ZAGREB, 28. svibnja - U povodu Dana državnosti, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić razgovarao je s novinarima ključnih domaćih medija o aktualnim političkim problemima, odnosima u vladajućoj koaliciji, mogućnosti prijevremenih izbora, strategiji gospodarskog razvoja Hrvatske... Zbog teškoga gospodarskog stanja u zemlji i ponovnih stranačkih prepucavanja, predsjednik Mesić kreće s novom inicijativom i najavljuje osnivanje predsjedničkog vijeća: »Već dugo se bavim mišlju da aktiviram jedno tijelo, a Ustav mi daje takvu mogućnost, koje će okupiti najodgovornije ljude ove države kako bi se mogli u određenom vremenu naći zajedno i prokomentirati aktualnu političku situaciju. Moram to napraviti što prije jer vidim da komunikacija ne štima, ali to ne bi bilo naredbodavno tijelo«. Mesić ujedno odbacuje bilokakvu sličnost i usporedbe s bivšim VONS-om, Vijećem obrane i nacionalne sigurnosti.
Prošle izbore šef države ne doživljava kao polarizaciju Hrvatske na lijevo i desno. Ne izjašnjavajući se izrijekom ni za niti protiv prijevremenih parlamentarnih izbora, daje tek naslutiti kako razmišlja: »Ne znam u kojoj bi mjeri prijevremeni izbori mogli polarizirati hrvatsku javnost. Ako se na tome bude inzistiralo, ne vidim ni jednog razloga zašto bi to bilo tragično. Na izvanredne se izbore ide onda kad vladajuća koalicija ili stranka ne može izvršiti obećanja«. Predsjednik je uvjeren da su iz ovih izbora svi izvukli pouke, a na idejama izlaska Hrvatske iz krize »treba okupiti najbolje hrvatske umove«, smatra Mesić.
Ocjenjujući prošlih 10 godina hrvatske države, Mesić je tajkunizaciju zemlje i pogrešan model privatizacije stavio na prvo mjesto među pogreškama bivše vlasti, napominjući da su privatizacija i rat razorili hrvatsku privredu, a posljedice danas svi ispaštamo. I sam se pita zašto se ne poduzimaju radikalni potezi, tako potrebni ovoj zemlji, i zauzima se ponajprije za rješavanje svih afera koje su opteretile državu i društvo, a nikome se od krivaca dosad ništa nije dogodilo. Mesić daje do znanja da ne podržava ideju smanjivanja radničkih prava.
Potvrdio je da je zagovornik ideje da se »odradi sve što je potrebno prije negoli se dirne u radnička prava«. Priznaje i da je nezadovoljan brzinom promjena i smatra da neki aktualni političari mogu zemlju izvesti iz krize. Odbio je reći koji, uz opasku da zna političare kojima je jasna koncepcija razvoja, europski ciljevi i koraci koje Hrvatska treba poduzeti.
Zbog teškoga gospodarskog stanja u zemlji i ponovnih stranačkih razmirica, predsjednik Mesić najavljuje osnivanje predsjedničkog vijeća / »Već dugo se bavim mišlju da aktiviram tijelo koje će okupiti najodgovornije ljude ove države kako bi se mogli u određenom vremenu naći i prokomentirati aktualnu političku situaciju. Moram to napraviti što prije jer vidim da komunikacija ne štima«, rekao je Mesić i odbacio bilo kakve usporedbe s bivšim VONS-om |
Političari u Vladi, poručuje Mesić, moraju biti lojalni premijeru Ivici Račanu, a ne i svojim stranačkim šefovima. Osim toga, mišljenja je da se političari i Vlada ne bi trebali miješati u menadžment niti bi trebali sjediti u nadzornim odborima. Na primjeru Slobodne Dalmacije i postavljanja tamošnjeg menadžmenta Mesić je pokazao da politika ne treba odlučivati ni o menadžmentu u medijima niti o uređivačkoj politici. O dogovorima SDP-a i HSLS-a u slučaju »podjele« Slobodne Dalmacije ovako se izjasnio: »Takvog dogovora jednostavno nije smjelo biti, a kamoli da netko kaže da se izašlo izvan okvira stranačkih dogovora«, kazao je Mesić, osvrnuvši se time na izjave prvog liberala Dražena Budiše o tome da se s Račanom razišao u slučaju Slobodne Dalmacije.
l Što mislite o Budišinoj odluci da ne koalira sa strankama šestorke? Je li odgovorno sada destabilizirati vlast?
