savjest KOLUMNE

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?kolumna=675&postaju-li-hrvati-narod=  https://twitter.com/savjest_com?kolumna=675&postaju-li-hrvati-narod=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?kolumna=675&postaju-li-hrvati-narod=  http://savjest.com/savjest_rss.php?kolumna=675&postaju-li-hrvati-narod=

Autor:

../kolumne/kolumne_autor.php?autor=3143&slaven-letica

Letica Slaven
Datum:
26.03.2012
Objavljeno na:
Slika autor/izvor:
Objavi na:

Share on Google+

 

 

I Bog reče: "Eto, predajem vam sve na svoj zemlji bilje, što nosi sjeme, i sve drveće s plodovima, u kojima je sjeme; neka vam bude za hranu!" (Postanak, peti dan, 1, 29)

U naslovu koji ste upravo pročitali nema skrivenih misli i poruka. Treba ga doista shvatiti doslovno: postoji zaista mogućnost da mi Hrvati postanemo i ostanemo narod i nacija bez vlastitog sjemena!
 
To sam zastrašujuću tvrdnju i spoznaju pronašao u intervjuu kojeg je novinar Marko Curać napravio s redovitim profesorom i bivšim predstojnikom Zavoda za sjemenarstvo zagrebačkog Agronomskog fakulteta dr. Ivanom Kolakom. Intervju je objavljen u prošlotjednom Hrvatskom listu pod naslovom „Hrvati gube sluh za svoje korijene: vratimo se proizvodnji i stvaranju hrvatskog sjemena".

Čitanje intervjua donijelo je i u moje srce, razum i dušu nespokoj, nemir i tjeskobu, jer me je podsjetilo na djetinjstvo u kojem su znanje i briga naoko neobrazovanoga i priprostoga hrvatskoga čovjeka i žene o zaštiti i čuvanju sjemena bili utkani u same temelje općega obiteljskog i seoskoga znanja, pa i opće kulture.
Mislim da bi svako prepričavanje intervjua profesora Kolaka umanjilo sablasnu, ali i prosvjetiteljsku snagu njegovih argumenata o sumraku i prijetećem izumiranju hrvatskog sjemena i sjemenarstva.
Ipak, ne miješajući se u struku kolege Kolaka, čitatelju želim skrenuti pažnju na podatak koji pripada mojoj makro-ekonomskoj, pa i političko ekonomskoj struci: Kolak navodi podatak da je u zlatno doba proizvodnje i gospodarenja hrvatskim sjemenom i sadnim materijalima Hrvatska godišnje izvozila „500 milijuna američkih dolara svoga sjemena, svoje pameti" dok „danas uvozimo za oko 180 milijuna američkih dolara sjemena i sadnog materijala".
Već je taj podatak razlog za nacionalnu paniku, uzbunu i akciju, a sadržaj cijelog intervjua morao bi biti poticaj za izvanredno zasjedanje Vlade i Sabora, ali i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Naime, fantastična činjenica da je prije kojih tridesetak godina hrvatsko sjeme bilo izvor i nositelj života i biologijske raznolikosti u gotovo svim zemljama svijeta, a da danas tuđe sjeme klija i raste u Lijepoj našoj razlog je za pobunu pjesnika, pisaca, slikara i umjetnika svih vela, ali i znanstvenika i svećenika u čijoj svijesti i podsvijesti pojam SJEMENA nosi otajstvo svakog rađanja, rasta i opstanka.
sjeme2
Jean-François Millet „Sijač"
Važnost sjemena u svijesti i podsvijesti svakoga hrvatskog čovjeka možda se najbolje ogleda u poznatoj narodnoj poslovici „Kako siješ, tako ćeš i žeti", ali i jednako poznatoj kletvi „Da Bog da ti (mu) se sjeme zatrlo".
Razlozi su to, štovani štioče, što te molim da s dužnom pažnjom i stvaralačkom mišlju pročitaš cijeli intervju profesora Ivana Kolaka koji objavljujem uz privolu glavnog urednika Hrvatskoga lista gospodina Ivice Marijačića.
 
Intervju prof. dr. Ivana Kolaka
 
Hrvati gube sluh za svoje korijene: vratimo se proizvodnji i stvaranju hrvatskog sjemena
sjeme3
Hrvatsko sjeme u hrvatskoj grudi
Piše: MARKO CURAĆ
U specijaliziranim prodavaonicama (biljnim apotekama) i onim s mješovitom robom više se ne može kupiti sjeme hrvatskoga podrijetla. Sjemena povrtlarskih kultura, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog te krmnog bilja itd., koje se sije početkom proljeća po vrtovima i poljima sjeverne i južne Hrvatske, uglavnom su iz Italije, Madžarske, Slovenije i Njemačke. Hrvatskog sjemena nema ni za lijek. Pitali smo uglednog hrvatskog stručnjaka i redovitog profesora zagrebačkoga Agronomskog fakulteta Ivana Kolaka što se događa i što učiniti da se ponovno u Hrvatsku vrati domaća proizvodnja sjemena.
 
