doživjeli donošenje saborske deklaracije o domovinskom ratu, koja u jednoj točki tvrdi kako Hrvatska nije učinila agresiju na BiH?
- Ako Hrvatska doista nije vodila “agresivni i osvajački rat prema bilo kome”, kako stoji u toj sramotnoj deklaraciji, neka to kažu pripadnici HV-a koji su u Dretelju i rodočkom Helidromu ispitivali logoraše i nadgledali torturu što je provođena nad zatvorenim Bošnjacima. Neka oni to kažu, a ne da se još i Hrvatski sabor upregne u proizvodnju laži i falsificiranje povijesti. No, ova vlast, skupa sa svojim hadezeovskim istomišljenicima, rasuđuje starom titovskom glavom: točno je ono što mi kažemo da je točno. Treba samo skupiti većinu Sabora, dva-tri poznata književnika, nekoliko biskupa i jednog slikara i — sve je riješeno.
Što bih mislio o tome? To je sramota i laž. Najbolje je o tome ne misliti, premda znam da će oko ovog pitanja biti sporenja idućih stotinu godina.
 
POLITIKA MLAKOG TUĐMANIZMA
Naše su stranke udruge za zapošljavanje stranačkih aktivista. Ako vam takva pomoć nije potrebna, bavit ćete se drugim poslovima. Pa neće vas valjda nesposobni pozvati da im kvarite račune?
 
* Kako komentirate miješanje Hrvatske u odnose u BiH, odljev novca iz proračuna u hrvatsku vojnu komponentu u toj državi i konačno nedavni odlazak Tomca, Granića i notornog HDZ-ovca Milana Kovača u posjet HDZ-u BiH, na što je prosvjedima reagirao Ivo Komšić?
- Odgovornost za financiranje tzv. hrvatske vojne komponente u BiH, koliko god postoji i odgovornost hrvatske strane, u prvom je redu rezultat američke politike, koja je, “stabilnosti” radi, išla na zadovoljavanje Ante Jelavića. Budući da hrvatska Vlada nema svoju vlastitu vanjskopolitičku koncepciju, ona i nije mogla osmisliti odgovor Washingtonu, o politici prema Bosni da i ne govorimo. A da politike prema Bosni nemamo, priznaje i Tonino Picula, koji veli da nam je to “jedan od naših prioriteta za ovu godinu”. Zato i u Bosni još uvijek vodimo politiku mlakog tuđmanizma. Pa je stoga posve razumljivo da se Tomca i Granića šalje tamo gdje su oni simboli tuđmanovske teze o nepostojećoj hrvatskoj agresiji protiv BiH. A kako se Tomac onda brani? Njega netko hoće pretvoriti u kriminalca i šovinista zato što je on za nacionalni interes. Problem je u tome što je njegovo tumačenje nacionalnog interesa samo varijanta tuđmanizma.
Meni je drago što je Ivo Komšić pokazao zube ovakvoj delegaciji. Bosanski SDP je dugo vremena imao previše razumijevanja za sestrinsku stranku u Hrvatskoj. Sad je prvi Hrvat bosanskog SDP-a posredno osporio Račanovu politiku. To je dobro i pridonosi bistrenju pojmova unutar stranaka ljevice. Socijaldemokracija u našim zemljama ima budućnost samo ako se riješi novokomponiranih “patriota” s paleokomunističkim stavovima.
* Jedinu odlučnost koju je nova vlast pokazala odmah po preuzimanju mandata, ne bojeći se optužaba za revanšizam, bilo je povlačenje svih ambasadora i imenovanje "svojih" ljudi, s iznimkom Sarajeva, koje još nema hrvatskog ambasadora. Ne govori li i to o "gladi" za sinekurama novih vladalaca, ali i o tuđmanovskom stanju svijesti u odnosu prema Bosni?
- Nisam siguran da je neka posebna odlučnost pokazana u preuzimanju ambasada. Mnogi novi veleposlanici stigli su na odredišta tek posljednjih mjeseci. No, sasvim sigurno postoji žeđ za sinekurama, osim kad je riječ o Bosni. Mi raspravljamo o Izetu Hajdarhodžiću, ali ne raspravljamo o Mili Pešordi. Jer posve je razvidno da u Sarajevu jedino Mile Pešorda, kao rođeni diplomat, hrvatsku kulturu predstavlja na najbolji mogući način. I za to ima najbolje kvalifikacije. Potpisao je pismo protiv P.E.N.-ove praške deklaracije, član je Društva književnika Herceg-Bosne, a u Grudama njegove “Orfičke fragmente” svi znaju napamet. Što će nam Hajdarhodžić kad imamo Orfeja Milu?
 
