savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=2354&milan-dukic
Osoba: Đukić Milan
Datum: 19.04.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Imate li podatke o grobnicama koje sad traže haaški istražitelji oko Gospića, pitali smo Milana Đukića, predsjednika Srpske narodne stranke.
- SNS je o zločinima nad Srbima u Gospiću još u listopadu 1991. upoznao predsjednika Republike, Vlade i Sabora. Svi članovi Vlade nacionalnog jedinstva bili su s tim upoznati. Takve smo informacije slali i o stradanju Srba u Zadru, Karlovcu, Zagrebu, Sisku, Osijeku i Pakračkoj Poljani.


• Tražite da se Srbima u Hrvatskoj opet dodijeli autonomija u glinskom i kninskom kotaru. Zašto?
- Zato što nije pravedno riješen status i položaj Srba u Hrvatskoj. Ali, to rješenje ima i alternativu, jer predstoji mijenjanje Ustava. Ako se u promjene uvrsti i ona o definiciji Hrvatske kao građanske države, onda kotarevi Glina i Knin ne bi trebali. Ali, ako je Hrvatska nacionalna država i država nacionalnih manjina, onda bi se kulturna i autonomija s jednakim pravom lokalne uprave i samouprave trebala definirati baš u kotarevima Glina i Knin gdje je Srba najviše. Ne radi se o političkoj, već kulturnoj autonomiji.


• To Vaše traženje bi i prema mišljenju mnogih Srba značilo getoizaciju Srba?
- Ako je to točno, onda oni ne razumiju što je getoizacija. Zar getoizacija nije ako u Donjem Lapcu, gdje Srbi čine i više od 80 posto stanovništva, među policajacima nema ni jednog Srbina? To nije getoizacija, to je diskriminacija. Mi tražimo jednaka prava s građanima drugih nacionalnosti.


• Hoćete reći da Srbi nisu ravnopravni?
- Srbi su zasad 100 posto diskriminirani u odnosu na druge građane Hrvatske. Nova vlast pokazuje političku volju da nešto učini, ali Vlada još nije napravila iskorak.


• Idu li i danas neki srpski političari po instrukcije u Srbiju?
- Mi smo se jasno odredili i prema njima. Ideolog je ravan onom koji je izvršio najteže djelo zločina. A zašto je bivšoj hrvatskoj vlasti odgovaralo da se neki ideolozi uhljebe, to netko zna. Nije bilo logično da ne odgovaraju ideolozi i zato je logično da idu u Beograd. Išli su i kad je trebalo dizati pobunu.


• Izoliraju li Vojislav Stanimirović i Vojnović Srbe? Što mislite o izjavi Rade Leskovca da je njegovo polaganje vijenca na groblje hrvatskih branitelja u Vukovaru više pridonijelo pomirenju no svi potezi srpskih političara u Hrvatskoj?
- Ne bih to htio komentirati. Samo ću reći - kako se budu izgrađivale institucije demokracije i građanskog društva, tako će se vraćati i međusobno povjerenje. Ni jedna udruga ili odbor ne mogu miriti. Recite mi, koji to autoritet kod Srba ima Đuro Brodarac kad je riječ o Srbima u Sisku? Ili, može li Milorad Pupovac biti autoritet koji će donijeti pomirenje?


• Recimo, Pejnovićevo shvaćanje uloge Srba u Hrvatskoj blisko je većini Hrvata.
- Srbi se ne trebaju ponašati nikako drukčije nego kao građani. Ali, ne možemo reći da imamo ista prava, jer i danas imamo dio službene politike u Saboru i Vladi koja na Srbe još gleda kao na narod koji ne pripada ovom prostoru. A srpski narod je zaslužan za stvaranje hrvatske države koliko i hrvatski. Pa, nije ovu Hrvatsku stvorio Domovinski rat!


• Zar Srbi nisu izazvali rat i pokušali razbiti Hrvatsku?
- Srbi su se pobunili, to je istina, i Hrvatska je imala pravo oduprijeti se pobuni. Ali, ne smijemo zaboraviti neke činjenice, poput one da je predsjednik Tuđman 1990. slao poruke o tome što čeka Srbe u »njegovoj« Hrvatskoj. Nacionalni je interes bio, prema HDZ-u, stvoriti veliku Hrvatsku podjelom BiH zajedno sa Srbijom i očistiti Hrvatsku od Srba.


• Nije li Franjo Tuđman 1995. pozivao Srbe u Hrvatskoj da ostanu?
- Vidjelo se koliko je u tome bilo iskrenosti po ponašanju dijela HV-a i policije kad su Srbi otišli. U »Oluji« nije bilo rata, naše vojnike su dočekale zatvorene kuće. Zašto su onda nestajali gradovi i sela? Ako je već pobunjenički dio tzv. Martićeve paradržave činio zla, zašto je to sustavno činjeno za vrijeme i nakon »Bljeska« i »Oluje«?
Andrija Tunjić