Imamo li mi uopće svoga sjemena?
Nemamo gotovo ništa svoga osim pšenice, soje, nešto kukuruza i krmnih kultura. Ostalo je sve tuđe i nepoznato, te neprilagođeno za naše agroekološke prilike. Na izvozu sjemena zarađivali smo milijune američkih dolara, izvozeći pšenicu, ječam, zob, raž, pšenoraž, kukuruz, uljanu repicu, soju, suncokret, rotkvicu, uljnu buću, sladornu i stočnu te postrnu repu, lucernu, crvenu i bijelu djetelinu, inkarnatku, grahoricu, lupinu, leću, grah, bob, slanutak, korabu, kelj, salatu, trave svih vrsta, krumpir, tulipane, gladiole, irise, narcise, ljiljane, neven i slično te 58 vrsta cvijeća. U razdoblju 1893. – 2002. stvorili smo 6.819 domaćih kultivara (sorata) na čemu smo temeljili svoje nacionalno sjemenarstvo. Hrvatsko sjeme pšenice (Zlatna dolina) sijala je Europa i SAD, a kukuruza Europa, Azija, Južna Amerika i tadašnji SSSR.
 
Koja je bila vrijednost toga izvoza?
Hrvatska je godišnje izvozila do 500 milijuna američkih dolara svoga sjemena, svoje pameti. Samo hibridnog sjemena kukuruza do 350 milijuna dolara, a danas uvozimo za oko 180 milijuna američkih dolara sjemena i sadnog materijala. Od 1920. do 1990. proizvodili smo sjeme žitarica, industrijskog i krmnog bilja, povrća, cvijeća, ljekovitog, aromatičnog i medonosnog bilja, voćnih sadnica i cijepova vinove loze za svoje potrebe na oranicama za merkantilne potrebe od 1.685.100 do 1.855.700 hektara.
 
sjeme4
 
Mato Celestin Medović - Rumeni vrijes (1914. – 1916.)
 
Gdje su problemi?
U osječkom Zavodu za sjemenarstvo i rasadničarstvo (monopolisti u RH) te Centru za poljoprivredu, hranu i selo u Zagrebu koji umjesto da s mjerodavnim ministarstvima (poljoprivrede i gospodarstva) potiču i razvijaju nacionalno sjeme, dokinuli su domaću proizvodnju sjemena povrća, cvijeća, krmnih i industrijskih, ljekovitih, aromatičnih i medonosnih i drugih kultura, a značajno smanjili proizvodnju žitarica. Što imamo više novokomponiranih zavoda i centara, to sve više hrane i sjemena uvozimo zadnjih 10 –12 godina. Umjesto da raspustimo te zavode i centre moći čiji su rezultati rada pogubni za budućnost poljoprivrede, gospodarstva, turizma, svako malo niču novi!?
 
Koji je značaj proizvodnje domaćega sjemena?
Još kao student 1968. –1972. shvatio sam da je sjeme prvi, najvažniji i najodlučniji temelj gospodarstva, da svi cvjetovi i sokovi sadašnjosti nastaju iz sjemena prošlosti, da svako znanstveno postignuće koje zanemari prošlost postaje pogubno za vlastiti narod, da bez kvalitetnog sjemena nema ni plemena (države i naroda), da smo suvereni toliko koliko proizvodimo svoga (sjemena i zdrave hrane), da imamo onoliko koliko posijemo ili posadimo svoga, da je bolji golub u ruci, tj. domaće sjeme i sadni materijal nego vrabac na grani, nekvalitetno i neprilagođeno uvezeno sjeme za tri naše regije – panonsku, gorsku i jadransku. U svim europskim državama vlade i nadležna ministarstva (poljoprivreda, znanost, gospodarstvo) sjemenu i sadnom materijalu pridaju najveću moguću pozornost jer znaju da "ako nisi posijao, ne ćeš ni žeti".
 