DRAMA U ANDAMA
Račan igra dobrog žacu, a Budiša lošeg. No, ne smijemo se zavaravati. To je isto društvo. I jedni i drugi mistificiraju “domovinski” rat. I jedni i drugi žele zaraditi na Carli del Ponte. I jedni i drugi su do kraja nevjerodostojni
 
* Mislite li da je Stipe Mesić u pravu kada se zalaže da se Tuđmanovi transkripti stave na uvid javnosti i zašto se s druge strane Ivica Račan i Vlada svim silama trude tu dragocjenu ilustraciju jednog mračnog razdoblja bunkerirati za sljedećih stotinu godina?
- Dok razgovaramo, na drugom kraju svijeta, u visokim Andama, odvija se jedna tipično tuđmanovska drama. Za vrijeme režima peruanskog predsjednika Fujimorija, njegov glavni policajac Vladimiro Montesinos — da, pogodili ste, po Vladimiru Iljiču, snimao je (ovaj put video-kamerom!) sve što je moglo kompromitirati svakog potencijalnog predsjedničkog protivnika. Kamera je zabilježila podmićivanje članova parlamenta, namještaljke s kupovinom oružja i koncesijama stranim firmama, dogovore o izbornim prijevarama, posjete bordelima vodećih generala, itd. Do sad je uhapšeno osam aktivnih i umirovljenih generala, jedan bivši ministar, dvojica viših tužilaca i jedan gradonačelnik. Pod istragom su četiri člana Vrhovnog suda i petero članova parlamenta.
Doduše, i u Peruu sumnjaju da će sve iscuriti. Vrpcama ni kraja ni konca, a ni korumpiranim političarima. Konstruktivne snage jadikuju nad ugledom javnih ustanova. Narod je oguglao. No, pravna država ide dalje. Razlog je jednostavan. Fujimorijev je režim rasturen. Bivši predsjednik je na drugom kraju Tihog oceana, u pradjedovskom Japanu. A Montesinos je, poslije plastične operacije u Venezueli, zbrisao u nepoznatom pravcu.
Za razliku od toga, naši se Montesinosi dnevno pokazuju na HTV-u i u svim prestižnim kavanama našeg bijelog Zagreba, dakako, u svom prirodnom obliku. Zato se u nas vodi debata o zaštiti izvora, a ne o tomu kako bi se izvori koristili da se lopove pošalje u Lepoglavu. Jer, ako budemo čekali trideset godina da čujemo što su sve Tuđman i Ivić Pašalić smislili da bi od ustava i zakona napravili šprdnju, mnogi od nas, ruku na srce, to neće dočekati. Ni povjesničari, ni krivci, a ni Ivica Račan, koji je, čini se, tu i tamo bio na Tuđmanovu Pantovčaku. I to je smisao cijele priče o povijesnoj distanci i svetosti arhiva. Čekati, ne dočekati...
 
POVRATAK U PARTIJSKU DRŽAVU
Nitko ne postavlja pitanje o tome kako se Ortynski “politički postavljao prije 30 godina”, premda ni to nije posve nevažno. Pitanje je može li batinaš, dakle instrument političkog zastrašivanja, biti državni odvjetnik. Ja sam protiv toga
 
