Nakon što je ministar rada i socijalne skrbi Davorko Vidović prošli četvrtak na sjednici Vlade najavio da je već definiran model za usklađivanje mirovina, te da je novac za usklađivanje mirovina i povrat duga osiguran, pokušali smo doznati koji će od dosad predloženih modela biti aktualan. No o tome ništa ne znaju ni predstavnici umirovljenika koji su sudjelovali u izradi tog zakona, doznajemo od predsjednika Matice umirovljenika Hrvatske Alojza Malogorskog.
• Kako komentirate tvrdnju da je novac za umirovljenike osiguran, da je ustanovljen model usklađivanja i da se zna i što bi usklađivanje moglo donijeti pojedinim kategorijama umirovljenika? Znate li o kojem je modelu riječ?
- Radujem se toj najavi, iako o svemu znam samo ono što sam čuo na televiziji i pročitao u Jutarnjem listu. Pokušao sam doći do ministra Vidovića i njegove pomoćnice Ružice Terze da čujemo što priprema Vlada, ali to je bilo nemoguće. Ne znam o kojem je modelu riječ, iako ga ministar već najavljuje kao gotovo rješenje koje ide u hitnu saborsku proceduru, što upućuje na zaključak da nam se priprema nekakvo iznenađenje. Mislim da smo trebali biti upoznati s rješenjem koje je odabrala Vlada, jer za donošenje konačne odluke treba i suglasnost predstavnika umirovljenika. A mi bismo, možda, oko nekih pitanja trebali tražiti i očitovanje članova naših udruga. Ovako - rješenje će se donijeti bez nas.
• Od svih modela o kojima se dosad razgovaralo, što je minimum ispod kojega umirovljenici ne mogu ići?
- Ne možemo odustati od toga da se mirovine usklade na 70 posto od prosječne plaće. Treba imati na umu da je to granica koja će vrijediti za nove umirovljenike, da su mirovine u Sloveniji na razini od 75 posto od plaće, te da je u mnogim zapadnim zemljama ta granica i viša. To je, jednostavno, pitanje standarda hrvatskih umirovljenika od kojega ne možemo odustati.
• Na koje razdoblje usklađivanja pristajete?
- O tome možemo razgovarati, ali samo unutar rokova na koje smo i do sada pristajali. Naime, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje svakodnevno umire, prosječno, 60 umirovljenika, a u posljednjih deset godina umrlo ih je više od 223.000. To su brojke koje govore same za sebe. Oni koji imaju 80 ili 90 godina više ne mogu čekati. Ne mogu čekati ni oni čija je mirovina oko 600 kuna, jer nemaju od čega živjeti.
• Očekujete li da će vas ministar Davorko Vidović pozvati na predstavljanje zakona o povratu duga koju je najavio za sljedeći tjedan?
- To bi bilo poštivanje osnovnih ljudskih normi i normi ponašanja, jer je riječ o zakonu koji se tiče umirovljenika. Dapače, smatram da nas s konačnim prijedlogom tog zakona mora upoznati i prije nego što on izađe u javnost. No čini se da nas žele staviti pred gotov čin.
• Ovih se dana rješava i problem isplate mirovina za umirovljenike koji su ih zaradili u BiH i koje će im ubuduće isplaćivati tamošnji fondovi. No ti će umirovljenici morati sami plaćati svoje zdravstveno osiguranje. Kako to komentirate?
- Slažem se da jedna država ne može plaćati za umirovljenike druge države, no mislim da je i to pitanje trebalo riješiti nekakvim kompromisom, ako se već ne može potpisati ugovor o socijalnom osiguranju. Takve se stvari ne mogu prelamati preko leđa građana. Oni ne smiju plaćati ceh zato što ministarstva vanjskih poslova i zdravstva nisu riješila taj problem.
Marijana Matković
|