savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3264&vesna-pusic
Osoba: Pusić Vesna
Datum: 31.12.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

U većini anketa i ispitivanja javnog mišljenja građani Hrvatske su Vesnu Pusić, saborsku zastupnicu i predsjednicu HNS-a, proglasili najpopularnijom ženom u hrvatskoj politici. Popularnost joj je pogotovo porasla nakon što je došla na čelo stranke iz koje je i predsjednik Stjepan Mesić. Vesna Pusić je u svakom slučaju dokazala da tajna političkog uspjeha velikim dijelom leži i u dobro osmišljenom imageu.


l Kako doživljavate veoma veliku popularnost koju u posljednje vrijeme imate u javnosti?
– S obzirom da radim 18 sati dnevno, drago mi je da ljudi to prepoznaju. Naravno, prava mjera su izbori, dok ankete pokazuju tek trenutačno razmišljanje određenog broja građana. Možda danas u hrvatskoj javnosti sve više postoji potreba za malo drugačijim pristupom politici. Riječ je o osjetno modernijem i direktnijem pristupu s manje pompoznosti. Od političara budućnosti se očekuje i da iza sebe ima određenu karijeru u vlastitoj struci i da u njoj bude uspješan.


Rezultati do kraja 2001.


l Ipak, građani Hrvatske od političara prije svega očekuju konkretne rezultate, koji se najbolje očituju u ekonomskoj situaciji. Što Vi očekujete u 2001. godini, i možemo li se nadati povećanju životnog standarda?
– Do kraja iduće godine morali bi se početi osjećati opipljivi rezultati ekonomskog boljitka. Neki potezi povučeni ove godine već su donijeli pozitivne rezultate. Država je vratila dosta svojih dugova, a i poduzetnici su neke poteze prepoznali kao dobar znak. Treba, međutim, proći još malo vremena da svi do zadnjeg građanina Hrvatske osjete konkretne efekte promjena koje su se dogodile, no očekujem da će gospodarstvo do kraja 2001. napokon sigurnim koracima krenuti na bolje.
 

Trend rasta nezaposlenosti još uvijek nije zaustavljen, iako je dosta učinjeno na raščišćavanju odnosa u gospodarstvu, posebno u poduzećima koja nisu isplaćivala plaće. To je bio važan prvi korak, a sljedeći je smanjenje poreznih davanja na plaće

l Spomenuli ste političare novog vremena, a upravo sadašnjim političarima na vlasti zamjeraju da dolaze iz nekih prošlih vremena. Slažete li se s tvrdnjama da će Hrvatskoj biti bolje tek kad na vlast dođu neke nove, mlađe generacije političara?
– Pristaša sam postepenih promjena, jer nagle promjene često završavaju neuspjehom. Politika bi trebala postati instrument kojim se može poboljšati život u društvenoj zajednici, jer su u politici rezultati ipak najvažniji. Političari bi se trebali politikom baviti samo u jednom dijelu svoga života. Tradicionalno se politika razumijeva kao način bivanja ili postojanja, dok moderniji pogledi politiku smatraju nadogradnjom na druge uspjehe koje je čovjek postigao u osobnoj karijeri.
Pretpostavlja se da se čovjek bavi politikom, jer želi doprinijeti zajednici u kojoj živi, a ne zato što se nema ničime drugim baviti. Uspjeh ili neuspjeh, u obliku konkretnih rezultata, u politici se može vidjeti samo na dugi rok, no mnogi političari u Hrvatskoj misle da je dovoljno da se bave politikom, bez obzira na rezultate.


l Godinu su obilježile gospodarske afere. Jeste li zadovoljni funkcioniranjem pravne države koja bi pred lice pravde trebala dovesti one koji su svojim djelovanjem naštetili Hrvatskoj?
– Mislim da se to događa previše polagano. Na samom početku je trebalo brže razriješiti što više slučajeva kako bismo mogli što slobodnije ići naprijed, jer nam kriminal i različiti oblici korupcije predstavljaju silni kamen oko vrata. Afere su stare i deset godina, ali su se tek sada počele razotkrivati što je bilo nužno. To je teška zadaća, ali je nužno da je ova vlast obavlja. Bilo bi dobro da je obavljamo energičnije.


Treba nam mnogo energije i znanja


l Koji bi iduće godine trebali biti ključni potezi Vlade?
– Nadam se da će se prije svega stabilizirati uvjeti investiranja u hrvatsku privredu, čime će se privući domaći i strani investitori. Za to postoje velike mogućnosti, no trebat će mnogo energije i znanja.


l Kako u takve optimistične prognoze uvjeriti ljude koji nemaju posla, a njihov broj još uvijek raste?
– Trend rasta nezaposlenosti još uvijek nije zaustavljen, iako je dosta učinjeno na raščišćavanju odnosa u gospodarstvu, posebno u poduzećima koja nisu mjesecima zaposlenima isplaćivala plaće. To je bio važan prvi korak, a sljedeći je smanjenje poreznih davanja na plaće. Tu bi trebalo ići još dalje i posebno olakšati porezni položaj obrtnika koji sigurno imaju veliki potencijal za zapošljavanje. Kad bi svaki obrtnik zaposlio samo jednog novog djelatnika, riješili bismo problem barem trećine, ako ne i polovice nezaposlenih. Moramo poticati upravo to malo obiteljsko gospodarstvo. Na državi nije da radi njihov posao, već da im olakša uvjete financijskog poslovanja.


l Što mislite o trenutačnoj situaciji koja vlada u medijima, i na koji bi način oni mogli više pridonijeti napretku Hrvatske?
– Treba raščistiti odnose medija i politike. Kao i sve druge stvari, i mediji trebaju izaći iz političkog sustava u kojem je glavni problem bio politički pritisak na medije.


l Ima li danas političkog pritiska na medije?
– Mislim da više nema političkog pritiska na medije, ali ima brojnih nesnalaženja u novim uvjetima, jer je dosad u medijima glavno pitanje bila hrabrost. Dobrim novinarima smatrali su se oni koji se nisu bojali govoriti ili pisati protiv vlasti. To danas više nije velika hrabrost, jer ne postoji ta vrsta pritiska. Sad bi se u medijima trebao početi uspostavljati jedan viši stupanj profesionalnosti. Mediji pritom nisu ni u boljem ni u lošijem položaju od drugih profesija, koje se moraju naviknuti da je jedini pravi kriterij profesionalnost, a ne pokušaj da se negdje nađe politički stav koji bi se zastupao iz nekog razloga. Trebaju se razviti profesionalne novine iz kojih se vidi što je informacija, bez obzira ne nečije osobno mišljenje koje se iznosi na privatnom mjestu. U tome smo još uvijek doista na početku. Imali smo dvije vrste novinara – one koji su bili za režim, i drugi koji su bili kritični, što govori vrlo pozitivno o njihovim ljudskim osobinama, ali ne mnogo i o profesionalnim sposobnostima. Nije dovoljno biti hrabar, da bi bio i vrhunski profesionalac.


l Gdje ćete i kako proslaviti Novu godinu?
– Mislili smo ići u Istru, ali s obzirom da mi je kći bolesna, vjerojatno ću ostati u Zagrebu i Novu godinu dočekati kod kuće.

(B. Orešić)