* Slažete li se da je godinu dana potrošeno na kadroviranje, postavljanje "naših" ljudi na sva moguća mjesta u vlasti, ali i u svim "javnim poslovima": nije li riječ o novoj partitokraciji, koja, usput, ne podnosi nikakvu kritiku na svoj račun?
- Naravno. No, to nije najgore. Cijeli je sistem skrojen tako da bi se u svakoj stranci uveo tuđmanizam. Da biste došli na izbornu listu, morate biti u milosti kod Račana, odnosno Budiše, odnosno Tomčića, itd. Ako ponovno želite doći na stranačku listu, neka vam ne padne na pamet da u Saboru mislite svojom glavom ili da pokrenete neku inicijativu. Zato i imamo ovako sjajan Sabor, i to u zemlji koja je odnedavno tobože prešla u parlamentarni sustav. A razina razmišljanja saborskih čelnika razvidna je iz briljantne misli Dražena Budiše kako bi se ukidanjem Županijskog doma Sabora došlo do novca za sto zastupničkih stanova. Kad se prije tri mjeseca raspravljalo o istoj temi, Tomčić se sjetio da bi ukidanjem Županijskog doma lijep broj HSS-ovskih zastupnika ostao bez posla. I tako unedogled. Prvo partitokratska kočija, pa onda kljusad od poreznih obveznika i birača.
Ako se malo bolje pogleda, birači ne utječu ni na što. Tko stanovnike Šetališta Bačvice predstavlja u Saboru? To ne zna ni dragi Bog. Kako biste onda uopće i mogli pozvati na odgovornost svojega nepoznatog zastupnika? To mogu samo stranački lideri, jer zastupnici ne zastupaju birače, nego upravo stranački vrh. Dogodit će nam se potpun povratak u partijsku državu. Posao će ići s partijskom knjižicom. Kao nekad.
* Stječe se dojam kako je i ono malo stručnih ljudi koje Hrvatska ima namjerno ostavljeno po strani, marginalizirano, i da se sva obrana od kritika svodi na poznatu krilaticu: mi nemamo alternative?
- Pa i nemaju. Jer da ih dokinete, morate se ubaciti u isto kolo, i preuzeti rizik da postanete isti. Naše su stranke udruge za zapošljavanje stranačkih aktivista. Ako vam takva pomoć nije potrebna, bavit ćete se drugim poslovima. Pa neće vas valjda nesposobni pozvati da im kvarite račune? Naravno, ostaje tuga za još jednom upropaštenom šansom. I bijes što toliko štetočina nema ni trunka odgovornosti prema zemlji i narodu. No, da imaju odgovornosti, ne bi ni bili štetočine.
* Može li Hrvatska uopće steći ikakav ugled u svijetu ako se nastavi s mistifikacijama oko domovinskog rata, koketiranjem s Haaškim tribunalom i nije li novi kaos oko tih pitanja proizveden upravo zbog početne neprirodne koalicije Račan-Budiša?
- Zašto neprirodne? Ona je posve prirodna, jer ide za reformom tuđmanizma. Tu Račanovi interesi nisu ništa manji od Budišinih. I toga moramo biti svjesni, jer to je suština Račanove igre. On igra dobrog žacu, a Budiša lošeg. No, ne smijemo se zavaravati. To je isto društvo. I jedni i drugi mistificiraju “domovinski” rat. I jedni i drugi žele zaraditi na Carli del Ponte. I jedni i drugi su do kraja nevjerodostojni. I, naravno, s njima smo tamo gdje smo.

SELEKTIVNO PAMĆENJE
Svojoj je marginalizaciji pridonio i sam Mesić. Pristao je na čitav niz ponižavajućih ustupaka. Okružio se posve neučinkovitim ljudima, među kojima je i lijepi broj Račanovih saveznika
 
* Ovih dana u zrak je odletio mirogojski spomenik žrtvama fašizma, teroristi su se iz sela i periferija približili samom središtu Zagreba. Je li i to rezultat nečinjenja nove vlasti, koja je nevoljko ili nikako reagirala na mokrenje po grobovima ili na podizanje spomenika ustaškom vođi Juri Francetiću?
- U grobnici narodnih heroja pokopano je, uz ostale, sedam sekretara SKOJ-a i dva sekretara KPH, Kraš i Končar. Poruka terorista je da oni nastavljaju s borbom protiv komunizma onako kako je to radila Aleksandrova žandarmerija, ustaše i Talijani — metkom i bombom. Odgovor demokratskih antikomunista mora biti da je jedini antidot komunizmu liberalna demokracija. Počinitelje treba pronaći i kazniti. Oni žele obnoviti prohujalo vrijeme ideoloških režima, koji su najizravnije odgovorni za naše nedaće.
Ipak, ostaje problem selektivnog pamćenja i komemoriranja. Jesu li Rusi dobro postupili kad su skinuli spomenik Dzeržinskomu pred Lubjankom? Držim da jesu, jer Čeka je bila instrument državnog terora. Zato je nezamislivo dopustiti spomenik Francetiću, koji je u jednom drugom režimu i bitno drukčijim okolnostima također provodio državni teror. Jesu li Rusi dobro postupili kad su podigli spomenik Žukovu, kao vojskovođi otadžbinskog rata, a zapravo kao pozitivnu zamjenu za nečastivog Staljina? Nisam siguran. Žukov se po svim današnjim pravilima lako može smatrati ratnim zločincem.
Ovo nisu nevažne odluke, jer predstavljaju opredjeljenja jednog društva. Svako društvo mora imati kakvu-takvu spoznaju o svojoj prošlosti. Mi smo još u fazi odmazde — tamo negdje gdje su Englezi bili poslije restauracije Stuarta, kad su monarhisti iskopali tijelo Olivera Cromwella i objesili ga u Tyburnu. Nije dobro kad novi režimi nameću svoju isključivu viziju povijesti. Još je gore kad to rade teroristi.