Već dugo ne sijemo, polja su pusta. Kamo idemo?
Koliko je sjeme važno za naš i svaki drugi narod, kod nas bi mu se morao dignuti spomenik odmah do bana Josipa Jelačića na glavnom zagrebačkom trgu. Pitate me kamo idemo? U robove – u društvo robova, zar zaista ne vidite?! Sjeme je razvilo civilizacije, narode i države svjesne toga znaju, a mi ... Sjeme je vrelo života, jer života na zemlji bez sjemena nema. Koliko se sjemenu poklanja pažnja u Hrvatskoj, najbolje se vidi što je naša Vlada stvorila ekološku poljoprivredu, ali bez ekološkog sjemena i sjemenarstva (ciljajući valjda na uvoz za koji se ne zna hoće li biti adaptabilan za naše specifične agroekološke uvjete).
 
sjeme5
 
Vincent van Gogh – Pšenično polje
 
Ima li koga među našom 'kabinetskom elitom' da to kaže?
Sa suradnicima Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i kao prvi izabrani docent, izvanredni, redoviti profesor te profesor sjemenarstva u trajnom zvanju, više od dva desetljeća zvonim na uzbunu, ali mjerodavni me ne čuju, neovisno o političkoj opciji. Cijeli život borim se da stvorimo svoju živu nacionalnu banku biljnih gena (sjemena i sadnog materijala), a imamo više od 1000 svojih samoniklih biljnih jestivih vrsta s brojnim podvrstama, kultivarima, genotipovima i lokalnim populacijama koje su rasute diljem svijeta po tuđim nacionalnim ili privatnim bankama sjemena. Za ozbiljnu i smislenu domaću proizvodnju sjemena imamo agroekološke uvijete i tlo, dobre sjemenare i rasadničare, ali država do sada nema strategiju za domaću hranu, a kamoli za sjeme i sadni materijal na kojem hrana (naša) počiva. Što bi uvoznici sjemena i hrane radili kada bi Hrvati proizvodili svoje sjeme i hranu te izvozili!? Sa suradnicima i sjemenarima pokušavao sam 22 godine (i još pokušavam) utjecati na Vladu da se okrenemo svom narodu i domaćoj kvaliteti sjemena i hrane, ali sve je bilo uzalud. Sjeme i sadni materijal moja su profesija, moj život i moja ljubav, ali na žalost naše sjemenarstvo ide u krivom smjeru, možda i zato što je bivši ministar poljoprivrede (Ivan Đurkić) osnovao Zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo kao svoju privatnu odstupnicu kad je napuštao ministarsku fotelju!?
 
Je li moguće da uvozimo sjemena naših izvornih poljodjelskih kultura? Postoji li to još gdje?
Koliko znam ne postoji. Varaždinci već desetljeće pod blagoslovom Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo i Centra za poljoprivredu, hranu i selo kupuju talijansko sjeme (zelje) kupusa koje uvoznici uredno prodaju po njihovim apotekama!? Nije varaždinsko zelje hrvatska znamka zato što se proizvodi u Varaždinu i oko njega nego zato što izvorno Varaždinsko zelje ima gene kakvoće u tom sjemenu što je samo po sebi znamka i izvorno hrvatsko. Za uvoznike izgleda da je kupus – kupus, ma od kuda dolazio i da nema razlika, ali na našu sreću postoje značajne razlike. Znate li možda da se ti izvori Varaždinskog kupusa više ne nalaze u Hrvatskoj već u europskim državnim i privatnim bankama gena. Slično je s tisućama naših populacija (lucerne, dalmatinskog buhača,...), kultivara, lokalnih genotipova koji su othranili naše pretke i nas.
 
Kakav je to znak?
Znak da Hrvati gube sluh za svoje korijene, identitet, suverenitet, posebnost, inteligenciju, sposobnost, ... valjda ćemo kad uđemo u EU jesti eurozrak, a ne svoju domaću hranu proizvedenu iz domaćeg sjemena. Mi smo jedina EU država koja ulazi u zajednicu bez Hrvatske banke biljnih gena (sjemena i sadnog materijala). Pitam kako je to moguće, a morali smo imati banku nacionalnog sjemena i trajno raditi na njoj radi potreba 4.5 milijuna naših građana i 10 –12 milijuna ili sutra više turista koji nam rado dolaze ljeti, a mi im nudimo južnoameričku (GMO) govedinu, nizozemsku svinjetinu, sir i pršut iz Španjolske, Italije, te tuđe salate, rumunjske janjce i jariće, japansku i norvešku ribu ..., a imamo preko milijun neobrađenih hektara oranica i više stotina tisuća nezaposlenih. Više od milijarde eura leži u neskupljenom ljekovitom bilju, a Državni zavod za zaštitu prirode, sve molekularni biolozi, bez ijednog agronoma ili znalca, ne dopuštaju jednom poduzetniku da zaposli 20 –100 ljudi branitelja na žetvi i destilaciji, primjerice, smilja. Zar to nisu otuđena središta moći koje smo sedamdesetih godina prošlog stoljeća zvali geneksi, ineksi, ...
 