- Principijelno sam za to da se stranke i ljudi dogovore o tome kako voditi općinu, grad ili županiju. Riječ je o specifičnim problemima i na tim se razinama ne bi smjeli razilaziti zbog visoke politike. Međutim, ako se uvjetuje visoka politika s rješavanjem problema na nižoj razini, i ako nema konsenzusa o tome na koji način se može koalirati, to može dovesti do velikih problema u funkcioniraju centralnih organa vlasti.
l Jeste li s Račanom i Vesnom Pusić razgovarali o poslijeizbornim koalicijama i kako komentirate izjave splitskog gradonačelnika Škarića?
- Ne miješam se u pregovore o koalicijama, ni na kojoj strani. Nisam o tome razgovarao na prošlotjednim ručkovima s premijerom Račanom i predsjednicom narodnjaka Vesnom Pusić. Kad je riječ o Splitu, a s kim će Škarić koalirati? To je kao »Đekna nije umrla, a ne zna se kad će«.
l Vi ne smatrate problematičnim Budišinu preporuku da HSLS u Splitu ne koalira ni sa SDP-om ni s HDZ-om?
- Ako se ide u koalicije bez vezanja na visoku politiku, onda jesam za to. Ako se pak veže to uz visoku politiku, onda to nije problem konkretnog grada, županije ili općine, već je to problem ovih u visokoj politici.
l Mislite li da bi Dražen Budiša napokon mogao povući prvi odlučan korak u svojoj političkoj karijeri i izazvati krizu vlasti?
- Ne znam što on želi i što će poduzeti. Ali, i Budiša je vezan programom koji je parlament usvojio, a Vlada predložila, i taj program treba provesti. Puno je energije potrošeno na ustavne promjene, bile su smetnja moje ovlasti, makar ni jednu nisam ekstenzivno tumačio i zloupotrijebio u vrijeme kad sam to mogao. Sad je to iza nas, a što će konkretno Budiša poduzeti, ja to ne znam.
Na pitanje što misli koliko još HDZ treba držati u »karanteni« i nekoalirati s njima, Mesić je odgovorio kako to ovisi o samom HDZ-u. Smatra da se bivša vladajuća stranka treba profilirati iz pokreta u stranku centra i da je toga sigurno svjestan dio HDZ-ovaca. Oni sadašnje pozicije ne trebaju braniti politikom na kojoj su izgubili izbore i ne trebaju više »gledati u retrovizor«, već i drugim strankama moraju priznati da pripadaju Hrvatskom bloku i da žele našoj zemlji dobro. Odriče HDZ-u pravo na prisvajanje zasluga za hrvatsku državu tvrdnjom da se 94 posto građana na referendumu izjasnilo za samostalnost, a protiv Jugoslavije. »Kad bismo svi mi na ovom prostoru htjeli Jugoslaviju, to nam više nitko u svijetu ne bi dopustio, jer su dva pokušaja jugoslavenskih asocijacija završila u krvi«, zaključio je Mesić.
S obzirom na to da je nekoliko puta ponovio kako je nazadovoljan promjenama, novinari su predsjednika pitali bi li se sada, da može birati, u novim okolnostima, odrekao svojih ustavnih ovlasti i preuzeo na sebe odgovornost? »Sadašnje su ovlasti dovoljne ukoliko svatko radi svoj posao«, diplomatski je Mesić izbjegao konkretan odgovor, kazavši kako bi volio da se napravi statistika i da se vidi tko u ovoj državi gdje sjedi i kako radi svoj posao. Ne brinu ga ankete koje pokazuju da njegova popularnost pada s prvog na treće mjesto, sklon je reći i da je tome pridonijela medijska haranga protiv njega.
l Kako komentirate Vladin prijedlog izgradnje spomenika domovini?
- Mislim da je to Hrvatskoj potrebno, ako bi se zvao spomenik domovini bilo bi to u redu, jer bi to bio spomenik svima koji su sudjelovali u opstanku domovine, ali i onima koji su dali živote za svoju domovinu. Nadam se da će za to biti raspisan javni natječaj i da ćemo dobiti prihvatljiva rješenja. Mi sad nemamo ono što imaju druge države, spomenik neznanom junaku.
l Mislite li da bi trebalo, kako se može čuti, promijeniti datum obilježavanja Dana državnosti?
- To je pitanje konsenzusa političkih stranaka, ako se tako dogovorimo, može to biti i neki drugi datum, možda dan kad je Hrvatska priznata.