TERET PROŠLOSTI
Kutlača, ovakva kakva je, nekomu je potrebna. A potrebna je svima onima koji su još uvijek u političkoj svlačionici, koji traže opoziv Stipe Mesića. Dakle, potrebna je Račanu i Budiši
 
* Svi se slažemo kako je terorizam prisutan u cijeloj Evropi no ne slažemo se oko reakcija na njega. Hrvatska javnost ni do sada nije reagirala na desetgodišnje razgranate oblike Tuđmanovog institucionalnog terorizma, a i godinu dana nakon odlaska HDZ-a čini se da su za borbu protiv desničara zaduženi isti ljudi: HHO, Zoran Pusić i nekolicina novinara?
- Terorizam nije pitanje ljevice ili desnice, to je jednostavno sistem zastrašivanja, bilo putem izravne vlasti, bilo preko zavjereničkih skupina izvan vlasti. Tuđmanov režim je doista imao karakteristike selektivnog terora. Sama činjenica da Merčep i Orešković nikad nisu bili ni saslušani govori o tome kako se Tuđmanov sustav generirao i širio. Jer ako je zastrašivanje prešutno prihvaćeno od vlasti, onda će biti sve više i više “dragovoljaca terora”. Ili samo činovnika. Eichmann nije mrzio. On je služio svog Führera.
Problem je u tome što hrvatsko društvo izbjegava suočavanje s teretom prošlosti. To se ne može obaviti selektivno, pa da sad nađemo opravdanje za “naše” teroriste, a ne za “njihove”. Nego sveobuhvatno. Bez pardona. Meni je u pamćenju zauvijek zapisana slika Trga Republike 1971. godine. Skupine studenata na južnoj strani trga, između dva kioska, skandiraju “Čičak, Budiša!”, a milicionari u kacigama svako nekoliko minuta jurišaju sa strane Dolca, te batinaju i privode. Studenti bježe, pa se opet vraćaju. I tako — cijele večeri.
Sad se doznaje da je jedan od tih batinaša bio i Vladin kandidat za glavnog državnog odvjetnika. Ako je to točno, on bi se u najmanju ruku morao ispričati. Umjesto toga, Budiša ga brani ovim riječima: “Ako bismo uveli načelo da se provjerava tko se kako politički postavljao prije 30 godina, ili što su mu bili roditelji, onda bismo doveli u pitanje temelje ustavnog poretka Republike Hrvatske po kojem su svi građani ravnopravni” (Vjesnik, 3. veljače).
Pazite, nitko ne postavlja pitanje o tome kako se Ortynski (ili Račan, ili Tomac, ili Joško Čelan) “politički postavljao prije 30 godina”, premda ni to nije posve nevažno. Pitanje je može li batinaš, dakle instrument političkog zastrašivanja, biti državni odvjetnik. Ja sam protiv toga.

