savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=460&josip-friscic-zalud-nas-vabe=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=460&josip-friscic-zalud-nas-vabe=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=460&josip-friscic-zalud-nas-vabe=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=460&josip-friscic-zalud-nas-vabe=

Josip  Friščić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3014&josip-friscic

Friščić Josip
Datum:
18.07.2009
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

Nekoliko vrućih tema poput novog rebalansa proračuna o kojem se partneri u vladajućoj koaliciji upravo dogovaraju, a koji malo koga neće okrznuti, podjela u vrhu njegove stranke zbog odustajanja od Ministarstva poljoprivrede, najava oporbe da će na iduće državne izbore zajedno, ali i poziv seljacima da im se pridruže, okosnica su razgovora s liderom HSS-a i potpredsjednikom Sabora Josipom Friščićem. Ipak, razgovor smo počeli ostavkom bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera s kojim je Friščić vrlo dobro surađivao.

 
"Ništa se bitno nije promijenilo Sanaderovim odlaskom. Niti se koalicija zaljuljala, kao što su neki priželjkivali, niti je HSS ijednog trena pomišljao prijeći »na drugu stranu« i pronaći novog partnera"

• Kako ste doživjeli Sanaderovu odluku o povlačenju iz aktivne politike?
- Iskreno, bio sam iznenađen, jer u brojnim razgovorima koje smo vodili, i službeno i privatno, osim traženja rješenja za aktualne probleme, mnogo smo toga i dugoročno dogovarali. Zato me u prvom trenutku njegova odluka i začudila. No, prihvatio sam u cijelosti njegovo objašnjenje da odlazi iz osobnih razloga, znajući da takvu odluku nije donio preko noći, nego nakon mnogo promišljanja.
• Sa Sanaderom ste dobro surađivali. Je li se njegov odlazak odrazio na odnose u vladajućoj koaliciji, osobito na odnose između HSS-a i HDZ-a?
- Naša je suradnja doista bila vrlo dobra, ali se nije temeljila samo na osobnom razumijevanju i uvažavanju, nego prije svega na koalicijskom sporazumu i programu koji su potpisale naše stranke. Naši dobri odnosi samo su pridonijeli boljoj suradnji HSS-a i HDZ-a. Ništa se bitno u tom smislu nije promijenilo Sanaderovim odlaskom. Niti se koalicija zaljuljala, kao što su neki priželjkivali, niti je HSS ijednog trena pomišljao prijeći »na drugu stranu« i pronaći novog partnera. Takve su glasine dolazile iz krugova onih koji su se nakon Sanaderova povlačenja već vidjeli u Banskim dvorima.
• U HSS-u niste uopće dvojili o potpori Jadranki Kosor kao novoj premijerki.
- Jadranku Kosor znam još iz vremena dok sam bio koprivničko-križevački župan i dok je HSS bio u oporbi. Dobro smo surađivali, a najvažnije je da programi koje smo dogovorili nisu ostali mrtvo slovo na papiru. Uvjerio sam se tada da je vrlo korektna, profesionalna i predana poslu, a to je uvjerenje kroz koalicijsku suradnju samo potvrđeno. Premijerka Kosor iskusna je političarka, dokazala se na brojnim državnim i političkim poslovima pa i zato u HSS-u nije bilo dileme o tome ostajemo li u Vladi nakon Sanaderova odlaska.
• Vjerujete li da će nova vlada odraditi mandat do kraja ili ćemo možda na prijevremene izbore, kao što tvrdi opozicija?
- Nećemo na prijevremene izbore jer za to nema potrebe. Koalicija ima stabilnu saborsku većinu, a vlada premijerke Jadranke Kosor, bez obzira na sve poteškoće u zemlji, ima dovoljno snage i sposobnosti hrvati se s njima, ali i dovoljno vjere da će Hrvatsku izvući iz krize. Dosadašnji sastanci premijerke s partnerima pokazali su i da su svi u koaliciji spremni poduprti Vladu u namjeri da oštrim rezovima odgovori na krizu ne štedeći nikoga osim socijalno najosjetljivijih.
• Možemo li se sami izvući iz krize ili nam treba pomoć MMF-a?
- Zagovornik sam toga da sami budemo svoj MMF, što prije svega znači da svedemo potrošnju u okvire mogućega, a radi rezerve možda čak i nešto ispod toga. Ne treba bježati od razgovora s MMF-om, ali protiv sam toga da njihovi stručnjaci određuju što su hrvatski prioriteti, kako ćemo ih i s koliko novca financirati.
• Vlada za kolovoz najavljuje i treći rebalans proračuna kojim bi se manjak u državnoj blagajni smanjio za dodatnih osam milijardi kuna. Kako i gdje toliko uštedjeti?
- Rješenja treba tražiti ne samo u rezanju rashoda, nego i na prihodovnoj strani proračuna. U HSS-u zagovaramo, između ostalog, i povećanje PDV-a, za što prije konačne odluke, i tu se slažem s ministrom financija Šukerom, dobro treba odvagnuti dobre i loše strane takvog poteza. Zagovaramo i uvođenje trošarina na mobilnu telefoniju kao i prikupljanje prihoda od imovine u državnom vlasništvu, od koje dosad ništa nismo ubrali. Konkretno, od koncesija za milijune kvadrata turističkog zemljišta država još nema ni lipe prihoda, a od naplate toga u proračun bi se moglo sliti dosta novca.
