![]() |
Autor:
Petrić Domagoj Ante
Datum:
07.11.2011
Objavljeno na:
Slika autor/izvor:
|
Objavi na:
|
U Hrvatskome kulturnom vijeću u Zagrebu raspravljalo se u ponedjeljak, 26. travnja, o tomu što će se zbiti ukoliko Vlada - ovakva kakva jest -, svojevoljno i preko noći odluči povući tužbu Republike Hrvatske protiv Srbije zbog agresije, genocida i šteta počinjenih nakon što je Hrvatska proglasila neovisnost. Isto pitanje o mogućnosti takvoga zaplotnjačkog čina se je postavilo i kad se je govorilo o spremnosti Ive Josipovića, koji bi mogao pokušati čak i sam, na svoju ruku optužbu povući. Došlo se do zaključka da je predsjednik još spremniji od Vlade na nešto takvoga. Naravno, uvijek u ime „brzog ulaska u Europsku uniju (koja takav katastrofalan potez od Zagreba uopće ne zahtijeva). Posljedice povlačenja tužbe bile bi kobne za Republiku Hrvatsku i za njezine građane Hrvate, jer bi se prihvatila jugoslavenska teza da srpske agresije uopće nije bilo, pa redom i to da se je radilo o „građanskome ratu“, da su obje strane jednako krive za ''etničke sukobe'', itd. Logično je da bi time Srbija dobila otvoreni put prema vodstvu „zapadnoga Balkana“, na kojem inzistiraju, London, Moskva i zagrebački ustoličeni jugoslaveni, odnosno lažovi i izdajnici u domovini hrvatskih junaka.
Floskula o BeneluxuOd kada je Ivo Josipović postao predsjednik, ojačala je promidžba o nužnosti ''regionalne suradnje'' Hrvatske sa Srbijom, Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom. Ojačala je ta agitacija na mnogo kulturniji način nego što je ona bila nametana u krčmarsko doba Stjepana Mesića, ali nije zato oslabila. Naprotiv. Saznaje se istodobno iz Londona da je Foreign Office vršio i vrši velik pritisak na Albaniju da se pridruži planu „zapadnoga Balkana“, ali Albanci su snažno odbili bilo kakav kompromis te ne prihvaćaju niti najlabaviju, političku, ekonomsku ili obrambenu zajednicu u kojoj bi se nalazila Srbija. Nova priča o „zapadnom Balkanu“ promijenila je sada svoje korice: nudi se neka balkanska konfederacija po modelu BENELUXA, to jest prema uzoru one labave zajednice koju su stvorile Belgija, Nizozemska i Luksemburg, a koja se održava i odražava danas i unutar same Europske unije kao zasebni podsustav tih triju država. Treba napomenuti da su sve tri države ušle u EU istodobno. Isto tako, vrijedan je podatak da su mnogo prije, u ožujku 1948., Belgija, Nizozemska i Luksemburg ušle u Zapadnoeuropsku Uniju (ZEU) u okviru NATO-a, pridruživši se Francuskoj i Velikoj Britaniji sa svrhom da budu brana od njemačkog oporavka, te da ustroje vojnu i širu suradnju.
Čudna kretanja unutar CrkveZa bajku o tobožnjem ''balkanskom'' Beneluxu zagrijali su se u Zagrebu, Istri i Osijeku neki gospodarstvenici i ekonomisti (prisjetimo se da je i spomenuti savez triju sjevernoeuropskih država nastao upravo iz gospodarskih razloga). A zlodusi koji su izmislili tu novu prijevaru za Hrvate nastoje pridobiti za nju čak i neke crkvene dostojanstvenike. Na prvom mjestu, one koji su podobni za takvu suradnju po uzoru jugoslavenskih i panslavenskih zabluda u koje je stanoviti broj od njih upao u prošlom stoljeću. A vjerojatno su sada na popisu za nagovaranje i oni crkvenjaci koji su osujetili stvaranje Hrvatskoga katoličkog sveučilišta i osnivanja Hrvatske katoličke televizije, te drugih projekata od društvenoga interesa kojima je trebala biti započeta vrlo vrijedna misija održavanja hrvatske duhovnosti, znanja i duha.
Krinka navodno kulturnoga ''bratstva i jedinstva''![]() U Zagrebu postoji ''bratstvo i jedinstvo'' na Mesićev i Pusićkin način; prizeman i odbojan način. Postoji i ovaj drugi, perfidniji način, sa suzama u očima ili s obrisima glasovira na dnu dvorane. Svima njima je zajednički nazivnik, smrt hrvatske demokracije, ukidanje hrvatske nezavisnosti, te ponovno gubitak ogromnoga broja hrvatskih života. |
||||