VEO ŠUTNJE
 
* Kako se nositi s činjenicom da vlast gotovo ne reagira na atentat na uglednog dubrovačkog odvjetnika Srđa Jakšića, da o istrazi o ubojstvu haaškog svjedoka Milana Levara javnost nema nikakvih saznanja, da se u sudskim ladicama skrivaju dokazi o kriminalcima i mogućim ratnim zločincima... Je li u pitanju potpuna nekompetentnost novih ministara ili snaga žilave HDZ-ove infrastrukture u tim vitalnim institucijama? Ili i jedno i drugo?
- Pa kako bi vlast mogla reagirati na ove atentate ako je jedan od njezinih ciljeva pokriti prošlost velom šutnje? Tu postoji prešutni stav prema teroristima: stvarate nam probleme s atentatima na nepoćudne ličnosti, bez obzira što ni nama nisu baš mile. Ali, što god radili, nemojte, molimo vas, čačkati po našoj prošlosti.
Mislim da je gotovo sigurno tako na razini državnog i lokalnog vrha. Koji je ministar, župan, gradonačelnik ili barem član gradskog poglavarstva posjetio ranjenog Jakšića? Možda netko i jest, ali to javnosti nije poznato. Poslije takvih napada u Španjolskoj ili Njemačkoj cijela zemlja ustaje na noge.
Naravno, na razini istrage postoji žilava hadezeovska infrastruktura, ali, budite sigurni, ona ne djeluje iz ideoloških razloga. Ona samo pokriva svoje tragove. Kako bi oni sada priveli atentatore na Jakšića, kad u njihovim redovima ima mnogo onih koji su radili slične stvari pod Tuđmanom ili su znali tko to radi. Kako se Dubrovčanin [...] 1993. godine našao u Dretelju? Tko ga je tamo odveo? Zašto je tamo ubijen? Kad budemo znali odgovore na ova i slična pitanja bit ćemo na putu da doznamo tko je pucao na Jakšića. Štoviše, u Dubrovniku će se opet moći bolje disati.
* Zašto se nije htjelo provesti lustraciju sudstva, policije i državnih medija odmah po preuzimanja vlasti?
- Pa, zato što se zbog Tuđmanove slavne “pomirbe” isto nije učinilo 1990. godine, dakako osim u slučaju Srba. Za njih nije bilo “pomirbe”. Umjesto da se postavlja pitanje može li netko tko je sudjelovao u represiji obnašati dužnosti koje mogu biti zlorabljene na štetu nečijih ljudskih prava, u nas se polazi od pretpostavke “da nitko nije bez grijeha”, pa se onda jedan kolumnist, s vrlo dugačkim repom, pita “nije li logičnije da bude izabran onaj koji je na ulici pogriješio prije trideset godina, nego oni koji su to činili kao pravosudni djelatnici”.
Doista, ako u Hrvatskoj nema nijednog kandidata za pravosudne funkcije koji nije sudjelovao u represiji, bolje bi bilo da nam tužioci i suci budu bivši batinaši, a ne bivši ubojice i silovatelji. A najbolje bi bilo da zatvorimo dućan i da nam i pravosuđe postane bivše. Jer, u ovako grešnoj zemlji nema ništa gore od sadašnje lustracije.
 