• Hoće li novi rebalans zahvatiti radničke plaće i mirovine?
- S obzirom na dubinu ekonomske i financijske krize, ne može biti nedodirljivih, ali socijalno najugroženije skupine, u koje se ubraja i veliki broj umirovljenika, zadnje treba dirati. Svima je jasno da se ne može trošiti više nego što imamo, ali teret krize najmanje trebaju podnijeti oni koji ionako teško žive.
• Zašto ste prepustili HDZ-u Ministarstvo poljoprivrede, što je ocijenjeno kao HSS-ovo bježanje od problema u tom resoru?
- Nismo digli ruke od poljoprivrede, jer Božidar Pankretić kao potpredsjednik Vlade pokriva i taj resor, a nismo ni odustali od programa za preporod hrvatskog sela, u što se svi mogu uvjeriti pogledaju li na internetu program rada Vlade 2009.-2011. Ispunjene su tri vrlo važne zadaće Ministarstva poljoprivrede, zbog kojih smo između ostaloga i sklopili koaliciju. Doneseni su zakoni o poljoprivrednom zemljištu, o poljoprivrednoj komori te osnivanju agencija za isplatu poticaja. Time je to ministarstvo sada u drukčijoj poziciji, jer se novac i odlučivanje sele u agencije. Oni koji nas optužuju za izdaju seljaka trebaju znati da program za preporod sela podrazumijeva i gradnju infrastrukture, otvaranje škola, bolnica, vrtića, knjižnica… Sve se regije ravnomjerno trebaju razvijati, a stvaranje uvjeta za to zadaća je Ministarstva za regionalni razvoj, koje smo i preuzeli.
• Odustajanje od poljoprivrede izazvalo je podjele u vrhu stranke. Neki čak govore o pobuni i ratu u HSS-u.
- To su gluposti. U HSS-u se uvijek otvoreno o svemu raspravlja, a onda se odlučuje. Ali kada većina donese odluku, svi je moraju poštovati. To nije samo u skladu s našim statutom, to je temelj demokracije. Ne može nitko u HSS-u funkcionirati kao stranka u stranci. Nitko ne može gaziti volju većine, a sebe predstavljati kao jedino mjerilo dosljednosti u zastupanju stranačkih interesa.
• S terena vas neki ogranci upozoravaju da će se dizanje ruku od poljoprivrede obiti HSS-u o glavu.
- Takva upozorenja dolaze od onih koji su prije dvije godine tvrdili da će se stranka podijeliti, pa i raspasti, sklopimo li koaliciju s HDZ-om. A HSS je danas za 15.000 članova jači nego u vrijeme kad su mi iz istih sredina kao i sada slali alarmantne poruke. Ne treba se nitko bojati, HSS je oduvijek žilava stranka, a i prema najnovijim anketama čvrsto smo i dalje treća stranka u Hrvatskoj.
• Zašto ste pokrenuli stegovni postupak protiv Marijane Petir koja je, uz još četiri člana Predsjedništva, bila za zadržavanje resora poljoprivrede?
- Nije postupak pokrenut zato što je tražila da i dalje imamo ministra poljoprivrede, nego zato što je u javnosti, umjesto da tumači odluku većine u Predsjedništvu, što joj je statutarna obveza, prozivala većinu u vodstvu i prijetila da ćemo snositi političku odgovornost. Pa, gdje toga ima da onaj tko je ostao u manjini prijeti i poziva većinu na odgovornost, na podnošenje računa?! Kao predsjednik stranke stalno podnosim račune, ali hvala Bogu, imam što i podastrijeti.
• Dojam je da ste se olako odrekli Marijane Petir, mlade i obrazovane političarke.
- Nisam se odrekao Marijane, koju sam baš ja i predložio za potpredsjednicu HSS-a i šeficu našega kluba zastupnika. Uvijek je u svemu imala moju punu potporu, čak je na naš prijedlog u Saboru promijenjen pravilnik o ustroju odbora, pa je ona jedina od šefova zastupničkih klubova bila na čelu jednog odbora, onog za ekologiju. Ali, i Marijana, kao i svi drugi, mora poštovati odluke stranačkih tijela. U protivnom ćemo imati anarhiju, što kao čelnik HSS-a moram spriječiti.
• Oporbeni čelnici vide HSS unutar novog stranačkog bloka koji najavljuju SDP, HNS i IDS. Hoćete li im se pridružiti?
- Do prošlog su tjedna neki od njih govorili o trećem bloku koji bi, navodno, predvodio Stjepan Mesić. U takvim pokušajima, koji su unaprijed osuđeni na propast jer se Hrvatska nezaustavljivo bipolarizira, vidio sam samo želju stranačkih lidera da udruživanjem pokušaju zadovoljiti svoje ambicije za nekim položajima, kad to već nisu uspjeli kroz izborne rezultate. Jednom je HSS već bio na »trećem putu« pa smo, kako mi Podravci kažemo, završili u glibu.
• Ovog su tjedna u Kastvu Zoran Milanović, Radimir Čačić i Ivan Jakovčić najavili zajednički izlazak na izbore. Hoće li se udružiti i desni centar?
- Na idućim parlamentarnim izborima jasno će se pozicionirati stranke desnog centra i stranke lijevog centra. Nije uopće upitno, ako je ikad i bilo, gdje spada HSS. Demokršćanska smo stranka desnog centra kao i HDZ, zajedno smo i u europskoj obitelji pučkih stranaka. Zato nas zalud vabe s ljevice. Siguran sam da će HSS i HDZ skupa na izbore za dvije i pol godine te da ćemo opet dobiti povjerenje građana da upravljamo Hrvatskom.


