Ministar rada i socijalne skrbi Davorko Vidović pozvao je predstavnike umirovljenika na sastanak u utorak, kad će ih izvijestio o stavovima Vlade oko donošenja zakona o usklađivanju mirovina i povratu duga. Za širu javnost su te informacije zasad nepoznate. Ali, ovih se dana u medijima moglo pročitati da usklađivanje mirovina neće ući čak ni u trogodišnji proračun koji priprema Ministarstvo financija te da se Vlada sprema od umirovljenika zatražiti oprost dugova za prošlo razdoblje. Predsjednika Matice umirovljenika Hrvatske Alojza Malogorskog pitamo hoće li umirovljenici prihvatiti te prijedloge.
• Ministar Vidović potvrdio je da se priprema novi izračun duga, prema kojem bi se od ukupnog iznosa oduzeo porez koji bi umirovljenici platili da su im mirovine bile više. Kako to komentirate?
- Slažem se s tim da se pri usklađivanju mirovina može u obzir uzeti i porez koji bi umirovljenici platili. Ali, porez se može odbijati samo unaprijed, kad dobijemo usklađene mirovine na ruke, a nikako se ne može uračunavati unazad i odbijati od iznosa mirovine ili duga pod pretpostavkom da bismo ga platili da su mirovine bile veće. Pitanje je i kako će se od plaćanja poreza izdvojiti mirovine do 1994., do kad se porez plaćao i na mirovinski doprinos. Naime, gledajući zakonske propise od 1994., naplata poreza na mirovinu koja prelazi određenu osnovicu je u redu, ali oporezivanje mirovina isplaćenih do 1994., do kad su na snazi bili drukčiji propisi, dovelo bi do njihova dvostruka oporezivanja i novog zakidanja umirovljenika.
• Kako komentirate mogućnost da umirovljenici oproste dug za prošlo razdoblje? Naime, jedan ministar je podsjetio da su i sami umirovljenici isticali da su na to spremni ako im mirovine odmah počnu rasti.
- O opraštanju duga možemo raspravljati samo pod jednim uvjetom - naime, umirovljenici ne mogu biti jedini koji će se odricati svojih prava. Mi smo to činili prošlih sedam godina. Ako je država zaista u tako lošoj situaciji, onda treba postići socijalni konsenzus o tome da se svi odričemo nekih povlastica. Ako se radnici odreknu povećanja plaća, saborski zastupnici i ministri većih plaća i mirovina, onda i mi možemo na to pristati. Bez toga opraštanje duga ne dolazi u obzir.
• Ministar Vidović je rekao da će za isplatu mirovina ove godine nedostajati oko dvije milijarde kuna, a da još toliko treba osigurati za manjak u idućoj godini. Još dvije milijarde trebat će za pričuvu iz koje bi se mirovine isplaćivale do petog u mjesecu. Spominje se i 2,5 milijardi za tranzicijski trošak zbog uvođenja drugog mirovinskog stupa...
- Umirovljenici su već upozoravali na to da će biti manjka u blagajni Mirovinskog zavoda. To je bilo očito iz financijskog plana Zavoda. Vlada nije osigurala 750 milijuna kuna za obiteljske i invalidske mirovine branitelja, pa će se to isplaćivati iz tekućeg doprinosa. Nije pokriven ni lanjski gubitak koji se prenosi u ovu godinu, a ni naplata doprinosa nije onakva kako se očekivalo. Upozoravali smo i da se ne smije dogoditi da Zavod ovu godinu završi s manjkom, jer u idućoj mora početi usklađivanje mirovina, što će tražiti dodatni novac.
• Navodno povećanja mirovina nema u trogodišnjem proračunu koji priprema Ministarstvo financija. Što ako se dug ne počne vraćati do početka iduće godine?
- To ne dolazi u obzir! U prošle tri godine već je umrlo oko 235.000 umirovljenika, a pitanje je koliko će ih doživjeti usklađivanje i vraćanje duga. Materijalna situacija umirovljenika je neizdrživa, sve su zalihe potrošene. Ako ne bude usklađivanja mirovina do početka iduće godine, morat ćemo poduzeti određene akcije.
• Kako se u sve to uklapa odluka o smanjenju mirovinskog doprinosa?
- Na sjednici Upravnog vijeća Mirovinskog zavoda u srijedu trebalo bi biti govora o rebalansu financijskog plana Zavoda. Vjerujem da će se govoriti i o tome. Prema važećim zakonima, Upravno vijeće može predložiti i veću stopu doprinosa od postojeće ako prihodi Zavoda nisu dostatni za redovite mirovine. Dakle, ako je Vlada smanjila doprinose, onda mora osigurati i razliku novca kako bi se mirovine redovito isplaćivale.
Marijana Matković
|