savjest INTERVJUI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?intervju=90&tko-su-doista-hijene=  https://twitter.com/savjest_com?intervju=90&tko-su-doista-hijene=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?intervju=90&tko-su-doista-hijene=  http://savjest.com/savjest_rss.php?intervju=90&tko-su-doista-hijene=

Zlatko  Tomčić

../intervjui/intervjui.php?osoba=3354&zlatko-tomcic

Tomčić Zlatko
Datum:
29.11.1999
Slika autor/izvor:
 Objavljeno na:
 
Objavi na:

Share on Google+

 

 

ZLATKO TOMČIĆ, PREDSJEDNIK HRVATSKE SELJAČKE STRANKE, O PREDSJEDNIKOVOJ BOLESTI, HDZ-u I IZBORIMA 

 Gospoda u HDZ-u svjesna su činjenice da zdravstveno stanje predsjednika Tuđmana mogu iskoristiti za svoju političku promociju, i oni to čine na najmorbidniji i najbeskrupulozniji način * Uistinu valja postaviti pitanje tko su te hijene o kojima HDZ govori i tko doista zlorabi zdravstveno stanje predsjednika države? Odgovor je jasan: HDZ želi osigurati diskrecijski prostor za donošenje svih odluka. * Do datuma održavanja izbora, bez obzira na to kakva će se kampanja voditi, HDZ ne može popraviti svoj rejting u biračkome tijelu. Ono što eventualno mogu postići, jest emotivni utjecaj na dio biračkog tijela koje će iskreno žaliti zbog odlaska predsjednika države
 

"HDZ je uspio na svoju stranu dobiti i gospodina Pejnovića i neke nezavisne zastupnike, što posve jasno govori o vrlo dobroj 'pripremljenosti' glasovanja o Ustavnom zakonu"

 
tekst
je li i prije smrti predsjednika Franje Tuđmana otpočelo posttuđmanovsko razdoblje u Hrvatskoj?
- Prije svega, moram jasno ponoviti kako lučim Predsjednikovu zdravstvenu i životnu sudbinu od političkih događanja, koliko god se to nekome činilo apsurdnim. Njegovu borbu za život svaki je čovjek morao uvažavati i najiskrenije željeti da iz nje iziđe kao pobjednik. Dakako da su politički aspekti svih događanja usko vezani uz njegovu sudbinu. Stoga ocjenjujem da upravo istupi pojedinaca iz HDZ, ne samo na sjednici Zastupničkoga doma Sabora na kojoj je donošen Ustavni zakon o privremenoj spriječenosti predsjednika Republike, nego i općenito, u kojima su optuživali oporbu da gradi svoju politiku na smrti Predsjednika Republike, vrlo jasno upućuju na to da je i prije biološke smrti predsjednika Tuđmana otpočelo posttuđmanovsko razdoblje.
O ovoj bismo temi puno određenije razgovarali da su njihove eksplikacije o Predsjednikovu zdravlju od prvoga dana njegove bolesti bile posve jasne. Objektivno, u Hrvatskoj je malo tko išta znao o stvarnom zdravstvenom stanju Predsjednika Republike, premda se na temelju informacija iz različitih izvora moglo zaključiti kako je njegovo zdravstveno stanje već nakon prvih dana bolesti bilo vrlo teško. 
 
PROČITANI U JAVNOSTI
Da je ostala prva varijante Ustavnog zakona, u kojoj je HDZ predlagao da se privremena spriječenost predsjednika države utvrđuje tek nakon isteka roka od 60 dana, Hrvatska bi praktično bila suočena s tihim državnim udarom. Prihvaćeno rješenje Ustavnog zakona u tom je smislu puno blaže, premda i u njemu ima tih mogućnosti
 
* Zašto se to skrivalo? 
- Gospoda u HDZ-u svjesni su činjenice da zdravstveno stanje predsjednika Tuđmana mogu iskoristiti za svoju političku promociju i oni to čine na najmorbidniji i najbeskrupulozniji način. No, mislim da su pročitani u javnosti i da hrvatska javnost u većini razumije kako se na razini emocija žele dodvoriti onom dijelu biračkog tijela koje je još uvijek neopredijeljeno. Druga razina ovoga problema u političkom je smislu daleko grublja, jer su u HDZ-u stanje o kojemu govorimo učinkovito iskoristili da sebi otvore diskrecijski prostor za donošenje svih odluka, zanemarujući državne i nacionalne interese i zanemarujući moguću ustavnu pat-poziciju u hrvatskome društvu. 
* Zašto su se onda stranke oporbene šestorice upustile u pregovore s HDZ-om o načinu, da tako kažem, popunjavanja ustavnih rupa reguliranjem instituta privremene spriječenosti predsjednika Republike?
- Odgovor je jednostavan: mi se ponašamo kao odgovorni političari, bez obzira što smo svjesni da funkcioniramo u političkom okružju koje je uistinu nemilosrdno i bez imalo moralnosti. Unatoč tomu, željeli smo Ustavnim zakonom postići takva rješenje koja neće narušiti dignitet Predsjednika Republike, a koja će istodobno jamčiti potpunu sigurnost u ustavnom funkcioniranju države. Bilo je vrlo logično da se oporba upustila u tu avanturu upravo zato kako bi spriječila sve moguće ustavne dubioze. Primjerice, napadali su nas iz HDZ-a zato što smo tražili da se u roku od deset dana donese odluka o privremenoj spriječenosti predsjednika Republike, a potom su, samo dan nakon što su nas sa saborske govornice optuživali da politički zlorabimo Tuđmanovu bolest, sami donijeli takvu odluku.
Zato se uistinu postavlja pitanje tko su te hijene o kojima oni govore i tko doista zlorabi zdravstveno stanje predsjednika države? Odgovor je jasan: HDZ želi osigurati diskrecijski prostor za donošenje svih odluka. Kad kažem svih odluka, ponajprije mislim na određivanje datuma održavanja izbora, jer se cijela priča i svodi na HDZ-ovo manipuliranje izborima. Dakle, naše namjere su bile krajnje poštene i moralne, ni najmanje diskreditirajuće prema predsjedniku države, ali krajnje odgovorne prema ustavnom funkcioniranju države.
 