NEPODNOŠLJIVA OHOLOST
 
* Jeste li očekivali da će ponovno biti aktualni "unutrašnji neprijatelji", dakako, u nešto blažoj, ali zato ne manje perfidnoj formi, i to upravo oni koji su proteklih deset godina bili najžešći Tuđmanovi kritičari?
- “Unutrašnji neprijatelji” moraju biti dio ovakve scene, jer iako smo svi grešni, netko ipak mora biti kriv. Zato i nije potrebno dokazivati krivicu onih koji su preuranjeno ustali protiv Tuđmana. Njihova ih neodmjerenost optužuje. Uostalom, samo mudro rukovodstvo ima pravo odlučivati o tome tko je tek grešan, a tko je, pak, istinski neprijatelj. Na taj način odgajamo mase onih koji žele biti prijatelji. A tko osim neprijatelja to ne bi želio? Dakle, neprijatelj je onaj tko se ne miri sa svojom grešnošću. Samo mi nije jasno zašto Živko Kustić smatra da je ova vlast od Antikrista, jer jedino neprijatelji ove vlasti pate od ovako nepodnošljive moralne oholosti. Ili, kako reče jedan nepismeni kazališni menadžer, od “hiperborejskih” visina.
* I sami na neki način spadate u kategoriju onih "koji nikada nisu zadovoljni" ili, kako bi rekao gospodin Račan, onih koji "šire dešperaciju", pa su se tako na vašu inicijativu osnivanja Jugoistočnoevropskih studija u Dubrovniku na noge digli brojni "domoljubi", uključujući i takozvane udruge dragovoljaca Dubrovnika?
- Prije svega, inicijativa nije moja, nego je napravljena u dogovoru sa svim prijateljima ove vlasti koji žele zaustaviti dubrovačku “dešperaciju”. Ali budući da sam najpoznatiji neprijatelj u ovoj inicijativi, smrdljivci iz Slobodne Dalmacije, Ante Beljo i Županijski odbor HDZ-a su išli na mene, a ne na dubrovačkog gradonačelnika, dubrovačko-neretvanskog župana ili ministra znanosti. U to su umiješali udruge dragovoljaca jer njihovi predvodnici očito ne znaju što je posao takvih udruga. Odnosno, misle da su još u vremenu lapadskog SUBNOR-a.
Ipak, da ne bude dvojbe oko prijateljske naravi prijedloga, dobro je pogledati tekst ministrove “Prethodne suglasnosti”. Naravno, moguće je da nisam u stanju procijeniti neprijateljske namjere ovog teksta. Ipak mislim da je Hrvoje Kraljević loš kandidat za neprijatelja.
* Kako je bilo moguće da gotovo paralelnu vlast u državi obnašaju različite udruge za obranu ovoga i onoga, koje na sam spomen Balkana reagiraju uvjetnim refleksom, premda najčešće nemaju pojma o čemu je riječ?
- Ne obnašaju oni ništa, nego se preko njih HDZ i još gori od HDZ-a bore za vlast. A što se Balkana tiče, to je njihov tabu. Tko ga spomene, makar u neutralnom smislu, odmah je izopćen. Naravno, u tome ima mnogo dresure. Oni pobjeđuju samo ako vi pristanete na njihove ignorantske definicije. Osim toga, meni je posve svejedno ako me Ante Beljo želi izopćiti. Zabrinuo bih se tek kad bi me pozivao u svoje društvo.

POLUOTOK SURADNJE
 
* Proglašeni ste po stoti put opasnim jugonostalgičarom, čovjekom koji hoće u hrvatski Dubrovnik iskrcati duh Balkana. Kojim se sredstvima boriti protiv ksenofobije kada su s druge strane bombe, rašpe, livorveri i vlast koju više zanima gradnja spomenika domovinskom ratu nego jedan multidisciplinarni studij u Dubrovniku?
- Po Beljinu scenariju ja bih se sad trebao kleti da nisam jugonostalgičar i pozivati njega za svjedoka. Međutim, ja ne pristajem na takvo samoponižavanje. Tuđmanovci su učinili sve da ponize i upropaste Dubrovnik i cijelu Hrvatsku. Ako ima Dubrovčana koji su im poslije sabotaže obrane 1991., poslije afere Dubrovačke banke i desetaka sličnih afera, još uvijek spremni vjerovati, neka me slobodno drže za jugonostalgičara. Nemam ništa protiv. Takvima nema pomoći. A boriti se možemo samo razumom protiv njihova nasilja i nerazuma. Još se nije dogodilo da su glupost i zlo na kraju pobijedili.
* Hoćete li svaki put kada se spomene Balkan morati tumačiti da ta regija baštini svoju kulturu i povijest i prije i poslije Miloševića i vjerujete li da će suradnja među državama i ljudima na tom prostoru uskoro biti moguća ili će još zadugo i to, kao i mnogo toga drugog, diktirati takozvane braniteljske udruge?
- Nisu oni izabrali najnegativnije tumačenje pojma Balkan zbog Miloševića, s kojim su upravo bratski surađivali, nego zato što koncept Balkana ima dugu i vrlo negativnu domaću tradiciju. Zašto je to tako, drugom zgodom. No, možete vi Balkan krstiti Jugoistočnom Evropom, kako mi to nekad istančano kažemo, možete ga zvati Ilirskim poluotokom, kako se doista u starim zemljovidima nekoć i nazivao, ali naši će Belje uvijek biti protiv normalizacije odnosa u ovom prostoru, jer u sigurnim i stabilnim okolnostima oni ne postoje.
Ja ipak mislim da naš poluotok može postati prostor suradnje, premda put neće biti ni kratak, ni lagan. Galama oko Jugoistočnoevropskih studija u Dubrovniku, premda još ništa nije ostvareno, samo govori o snazi destrukcije. No, ne zaboravite, naši su “protubalkanci” ujedno i protuevropejci. Sadašnja Evropa je zasnovana na suradnji, bez obzira na povijest gotovo permanentnih ratova koji su stoljećima vladali evropskim odnosima. Mi se ne možemo približiti Evropi ako u nju kanimo uvesti balkanske sukobe. Zato je svaka “protubalkanska” politika zapravo politika vezanosti za sve najnegativnije u modernoj (ne drevnoj!) povijesti Balkana — za rat, za istragu našu ili vašu, za etničko čišćenje, za logore, za divljaštvo. Takav duh doista ne želimo u Dubrovniku. Ali želimo da Dubrovnik nastavi svoju stoljetnu ulogu prosvjetitelja cijelog balkanskog prostora, da ostane mjesto u kojemu i najneznatniji djetić iz istočne Hercegovine može roditi Ruđera Boškovića.
 