Naši preci bili su odgovorniji i znali su što znači sjeme za opstanak naroda?
Ispod svakog 'sljemena' (krova kuće) samo u prošlom stoljeću Hrvati su čuvali od 25 –85 vrsta sjemena koji su poljodjelcu značili život i opstanak. Treba podsjetiti da je hrvatsko sjemenarstvo i rasadničarstvo zbog važnosti za opstanak naroda utemeljio hrvatski knez Trpimir 848. godine u Rižnicama dajući benediktincima oranice za 'biljevište i pokušalište boljeg sjemena', a kralj Zvonimir ledinu u Baškoj za sjeme. Od tada do 2000. godine Hrvati su koristili dominantno svoje domaće sjeme (populacije lokalne genotipove, klonove) različitih vrsta i prilagodili ih domaćim agroekološkim uvjetima. Već 1771. u Splitu su poljodjelci u okviru Gospodarskog društva osnivali prva viđenija pokušališta gdje su najbolji sjemenari pokazivali svoje sjeme na danima polja. Dragutin Lambl i suradnici 1868. u Križevcima ispituju 16 kultivara krumpira, a 1903. prvi hrvatski znanstveni sjemenar i oplemenjivač bilja Gustav Bohutinski stvara prvi kultivar (sortu) pšenice Prolifik i kukuruza Hrvatica. Na petoj poljodjelskoj svjetskoj izložbi sjemena u Beču 1873. hrvatsko sjeme kukuruza Stražimirovac (stvorio Dragutin Stražimir u Donjoj Zelini) osvaja prvu nagradu kao najrodniji i najkvalitetniji. U Križevcima se 1860. otvara prva agronomska škola gdje se izučava sjemenarstvo. Godine 1878. Aleksa Rusi piše prvu hrvatsku znanstvenu knjigu o uzgoju bilja, a 1893. u Križevcima se osniva Kraljevska zemaljska postaja za istraživanje sjemenja, prva u srednjoj i istočnoj Europi i jedna od pet u današnjoj Europi. Već 1919. osniva se današnji Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a brojni profesori i doktori daju značajan prinos našem sjemenarstvu, npr. Alois Tavčar, Josip Milohnić, Vinko Milinković, Josip Gotlin, Franjo Šatović, Josip Potočanac, Marijan Rajc, Drago Parlov, ... a instituti u Zagrebu i Osijeku postaju nositelji razvitka sjemenarstva za domaće potrebe i izvoz, razvija se tržište domaćeg sjemena i sadnog materijala, više se izvozi nego trži u Hrvatskoj ili bivšoj državi.
 
sjeme6
 
 
Ukratko što treba učiniti i kakvu poruku želite poslati?
Povijest je učiteljica života, a naša je na sjemenarstvu izvanredna. Vratimo se svojim korijenima, radu, proizvodnji i stvaranju hrvatskog sjemena, vratimo se znanosti i struci, stvarajmo nacionalne i regionalne znamke za zdravu hranu iz našeg sjemena, cijenimo sebe i svoj rad kao što to rade Nijemci, Francuzi, Englezi, Židovi i prozovimo nesposobne i nestručne ma kojoj opciji pripadali, obradimo svoju zemlju i izvozimo hrvatski prepoznatljivu zdravu hranu i sjeme. Nedugo smo to imali, ali radi PDV-a na granici uvozimo, a radi komada govedine u juhi ubijamo rasplodnu kravu. Svi moraju sudjelovati u revitalizaciji i razvitku hrvatske poljoprivrede i profesori i inženjeri, tehničari, obični pučani, bankari, političari, ... svi. Pogledate li uvoz hrane od 1995. do 2012. (Hrvatska gospodarska komora) i godišnje svote veće od 2,2 milijarde eura s jedne i milijun hektara naših neobrađenih površina i već 350.000 nezaposlenih, zaboljet će Vas glava, a prirodnoga lijeka ima.

 

       
       


 

..
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


08.05.1982  Vlašić Iljkić Martina
08.05.1976  Cvrlja Slavko
08.05.1972  Žigman Ante
08.05.1968  Kotromanović Ante
08.05.1960  Polšek Darko
08.05.1959  Kocijan Razović Maja
08.05.1957  Škreb Marko
08.05.1956  Daničić Jasnica
08.05.1955  Markač Mladen
08.05.1952  Kresović-Rogulja Olga
08.05.1943  Novak Zlatko