OPIJENI VELIČINOM
 
* Jeste li, međutim, tim pregovorima omogućili stranačkom vrhu HDZ-a da homogenizira svoje redove kako bi se s pomirenim frakcijama upustio u završnicu izborne utrke?
- U pregovore smo se upustili iako smo znali da su besperspektivni, jer smo tu školu s njima već prošli, ako ne prije, onda u pregovorima o izbornom zakonu i zakonu o izbornim jedinicama. Međutim, mi alternative objektivno nismo imali. Da smo odbili pregovarati o traženju ustavnih rješenja i da smo, recimo, inzistirali na provođenju članka 97. Ustava RH, koji Vlada nije koristila i neće koristiti do same smrti predsjednika Tuđmana, tada bi se tek na još gori način podigla halabuka protiv nas, s optužbama da u Tuđmanovoj bolesti i smrti tražimo politički prostor za svoju promociju. Sve drugo bilo bi mnogo gore, da nismo prihvatili ove razgovore. Ako ništa drugo, imamo moralno opravdanje da smo imali dobre namjere. A kad govorimo o homogenizaciji HDZ-a i njihovog zastupničkog korpusa, moramo biti svjesni da su oni još uvijek opijeni svojom snagom i veličinom i da bez obzira na unutarnje razdore, silna sukobljavanja i vrlo različite interesne skupine, još uvijek stegovno vrlo snažno funkcioniraju.
No, za mene nije problem u homogenizaciji njihovoga zastupničkog korpusa, problem vidim na drugoj strani. Daleko je, naime, značajnije da je HDZ uspio homogenizirati čitav niz disidenata iz različitih stranaka, da je homogenizirao desni politički korpus, ali i da je uspio na svoju stranu dobiti i g. Pejnovića (Veselin Pejnović)i neke nezavisne zastupnike, što posve jasno govori o vrlo dobroj “pripremljenosti” glasovanja o Ustavnom zakonu. Očito je bilo puno razgovora, pregovora, pritisaka, ucjenjivanja, jer su unaprijed osigurali točno 85 glasova, koliko im je i trebalo. To jasno pokazuje da HDZ još uvijek u rukama ima alata i mogućnosti da one koji objektivno ne pripadaju uz ovakva ustavna rješenja dobije na svoju stranu.
* Je li HDZ, osiguravši diskrecijsko pravo da u uvjetima bolesti i smrti predsjednika Tuđmana određuje dinamiku izbora po svojemu nahođenju, stekao prednost pred oporbom?
- Uvjeren sam da HDZ nije stekao baš nikakvu prednost, nego da ju je degradirao. Primjerice, raspisivanje izbora za 28. prosinca uistinu ih, zbog Božića i bolesti, i moguće smrti, predsjednika Tuđmana, smješta u nepovoljne uvjete. HDZ u tome traži šansu za povećanu apstinenciju birača. No, moje spoznaje iz dnevne komunikacije s dijelom biračkog tijela upravo su suprotne: biračima je na vrh glave takvog načina postupanja HDZ-a; birači su definitivno odlučili da HDZ ne može dobiti podršku na ovim izborima i bez obzira na to kada će se oni održati, karte su već podijeljene. Do datuma održavanja izbora, ma kakva kampanja se bude vodila, HDZ ne može popraviti svoj rejting u biračkom tijelu. Ono što eventualno mogu postići, jest emotivni utjecaj na dio biračkog tijela, koje će iskreno žaliti odlazak Predsjednika države. Međutim, procjenjujem da to ne može bitno popraviti biračku podršku HDZ-u.