 

Zavjera protiv Mesića
 
* Koliko je u sadašnjoj situaciji opasna potpuna marginalizacija predsjednika Republike od strane većeg dijela koalicije, s obzirom na činjenicu da je upravo Mesić bio i ostao najradikalniji zagovornik detuđmanizacije Hrvatske?
- U sadašnjoj je vlasti Mesićdoista najradikalniji zagovornik detuđmanizacije. Zato ga desnica toliko mrzi. Gojko Borić će naći i koju lijepu za Račana. Za Mesića nikad! No, svojoj je marginalizaciji pridonio i sam Mesić. On je pristao na čitav niz ponižavajućih ustupaka. On se okružio posve neučinkovitim ljudima, među kojima ima i lijepi broj Račanovih saveznika. On još nije prihvatio da, ako centar moći prelazi u Sabor, on tamo mora stvoriti svoj saborski blok. On je, poslije Gotovčeve smrti, jedini u mogućnosti nešto napraviti od ostataka Porečke skupine.
Protiv Mesića se vodi jedna dobro organizirana zavjera, u kojoj Račan i Budiša savršeno surađuju. Mesić je na vlast došao s Tuđmanovim ovlastima u ruci. Mislio sam da će po logici stvari biti korektiv mlakoj RačanovojVladi. Umjesto toga, njegovim se ovlastima danas poigravaju Jozo Radoš i Đurđa Adlešić, kao da su mu već objesili zvončić oko vrata.
Vrijeme opuštanja poslije Tuđmana je prošlo. Nama je danas potrebna ozbiljna politička strategija i pravi blok za promjene. Ako Mesić nešto brzo ne poduzme u tom smjeru, uopće neće biti važno hoće li pobijediti na idućim izborima. Naime, njemu će oko vrata visjeti ne samo zvono nego i mlinski kamen.
Isprike i izlike
 
* Bi li u kontekstu Bosne bilo poželjno da se Ivica Račan prilikom posjeta Sarajevu ispričao Bošnjacima za ono što im je učinio Tuđman?
- Naravno da bi bilo, ali Račan nije poznat po isprikama nego po izlikama. Štoviše, mogao je i Mesić biti izravniji u iskazivanju žaljenja, i to ne samo Bošnjacima, nego svim Bosancima, uključujući, dakako, i Hrvate.
Tuđmanova je politika bitno pridonijela uništavanju Bosne, a sadašnji položaj bosanskih Hrvata izravna je posljedica Tuđmanove politike. Tuđman je od radišnih i poduzetnih bosanskih Hrvata napravio narod izbjeglica i ovisnika, raspršenih po cijelom svijetu, a u Hrvatskoj zloupotrijebljenih u sumanutoj politici kolonizacije Krajine, politici koja je, unatoč svim smicalicama Jure Radića, ipak propala.
Bosanskohercegovački Hrvati imaju samo jedan put, a to je preuzimanje svog dijela posla u demokratizaciji BiH. To se ne može postići s Jelavićevim HDZ-om i drugim “nacionalnim” ustanovama što sustavno vraćaju natrag — na tuđmanovska polazišta o ugroženosti Hrvata i bauku građanske BiH.
Kome treba Kutlača
 