Hrvatska u svojoj strategiji razvoja mora pratiti kojim putem Europa ide i po kojem će se scenariju razvijati, napominje Mesić. Naši stručnjaci, smatra predsjednik, moraju biti objedinjeni u praćenju europskih strateških ciljeva, da bi utvrdili i svoje ciljeve i interese koji se »ne smiju bosti s europskim ciljevima i interesima«.
U odgovoru na pitanje kako krenuti u strategiju gospodarskog razvoja kad je Hrvatska politički nestabilna, predsjednik je uzvratio tvrdnjom kako Hrvatska nije politički nestabilna. Kaže da u našoj državi ima kategorija koje imaju određene privilegije, pri čemu su neosporna prava invalida, udovica poginulih hrvatskih branitelja, njihova djeca. »Ali, dignitet Domovinskog rata ne mogu štititi oni koji su do privilegija došli prevarom«, smatra šef države. Spomenuo je pritom kako se digne buka čim se spomene 3600 zaposlenih u Hrvatskoj vojsci, koji su šest, sedam godina na bolovanju. Vrijeme je da odu u mirovinu ili se vrate na posao, smatra Mesić.
Odgovarajući na novinarsko inzistiranje o incidentima u splitskoj vojarni, kad je dočekan zvižducima i pogrdama, Mesić je utvrdio da je »sve izrežirano izvan vojske, doneseno je 30 zviždaljki koje su se oglasile čim sam ušao u vojarnu«. »Nema govora o međusobnom vrijeđanju. Jer, ako mi netko psuje cigansku mater, a ja odgovorim 'Ne spominjite roditelje'... Ne znam u čemu ja njih vrijeđam!? Ali, nekakva Nensi Brlek, ne znam tko je ta dama, u televizijskom dnevniku kaže da je došlo do međusobnog vrijeđanja. Ne znam gdje ona živi na kugli zemaljskoj, da vidi međusobno vrijeđanje. Nikoga ja nisam vrijeđao«, ponovio je Mesić i ustvrdio da su se isti redatelji kasnije potvrdili i u Kaštelima i u neredima na splitskom stadionu. »Cilj im je bio«, kazao je, »da vojska okrene leđa svom vrhovnom zapovjedniku, a to smatram vojnim udarom«. Imena redatelja nije ni ovom prilikom istaknuo, rekavši da treba samo gledati televiziju pa da svima bude jasno tko su oni. »Ti svi organizatori, veliki Hrvati, taj nekakav Lošo, jedan vrlo ozbiljan obavještajac bivše JNA... Dok sam ja bio u logoru u Staroj Gradiški, on je bio u vrhu obavještajne službe JNA. Sad ispada da sam ja za Jugoslaviju, a on za slobodnu Hrvatsku. I ne samo on«, zaključio je.
Vojska se, prema Mesiću, treba depolitizirati, na vojnim pozicijama ne trebaju sjediti oni koji su došli voljom politike. Predsjednik misli da ministar obrane ne bi trebalo biti u lancu zapovijedanja, već bi tu trebao biti načelnik Glavnog stožera, ali i SIS, vojna obavještajna služba.
Predsjednik je najavio kako uskoro putuje u Iran jer nam je ta zemlja važno tržište s obzirom na golemi privredni potencijal.
Analizirajući prošlih 10 godina, predsjednik je kazao da smo još 1989. krenuli u višestranačje Hrvatske, želeći pluralno društvo u kojemu nećemo biti jedni drugima neprijatelji. »No, u Hrvatskoj taj standard zrelih demokratskih društava nije usvojen, došlo je do iskrivljavanja smisla višestranačja pa neki neprijateljima smatraju one koji nisu u njihovoj stranci. Vidite dokle je to došlo da smo na zadnjim izborima imali Hrvatski blok«, kazao je Mesić, napominjući kako su sve stranke legalno registrirane u Hrvatskoj hrvatske stranke. »Zna se gdje bi, u kojim institucijama, završili oni koji bi u Francuskoj osnovali francuski blok«, poručuje on.
Na kraju jednosatnog druženja s novinarima, Mesić je upitan kako komentira činjenicu da je njegova bivša glasnogovornica Vjera Šuman kupila renesansni ljetnikovac Cvijete Zuzorić u Dubrovnik, što u javnosti nije dobro dočekano. On je odbacio nagađanja da je to možda uspjela pod utjecajem svoje funkcije u Predsjedničkim dvorima: »O svojim privatnim poslovima ovdje se ne priča. Kako je osigurala kredit i tko joj ga je dao, ne znam, to je njezina privatna stvar. No, sigurno je da ne bismo dopustili da se netko u svojim privatnim poslovima poziva na Ured predsjednika«.
Miroslava Rožanković
|