Poljoprivreda nije nedodirljiva, nego je strateški važna


• Hoćete li pristati na rezanje poticaja i subvencija u poljoprivredi?
- Poljoprivreda nije zatvoreni hrvatski sustav, ona funkcionira na regionalnom i svjetskom tržištu. Davanjem poticaja, država je proizvođačima hrane omogućila da se barem približe uvjetima u kojima rade njihovi konkurenti. Da to nismo učinili, poljoprivreda bi potonula. Proizvodnja hrane, o tome smo složni u koaliciji, ulazi u hrvatske prioritete pa zato poticaji i novac za Ministarstvo poljoprivrede nisu rezani u drugom rebalansu, a zalagat ćemo se za to da se ne diraju ni u novom. To ne znači da je poljoprivreda nedodirljiva, nego govori o njezinoj strateškoj važnosti za Hrvatsku.

Ivka Bačić

 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


04.05.1979  Butković Oleg
04.05.1966  Brlečić Nataša
04.05.1965  Pavlaković Miljenko
04.05.1964  Jurman Mauro
04.05.1963  Anušić Zoran
04.05.1962  Golob Marino
04.05.1958  Pavlak Darko
04.05.1954  Vikić-Topić Dražen
04.05.1953  Baica Ivo
04.05.1947  Santić Ratimir
04.05.1927  Bralič Petar