* Zbog čega, po vašem sudu, ova vlast zazire od revizije pretvorbe, čak i vrlo čistih slučajeva kakav je, na primjer, onaj Slobodne Dalmacije?
- Ova vlast ne zna i ne vjeruje da svaka reforma u pravcu liberalne demokracije počinje utvrđivanjem privatnog vlasništva. Slobodna Dalmacija klasičan je primjer nepoštivanja vlasničkih prava, koja su na najdrastičniji način pogažena slavne 1993. godine, kad je sve prštalo od zakonitosti. No, Kutlača, ovakva kakva je, nekomu je potrebna. A potrebna je svima onima koji su još uvijek u političkoj svlačionici, koji traže opoziv Stipe Mesića. Dakle, potrebna je Račanu i Budiši.
Samo u jednom tako smrdljivom listu može pisati netko poput Joška Čelana, za koga sam ja — što bih drugo i bio? — Jugoslaven. Samo, za razliku od Joška Čelana, poslije Karađorđeva nisam pisao o tome kako se Dalmatinci odlično osjećaju u Beogradu, te da im se tamo ne mogu dogoditi neugodnosti s kojima se susreću u Zagrebu. Netko tko bi u Beogradu rekao, “Fuj, ti Dalmoši”, po ondašnjem bi Jošku Čelanuu Beogradu “vjerojatno bio tretiran kao vrlo zabavan i interesantno nastran”. Eto, takvima treba tzv. Slobodna Dalmacija.
 
Bushovi planovi
 
* Koliko će promjena američke administracije utjecati na zbivanja na području bivše Jugoslavije? Mogu li Bushove najave o povlačenju trupa s Kosova i iz BiH izazvati nova krvoprolića u ovom dijelu svijeta? Vjerujete li da je barem Bosna dovoljno stabilna da se odupre novim podjelama?
- Najave o povlačenju američkih trupa su preuranjene. Bushova će administracija imati pune ruke posla s domaćim problemima. Ona mora poduzeti čitav niz reformi da bi se izbjegle negativne posljedice demografske bombe koja će eksplodirati za desetak godina. Naime, po sadašnjim predviđanjima, u SAD-u će nastati velike poteškoće kad vrlo brojna poslijeratna generacije počne odlaziti u mirovinu. Ako ne dođe do strukturalnih promjena, s malobrojnijim aktivnim stanovništvom Amerika neće biti u mogućnosti plaćati mirovine i zdravstvenu skrb rastućeg broja umirovljenika.
Zato će Bush nastojati izbjeći vanjskopolitičke zaplete. Administracija će biti pasivna, ali neće mnogo ni mijenjati. Naravno, bit će i nepredvidljivih situacija, koje mogu pobrkati sve Bushove planove. Što se tiče odnosa s Rusijom i Kinom, Bush će biti nepopustljiv u svojoj nakani da uspostavi proturaketni štit, na što Moskva i Peking već negativno reagiraju. Na Balkanu će se Bush povoditi za Evropom, što ima i dobrih i loših strana. Jedino mjesto gdje vidim mogućnost stanovitih odmaka od Clintonove prakse bit će u sferi Haaškog tribunala. Konzervativni republikanci nikad nisu voljeli takve eksperimente, upravo zato što ne žele ograničiti izbor interventnih metoda u budućim vanjskopolitičkim okršajima.
Ipak, čini mi se da bismo pitanje morali okrenuti. Ne može stabilnost Balkana, pa ni Bosne, ovisiti samo o Amerikancima. Mora valjda ovisiti i o nama. Ne može naš cilj biti da nam Amerikanci ili Evropljani stražare po Bosni, Kosovu i Makedoniji unedogled. Mi nešto i sami moramo poduzeti da se stvori jedan općeprihvatljiv sigurnosni sustav, koji će, s jedne strane, omogućiti priznanje i legitimnost svake suverenosti a, s druge, istodobno stvoriti propulzivni sustav za napredak gospodarstva, znanosti i kulture u cijeloj regiji. Kad kažem “mi”, mislim na sve predstavnike svih balkanskih naroda. Oni koji svoje mjesto ne vide u tom okviru, ponašaju se kao stereotipni “Balkanci”. No, o tome je već bilo riječi.

 

Heni Erceg

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


26.04.1969  Rajšel Kristijan
26.04.1967  Vujec Nataša
26.04.1966  Ernoić Miljenko
26.04.1964  Pros Dražen
26.04.1957  Lucić Josip
26.04.1938  Biškupić Božo