DVA OPORBENA SIDRA
 
* Hoće li u uvjetima u kojima će se voditi predizborna kampanja oporba ublažiti oštricu svoje kritike HDZ-a jer je njegovu politiku u većini kreirao predsjednik Tuđman?
- Istraživanja govore o dva ozbiljna moguća sidra oporbene predizborne kampanje. To je ponajprije kritika politike HDZ-a, te ekspliciranje novih strategija gospodarske politike, koja bi kroz gospodarski razvoj stvarala preduvjete za otvaranje novih radnih mjesta. Sasvim je sigurno da će u jednome dijelu predizborne kampanje naša oštrica kritike HDZ-a biti ublažena, jer će biti teško kritizirati HDZ bez spominjanja predsjednika Tuđmana. Međutim, to se na jedan fini način može izbjeći, možemo izbjeći da ne budemo arogantni i zlonamjerni, ali se možemo boriti iznošenjem potpune istine. Iznošenjem istine, koju hrvatska javnost uglavnom i zna, bit će potvrđeni svi negativni aspekti HDZ-ove gospodarske, socijalne i vanjske politike, pa i demokratske prakse, ali će daleko važnije biti eksplicirati što će buduća vlast nakon parlamentarne pobjede učiniti.
Hrvatski čovjek danas kad razmišlja o politici razmišlja ponajprije o otvaranju neke nove nade. Ljudi evidentno gube nadu da im bilo tko u ovoj državi može pomoći da izađu iz vrlo loših životnih uvjeta. Zato jedna suptilna kritika HDZ-a, kombinirana s otvaranjem nove nade i perspektive boljeg života, može sasvim sigurno osigurati predizbornu prednost oporbi.
* S obzirom na činjenicu da će u sljedećem razdoblju Hrvatska biti bez parlamenta i da će njome vladati privremeni zamjenik predsjednika države i Vlada, odnosno Predsjedništvo HDZ-a u pozadini, može li se dogoditi uzurpacija vlasti i tihi državni udar, bez obzira na izbore i njihove rezultate?
- Da je ostala prva varijante Ustavnog zakona, u kojoj je HDZ predlagao da se privremena spriječenost predsjednika države utvrđuje tek nakon isteka roka od 60 dana, Hrvatska bi praktično bila suočena s tihim državnim udarom. Usvojeno rješenje Ustavnog zakona u tom je smislu puno blaže, premda i u njemu ima tih mogućnosti. No, mislim da do toga neće doći, jer bi takav postupak HDZ-a naišao na žestok otpor oporbe, međunarodne zajednice i domaće javnosti.
* Jesu li stranke oporbene šestorice ipak raspravljale i o toj mogućnosti i jeste li dogovorili kako ćete u tom slučaju reagirati?
- Ne, do sada nismo o tome raspravljali i nemamo planove kako postupiti u takvoj situaciji. Ovoga časa bilo bi čak i neuputno govoriti o našim planovima i kad bismo ih imali. U Hrvatskoj se danas očito igra zatvoreni, a ne otvoreni poker, ovo nije igra koja ima svoja pravila, ovo je igra u kojoj neki imaju pravo na kibiciranje tuđih karata, a neki nemaju pravo ni na to da saznaju koje vlastite karte imaju. U toj situaciji, ne vjerujem da ćemo svoje stavove i planove otkrivati javnosti, odnosno telefonirati HDZ-u što ćemo učiniti.
 
AUTOR: Zoran Daskalović

 

 

       
       


 

..

/intervjui/intervju.php?intervju=3111&strajk-je-legitiman-ali-ponuda-vlade-je-korektna

Dubravka Šuica , dosad zastupnica u Europskom parlamentu, prije toga i u Hrvatskom saboru, a nekada gradonačelnica Dubrovnika, od sutra ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3112&ministrica-divjak-reagirala-je-iskreno-zbog-reforme-hns-cvrsto-stoji-uz-nju

S HNS-ovim potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva  Predragom Štromarom  razgovarali smo u tjednu kada je njegovo Ministarstvo napokon dalo zeleno ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3110&kako-bi-izgledalo-da-je-netko-1965-rekao-kako-rat-jos-nije-gotov

Nestaje optimizam da će ekonomski razvoj sam po sebi pridonijeti efikasnosti institucija. A naše društvo se podijelilo u slojeve sve ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3113&zelim-placu-od-minimalno-70-000-kuna-i-s-obitelji-bih-zivio-na-pantovcaku

Predsjednički kandidat Mislav Kolakušić otkrio je Damiri Gregoret, između ostalog, zašto ljude u DIP-u smatra bjednicima   Predsjednički kandidat  Mislav ...
01.12.2019

/intervjui/intervju.php?intervju=3105&na-nama-je-da-iskoristimo-ovaj-trenutak-i-okupimo-sve-na-ljevici-protiv-hdz-a

Nekada su uređaji trajali po 30 godina, a danas se kvare čim im istekne jamstvo. Neke su zemlje to zakonom ...
29.05.2019
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


19.05.1983  Ivanović Nikola
19.05.1968  Brkić Zlatko
19.05.1962  Kapac Vilmica
19.05.1960  Lambaša Željko
19.05.1949  Jakšić Nikola
19.05.1948  Nikolić Dorica
19.05.1942  Kujundžić Nedjeljko